Mobiele Eenheid actief op vierdaagse Pvz wil actie Hedwigepoider Staten kunnen referendum houden PZC Woensdag 18 juli 2007 31 De 74-jarige Amkie Bookelaar-Kaho in haar scootmobiel. foto Willem Mieras Scootmobielen rijden voor het eerst mee met Zeeuwse toervierdaagse. door Niels Bouterse GOES - Het aantal deelnemers aan de Zeeuwse Rijwiel- en Toervier daagse (ZRTV) groeit. In de voor inschrijving van de negentiende editie hebben zich 365 fietsliefheb- bers opgegeven en dat zijn er al 150 meer dan vorig jaar. De organi satie verwacht in totaal duizend deelnemers aan de etappes van 24 tot en met 27 juli. Één groep rijders doet dit jaar voor het eerst mee. Voor deze groep is de route aangepast, geldt een snelheidslimiet en is halverwe ge een oplaadpunt geregeld. Want scootmobielen blijven bij elkaar. De 74-jarige Amkie Bookelaar-Ka ho rijdt nog maar een half jaar op een scootmobiel, maar ze is er nu al aan gehecht. Haar Elite XS scoo ter mag wel wat sneller, vindt ze. „Elf kilometer per uur is toch niet snel. Dat ding gaat veel te lang zaam." Drie jaar geleden werd bij de Goe- se een botbreuk in haar sprongge- wricht geconstateerd. Een serie operaties was het gevolg. In de tus sentijd was ze aan huis gebonden. Een moeilijke tijd voor Booke laar-Kaho, want stil zitten kan ze niet. „Het is niet te omschrijven wat je dan voelt", legt ze uit. „Je wilt zo veel, maar kan het niet." Ondanks dat het bot nog steeds niet aan elkaar gegroeid is - waar schijnlijk door botontkalking - wipt ze voortdurend van haar stoel om spullen in haar huis te la ten zien. Met een van pijn vertrok ken gezicht en een stijve voet die niet meer gebogen kan worden, loopt ze naar het raam. „Ik kan al leen nog steeds niet naar binnen met mijn scootmobiel." Het gras veldje tussen het pad en het terras verhinderen een behouden rit naar de achterdeur. „Bij de voordeur is de drempel te hoog. Als ik daar vanaf rijdt, stui ter ik zo van mijn mobiel af', zegt ze wijzend op de stoep. „De buren 'Elf kilometer per uur is toch niet snel? Dat ding gaat veel te langzaam' zijn wel voorzien van een degelij ke oprit. Ik heb er ook één aange vraagd, maar hij is er nog steeds niet." Vorig jaar november overleed me neer Bookelaar en toen zijn vrouw zijn mobiel ongebruikt zag staan, besloot ze er zelf mee te gaan rij den. Een ideale oplossing om er eens op uit te gaan, vertelt ze. „Nu ben ik erg mobiel, met mijn scoot mobiel. Elke week ga ik naar de groentehal aan de 's-Gravenpolder- seweg. Half uurtje heen, half uur tje terug." In de krant las Bookelaar-Kaho een paar maanden geleden van een scootermobielclub met de toe passelijke naam Mobiele Eenheid. Ze besloot zich ook op te geven. „Als je niet kunt lopen, kom je al snel eenzaam thuis te zitten. Deze groep maakt dat ik me weer een beetje onder de mensen begeef. Ik kwam eerst niet verder dan een paar straten." Elke derde dinsdag in de maand verzamelt ze nu met andere gehandicapten om een rondje samen op te rijden. „Het is echt hartstikke leuk", lacht ze. Ko mende week rijdt ze dan ook alle vier de dagen mee. Tini Verrijzer, de 71-jarige leidster van de Mobiele Eenheid, vertelt dat er zelfs een scootmobielrijdster van 92 jaar twee ritten meerijdt. „We zouden allemaal wel vier da gen mee willen, maar helaas gaat dat soms niet vanwege de gezond heid. Zelf heb ik suikerziekte en vier soorten reuma en doe ik het ook rustig aan." Toch zijn er al zestien aanmeldin gen voor de aangepaste routes van ruim twintig kilometer, waarvan tien de volledige vier dagen meerij den. Achter de colonne fietsen een EHBO'er en een technische hulp verlener. „De enige regel is dat we bij elkaar blijven", verklaart de tempobepaler van de groep. „We heten niet voor niets Mobiele Een heid." Voorinschrijving is mogelijk via de si- te www.fietsvierdaagsezeeland.nl of op maandagmiddag bij Sportpunt Zeeland in Goes van 13.00 tot 17.00 uur. Ook kan voor aanvang in geschreven worden. Voor meer in formatie: 0113-223016. door Rinus Antonisse HOEK - Het dagelijks provinciebe stuur mag zich niet verschuilen achter het Rijk bij de dreigende ontpoldering van de Hertogin Hedwigepoider. Dat vindt de Sta tenfractie van de Partij voor Zee land (PvZ). In schriftelijke vragen roept fractie leider Johan Robesin het dagelijks provinciebestuur op om minister Verburg (CDA, landbouw en na tuur) er 'ondubbelzinnig' op te wijzen dat Zeeland massaal tegen het prijsgeven van de Hedwigepoi der is. Volgens Robesin stelt de provincie zich te gedwee, onmachtig en fata listisch op. Te gemakkelijk wordt de verantwoordelijkheid voor het ontpolderingsplan bij de minister van LNV gelegd, aldus Robesin. De provincie hoeft niet lijdzaam af te wachten. In september praat de Tweede Kamer over de Scheldever- dragen (met inbegrip van natuur- herstel). Het Statenlid vraagt het dagelijks provinciebestuur, net als de PvZ al deed, een klemmend be roep op de Kamerleden te doen om onteigening ten behoeve van ontpoldering af te wijzen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten kunnen in de toekomst de mening van de bevolking peilen over nog te nemen besluiten. Daarvoor is een referendumverordening opge steld. Het gaat om een zogeheten 'niet-correctief raadplegend refe rendum'. Dit houdt in dat alleen Provinciale Staten zelf tot een volksraadpleging mogen besluiten. Burgers kunnen die niet afdwin gen, maar er hooguit om vragen. Over het onderwerp van een refe rendum mogen de Staten nog geen beslissing hebben genomen. De uitslag van een referendum (geldig als ten minste 60 procent van de kiesgerechtigden een stem uitbrengt) is voor de Statenleden niet bindend. Het is een raadple ging die ze naast zich neer kunnen leggen. Niet over alle zaken kan een raad pleging worden gehouden. Perso nele zaken (benoeming, ontslag, salaris), belastingtarieven en de provinciale rekening en begroting zijn uitgesloten. Ook mag het niet gaan over zaken waar de provincie niks over te zeggen heeft. De roep om een volksraadpleging weerklonk afgelopen voorjaar. Aanleiding was het plan voor aan leg van 600 hectare getijdennatuur langs de Westerschelde. Tegenstan ders hiervan drongen via een handtekeningenactie aan op een uitspraak van de kiezers. Omdat de provincie niet over een referen dumverordening beschikte, was dat niet mogelijk. Per motie spra ken de Staten uit dat zo'n verorde ning er moest komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33