Samenleving raakt te snel in paniek 6 I Dinsdag 17 juli 2007 PZC Nederland schiet een beetje door in het uitsluiten van risico's. door Rens Ulijn en Peter de Leeuw DEN HAAG - De moderne mens eist een risicoloos leven. Twee doden bij de Nijmeegse Vierdaagse vorig jaar leidden tot een vuistdik onder zoeksrapport en microchips in de magen van zestig wandelaars die vandaag aan de start verschijnen. Onze obsessie met veiligheid ver liest het in veel gevallen van het ge zond verstand. Zestig deelnemers die vandaag aan de start van de Nijmeegse Vier daagse verschijnen, hebben van ochtend vroeg een pil met daarin een microchip doorgeslikt. Het ap paraatje seint tijdens het wande len de lichaamstemperatuur en vochtbalans van de wandelaars di rect door naar de organisatie. Om een tragedie als die van vorig jaar te voorkomen, zet de organisa tie ook een mobiel weerstation in dat van minuut tot minuut infor matie doorspeelt over de exacte weersomstandigheden op de plaat sen waar de wandelaars lopen. En dat terwijl het onderzoeksrapport glashelder aantoonde dat de doods oorzaak van de twee onfortuinlij ke wandelaars vorig jaar niks met de hitte te maken had. De slachtof fers hadden al gezondheidsproble men toen zij aan de wandeltocht begonnen. Toch heeft de organisa tie tal van maatregelen getroffen: 'Plotselinge rampen krijgen prioriteit boven meer sluimerende problemen' zij neemt het zekere voor het onze kere. De hypernerveuze reactie op wat met gezond verstand tot de norma le risico's des levens wordt gere kend, is kenmerkend voor de men taliteit van «de moderne Westerse burger, meent massapsycholoog Jaap van Ginneken. Hij analyseert: „Nederland is nog nooit zo veilig geweest als nu. En toch zijn we met z'n allen nog nooit zo bang ge weest. We leven in de illusie dat al le risico's beheersbaar moeten zijn. Sterker nog, we éisen dat alle mo gelijke risico's beheerst worden." Volgens Bram Peper, oud-minister van Binnenlandse Zaken, zitten wij in een samenleving die geen ri sico's durft te nemen. „En dan leggen we het maar bij de overheid neer. Het gevolg is dat we een plan hebben waarin de rivie Een willekeurige greep uit maatregelen om 'risico's' uit te sluiten: de A4 bij Rijswijk wordt van hekken voorzien, nadat stenen vanaf het viaduct waren gegooid (foto). De Nijmeegse Vierdaagse wordt deze week omgeven door hightech voor zorgsmaatregelen. Elk jaar worden vele miljoenen euro's uitgegeven ter voorkoming van legionella. Glazenwassers mogen geen ladders meer ge bruiken. foto Inge van Mill/GPD Risico's uitgemeten Overlijden aan een zonnesteek. Het komt voor, maar niet vaak. Van de zestien miljoen Nederlanders ging er vorig jaar één dood aan een zonne steek, een jaar eerder ook één, het jaar daarvoor geen. Aan de veteranenziekte als gevolg van een legionellabesmetting stierven vorig jaar 23 mensen, een jaar eerder tien en in 2004 achttien. Zeventig viaducten en bruggen worden op het ogenblik voorzien van hek ken om te voorkomen dat automobilisten worden bekogeld met stenen. Kosten: tot twee ton per stuk. De aanleiding voor het werk is een automo biliste die ruim twee jaar geleden bij Rijswijk om het leven kwam door een op haar voorruit gegooide stoeptegel. In totaal twee Nederlanders zijn overleden aan de variant Creutzfeldt-Ja- kob, de menselijke vorm van de gekkekoeienziekte (bse), nadat die ziekte halverwege de jaren negentig in Groot-Brittannië uitbrak. Sindsdien wor den ook in Nederland bij de slacht van runderen hersenen en ruggenmerg apart verzameld en vernietigd. Vorig jaar overleden 206 Nederlanders na een val van een trap, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Europese Commissie heeft inmid dels een verbod uitgevaardigd op het gebruik van ladders door glazenwas sers. ren nog maar eens in de tiendui zend jaar mogen overstromen. Dan schiet je dus door." Het gevolg van de gegroeide 'angst cultuur' is dat Nederland een geld verslindende machinerie van be leidsmakers en inspecteurs kent die zich bezighoudt met relatief kleine risico's. Zo worden jaarlijks tienduizenden waterleidinginstallaties op legionel- labesmettingen gecontroleerd, bouwt Verkeer en Waterstaat voor ïo miljoen euro aan hekken op via ducten om te voorkomen dat opge schoten jeugd stenen op auto's gooit en wordt bij de productie van rundvlees met militaire preci sie gecontroleerd op mogelijke be smetting met bse. Voor de goede orde: besmettingen met de door bse veroorzaakte ziekte van Creutz- feldt-Jakob zijn in Nederland een zeldzaamheid. Sinds de epidemie in Groot-Brittannië tien jaar gele den, stierven hier welgeteld twee mensen aan de gevolgen van de ziekte. Het aantal doden als gevolg van van viaducten gegooide stenen bleef beperkt tot één tragisch inci dent in 2005. Het aantal besmettingen met legio nella nam ironisch genoeg wel toe, sinds de overheid in 1999 naar aan leiding van 32 doden op de West- friese Flora de wet aanscherpte. Kende Nederland in 2001 nog 182 besmettingen, vorig jaar raakten 446 mensen besmet. Van hen stier ven er 23, meestal ouderen die al een zwakke gezondheid hadden. De rest werd geveld door een stevi ge griep en genas. „Het is een typisch voorbeeld", weet psycholoog Van Ginneken. „Incidenten waarbij veel mensen tegelijkertijd de dood vinden, wor den in de media breed uitgeme ten. Vaak gaan deze berichten ge paard met krachtige beelden die bij het publiek op een hele primi tieve manier angst oproepen. Het gevolg is publieke verontwaardi ging, waar de politiek op zijn beurt weer gevoelig voor is." Bram Peper meent dat burgers zelf veel meer verantwoordelijkheid dienen te nemen. „In het verkeer vallen jaarlijks bijna duizend do den. Dat vinden we wel normaal. We zitten achter het stuur en me nen het risico zelf in dè hand te hebben. Stel dat we zouden zeg gen: de overheid moet er voor zor gen dat er niet meer dan honderd verkeersdoden per jaar vallen. Dan komt het verkeer niet meer op gang." De gevoeligheid voor hypes en het uitvergroten van rampspoed is vol gens Van Ginneken inherent aan de werking van het menselijk brein. „Biologisch gezien zijn we ingesteld op het uitzonderlijke. Constante factoren verwerkt het brein als achtergrond. Het concen treert zich op afwijkende prikkels. In de oertijd hadden we dat nodig om te overleven. In het oppikken van nieuwsberichten doen we nog steeds hetzelfde. Plotselinge ram pen met grote gevolgen op de kor te termijn krijgen prioriteit boven meer sluimerende problemen. Al vijftig jaar sterven wereldwijd dui zenden mensen per dag aan de ge volgen van honger. Omdat het een constant probleem is, registreren we het slechts als achtergrond. Het boezemt geen directe angst in. We concentreren ons liever op stenen gooiende jongens op viaducten", aldus Van Ginneken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6