Ruime kennismaking met Chagall pzc Woensdag 18 juli 2007 39 te zien bij expositie in boerderijgalerie De Osseberg bij Sint Laurens. Ook elders in de provincie wordt aandacht be- foto Lex de Meester Comité laat Zeeland kennismaken met werk beroemde kunstenaar. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zeeland maakt de komende jaren uitgebreid kennis met het werk van Marc Chagall. In 2001 werd al een eerste stap gezet door een grote tentoonstelling in de Grote Kerk in Goes. Nu zijn er drie exposities gelijktij dig gaande: in de Wandelkerk en de synagoge in Middelburg en in boerderijgalerie De Osseberg bij Sint-Laurens. Op landelijk niveau is het Collec tie Wuyt in Amsterdam, onder lei ding van Pieter Zuidema, dat niets nalaat om Chagalls werk onder de aandacht te brengen. Hij werkt sa men met onder anderen Derk Blom, die anderhalf jaar geleden terugkeerde naar Zeeland en het idee opvatte om ook hier Cha- gall-exposities te houden. Het Chagall Comité Zeeland werd opgericht, met Blom als voorzitter, en samen met Zuidema heeft hij mogelijke locaties verkend voor tentoonstellingen. Walcheren, met de synagoge, lag voor de hand voor de eerste reeks. Voor volgend jaar wordt gewerkt aan een verge lijkbare manifestatie in Zeeuws-Vlaanderen. Chagall (1887-1985) werd als Mosje Zakarowitch Segal geboren in het huidige Wit-Rusland, in een vroom joods milieu. Om zijn artis tieke ambities te ontplooien trok hij later naar Frankrijk, dat zou uit groeien tot zijn tweede vaderland. Hij verfranste er zijn naam tot Marc Chagall. De oorlogsjaren bracht hij noodgedwongen in Amerika door, maar nadien keer de hij terug naar Frankrijk. Chagall maakte schilderijen en ge brandschilderde ramen, maar voor al ook veel grafiek. Dankzij die techniek kon het werk in grote hoeveelheden op de markt komen en is het nog steeds redelijk betaal baar. De boeiende tentoonstellingen in Middelburg belichten diverse kan ten van zijn oeuvre. In de Wandel- kerk en de synagoge ligt de na druk, vanzelfsprekend, meer op het religieuze werk. In de kerk staan de twaalf ramen centraal die Chagall ontwierp voor de Hadas- sah-synagoge bij Jeruzalem. De ra men zijn een eerbetoon aan zijn achtergrond en herkomst, een 'ne derig geschenk aan het joodse volk', zoals hij zelf bescheiden bij de onthulling in 1962 zei. Ze zijn vooral ook een uiting van zijn hang naar bijbelse liefde, vriend schap en vrede met alle volkeren. Soleil au cheval rouge van Marc Chagall steed aan het werk van Chagall. „Ik hoop dat u ze mooi vindt en dat ze vol zijn van de harmonie waar ik van droomde." Chagall maakte de ramen volgens een strak schema, waarbij het ont werp voor elk raam vijf fasen door liep. Eerst maakte hij zwart-witte schetsjes, vervolgens bracht hij er met inkt en andere technieken 'diepte' in aan. Daarna ging hij met kleur aan de slag: eerst twee reeksen voorstudies en ten slotte het definitieve kleurontwerp. In de kerk hangen litho's van de in to taal 36 voorstudies in kleur, keurig gegroepeerd per raam, zodat goed is te volgen hoe het uiteindelijke resultaat is ontstaan. In de synagoge is Mozes - naar wie Chagall was vernoemd en die hij als zijn grote leermeester be schouwde - de rode draad. Er zijn litho's te zien uit de bekende Mo- zes-serie die de kunstenaar maak te. De Osseberg laat een indrukwek kende hoeveelheid Chagalls zien, waaronder vier prachtige originele Mozes-etsen uit de serie van ruim honderd die hij in 1956 maakte bij bijbelse verhalen. Ze verraden on der meer de invloed van Rem brandt. 'Ik hoop dat u ze mooi vindt en ze vol zijn van harmonie waar ik van droomde' Verder omvat de expositie in de boerderijgalerie ook veel niet-reli- gieus werk, zoals de etsenreeks Ma- ternité uit 1926, de complete Las- saigne-serie (de vijftien litho's die Chagall vervaardigde voor het boek dat Jacques Lassaigne in 1957 over hem publiceerde, ter gelegen heid van de zeventigste verjaardag van de kunstenaar) en diverse, soms vermakelijke zelfportretten. Ook wordt in De Osseberg doorlo pend een film van een uur over Chagall vertoond. In deze galerie is daarnaast ook werk te zien van Bram van Gelde ren (objecten) en Jet Nafta- niel-Joëls (sieraden). De Mare Chagall-exposities wor den gehouden tot en met woens dag 15 augustus in de Wandelkerk in Middelburg (ingang Lange ]an; geopend van maandag tot en met vrijdag van 11-17 uur, zaterdag en zondag van 14-17 uur), de synago ge in Middelburg (Herenstraat 14; woensdag, donderdag en zondag van 12-16 uur) en boerderijgalerie De Osseberg in Grijpskerke (Singel- weg 11, bij Sint Laurens; dinsdag tot en met zaterdag 14-17 uur). Zie ook www.chagall-exposities.nl. Activiteiten In het kader van de Mare Cha gall-exposities zijn er verder aller lei rondleidingen, lezingen en con certen: Elke donderdag: middagpauze- dienst (13.00-13.30 uur) en mini- concert (15.00-15.30 uur) in het ka der van het Lange Jan-project. Instaprondleidingen in de Wandel kerk: elke woensdag (13.30 uur), donderdag (12.00 en 13.30 uur) en zondag (15.00 uur), in de synagoge (elke woensdag, donderdag en zon dag om 14.10 uur) en in De Osse berg (elke woensdag en donderdag om 16.15 uur). Elke zondag om 16.00 uur in de Wandelkerk: voordracht Pieter Zui dema over de Hadassah-ramen. Donderdag 26 juli, De Osseberg, 20.00 uur: Kunstavond over de Las- saigne-lithoserie, m.m.v. Pieter Zui dema en choreografe Anneke Post- ma (reserveren: 0118-625284). Donderdag 9 augustus, De Osse berg, 20.00 uur: Kunstavond over de Maternité-etsen, m.m.v. Pieter Zuidema en zangeres Riet Amir (reserveren: 0118-625284). Woensdag 15 augustus, Wandel kerk, 20.00 uur: Afsluiting. van Wereldmuseum SESE&d- FantasiCVOlstC OHtWCTp Zeeuwse jazz tussen de Zeeuwse rozen kats - Het Zeeuwse jazzcombo Jaz- zebel geeft zaterdagmiddag een op treden in de theatertuin van de Zeeuwse Rozentuin in Kats. Jazzebel kent verschillende samen stellingen: als trio, kwartet of kwin tet. Dit keer treden op: Sylvia Klein (zang), Fred Flohr (gitaar), Jan Net (tenorsax) en Tony Wes- dijk (contrabas). Het combo laat zich graag inspireren door jazzpia nist Herbie Hancock's woorden: 'door alleen de noten te spelen, maak je nog geen muziek'. Het concert begint om 14.00 uur. rotterdam - Het Wereldmuseum Rotterdam zal vanaf 1 augustus tot medio volgend jaar gesloten zijn wegens een grootscheepse verbou wing. Het museum gaat een spraakma kend revitaliseringsplan ten uit voer brengen. Het is de bedoeling dat het gebouw wordt getransfor meerd van een traditioneel mu seum tot een dynamisch centrum van wereldculturen. De plannen makers spreken over 'een cultureel meetingpoint waar straks alle zin tuigen aan bod komen'. aardenburg - In het kader van Zo- mersalon 2007 in Aardenburg wor den zaterdag en zondag twee mu- ziekoptredens gegeven bij galerie Galerichel aan de Weststraat. De Mexicaanse gitarist Azul treedt zaterdagmiddag bij mooi weer in de tuin op en anders in de salon. Zijn spel kenmerkt zich door de klassieke flamencostijl. Zondag middag treedt het duo Accordéon Mélancolique aan. Jean-Pierre Gui- ran en Cherie de Boer geven een voorproefje van hun vierde cd. Bei de concerten beginnen 14.00 uur. middelburg - De maquettes voor scholenbouw van leerlingen van de St. Willibrordusschool in Hulst zijn tot fantasievolste ontwerp ver kozen door de bezoekers van de tentoonstelling De wereld van het kind bij het Centrum voor Beel dende Kunst (CBK) Zeeland in Middelburg. De wedstrijd werd gehouden in het kader van de Dag van de Archi tectuur met als thema 'Tijdelijk Verblijf. Leerlingen van groep ze ven van de basisscholen waren uit genodigd hun ideale leeromgeving of de school van de toekomst te ontwerpen. Dat gebeurde onder begeleiding van een architect en een vormgever. Alle ontwerpen zijn vanaf 23 juni te zien geweest bij het CBK Zeeland aan de Balans in Middelburg. De bezoekers van de expositie konden hun stem uit brengen op het voor hen meest fantasievolle ontwerp. Ze toonden de meeste waardering voor de ma quettes van St. Willibrordus uit Hulst en van school De Branding in Vlissingen. De school uit Hulst won met twee stemmen meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41