Zeeland PZC 25 Opstelling Veere brengt N57 in gevaar PZC Zelfs op de camping zetten ze een krabbel WALCHEREN 31 IK-eiland in zicht Jongetje (6) onder hout bedolven Zeeuws Zeeland maakt kennis met werk Marc Chagall Provinciale Staten kunnen referendum uitschrijven Woensdag 18 juli 2007 Tip? redwalch@pzc.nl Rijkswaterstaat vraagt opnieuw steun voor aanleg nieuwe weg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Veere moet zich coö peratiever opstellen ten aanzien van de N57. Dat stelt projectmana ger H. Jager van Rijkswaterstaat. „Ik begrijp dat ze geen miljoenen op de plank hebben liggen, maar het gaat om het gebaar. Ze kunnen er ook voor zorgen dat wij minder geld uit hoeven te geven. Dat zou inderdaad om leges kunnen gaan, maar ze kunnen ook iets schrap pen wat ons geld kost." De geluidswal bij de molen bij voorbeeld. Veere beroept zich op een besluit van de gemeenteraad. Die wilde de stilte op de begraaf plaats garanderen door er een ge luidswal aan te leggen. Maar die wal hindert weer de windvang van de molen en daarom zette de Raad van State een streep door het Veerse bestemmingsplan. De gemeente Veere zoekt nog steeds naar een oplossing. „Maak daar nou eens gezamenlijk een slimme keuze", zegt Jager. „Zorg dat je het geluid op de be graafplaats weert zonder dat je de de molen benadeelt en zonder dat wij hoge uitgaven moeten doen. Zo'n oplossing kost de gemeente helemaal niets en daarmee krijgen wij een breekijzer richting Den Haag. Maar de molen verplaatsen, dat kost tonnen." Vorige week werd bekend dat Rijkswaterstaat komt nog twintig miljoen euro te kort voor de aan leg van het Veerse deel van de N57. Veere wil niet meebetalen aan de nieuwe weg. Rijkswaterstaat nog twintig mil joen euro te kort komt om het Veerse deel van de N57 aan te leg gen. De werkzaamheden voor het stuk weg op Middelburgs grondge bied beginnen wel binnenkort. Veere weigert, in tegenstelling tot Middelburg en de provincie, om mee te betalen aan de weg. „Als Rijkswaterstaat een aanbestedings probleem heeft, hoeven wij dat niet op te lossen", zei wethouder J. Bostelaar vorige week. „Er is ontzettend veel overleg ge weest met de omgeving", stelt Ja ger. „Het lijkt wel of het nooit ge noeg is. Vervolgens stelt de ge meente weer eisen die ons geld kosten. We moeten wel oppassen dat het straks niet zover komt dat het werk echt niet door kan gaan. Als men in Den Haag het gevoel heeft dat de gemeente niet mee werkt, kan ik me voorstellen dat zij ook niet bereid zijn om extra geld uit te geven." Dat er extra geld nodig is, komt doordat er in de loop van de tijd al lerlei aanpassingen zijn gedaan. „Het beschikbare budget is een paar jaar niet aangepast, ondanks dat de reikwijdte van het project is gewijzigd. Al dat overleg levert al snel een extra fietstunneltje op. En dat is niet altijd even consequent door het Haagse circuit gewaar deerd." Dat er voor het Veerse deel van de weg méér extra geld nodig is dan voor het Middelburgse, komt door dat het Middelburgse deel eerst ge gund is. Er is simpelweg minder geld over. Bezuinigen op het Veer se deel is volgens Jager lastig. „De aannemer heeft een heel scherpe prijs neergelegd." Inmiddels is al 20 miljoen euro uitgegeven aan de voorbereiding van de weg. OOST-SOUBURG - Nu de bouwvakkers en steiger(af)bou- wers 'met bouwvak' zijn, worden de contouren van het IK-eiland bij de Souburgse watertoren in alle rust zicht baar. En heeft torenbewoner Jan van Munster tijd om zélf aan de slag te gaan. In zijn glazen atelier, aan de top van de toren, werkt hij aan een glazen kunstobject. Het heet Ratio. „Die naam is indirect ontleend aan de bouw, de mensen die hier rondlopen. Zo'n aannemer is een rationeel mens. Wij zijn toch meestal van de emo tionele kant." Dat wil niet zeggen dat Van Munster al tijd maar gevoelig is. Want als er iets niet klopt, dan, zegt hij, 'Ik kan heel streng zijn.' foto Lex de Meester Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. ZOUTELANDE - Een 6-jarig jongetje uit de gemeente Veere is gistermor gen in Zoutelande gewond geraakt toen hij onder een stapel planken terechtkwam. Het ventje was zijn vader aan het helpen in een schuur aan de Bou- dewijnskerke. Hij rolde een wiel weg die voor een stapel planken stond. Hierdoor vielen de planken om, bovenop het jongetje. Hij liep een hoofdwond op. In eerste in stantie was de traumahelikopter gewaarschuwd, maar later is hij toch met de ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het verplaat sen van de ambulancepost verhit de gemoederen op zowat heel het eiland Tholen. Eerst stond Stave- nisse op zijn achterste benen, nu laat de bevolking van Scherpenisse en Sint-Maartensdijk haar stem ho ren. „Ik heb nog niet geteld, maar volgens mij zitten we al boven de duizend handtekeningen." Namens de lokale EHBO-afdeling van Smerdiek verzamelt Alie Weg- gemans uit Scherpenisse handteke ningen. Met succes; op de inlever- punten in de twee dorpen komen inwoners massaal hun onderteken de strookjes inleveren. In Stavenis- se werden eerder negenhonderd handtekeningen opgehaald tegen het verplaatsen van de ambulance post van Sint-Maartensdijk naar Tholen. De aanrijtijden voor de he le gemeente gaan er op vooruit, maar Stavenisse is de klos. Toch denken ze in Smerdiek en Scherpenisse dat ook daar de am bulance vaker te laat gaat komen. Daar is Weggemans zelf ook bang voor. „Ook op de campings", bena drukt ze. Campinggasten tekenen dan ook net zo hard mee. Wegge mans moet zelfs de folder al kopië ren. Mensen kunnen hun strookje nog tot het eind van de maand in leveren. Daarna willen de vereni gingen de handtekeningen over handigen aan de gemeente. Tip? redactie@pzc.nl Het was op een hogeschool in Brabantwaar die Zeeuwse een opleiding volgde. Van huis uit niet anders gewend dan dialect te spreken, bleek er toch wel enigszins sprake van een taalbar rière tussen haar en de mede-stu denten. Het kwam regelmatig voor dat de niet-Zeeuwen op school haar niet-begrijpend aan keken, wanneer ze weer eens met onvervalst Zeeuws accent van wal stak over het een of ander. Om haar te bewegen haar af komst iets minder te laten door klinken in haar taalgebruik, werd besloten er iets van te zeg gen. De kritiek kwam nogal on verwacht, getuige haar reactie. „Ik praat hlad geen Zeeuws!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27