Minister Vogelaar trapt open deur in Meerderheid: landschap Nederland wordt lelijker PZC Dinsdag 17 juli 2007 yt 0% v iy M&'~ MtmfrGMLt I LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Vogelaar Onbegrijpelijk hoe een weten schapper als minister Vogelaar het begrip 'joods-christelijke traditie' in verband kan brengen met de aanwezigheid van de joodse ge meenschap in Nederland. 'Joods-christelijke traditie' is een zuiver inhoudelijk begrip dat ver wijst naar de joodse wortels van het christendom. Beide vereren de zelfde God en oriënteren zich op de joodse Thora oftewel het Oude Testament, het christendom daar naast ook op het Nieuwe Testa ment. Met vestiging van (al dan niet gelovige) Joden heeft de term totaal niets te maken. Ook in een christelijk land waar nooit joden gewoond hebben (ik weet niet of die er zijn) zou de cultuur dus tot de 'joods-christelijke traditie' gere kend kunnen worden. Voor het overige vraag ik mij af wat verkies lijker is: een (gematigde) moslim als buurman of iemand uit de groep geseculariseerde, materialisti sche en egoïstische autochtone Ne derlanders die in het algemeen stemmen op de WD van Rutte en Verdonk of de PW van Wil- ders. Jan Zwemer Bisschopstraat 4, Serooskerke (W) Vogelaar 2 Deze visie van haar getuigt van een buitengewone naïviteit: zij schaart de islam onder de christelij ke en joodse godsdienst. De islam is niet alleen een godsdienst maar ook een cultuur die alleen gedijt in een middeleeuws denken en zich niet verdraagt met het moder nisme. Scheiding van kerk en staat is hun vreemd. Er zijn weliswaar een paar schijndemocratieën zoals Turkije en Pakistan: deze worden niet gedragen door de meerder heid van de bevolking. Laten we onze cultuur verdedigen en de is lam in ons land niet laten vegete ren op onze liberale verworvenhe den. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Ziekenhuis Zeeland Wat maken we ons druk om de N57, zeker de moeite waard. Maar op het feit dat het ziekenhuis in Vlissingen uitgekleed wordt en ruim een kwart van de Zeeuwse bevolking op onverantwoorde wij ze een belangrijke acute voorzie ning wordt ontnomen, wordt maar weinig gereageerd. Of den ken we 'de pap is al gestort', het is vechten tegen de bierkaai. Juist nu moeten we ons laten horen. Dat al leen de gemeente Veere voltallig te gengas geeft, is heel prettig, maar in Middelburg en Vlissingen kie zen ze voor 'kwaliteit' en als dat een uitgekleed ziekenhuis in Vlis singen is, geeft dat aan dat er een groot verschil is in het beleven van 'kwaliteit'. Als je dan ook nog de N57 niet gaat realiseren is het helemaal no dig om de zo belangrijke zorg zo dicht mogelijk bij een grote bevol kingsgroep - in de vakantietijd aan gevuld met 180.000 toeristen - te houden. Cees Verstraate Duinstraat 10, Koudekerke Vervangt de minaret de molen op onze Delftsblauwe tegeltjes? door René van der Lee EINDHOVEN - Zal de boerka over twee eeuwen het favoriete kleding stuk van de Nederlandse vrouw zijn? En zullen tegen die tijd alle Nederlanders een maand lang vas ten volgens de beginselen van de ramadan? Hebben we in het jaar 2316 allemaal een Delftsblauw te geltje aan de muur met daarop twee minaretten in plaats van een oud-Hollandse molen? Is dat wat Ella Vogelaar, minister van Integra tie, bedoelde met haar opmerking dat Nederland over een paar eeu wen een land zal zijn dat geken merkt wordt door een joods-chris- telijke-islamitische traditie? Geert Wilders zag in het door hem ge wraakte interview met de minister in dagblad Trouw zijn vrees beves tigd dat Vogelaar de Nederlandse cultuur wil aanlengen met 'achter lijke islamitische tradities'. Op zijn gebruikelijke megafoonsterkte eis te hij dat de minister haar uitspra ken zou terugnemen of anders haar portefeuille zou inleveren. Ook WD-leider Mark Rutte be schuldigde de minister van 'cul tuurrelativisme': waarom kunnen we niet gewoon vaststellen dat de ene cultuur (toevallig de onze) su perieur is aan de andere (de is- Bijna zestig procent van de bevolking ziet schoonheid afnemen. AMSTERDAM - Een meerderheid van bijna 60 procent van de Neder landers denkt dat het landschap in de komende vijf jaar lelijker wordt. Dat blijkt uit een rapport dat TNS Nipo heeft opgesteld- in TE CAST René van der Lee Journalist en opinieredacteur bij het Brabants Dagblad lam)? En zo valt er, midden in het Haagse zomerreces, opeens weer wat te kissebissen over de multicul turele samenleving. Het relletje over Vogelaar doet sterk denken aan de opwinding die Nederland vorig najaar over viel nadat minister Donner ver klaarde dat in ons land de islamiti sche wetgeving sharia moet gaan gelden als twee derde van het par lement daarmee instemt. Oók een open deur, maar enkele politici (en media) deden alsof Donner met één schriftelijke oekaze onze Grondwet aan de kant had gescho ven ten faveure van de sharia. Wat Vogelaar deed in het inter view met Trouw is het beschrijven van een integratieproces. Neder land telt nu ongeveer een miljoen moslims en dat zullen er de ko mende tijd alleen maar méér wor den, wat Geert Wilders daar ook van vindt. Een lelieblank Nederlands kind dat nu opgroeit in een stad, weet niet beter of ook de moskee hoort bij dit land. Net als meisjes met hoofddoekjes en vrouwen die zich zelf helemaal verstoppen in een boerka of een nikaab. Op sommi- opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit. Minister Gerda Verburg heeft het rapport gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. De bewinds vrouw heeft de representatieve steekproef laten uitvoeren om er achter te komen hoe Nederlanders denken over zaken als landschap, natuur, milieu, dierenwelzijn en ge scholen is de dag van het islami tische Suikerfeest zelfs al uitgeroe pen tot een collectieve vrije dag. Niet alleen in de Randstad, maar ook in het traditioneel door de ka tholieke kerk gedomineerde zui den des lands. Zo vormt zich een cultuur: het is een optelsom van de dingen die je om je heen ziet, en ziet veranderen. Politici hebben de neiging om te denken dat ze zulke processen kunnen sturen, maar zo simpel ligt het niet. De moslims die hier wonen, zullen hun stempel gaan drukken op het Nederland met de joods-christelij ke wortels. Dat proces proberen te keren is als Hansje Brinker, die met zijn vinger in de dijk het land wilde redden. Wil dat zeggen dat Nederland maar alles moet slikken en iedere islamitische traditie met open armen moet verwelkomen? Natuurlijk niet. De joods-christelij ke wortels van Nederland hebben geleid tot een democratische rechtsstaat die het waard is om ver dedigd te worden. Vrouwen heb ben in onze samenleving net zo veel rechten als mannen, misdadi gers hebben recht op een eerlijk proces en de overheid laat zich bij het besturen van het land niet lei den door God, Allah of Boeddha. Het zijn maar drie voorbeelden van verworvenheden die we niet te grabbel moeten gooien omdat veel moslims er anders over den ken. De meeste moslims die naar agrarisch ondernemerschap. Twee op de tien geënquêteerden is posi tief gestemd over de toekomst van het landschap in Nederland. Zij denken dat de schoonheid zal toe nemen. Een kwart denkt dat de schoonheid van het landschap on geveer gelijk blijft. Stedelingen ge ven zich vaker over aan sombere toekomstbespiegelingen wat be treft het landschap dan mensen Nederland komen, beseffen vroeg of laat dat ze zich aan zullen moe ten passen. Dat hoeft niet te bete kenen dat ze alles wat naar de is lam ruikt bij de ingang moeten in leveren. Maar het betekent wél dat ze zich, in woord en daad, moeten voegen naar de belangrijkste prin cipes waarop onze rechtsstaat is ge baseerd. De meeste moslims zijn daar gelukkig ook al lang mee be zig, zo blijkt bijvoorbeeld uit de rapporten van het Sociaal en Cul tureel Planbureau. Geheel naar waarheid stelt Ella Vo gelaar vast dat de islam inmiddels in ons land een belangrijke gods dienstige stroming is geworden. Als minister van Integratie staat zij voor de taak om de inbedding van de islam in een van oorsprong christelijk land soepeitjes te laten verlopen. De 'clash of civilizations' waar sommigen luidkeels voor waarschuwen, moet het grootste schrikbeeld zijn voor iedere minis ter die de portefeuille integratie be stiert. Vogelaar heeft dat beter be grepen dan haar voorganger Ver donk. Pas als Vogelaar er blijk van geeft dat ze ook voor de radicale stromingen binnen de islam een vleugel van het Nederlandse huis wil inruimen, is het de hoogste tijd om moord en brand te schreeuwen. Tot die tijd blijft het vooral prettig om een minister te hebben die niet voortdurend de zaak op scherp zet. die op het platteland wonen. De onderzoekers hebben ook ge vraagd naar wie het best en het slechtst omgaat met het land schap. De Vereniging Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer heb ben het beste imago. Het bedrijfsle ven en de projectontwikkelaars gaan volgens bijna 80 procent van de geënquêteerden slecht om met het landschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9