Schoolverdriet Gemeente geeft toe: fouten bij weigeren monumentenvergunning AH Goes naar Klein Frankrijk Maritieme Dag nieuwe stijl trekt veel volk Alert! stelt vragen over huiselijk geweld 26 Woensdag 18 juli 2007 pzc S Aanvraag struikelt over detailtekeningen van ramen en goten. door Melita Lanting zierikzee - „Ik ben blij dat de ge meente erkent dat er fouten zijn gemaakt", zegt A. Schouw van de CDA-fractie. Schouw had een was lijst aan vragen aan het college ge stuurd over de geweigerde monu mentenvergunning voor een pand in de Visstraat in Zierikzee. De ei genaar probeert al anderhalf jaar een vergunning te krijgen om het verpauperde pand aan te pakken en tot nu toe is dat mislukt. Een eerste aanvraag is afgewezen en inmiddels is een hernieuwde aanvraag ingediend. Daarop moet nog een beslissing komen. De procedurefouten die zijn ge maakt zitten hem volgens wethou der R. van der Wekken vooral in het feit dat de gemeente willens en wetens termijnen heeft laten verstrijken zodat de aanvragers van de vergunning meer tijd had den om gevraagde stukken in te le veren. „We wilden de aanvragers ter wille zijn. Daarom hebben we gezegd 'laten we de termijn maar doorbreken' en dat is niet goed ge komen." Het feit dat de vergun ning uiteindelijk is geweigerd heeft te maken met het feit dat de aanvragers niet alle gevraagde teke ningen hebben geleverd. „Dat zit op details die aangeleverd hadden moeten worden. Zij (de aanvragers en hun architect, red.) zeggen dat dat niet nodig is, wij vinden van wel." Volgens Van der Wekken gaat het dan vooral om goede tekeningen van details van het pand, zoals bijvoorbeeld een goot of een raamkozijn. Tekenin gen die volgens Van der Wekken nodig zijn om de aanvraag goed te kunnen behandelen zodat de kwa liteit van de restauratie kan wor den gewaarborgd. „Lariekoek", zegt architect P. van Een pand in Zierikzee heeft na anderhalf jaar na aanvraag nog geen monumentenvergunning. Er zijn fouten gemaakt in de pro cedure; gemeente erkent schuld. Traa. „Zowel in de oorspronkelijk aanvraag (die is geweigerd, red.) als in de nieuwe aanvraag hebben wij alles ingeleverd. Misschien ligt het wel aan de ambtenaren die geen tekeningen kunnen lezen. Wij leveren tekeningen aan met schaal t op to en zij willen dan te keningen met schaal op 5. Ik doe al 22 jaar dit vak en heb het nog nooit zo zot meegemaakt als in de ze gemeente." Van Traa zegt dat hij wel degelijk alle gevraagde teke ningen op de gewenste schaal heeft geleverd. In de beantwoording van de vra gen geeft het college architect Van Traa nog een veeg uit de pan: „Wij hebben de ervaring dat dit bureau bij meerdere dossiers de grootste moeite had om correcte en bouw kundige gegevens te overleggen...' Van Traa reageert hierop alsof hij door een wesp wordt gestoken. „Dit is laster. Dit is vals, hier ga ik de wethouder op aanspreken. Van der Wekken ontkent hij de kwaliteit van de architect in twijfel trekt en zegt dat het gaat over het feit dat tekeningen niet komen. Huidige winkel Kolveniershof krijgt buurtfunctie. door Frank Balkenende GOES - Albert Heijn wil een super markt openen in het pand van Au toteam op bedrijventerrein Klein Frankrijk in Goes. De gemeente ziet dat op zich wel zitten, mits het plan goed is onderbouwd. Het college van burgemeester en wethouders buigt zich binnenkort over het plan van AH. De grootgrutter huist nu aan de Kolve niershof, maar wil verkassen naar het pand van Autoteam (Opel- en Chrevolet-dealer) uit onvrede over de bouw van een 530 vakken tel lende parkeergarage. Als die over twee jaar klaar is, maakt de gemeente de Kolveniers hof en het Bleekveld autovrij. AH denkt dat klanten het te lastig vin den om met de winkelwagen de parkeergarage in- en uit te lopen. De supermarkt vreest omzetver lies. AH wil zich nu tijdelijk vestigen in het pand van Autoteam. Dat komt vrij als het autobedrijf dit jaar ver huist naar Car Village op bedrij venterrein De Poel II. Car Village is het Goese bedrijfsverzamelge bouw voor autodealers aan de A58. De Bage-groep, eigenaar van onder meer de Autoteam-dealers, verwierf Car Village vorig jaar. AH verwacht nog dit jaar een (huurovereenkomst te tekenen met de eigenaar. Klein Frankrijk wordt dan de hoofdvestiging, de winkel aan de Kolveniershof blijft in stand, zij het meer gericht op klanten die met de fiets of te voet komen. De tweede vestiging lijkt zeker, maar er moet nog een aan tal hobbels worden genomen. AH moet zaken doen met de Ba ge-groep, het ruimtelijk plan moet voldoen aan eisen van de gemeen te en de provincie moet meewer ken. De gemeente stelt bovendien een reeks voorwaarden aan Albert Heijn. Zo moet AH zijn bezwaar tegen de bouw van de parkeergara ge aan de Kolveniershof intrekken. Verder mag de supermarkt maxi maal tien jaar blijven zitten aan Klein Frankrijk. Daarna hoopt het college dat AH een supermarkt bouwt in de nieu we wijk Waterstad. Omdat het col lege met die, overigens nergens vastgelegde, wens andere super markten uitsluit, zal de Agrimarkt de ruimtelijke procedure voor AH aanvechten. Verhalen in pastorietuin trekken elke keer wat meer bezoekers. door Ali Pankow BURCH - Elk jaar op de derde dins dag in juli lopen en fietsen er vele mensen met een stoeltje in de hand naar de tuin van predikante Myrthe Leydens aan de Kerkstraat in Burgh. De 'Verhalen rond de vuurkorf op die specifieke avond behoren tot de jaarlijkse tradities van Windkracht 8, het oecume nisch samenwerkingsverband van zeven kerken in de Schouwse Westhoek. Nostalgische verhalen, knapperen de houtvuurtjes, humor, brokjes melancholie, ondergaande zon, op komende maan en ruisend stru weel boden ook gisteravond weer de perfecte ingrediënten voor een sfeervolle avond. Ruim honderd bezoekers toonden belangstelling voor de verhalen rond de vuurkorf met dit keer als thema 'Nae Schoole'. Een bonte mengeling van school verdriet en klassenjolijt passeerde de revue. Dat gebeurde onder lei ding van voormalig basischooldi- recteur Ari Damman als presenta tor. Gastvrouw Myrthe Leydens zette in haar welkomswoord al de toon met een fragment uit de bun del Dierenverhalen van Toon Telle- gen. Daarin schetste zij de poging van de eekhoorn om tot tien te le ren tellen. Gastvertelster Tineke Veerhoek- Deurloo wist de lachers spontaan op haar hand te krijgen met haar ervaringen met het vak 'nuttig handwerken'. Het lag haar niet zo. Zij bewaart herinneringen aan on handige breipennen en zweet in de handen. Uiteindelijk nam ze Verhalen rond de Vuurkorf haar toevlucht tot een list om als nog aan een goed rapportcijfer te komen. Ze pikte simpelweg de voorbeeld-breilap van de juf uit haar tas en leverde die onder eigen naam in. De zeven die ze ervoor kreeg stak fraai af tegen eerdere on voldoendes. „De moraal van dit verhaal: Ik kon niet handwerken, maar Muze, bijnaam van de juf, kende haar eigen werk niet eens", aldus de vertelster. Ina Heijblom-Kloet verweefde in haar schoolverhaal een ode aan haar te jong overleden broer Jan, die zijn wensdroom vuurwachter te worden, waar wist te maken. „Trots overzag hij op de toren het Schouwse land, alert op drenke ling of bosbrand", besloot ze het gedicht dat ze ooit voor hem schreef 'De moraal van het verhaal is dat mijn juf haar eigen werk niet eens kende' Bewoonster G. van der Pol uit Haamstede vertelde een cabare tesk verhaal over het leven in een groot gezin destijds. Dolf Rensma maakte de bezoekers deelgenoot van zijn schoolervaringen in de mijnstreek in Zuid-Limburg in de oorlogsjaren en daarna. In het con glomeraat Hoensbroek/Heerlen leerde hij toen al wat integratie be tekende. Voormalig directrice Bep van der Stadt van Huishoudschool De Schutse in Haamstede blikte terug op de tijd dat jonge meisjes in de Westhoek les kregen in het behe ren van het huishoudvak. Verder dirigeerde docente Mientje Bliek de bezoekers bij het zingen van oud-Hollandse schoolliedjes. Verhalen rond de Vuurkorf is een initiatief van het interkerkelijk samen werkingverband van zeven kerken in de Schouwse Westhoek. De bijeenkomst wordt traditiegetrouw gehouden op de derde dinsdag avond in juli in de pastorietuin in Burgh. In eerdere edities werden verhalen verteld over onder meer: de waters noodramp, de concurrentie tussen Burgh en Haamstede en de opkomst en ontwikkeling van de recreatie. Zomerevenement meer toegesneden op schaal van Zierikzee. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het was schuifelen ge blazen gisteren in de smalle straat jes van Zierikzee. De eerste Mari tieme Dag - voorheen bekend als 'toeristendag' - trok veel belangstel lenden naar de Schouwse centrum stad. De bezoekers troffen er veel week- marktkramen, maar ook een kin derrommelmarkt, een kleine kin derkennis, oude ambachten en kunstenaars. Deze laatste waren te vinden aan de Vismarkt die voor deze gelegenheid was omgedoopt in het Montmarte van Zierikzee. Een heerlijk plekje, volgens kunste nares Neeltje Meerman. „Het is hier mooi met die lindebomen. En rustig. Ik vind dit echt een beetje een Anton Pieck-pleintje en het is gewoon erg leuk om hier samen met andere kunstenaars te staan." Het verzamelde tentoongestelde werk gaf de oude Vismarkt een kleurrijk aanzicht. Meerman: „Het leuke is dat we allemaal heel ver schillende werk maken. Hier op de Vismarkt versterken we elkaar." De oude ambachten stonden ver spreid over het centrum. Er was onder meer boekbinden, aarde werk beschilderen en houtsnij werk te zien. M. de Jonge uit Zie rikzee stond er met zijn geheel in historische stijl gesneden 'paere- messen'. Destijds een attribuut wat iedere boer in een lederen foe draal bij zich droeg. „Voor als het mis ging met de paarden. Dan moest je de leidsels los kunnen snijden", legt De Jonge uit. Hij heeft zichzelf de kunst van het pae- remessen snijden aangeleerd. „Ge woon omdat ik het leuk vind. En De Zierikzeese Vismarkt was gisteren omgetoverd tot een waar Montmar- tre. foto Ronald den Dekker Zeeland heeft rijke traditie op het gebied van houtsnijwerk." De Jon ge had gisteren geen gebrek aan be langstelling en dat gold ook voor de andere standhouders. „Ik heb veel positieve reacties ge hoord", aldus Guusje Poot van Bu reau Schaapslab dat tekent voor de organisatie van de Maritieme da gen. „Ik wil proberen tijdens de Maritieme Dagen Zierikzee beter tot zijn recht te laten komen dan nu gebeurt en ik denk dat we met de kunstmarkt en de oude am bachten op de goede weg zijn." Dinsdag 24 juli staat de tweede Ma ritieme Dag op het programma en ook dan zijn de oude ambachten en de kunstenaars present. Gezel schap Scapreel zorgt onder de Beu- se in hartje Zierikzee voor een middeleeuwse markt. ZIERIKZEE - De partij Alert! wil dat het gemeentebestuur een project groep in het leven roept die een manier bedenkt waarop in de ge meente het huiselijk geweld moet worden aangepakt. Huiselijk geweld staat nummer één de top tien van geweldsdelic ten in Nederland. Het is een com plex probleem omdat de oorzaak ervan vaak in gezinsproblemen te vinden is en het in alle geledingen van de samenleving voorkomt. In verschillende regio's wordt daar om gewerkt met een integraal mo del dat dit geweld moet voorko men. Schouwen-Duiveland ge bruikt dit model niet. Alert! wil nu dat er een projectgroep wordt opgericht die een dergelijk model moet voorbereiden. De gemeente bereidt momenteel wel de komst van een Centrum voor leugd en Gezin voor, dat zich gaat bezighou den met gezinsproblemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60