als een levend kunstwerk 'Ultralicht vliegtuig niet onveilig' WPZC Woensdag 18 juli 2007 27 Piloot vindt controles nuttig maar bestrijdt gebrek aan opleiding. door Maurits Sep VLISSINGEN - Veertien doden op 500 piloten in vijf jaar. Te veel, vindt de Inspectie Verkeer en Wa terstaat die deze zomer daarom scherp controleert op microlichte vliegtuigen. Piloot Rob Spelbrink is blij met het toezicht, niet met het imago van onveiligheid dat de vliegtuigen wordt opgeplakt. Want onveilig zijn de microlichte vliegtuigen (mla's, tot 450 kilo) niet, vindt de Rotterdammer, die zijn thuisbasis heeft op vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden en bijna tien jaar vliegt. „Die naam hebben we nu omdat in vrij korte tijd een paar ongelukken zijn gebeurd. Ik denk echter dat dat gewoon toeval was." Toch noemde de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) vorig jaar ok tober het gebrek aan deskundig heid als een van de oorzaken. De mla's vliegen steeds sneller en steeds verder. De technologische ontwikkeling is verder dan de op leiding van de piloten. „Daar ben ik het absoluut mee on eens", reageert Spelbrink. „Piloten van mla's zijn even goed opgeleid als andere sportpiloten. De toestel len zijn veranderd én verbeterd, veiliger. Ze zijn in ieder geval niet zo ingewikkeld geworden dat wij er niet meer mee kunnen vliegen. Als de inspectie de eisen voor de opleiding wil aanscherpen, ben ik benieuwd op welke punten." Hij omschrijft de opleiding als 'ge degen'. „Zowel de theorie, die in houdelijk wordt getoetst door IVW, als de praktijk, die wordt ge geven door instructeurs die ook ge controleerd worden door diezelftie inspectie." Dat neemt niet weg dat Spelbrink extra controles toe juicht. „Veiligheid staat voorop." De eerste controle in een serie die IVW deze zomer uitvoert, vond zaterdag plaats op vliegveld Mid den-Zeeland. Alle zeven onder zochte microlichte vliegtuigen wa ren technisch in orde en goed on derhouden. De piloten echter gin gen onvoldoende voorbereid de lucht in. In alle gevallen ontbraken zowel een geldige vliegkaart als een bewijs dat de radio is goedge keurd. Eén piloot moest zijn vlieg brevet inleveren, omdat hij geen geldige medische verklaring had, een ander mocht niet starten om dat hij geen bewijs van luchtwaar digheid voor zijn toestel had. Ze zijn terecht op hun vingers ge tikt, vindt Spelbrink. „En toch is het niet helemaal onbegrijpelijk dat iemand die alleen een circuit- vlucht boven een vliegveld wil ma rc* De luchtvaartinspectie contro- leert scherp op de veiligheid van microlichte vliegtuigen. In vijf jaartijd kwamen veertien piloten om het leven bij ongelukken. ken, zijn vliegkaart vergeet." En de radiopapieren? „Dat is iets nieuws. We gebruiken die radio's al jaren en als we opstijgen maken we con tact met de verkeerstoren. Dan tes ten we de apparatuur. Sinds een paar maanden moeten we een do cument hebben. Dat maakt het no deloos ingewikkeld." Het bewijs van luchtwaardigheid is een jaarlijkse apk voor vliegtui gen. „Voor het verlopen van je au- to-apk krijg je een herinnering, maar wij moeten overal zelf aan denken. Er zijn al zo veel regels en er komen er ook bij. Dat zorgt voor een hoop rompslomp. Het zou veel effectiever zijn als de in spectie ons inseint dat we nieuwe documenten nodig hebben. De ad ministratie is onnodig complex." Als Spelbrink tijdens de controle zaterdag op Midden-Zeeland was geweest, was ook hij op een fout betrapt. „Ik doe mijn best alles in orde te hebben, maar het bewijs voor de radio heb ik nog niet" Middelburger (35) raakt rijbewijs kwijt MIDDELBURG - De politie heeft gis teren het rijbewijs van een 35-jari- ge Middelburger ingenomen. Agen ten zagen tijdens hun surveillance rond 3.45 uur een auto slingerend over de Nieuwe Vlissingseweg rij den. Uit een blaastest bleek dat de bestuurder veel te veel alcohol had gedronken: 2,5 keer de toegestane hoeveelheid. De man moest af stand doen van zijn rijbewijs. Vuurwerkspektakel vanaf Westerschelde VLISSINGEN - Traditiegetrouw is morgen, drie dagen voor het einde van de kermis, de vuurwerkavond in Vlissingen. Vanaf een ponton op het water wordt om 22.30 uur vuurwerk afgestoken. Omdat het dan altijd druk is, raadt de gemeen te bezoekers aan om de auto thuis te laten. Die worden immers uit de binnenstad geweerd. De Spui straat en Boulevard de Ruyter zijn 's avonds afgesloten voor verkeer. Gratis inloopconcert in de Sint Jacobskerk VLISSINGEN - Op zaterdag 21 juli is er weer een gratis inloopconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen. Deze keer treedt het instrumenta le trio Fluorce op. Dat bestaat uit Elizabeth Koopman (fluit), Jona than Kooman (orgel) en Johan Spies (cello). Het concert begint om 15.00 uur. De kerk is ruim van tevoren open. Er is een collecte om uit de kosten te komen. Eten in de tuin van museum Terra Maris OOSTKAPELLE - Een medewerker van natuurmuseum Terra Maris geeft op 25 juli uitleg over de krui den en streekeigen gewassen in de museumtuin. Hij laat de bezoekers proeven van en ruiken aan de plan ten die in de tuin groeien. Vooraf aanmelden voor deze activiteit is noodzakelijk. Dat kan via telefoon nummer 0118-582620. De rondlei ding begint om 12.00 uur. Van zooi tot mooi in museum Westkapelle WESTKAPELLE - Vandaag is in de tuin van museum het Polderhuis in Westkapelle een braderie: Van zooi tot mooi. Er is van alles te koop, hebbedinge tjes, koopjes, bijzondere produc ten en ook boerengoed. Boven dien zijn er wafels of smouters voor bij de koffie. In de koffieruim te hangt een kunstexpositie en het museum zelf is natuurlijk ook open. De braderie duurt van 11 tot 17 uur. Burgerjaarverslag ligt klaar bij de gemeente VLISSINGEN - Benieuwd hoe het de burgers van Vlissingen vergaat? Het nieuwe burgerjaarverslag van de gemeente Vlissingen is af en ligt klaar in het stadhuis. In het verslag staan statistieken over 2006, maar ook uitleg over de gemeente, de ge meenteraad en wat er allemaal bin nen de gemeente is gebeurd. ■Fj Ook te lezen op: UI www.vlissingen.nl/burgerjaarverslag Sara Thijs en Marijke Verstraeten op het terras van Ko D'Oooooooor. Ko staat voor koffie, gevolgd door negen O's, want dat is een geluksgetal in China. En 'Door', dat is Zeeuws, van me haan weer door. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29