zonder gebarentaal met scheurbuik PZC Woensdag 18 juli 2007 19 Nederlandse gebarentaal Net als bij gesproken talen zijn er veel verschillende gebaren talen. Op het congres in Ma drid zijn Spaanse gebarentaal, Internationale gebarentaal en gesproken Engels de voertalen. In Nederland is het gebruik van Nederlandse gebarentaal niet goed in de wet verankerd. „We lopen achter", zefgt Johan We- semann, die als doof beleidsad- viseur al jaren de belangen van doven behartigt. „In tien ande re landen is de erkenning van gebarentaal in de Grondwet opgenomen. Meer dan veertig landen hebben gebarentaal op een andere manier wettelijk ge regeld." Volgens Wesemann moet Nederland nu snel iets gaan doen. Op het congres zal de continuï teit in het gebruik van gebaren taal een belangrijk item zijn. Hulpmiddelen Doven en slechthorenden heb ben allerlei voorzieningen no dig om aan het maatschappe lijk verkeer deel te kunnen ne men. Veel daarvan worden ver goed door de overheid. Er zijn wek- en waarschuwings systemen met tril- en/of licht flitsen om de bel, de telefoon en de baby te kunnen horen: Telefoneren kan met teksttele foon en beeldtelefoon. Er zijn ringleidingen en solo-appara- tuur om iemand in druk gezel schap goed te kunnen horen. Belangrijk is het recht een tolk in te schakelen voor allerlei si tuaties, van doktersbezoeken tot festiviteiten. Er zijn geba- rentaaltolken en schrijftol- ken, afhankelijk van de situatie en de voorkeur van de klant. De fax is in veel huizen van do ven aanwezig. Maar ondanks al le speciale voorzieningen is chatten via MSN, liefst met ge bruik van webcam, en sms'en via de mobiele telefoon nog het meest geliefd. www.oorakel.nl www.tolknet.nl - verbastering van de Latijnse term scorbutus - al bekend. Aan het eind van de winter en begin van de len te, maar ook tijdens oorlogen, veld tochten en belegeringen sloeg de aandoening toe. Bloedend tand vlees, blauwe plekken als gevolg van onderhuidse bloedingen, pijn lijk gezwollen benen, opgezette ge wrichten, buikpijn, opgeven van bloed, algemene zwakte en uitein delijk een pijnlijke dood wachtten de getroffenen. De oorzaak van scheurbuik bleef lang onbekend. Wel werd duide lijk dat de ziekte iets te maken had met de eenzijdige (winter)kost. Im mers, onder de bemanning van de Nederlandse paasvloten, de kon vooien die rond Pasen koers zet ten naar Oost-Indië, vielen al na enkele weken de eerste slachtof fers. De bemanningen van de in het najaar uitzeilende kerstvloten maakten veel meer kans de verver- singpost op Kaap de Goede Hoop ongeschonden te bereiken: Zij be gonnen beter gevoed aan de reis. Vanwege de grote aanslag die scheurbuik op de scheepsbeman ningen betekende, zocht iedereen naarstig naar een medicijn. De op het land redelijk succesvolle krui denpreparaten bleken - gedroogd - op zee niet erg werkzaam. In 1747 deed de Britse scheepsarts James Lind een belangrijk experiment. Hij selecteerde aan boord van de HMS Salisbury twaalf scheurbuik patiënten en behandelde hen op verschillende manieren. Variërend van een dagelijkse beker zeewater of enkele lepels azijn tot een meng sel van nootmuskaat, mosterd en knoflook. Alleen de twee matro zen die dagelijks twee sinaasappels en een citroen kregen, knapten op. Het duurde echter tot 1794 voordat de Britse admiraliteit overtuigd was van het belang van Linds ont dekking. De toen uitgevaardigde verplichting de scheepsbeman ning dagelijks citroensap te geven - langer houdbaar gemaakt met rum - betekende vrijwel het einde van scheurbuik op de Britse vloot. De Nederlandse zeelieden kregen de aandoening onder de duim toen zij aan het eind van de acht tiende eeuw de toen net populair geworden zuurkool meenamen. Ook de opkomst van de aardappel als volksvoedsel luidde zowel aan land als op zee het einde in van scheurbuik als belangrijke kwaal. Pas in de twintigste eeuw werd duidelijk hoe dit kwam. Citroe nen, sinaasappelen, zuurkool en aardappelen zijn een belangrijke bron van vitamine C. Die is onmis baar bij de aanmaak van collageen, het eiwit dat stevigheid verleent aan de wanden van bloedvaten. De wetenschappelijke naam van vi tamine C luidt niet voor niets as- corbinezuur, ofwel 'zuur tegen scorbutus'. Dat ons eten tegenwoor dig het hele jaar door voldoende vitamine C bevat, heeft van scheur buik een 'vergeten ziekte' ge maakt. Letterlijk, zoals bleek in 1980 toen een zeventigjarige vrouw in het ziekenhuis werd op genomen met onverklaarbare bloe dingen. Het duurde dagen voordat de artsen ontdekten dat zij als ge volg van een eenzijdig dieet een ernstig tekort had aan vitamine C. Laat mp3-speler thuis als het buiten onweert Mp3-spelers en iPods kun je tij dens een onweer maar beter niet omhangen of gebruiken. Mocht je (direct of indirect) door de blik sem getroffen worden, dan gelei den de apparaten de elektrische stroom zodanig dat er meer scha de aan je lichaam ontstaat dan zon der deze apparaten het geval zou zijn. Dit concludeert E. Hefferman in het medisch tijdschrift New England lournal of Medicine op grond van de verwondingen van een man die luisterend naar zijn iPod indirect door de bliksem werd getroffen. Erfelijke borstkanker geneest net zo goed Vrouwen die drager zijn van een 'borstkankergen' (BRCAi of BR- CA2) hebben weliswaar een sterk verhoogde kans om borstkanker te krijgen, maar als zij de ziekte heb ben is hun kans op genezing even groot als voor vrouwen met borst kanker die niet erfelijk belast zijn. Dit constateert G. Rennert (Tech- nion, Haifa) in het medisch tijd schrift New England Journal of Medicine. Hij onderzocht de gege vens van gegevens van 1545 vrou wen met borstkanker. Tomaten eten helpt toch niet tegen kanker Een voedselmythe minder: het eten van tomaten heeft, anders dan in het verleden wel is be weerd, amper een beschermende werking op het krijgen van diverse vormen van kanker. Dit stelt C. Ka- vanaugh van de FDA, de Ameri kaanse voedsel- en medicijnenau toriteit, in het vakblad Journal of the National Cancer Institute op grond van een nieuwe analyse van de bestaande wetenschappelijke ar tikelen op dit terrein. Tot nu toe golden tomaten met name als een preventie voor prostaatkanker. foto ANP Baby's beschermd met foliumzuur in brood Toevoegen van foliumzuur aan het broodmeel in Canada heeft een spectaculair resultaat opgeleverd: het aantal baby's dat geboren is met een open ruggetje spina bifi da) is er gehalveerd. Dit consta teert P. de Wals (Laval University, Quebec) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine op grond van geboortegegevens sinds 1993. In Nederland komt de Gezondheidsraad begin volgend jaar met een advies over de toevoe ging van foliumzuur aan voedings middelen. baarden we natuurlijk wel. Vooral de kinderen van dove ouders wa ren daar heel goed in. Buiten schooltijd hadden we onze eigen gebarentaal." Het gesprek vindt plaats aan een ronde tafel in het comfortabele rij tjeshuis in Raalte. Een gebarentaal- tolk stelt zich snel en professioneel voor en bespreekt even hoe ze het gesprek zal tolken. Van den Berg heeft de tolk zelf aangevraagd om dat hij uit ervaring weet hoe moei zaam een gesprek met een horen de kan verlopen. Afgelopen zondag vertrokken Ton en Jantje van den Berg naar Ma drid, in een groep van 73 doven, veel vrienden en bekenden. De reis is georganiseerd door de Gelderhorst, een centrum voor oudere do ven. Als de reis naar Ma drid aan de orde komt, Directeur Jan Tempelaar (links) van centrum voor oudere doven De Gelderhorst maakt het gebaar voor 'Ede' in gebarentaal. Doventolk Gerdinand Wagenaar maakt het gebaar voor lichten de ogen van Van den Berg op. „Ik verheug me er enorm op. Het is heel bijzonder om met zo veel doven tegelijk in de Spaanse hoofdstad te zijn." Het dove echtpaar uit Raalte richt zich vooral op de culturele uitstap jes. De lezingen zijn aan hen min der besteed, hoewel het hoofdon derwerp van het congres'Geba rentaal als grondrecht', hen zeker aanspreekt. „De Nederlandse geba rentaal moet nu eindelijk eens er kend worden", vindt Van den Berg. In veel andere Europese lan den is gebarentaal wel een officiële voertaal. Hij noemt nog een twee de actiepunt: alle televisiepro gramma's moeten wor den ondertiteld. „Er is veel ten goe de veranderd voor doven", ver telt Van den Berg. „Op Effatha kon ik vroeger kie zen tussen drie be roepen: meubel maker, metaalbe werker en schoenmaker. Ik koos naast mulo voor metaalbe werking, maar ik vond het hele maal niks. Via een kennis kon ik la ter in een drukkerij terecht in Gro ningen waar ik ook een opleiding volgde. In dat vak ben ik blijven werken bij verschillende drukke rijen. Op een van die drukkerijen werkte ik samen met drie andere doven. Dat was gezellig. In de lunchpauze zaten we druk te geba ren. Nu is er in Groningen een be drijf opgericht waar alleen doven werken. Ik ben er te oud voor, maar het is voor een dove heel aan trekkelijk om daar te werken." Sinds gebarentaal ruim twintig jaar geleden zijn intrede deed in het dovenonderwijs is het onder wijsniveau een stuk hoger. Dove jongeren van nu groeien tweetalig op met gebarentaal en gesproken Nederlands. Met behulp van een gebarentaaltolk kunnen ze allerlei reguliere opleidingen volgen. De medisch-technische ontwikke ling van het cochleair implantaat, (een inwendig hoorapparaat dat na implantatie horen beperkt mo gelijk maakt) heeft veel goeds ge bracht maar ook onrust. Veel do ven zijn bang dat gebarentaal door deze ontwikkeling minder aan dacht krijgt in het dovenonder wijs. Ze wijzen op onderzoek waaruit blijkt dat gebarentaal es sentieel is voor de ontwikke ling van een doof kind. Ook het verleden op de doven- scholen heeft wel geleerd dat het onverstandig is communicatiemiddelen uit te sluiten. „Gebaren taal is veel meer dan een communicatie middel", vinden Ton en (antje van den Berg. „Het is een volwaardige taal met een rijke woordenschat en eigen grammatica. Een taal om trots op te zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19