Legionella bij de tandarts: spoelen maar BOSCH de voordeligste keukedspecldllstenl 6 Woensdag 18 juli 2007 pzc Apparatuur wordt niet gecontroleerd op legionellabesmetting. door Rens Ulijn en Dylan de Cruijl den haag - Een wolkje fijne water nevel stijgt op als Chris van der Lugt de tandartsboor aanzet. „Kijk", zegt de manager van een Haagse tandartspraktijk en hij wijst naar de kleine reservoirs ge destilleerd water. „In ons water kan geen legionella zitten." De praktijk heeft de nieuwste appara tuur en altijd stromend water in de leidingen, zodat bacteriën geen kans krijgen zich te nestelen. Toch geeft Van der Lugt toe: „Risico's kan je nooit helemaal uitsluiten." Dat ondervond ook de Rotterdam se orthodontist Ronald Sluiter. De legionellaramp van 1999 in Boven- karspel, waarbij 31 mensen overle den, zette hem aan het denken. De overwegend oude slachtoffers waren besmet via waternevel uit een fontein. „Ik dacht: zoiets moet mij niet overkomen." Sluiter liet zijn waterleiding doorlichten en schrok zich rot: zijn praktijk zat bomvol legionellabacteriën. Hij kocht direct apparatuur om het water te zuiveren. Sindsdien is geen besmetting meer geconsta teerd. „Ik laat nog steeds analyses uitvoeren", vertelt hij. „Dat is mijn verantwoordelijkheid." Uit een steekproef van het certificeringsbe- drijf Water Inspectiedienst blijkt dat Sluiter niet de enige was. Bij een op de drie van de 34 gecontro leerde tandartsen werd legionella aangetoond. Het bedrijf lichtte di rect de Nederlandse Maatschappij ter bevordering van Tandheelkun de (NMT) in, maar die stelt dat tandartsen nog steeds 'alle gezond heidsrisico's voor hun patiënten vermijden' en ziet geen aanleiding voor maatregelen. Hoewel naar schatting zes miljoen mensen gemiddeld elke negen maanden één keer in een tandarts stoel plaatsnemen, valt de sector onder een licht regime als het gaat om de controle op hygiëne. De In spectie Volksgezondheid (IGZ) voerde in 1998, bijna tien jaar gele den, voor het laatst een groot on derzoek uit naar infectierisico's bij tandartsen. Hoewel veel tandartsen zich niet aan de voorschriften hielden, werd toch vastgesteld dat tandartsbe zoek een laag risico betekent. Con trole wordt daarom aan de be roepsgroep overgelaten. 'Bij gezonde mensen leidt legionella doorgaans niet tot grote problemen' Verplichte overheidscontroles vin den alleen plaats bij instellingen met een hoog risico: ziekenhui zen, zwembaden en sauna's. Roel Coutinho van de afdeling Infectie- bestrijding van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Mi- Hoe hygiënisch werkt de tandarts als te voorkomen? lieu (RIVM): „Het zijn plaatsen waar veel mensen met een zwakke gezondheid komen. Bij gezonde mensen leidt legionellabesmetting doorgaans niet tot grote proble men." Bij tandartsen, zo is de rede nering, komen weinig kwetsbare hoogbejaarden. Bovendien was tot dusverre geen enkel geval van le gionella terug te voeren op tand artsbezoek. Dat zegt nog weinig: de oorzaak van de helft van de ziektegevallen is onbekend. In de richtlijn die tandartsen vrij willig toepassen, staat dat zij hand schoenen, een neusmondmasker en beschermende bril moeten dra gen en voor en na iedere behande ling de handen moeten wassen. Bij het trekken van kiezen en wor telkanaalbehandelingen, heeft steri lisatie van de apparatuur de voor keur, maar dat is geen eis. De werkgroep Infectie Preventie het gaat om legionellabesmettingen foto Ryan Soderlin/GPD wijst er op dat in sommige boren 'secreet met bloed uit de mond van de patiënt in het systeem kan komen, waardoor besmetting met bacteriën en virussen kan optre den'. Daarom moet ook het inwen dige van de boor worden gerei nigd. Maar hoeveel tandartsen doen dit na elke behandeling? Om infectie met legionella te voorko- Pas op voor waternevel - De veteranenziekte wordt veroorzaakt door de legionellabacterie, die ernstige longontsteking kan veroorzaken, gecombineerd met misselijk heid en diarree. De ziekte is in 10 tot 30 procent van de gevallen dodelijk en treft vooral oudere en zwakke patiënten. - Voor behandeling met antibiotica is snelle diagnose noodzakelijk. Besmetting vindt plaats door inademing van waterdruppels met veel bac teriën. De bacterie die de ziekte veroorzaakt, groeit explosief in stilstaand water met een temperatuur tussen de 25 en 55 graden Celsius. - Het drinken van besmet water is ongevaarlijk. men moeten de drinkwatersyste men 's ochtends twee minuten worden doorgespoeld en voor iede re nieuwe patiënt gedurende twin tig seconden. Toch stelt de werk groep vast dat het aantal bacteriën in het drinkwater van de tandarts doorgaans hoger is dan voor drink water is toegestaan. „Het is onvol doende duidelijk of doorspoelen met chloor of waterstofperoxide wel het gewenste effect heeft." De Inspectie voor de Volkgezond heid en het RIVM zien in de resul taten van de steekproef geen reden om onderzoek te doen naar tand artspraktijken. Coutinho: „Het is een verantwoordelijkheid van de tandartsen zelf, dat blijft zo." Voorzitter Fred Bertrand van de Stichting Veteranenziekten rea geert: „Ik ben geschokt over wat er naar buiten komt. Er zou een groot onderzoek moeten komen. Wat IGZ en RIVM doen, is een ty pisch voorbeeld van je kop in het zand steken." Bij aankoop van een keuken KEUKENS BV Amundsenweg 47 Goes Tel. 0113 -219770 Ceciliaweg 4 Sint-Annaland Tel. 0166 - 653448 Afbeeldingen kunnen afwijken, prijs- of zetfouten onder voorbehoud. Prijzen exd. verwijderingsbijdrage. 56200-140 Greeploze keuken opstelling met apart werkgedeelte, incl. apparatuur en multiplex werkblad met spoelbak. Rechte nostalgische keukenopstelling, incl. apparatuur en multiplex werkblad met spoelbak. CBW-erkend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6