Geld en werk Alleen dummies betalen volle pond D J3AIjO"Ï EK 1 PZC Woensdag 18 juli 2007 21 door Yvonne Jansen illustratie Aleid Landeweerd e dochter van mijn fy siotherapeut is op zich zelf gaan wonen. Als 'vertrekpremie' gaven hij en zijn vrouw haar een flink deel van de inventaris cadeau. Was machine, droger, koelkast, magne tron; allemaal in een koop aange schaft bij It's. Scheelde bij elkaar honderden euro's, becijferde hij. „Ik regelde er nog een Senseo bij. En toen ik vroeg of net eindbedrag opnieuw omlaag kon als ik met een cash afrekende, lukte dat tot mijn verrassing ook nog." De therapeut heeft er een gewoon te van gemaakt om, vooral bij gro te aankopen, te vragen of er niet wat van de prijs afkan: keuken, meubels, auto, witgoed. Zonder blozen opent hij de onderhande lingen. „Een korting van 10 pro cent heb je moeiteloos binnen", meldt hij, terwijl hij mijn nekge- wrichtjes nog eens flink laat knak ken. Daar valt niet tegenop te mas seren: „Wie niet pingelt, is een dief van de eigen portemonnee." Afdingen wordt in Nederland al snel gênant gevonden. Dezelfde personen die op de markt in een exotisch vakantieland de koop man het vel over de neus halen, schutteren in eigen land als de vraag opgeworpen moet worden of er iets van de prijs afkan. Zelfs in branches waarin forse kor tingen gebruikelijk zijn, zoals de auto-, elektronica- en telefoon branche, betalen consumenten meestal de volledige vraagprijs. Merkwaardig die schroom, in een land van puntenspaarders en zegel plakkers. Valse schaamte, die vaak ontbreekt als het om tweedehands of via internet aangeboden produc ten gaat. „In sommige branches is het de ge woonste zaak van de wereld te on derhandelen over de prijs", vertelt Edward Sterenborg van de Consu mentenbond over het fenomeen afdingen. „In keukenzaken bijvoor beeld. Betaal je daar de volle prijs, dan knalt na je vertrek meteen de champagnekurk." Niet alleen de prijs kan onder werp van onderhandeling worden, weet Sterenborg. „Je kunt de servi ce er bij betrekken, om extra acce- soires vragen, gedaan krijgen dat de garantieperiode wordt verlengd of afspreken dat je een bepaald pro duct nog dezelfde of daaropvolgen de dag geleverd krijgt. Kan handig zijn, als je onthand bent omdat je wasmachine stuk is." Winkeliers hebben niet graag dat u probeert hun winst af te romen, maar zien u als het er op aankomt liever de portemonnee trekken dan weglopen. Vaak moeten ze van fabrikanten en importeurs vol doen aan omzetquota. Als ze die niet halen, lopen ze inkoopkortin gen mis. Zeker richting jaarwisse ling kan het voor hen interessant zijn de verkoopcijfers nog wat op te stuwen om het dealerschap of de bonus veilig te stellen. Niet alleen de prijs van 'hardware' kan omlaag. Ook aanbieders van diensten kunt u over de streep trekken: hypotheekbemiddelaars, assurantiebureaus, advocaten en zelfs notarissen. „Bij financiële pro ducten scheelt het soms klappen geld", weet Sterenborg. „Wie weet dat hij bij het afsluiten van een hy potheek 2.500 euro kan besparen, laat z'n schroom gauw varen." Afdingen kent spelregels Hulptroepen: Schakel hulptroepen in. Als u door de grond gaat bij de gedachte aan afdingen, vraag dan een kennis die het spel met verve en ervaring speelt. Spreek van tevo ren af wat uw maximumprijs is. Juiste moment: Aan het eind van de maand of het jaar zijn kortingen vaak makkelijker te krijgen. Winke liers of verkopers moeten dan hun omzetdoelen halen en zijn gretiger. Glimlach: Open de onderhandelin gen met een glimlach. De verkoper moet u het voordeeltje gunnen, an ders wordt het niks. Laat het ope ningsbod aan de verkoper. Wees discreet: Voer onderhande lingen niet luid, wees discreet. Als uw voorstel aan de andere kant van de zaak is te horen, heeft u al verloren. Winkeliers spijkeren niet graag op de gevel dat ze bereid zijn water bij de wijn te doen. Speel toneel: Toneelspelen helpt, maar leg het er niet te dik op. Laat doorschemeren dat u het product graag wilt, maar laat uw partner de knip op de beurs houden. Geef de verkoper het idee dat uw metgezel te paaien is met een schappelijke prijs. Of wek de indruk dat u zelf twijfelt over de aanschaf die 'eigen lijk niet binnen uw budget past'. De chef: Denkt u dat u spreekt met iemand die niets te vertellen heeft, vraag dan naar de chef. Niet kopen: Wees niet bang met niets de deur uit te gaan. De con currentie in sommige branches is moordend en dat weet de verko per. Als u de voorgestelde prijs echt te hoog vindt, probeer het dan bij een andere aanbieder. Goed gevoel: Wees niet hebberig. Onthoud dat beide partijen na de deal het gevoel moeten hebben dat ze er beter van zijn geworden. Cash is king: Betaal contant. Laat bij de kassa uw creditcard zien en vraag of het wat oplevert als u met harde munt betaalt. Het accepte ren van de creditcard kost de win kelier ook geld. Service telt ook: Vraag u van tevo ren af wat korting u waard is. Wilt u het onderste uit de kan halen, re ken dan niet op veel extra service buiten de garantie om. ..Jk door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Van Jan Térlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. Aflevering 17: Waarin job zich afvraagt waarom Cees van Dordt zo vreemd doet Met een borrel onder handbereik en zijn benen op het lage tafeltje in de woonkamer, laat Job zijn gedachten de vrije loop. Leonie is vroeg in de middag al samen met Olivier naar Utrecht vertrokken en zal bij haar moeder blijven overnachten. Dat geeft Job de tijd om te mijmeren, een bezigheid waar hij van houdt. Hij heeft geleerd zijn eigen gedachtestromen te vertrouwen. Laat ze maar komen, de absurditeiten, de nonsens, de herinneringen, vaak komt er in die gevarieerde zee iets bruikbaars bovendrijven. Zijn gedachten dwalen naar Wies, zijn ex-vrouw, en hoezeer ze hem vroeger opwond, maar die hij al minstens een halfjaar niet heeft gesproken. Leonie vertelde dat Wies tegenwoordig een vriend heeft, genaamd Fridus. De bijbehorende achternaam is hij vergeten. Waar heeft ze die man vandaan? Zou Wies gelukkig zijn? Zij en Job hebben een aantal uiterst kille jaren achter de rug. Wies geloofde niet onvoorwaardelijk in Jobs onschuld toen hij beschuldigd werd van de moord op zijn oom Bart en Job heeft haar dat niet vergeven. Was hij overgevoelig geweest op dat punt? Hij probeert zich het gedrag van Wies in die tijd te herinneren, maar dat valt niet mee. Misschien heeft hij haar te hard bejegend. Of misschien mist hij gewoon de aanraking en het warme lichaam van een vrouw, misschien maakt dat hem sentimenteel. Hij neemt nog een borrel. Langzaam komen haar trekken terug in zijn herinnering. Ooit waren ze zacht. Wanneer was dat? Hoe staat hij nu tegenover Wies? Hij begrijpt nu niet eens meer dat hij haar ooit aantrekkelijk vond. Maar hoe zit het met vergeven? Zijn gedachten dwalen alweer verder, naar de tijd in de gevangenis, de kale muren, de grijze sfeer en het vreselijke gemis aan uitzicht, zowel letterlijk als figuurlijk. Een van de moeilijkste aspecten aan het leven daar was het gevoel dat hij vergeten was. Door de maatschappij, door zijn familie. Zijn hele bestaan was een zirüoze exercitie geworden tussen opstaan en gaan slapen. Wat een gigantisch, immens verschil is er tussen gevangenschap en vrijheid. De poet, denkt hij. Een zo te zien crimineel stelletje denkt dat zich in het huis van Van Dordt een hoop poet bevindt en ze zouden wel eens gelijk kunnen hebben. Die Van Dordt gedraagt zich vreemd. Hij maakt zich schaars als er gevaar dreigt. Hij komt niet thuis op een moment dat hij wel thuis hoort te zijn. Hij deinst terug voor contact met de politie. Hij reageert beslist merkwaardig als zijn zoon hem vertelt over de gewelddadige inval van de twee ongure types in hun huis. En zijn vrouw is onlangs vermoord. Waarom? Dat moet er haast wel mee te maken hebben. Van Dordt gedraagt zich op z'n minst alsof hij meer van deze zaak weet. En zijn vrouw? Wist die er iets van? Hield Antoinette van der Geest zich bezig met zaken die het daglicht niet kunnen velen en is ze vermoord door een figuur uit het criminele circuit? Werkten zij en haar man samen? Hoe komt iemand aan een hoop mafïïageld? Zo noemt hij het gemakshalve, misdaadgeld is misschien een juistere benaming. Daar moet toch iets tegenover staan, zou je denken. We zouden de kranten van de afgelopen maanden moeten napluizen. Hij weet meteen dat hij dat niet gaat doen. Pure luiheid. Om halftwaalf, net als hij zich voor de vierde keer wil inschenken, gaat de telefoon. Job komt met tegenzin overeind, maar is direct vol aandacht als het Olivier blijkt te zijn 'Mijn vader is terug uit Londen,' zegt hij. 'Maar ik heb hem maar kort gesproken. Hij gedroeg zich raar, afwezig, alsof het hem allemaal niet aangaat. Toen ik vroeg wat we moesten doen, zei hij dat we in geen geval de politie moesten inlichten. Toen heb ik hem op de man af gevraagd of hij iets van dat geld afwist. Hij zei geen ja en geen nee. Het zint me helemaal niet. Ik heb het gevoel dat hij iets voor me verbergt. Ik vraag me zelfs af of het met de moord op mijn moeder heeft te maken.' 'Ik moet je eerlijk zeggen dat ik daar juist ook aan heb zitten denken. Weet je Olivier, ik zal meer te weten zien te komen over dat advocatenkantoor in Den Haag. Misschien kun jij intussen toch proberen met je vader te praten. Ik ben bang dat hij inderdaad meer weet dan hij loslaat. Geeft hij de laatste tijd veel geld uit?' 'Nee, helemaal niet. Hij klaagt juist dat hij zo weinig verdient, nu de apotheek minder oplevert.' Morgen aflevering 18. Leonie gaat bij haar moeder op bezoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21