Gele trui verdedigen is een vak apart Bruyneel: Evans is topfavoriet UCI-bandieten verrijken zichzelf Clement: 'Elke dag iets beter' tounwfc france* pzc Woensdag 18 juli 2007 j 43 Raboploeg werkt hard om verschillen klein te houden. door Edward Swier briancon - Er zijn de nodige onge schreven wetten in het wielerpelo- ton. Zo 'moet' de ploeg die de dra ger van de leiderstrui binnen de ge lederen heeft, het gewicht van de koers dragen. Dat is geen sinecure. In 2001 blies de hele Raboploeg zich op toen het geel van Mare Wauters verdedigd moest worden, gisteren beleefde de formatie haar vuurdoop in de Tour van 2007. En er volgen, met Rasmussen riant aan de leiding, tot zaterdag sowie so nog drie pittige ritten. Erik Breukink had zijn ploeg kri tisch bekeken onderweg. Dat op de eerste col van de dag, de Iseran, alle knechten - op Michael Boo- gerd en Thomas Dekker na - er al af moesten, had hem niet verrast. „We hebben gewacht tot iedereen weer terug was, daarna heeft met name Niermann tempo gereden." Boogerd: „Het was echt zwaar, ik reed niet zo lekker, moest direct reageren op wat aanvalletjes. Op de Iseran had ik mezelf al aardig opgeblazen." Op de Télégraphe en Galibier namen Dekker en Boo gerd niettemin opnieuw het com mando. „Maar we konden het gat met de koplopers wel steeds op twee minuten gehouden." Een eerste aanval van Valverde op zeven kilometer onder de top deed Boogerd en Dekker passen. „Je hoopt altijd dat ze nog net iets langer meekunnen. Dit is een pri ma leerschool voor jonge renners als Thomas. Hij krijgt nu een op dracht, voert die goed uit. Voor zijn ontwikkeling is dat uitstekend om mee te maken." Voor de Rabobank is het de ko mende dagen in de vlakkere etap- Erik Dekker: 'Dit is een prima leerschool voor jonge renners als Thomas' pes zaak met een schuin oog naar de sprintersploegen te kijken. Heb ben die interesse in een massale aankomst, dan zullen zij op een ge geven moment de helpende hand toesteken. Of de ploeg moet een groep laten lopen die geen gevaar voor het klassement oplevert. Erik Dekker: „Bij Discovery Channel en US Postal waren ze daar altijd heel bedreven in. Armstrong gaf in 2004 de trui aan Thomas Voeck- ler. Zij wisten: die Fransen breng en ons twee weken verder." Bruyneel, ploegleider van Discovery Channel, had gisteren nog een tip voor de - op dit ter rein onervaren - Raboleiding. „Ze hebben onnodige energie verspild, ze hadden de kopgroep best wat meer ruimte mogen geven. Ook met zeven minuten voorsprong was Astarloza geen gevaar ge weest. Je moet weten dat zo ie mand uiteindelijk altijd wel weg zakt." De Raboploeg rijdt defensief en voert daarom het peloton aan. foto Eric Lalmand/EPA Tijdritspecialist zit mee in ontsnapping tijdens zware bergrit. brian^on - De dag was zwaar ge weest, de chaos aan de streep in Briancon groot. Maar niets kon het humeur van Stef Clement gis termiddag bederven. „Er zijn niet veel coureurs die kunnen zeggen dat ze iedere Alpenetappe beter zijn gaan rijden." De afgelopen dagen had bloedon derzoek uitgewezen dat Clement (24) een tekort aan ijzer en hemo globine heeft. „Of de medicijnen aanslaan? Ik weet het niet. Ik heb er in ieder geval wel wat meer mo raal van gekregen", vertelde een la chende Clement, nadat hij de eer ste uren van de koers kleur had ge geven met een ontsnapping. „Dit was waarvoor ik na de Tour ben gekomen. Je kunt in deze ron de niet kiezen wanneer je mee wilt, je moet hopen dat het lukt. Om mijn kansen te vergroten was ik op de eerste startrij gaan staan en heb ik mijn plek op de eerste klim niet prijsgegeven. Vlak onder de top van de Iseran sprongen de eersten, in de afdaling reden we weg." Eenmaal los had Clement zich in de armen geknepen. Zijn vijf vluchtmakkers waren vrijwel allen renners van naam, met relatief wei nig achterstand in het klassement. „Er zaten net even iets te veel paar denkrachten tussen. Popovitsj en Goesev van Discovery, Astarloza van Euskaltel bijvoorbeeld." Stuk voor stuk renners „voor dit werk", vond Clement. „Maar ik heb me er niet zomaar aflaten rijden." Op de Télégraphe was Clement als derde boven, op de Galibier pikte de renner van Bouygues Telecom tot twee keer toe weer aan. „Maar toen Soler voorbijvloog, kon ik niet meer aanklampen." Clement bereikte de streep uitein delijk als 52e, op 10.13 van Soler. „Ik wilde me deze Tour op een po sitieve manier onderscheiden. Het kan toch niet zo zijn dat je je eer ste Tour rijdt en iedereen je na thuiskomst vraagt: waar ben jij ge weest? Ik wilde me laten zien. Dit is een goede start van de tweede Tourweek." Michael Rasmussen denkt ook dat gevaar van Australiër komt. door onze sportredactie briancon - De bookmakers in het peloton weten op wie ze hun geld moeten zetten. „Cadel Evans is na vandaag mijn topfavoriet", zegt Jo- han Bruyneel, ploegleider van Discovery Channel. Gele-truidra- ger Michael Rasmussen is het hele maal met hem eens. „Evans, Val verde en Contador worden mijn grootste rivalen. Ze staan op scherp." Evans was de enige die de explosie ve aanvallen van Contador en Val verde gisteren op de Galibier kon counteren. Alleen in de afdaling, met de wind op kop, ging de Au stralische kopman van Predictor enigszins de mist in. Omdat hij goed kan tijdrijden zien velen in hem nu de grootste kandidaat voor de eindzege. Over de verliezers van de dag was iedereen het ook eens: Vino- koerov. En dat terwijl zijn ploeglei der van Astana, Mare Biver, maan dag beweerde: „Dinsdag zal ieder een zien dat Vinokoerov weer bijna helemaal de oude is." De rustdag zit er alweer op, en zoals je alles in het leven in trimesters kunt in delen, zo zit ook het eerste trimes ter van de Tour erop. Als evaluatie werd maandag een korte persbij eenkomst door onze ploeg ge houden om op het succes te klin ken. De bijeenkomst werd ingeleid door het inschenken van wijn - champagne had ook gekund - door Lefevere. Als bewijs van het succes. Naast twee overwinningen en de groene trui staan we met onze ploeg bovenaan op de prijzengeld- lijst. We hebben 36.000 euro onge veer. Nu zou ik geen Nederlander zijn als ik niet klaag over geld. Neem van dit bedrag tien procent, dat naar de UCI gaat in een fonds voor gestopte wielrenners. Trek dan de belasting eraf en deel het dan door tien. Dan houd je 2000 euro over. Dat is een heel mooi bedrag, daar twijfel ik niet aan, maar we heb ben het hier over de ploeg die tot nu toe het meeste prijzengeld heeft gepakt. Andere ploegen zit ten hier ver achter. En als je dit dan afzet tegenover de media-aan dacht en de grootte van het evene ment, is het natuurlijk een lacher tje. Wij als renners zorgen toch voor de inkomsten van televisie rechten en reclame-inkomsten, waarom zien wij daar dan zo wei nig van terug? Het is puur amateu risme. Het wielrennen kan zich niet verenigen tot een groot blok en de renners kunnen zich niet op werpen als een ware partij. Dat is gebleken op alle gebieden. Met aan de top een stel bandieten die zich de UCI noemen. Ze zouden moe ten opkomen voor ons, maar het enige waarop ik ze kan betrappen is zelfverrijking. Het gaat goed met me, en als het goed gaat is het leven mooi. Ik ge niet met volle teugen en laat de UCI maar lekker aanmodderen. En dat geld? Gelukkig zijn er na de Tour criteriums.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45