Een tuin waarin je je kan verstoppen Sterrenbeelden en zonnevlammen 34 PZC Rob en Lucia genieten nog iedere dag van hun eigen tuin. foto Peter Nicolai door René Schrier Zandstraat in Zeeuws-Vlaanderen ligt nu niet bepaald in een van Zeelands mooiste gebieden. Pal in de kanaalzo ne tussen Sluiskil en Sas van Gent in. Daar zou je niet echt een Hof van Eden verwach ten. Toch ligt er verscholen in Zandstraat zo'n tuin. Achter de voormalige woning van het katholieke hoofd der school. Het is de tuin van Lucia Wijne en Rob Hui- brechtse. Aanvankelijk begon Lucia met een klein tuintje achter het pand, maar rond 1980 kon ze de tuin van de oude school er bij kopen. Toen was er geen haar op haar hoofd die er aan dacht de tuin open te stellen. In tegen deel. De oude schooltuin was een wilder nis, met een bosje en veel struikgewas. En ergens op het terrein stond een vervallen ge bouwtje. In totaal beslaat het terrein nu 1900 vierkan te meter inclusief de bebouwing. En Lucia is er in geslaagd daar een heel aantrekkelijke De openstelling werkt als stok achter de deur; alles moet elke keer weer op orde zijn. min van te maken. Dat ging natuurlijk niet van de ene dag op de andere. Eerst kwam de groene tuin, die het dichtst bij het huis ligt en langzaam maar zeker werden daar an dere delen aan toegevoegd. Het was pas na het bezoek aan een andere min in de buurt dat ze op het idee kwam om haar tuin ook voor het publiek open te stellen. Daar heeft ze nog geen moment spijt van gehad. Integendeel, de openstelling is een stok achter de deur om de tuin steeds netjes en op orde te hebben. Drie jaar gele den hebben ze het vervallen huisje aange pakt en daar een sfeervol thee- en koffie- huisje van gemaakt. Op verschillende plekken in de tuin staan stoelen of bankjes. Afhankelijk van de stand van de zon is er altijd wel een hoekje waar je lekker kunt zitten en wegkruipen. Hele maal achterin de tuin is de moes- en krui dentuin te vinden, waar Lucia ook zelf plan ten kweekt. Als ze rondloopt mag ze graag aan sommige bladeren of bloemen van planten zitten. „Geuren zijn voor mij net zo belangrijk als kleuren." Zo laat ze een oude liguster een beetje uitgroeien, omdat de geur zo lekker is. Veel kleuren laat ze niet toe. Haar voor keur gaat uit naar lila, roze en paars. Ze houdt niet van een bonte kermis. Theetuinen in Zeeland Zandstraat 123, elke zaterdag geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur tot en met september. Groepen ook op andere da gen op afspraak. Oudelande, de Theetuin is geopend vrij dag tot en met maandag van 13.30 tot 18.00 uur tot en met september. Ovezande, de Witte Hoeve geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 12.00 uur tot 18.00 uur. Nieuwerkerk, theetuin de Stokroos, geo pend tot en met 30 september van 11.00 tot 18.00 uur. Maandag gesloten. Vlake, Sequoiahof tot en met 30 okto ber, geopend van 10./00 tot 18.00 ur, zondag en maandag geopend. Ook enkele boerderijen zijn geopend. door Stefan Hopmans Voor Tjerk Westerterp lééft sterren kunde. Hij is de secretaris van Volks sterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg. „Kijk maar naar de populari teit van de science fictionfilms, naar het ge bruik van satellieten en naar de Hubble-tele- scoop. Wij zien het zelf ook aan de aantal len bezoekers die langskomen. Vorig jaar kwamen zo'n duizend bezoekers naar onze Zonnige Zomeravonden. Buiten het zomer seizoen om moeten we geregeld 'nee' verko pen." Willem Levering uit Middelburg is op be zoek met zijn vrouw en twee dochters: „Het is leuk om hier eens te komen kijken. We wonen in de buurt maar houden nu va kantie. Geen televisie aan, de kinderen met de tent in de tuin." In het dagelijks leven is Levering stuurman op zee. „Tijdens mijn opleiding heb ik ge leerd hoe ik mijn positie moet bepalen aan de hand van de sterren. Ik blijf met de ster ren bezig, ondanks de elektronische ontwik kelingen. GPS bestaat ook nog niet zo lang, hoor. Het is jammer dat het in Zeeland steeds lichter wordt, maar op de volle oceaan kun je nog steeds met de sextant aan de slag." Levering vindt het belangrijk dat je het één en ander over de astronomie weet: „Het is een stukje algemene kennis. Ik vertel mijn kinderen onder meer over de sterrenbeelden. Ia, en ook over de mytholo gische verhalen erachter." Leverings oudste dochter blijkt inderdaad heel wat over het buitenaardse te weten. Zo noemt ze tijdens een korte lezing van Wes terterp alle planeten van binnen naar bui ten op. Westerterp probeert op zijn beurt met behulp van diverse vergelijkingen groot te en afstand in het universum enigszins be grijpelijk te maken. Hij beantwoordt vragen als hoeveel aardbollen in de zon passen en hoeveel zonnen in Betelgeuze, één van de helderste sterren aan onze hemel. Het pro bleem met de beperkte snelheid van het licht, waardoor we in feite naar het verle den kijken, vat Westerterp als volgt samen: „Wij hebben een krankzinnige hobby, we zijn allemaal een beetje maf We lopen con stant achter de feiten aan." Alle dertig medewerkers aan de sterren wacht zijn hobbyist. Om de boel draaiende te houden, is de sterrenwacht afhankelijk van donaties, want een entreeprijs wordt niet gevraagd. „Daarin zijn wij uniek," zegt Erik te Groen, ook van de sterrenwacht. „Wij zijn laagdrempelig, de koffie staat altijd klaar. We geven verschillende lezingen en hebben een ruimtevaartlokaal, waarin onze bibliotheek is en onze modellen staan. Geen enkele sterrenwacht ter wereld heeft zóveel papieren modellen op de website gra tis te downloaden. Ik ontwerp ze zelf, heb er wel vijftig op mijn naam staan." Jan Minderhout neemt de bezoeker mee op 'Wij hebben een krankzinnige hobby, we zijn allemaal maf. We lopen constant achter de feiten aan.' reis door het heelal. Minderhout presen teert tientallen afbeeldingen, die met een speciaal brilletje ook diepte krijgen. In de tuin heeft de sterrenwacht voor de Zonnige Zomeravonden twee telescopen staan. De ene is „eigenlijk voor alles" en toont de zon nevlekken in normaal licht. De ander filtert een bepaalde straling, waardoor de zonne vlammen te zien zijn. Luuc Dekker (8) uit Arnemuiden vindt deze vlammen „gaaf" Zijn moeder vindt alle informatie toch best wel moeilijk te bevatten: „Het is heel onwe zenlijk dat de aarde zo'n klein bolletje is." Toch kan ze de toerist aanraden eens op een vrijdagavond een Zonnige Zomeravond te bezoeken: „Het is weer eens wat anders." Luuc (8) en Coen (10) Dekker bij Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen voor een kartonnen figuur van astronaut André Kuipers. foto Stefan Hopmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36