Schrijven is een irrationeel vak' Overvallen door het succes Als te voorspellen was wat een succes wordtzouden uitgevers bestseller na bestseller uitgeven. Gillis Dorleijn, hoogleraar Moderne Nederlandse letterkunde r iedereen Jan Siebelink 'Knielen op een bed violen' JK Rowling 'Harry Potter' Toen hij het aan het schrijven was, had Jan Siebelink al wel de indruk dat hij met een mooi boek bezig was. Van uitgeverij De Be zige Bij kwamen ook positieve reac ties. Het gevoel was dat ze met Knielen op een bed violen toch echt iets bijzon ders in handen hadden. Maar dat het zo'n groot succes zou worden, dat was toch een verrassing. Siebelink had al een reeks andere ro mans op zijn naam staan. „Die heb ben het ook niet slecht gedaan. De herfst zal schitterend zijn stond in 1980 twintig weken op nummer een. Maar wat er met Knielen is gebeurd, is bui tenproportioneel." De roman verscheen begin 2005. Voor de zomer waren er al tien tot twaalf herdrukken (zo'n 60.000 exemplaren) gemaakt. Na de zomer won Siebelink de AKO Literatuurprijs. In december werden nog eens 60.000 exemplaren gedrukt. De teller staat inmiddels op 440.000 en loopt zeker nog op als de mid- pri ce editie verschijnt. Siebelink kan er zelf ook niet precies SchrijfsterK. (loanne) Rowling is de eerste schrijver op de For- bes-lijst van de rijkste mensen ter wereld. Toen ze haar boeken ging schrijven, had ze dit niet kunnen ver moeden. Het verhaal is inmiddels bekend: bij standsmoeder Rowling schreef het eerste deel van haar Harry-Potter-se- rie in een café in de Schotse stad Edin burgh, met een baby in de kinderwa gen naast haar. De tijd van de uitkeringen ligt ver ach ter haar: ze is, met een geschat vermo gen van 1,1 miljard dollar (zo'n 800 miljoen euro), een van de rijkste vrou wen ter wereld. In 2006 liet ze alleen nog talkshowpresentatrice Oprah Winfrey voor zich. Het merk Harry Potter zou zo'n 6 miljard dollar waard zijn. Het idee voor Harry Potter kreeg ze toen ze in een trein zat. Rowling wist niet alleen hoe het eerste boek globaal zou lopen, ze bedacht ook al hoe Har ry's latere jaren op tovenaarsschool Zweinstein er uit zouden moeten zien. de vinger op leggen wat nu juist dit boek zo speciaal maakt. „Misschien het onderwerp, een klein gezin waar het misgaat. Mensen weten niet wat ze aanmoeten met de globalisering. Dan spreekt een boek over een man die plantjes verpot en zo zijn hoofd boven water probeert te houden juist wel aan. Maar het schrijven van litera tuur is een irrationeel vak." Het effect van marketing is volgens de schrijver marginaal. „Hoe goed je het ook presenteert, mensen moeten het wel willen lezen. De missers zijn veel- vuldiger dan de successen. Mijn boek gaat in families rond, wordt door le zers aangeraden aan anderen." Het eerste jaar na het verschijnen van Knielen op een bed violen werd Siebelink meegesleept door de gebeurtenissen. „Daarna kon ik pas weer gaan schrij ven." Hij gaat niet gebukt onder de verwachtingen. „Ik ben niet bang. Ik ben weer aan het ploeteren, woordje voor woordje. Misschien schrijf ik wel een mooier boek dat minder ver koopt. Ik probeer er gewoon iets moois van te maken." Het gigantische succes dat volgde, kwam onverwacht, vertelde Rowling in een interview. „Ik schreef gewoon iets in de lijn van verhalen die ik vroe ger graag las (en nog steeds). Ik ver wachtte niet dat zo veel mensen ze zouden waarderen." Na publicatie in Groot-Brittannië volg de de Amerikaanse markt. Rowling kreeg om acht uur een telefoontje van haar publiciteitsagent over de veiling van de uitgeefrechten van het boek. „Ze zaten al bij een bedrag van vijf cij fers. Ik werd er koud van. Tegen de tijd dat hij terugbelde rond tien uur was het al een bedrag van zes cijfers." De gekte die losbarstte overviel haar, vertelde ze de Britse interviewer Je remy Paxman in 2003. „Ik stelde me voor dat een beroemd schrijver een le ven had als Jane Austen. Dus thuiszit ten in de pastorie, terwijl je boeken beroemd zijn en zo nu en dan corres ponderen met de Prince of Wales. Ik had nooit gedacht dat ze door mijn af val zouden gaan of me met een tele lens zouden fotograferen op het strand." PZC Donderdag 19 juli 2007 I 13 Top 5 van 2005 Top 5 van 2006 381.810 exempl. 1Harry Potter en de halfbloed prins - JX Rowling. 586.165 exempt 1Bereik je ideale gewicht! - Sonja Bakker. 225.000-250.000 exempt 175.000-200.000 exempt 175.000-200.000 exempt 150.000-175.000 exempl. 2. De Da Vinci code - Dan Brown. 3. Het Bernini mysterie - Dan Brown. 4. Vang me als ik val - Nicei French. 5. Het Juvinalis dilemma - Dan Brown. 446.728 exempl. 312.539 exempl. 269.330 exempl. 150.000-200.000 exempl. 2. Komt een vrouw bij de dokter - Kluun 3. De Delta Deceptie - Dan Brown 4. De weduwnaar - Kluun 5. De vliegeraar - Khaled Hosseini 671.890 exempl. 476.726 exempl. 342.499 exempl. 323.990 exempl. 305.009 exempl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13