Zeeland met de Kaai in Aardenburg? Weer herstelronde in Kanaalzone Met reservepot Terneuzen is niet gerommeld Expositie over dierenliefde in watertoren Axel Braderie en markt Cadzand PZC Dinsdag 17 juli 2007 23 Magda de Ruijsscher bij de kikkers in de fontein. Al jaren staan ze verkeerd om, al jaren werkeloos. foto's Peter Nicolai Eerste ROM-project was puur bedenksel van overheden. door Conny van Gremberghe terneuzen - Het begin van het eer ste Ruimtelijke Ordenings- en Mi lieu (ROM) project had veel meer cachet dan de start van het twee de, dat gisteren met een ontbijtje van wal werd geduwd. Nee, dan toen. In 1992. Minister Hans Alders (in het kabi net Lubbers III de man van het mi lieu) was speciaal voor de gelegen heid met een cohort aan beleids ambtenaren naar Sas van Gent ge komen om samen met burgemees ter Joke van Rest, de milieu-wet- houders van de drie Kanaalzonege- t meenten en provinciebonzen zijn •stokpaardje officieel in galop te f brengen. Want Alders - ooit begon- j nen als de tassendrager van Wim r Kok - was een man met een mis- Lsie. Hij zou het milieubeleid echt op de politieke kaart zetten. Hij zou Nederland schoon, fris en groen maken. Te beginnen in de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaan- deren. Daar hadden wethouders, samen met vertegenwoordigers van provincie, Rijk, bedrijfsle ven en Zeeuwse Milieufederatie een handvol jaren achter geslo ten deuren gekonkelfoest over het herstel van het evenwicht tussen wonen, werken en recrea tie. Waar fricties waren, zouden de overheden gezamenlijk ingrijpen. En waar waren er fricties? Waar botste economische handelen met ecologisch beleven? In vrijwel heel de Kanaalzone, vond de ZMF, die zich uiteindelijk terugtrok uit het 'besloten' vergadercircuit. In Boe- rengat, Koegorspolder, Sluiskil en Axelse Sassing, wist de toenmalige Terneuzense wethouder lohan van Rooijen. Zouden die woonoorden geamo- veerd worden, dan zou alles ver holpen zijn, dachten de deelne mers aan het ROM-overleg. En het bleef niet bij denken. Zeer tegen de zin van de bewoners van de buurtschappen en het kanaaldorp kwamen de sloopplannen terecht in het uiteindelijk ROM-docu ment. Sluiskil bleef na wat gegoochel met geluids-, lucht-, stank- en 'In Zeeuws-vlaanderen hobbelde het project tien jaar door tot het geld op was' stofzoneringen sloop en andere ellende bespaard. De honderd- twintig woningen in de buurt schappen gingen tegen de vlakte dankzij het feit dat Alders bijna twintig miljoen gulden bijdroeg in de kosten. Het geld en de na venant redelijke taxaties van het onroerend goed deden het verzet snel kwijnen. Alleen een enkele burger - een in de Koegorsstraat en de eigenaar van de dieren ambulance bij Hoek - bleef zich vergeefs verzetten tegen de verrui ming van de ademruimte van de industrie. Het hele ROM-beleid van Alders stierf een stille dood. In Limburg, Rijnmond en rond Schiphol kwam het niet eens van de grond. In Zeeuws-Vlaanderen hobbelde het project tien jaar door tot het geld op was en er vanuit Den Haag niets meer verwachten viel. Terneuzen zou in 2003 een twee de project gaan trekken, maar SGP-wethouder Piet Hamelink (in middels vertrokken) kwam aan een projectopzet niet toe. Er was bovendien ook geen cent te mak ken. Veel is er sindsdien niet gewijzigd. De vraag rijst of de overheden en KvK, Zeeland Seaports en bedrijven nu ook weer in het ge heim allerhande zaken gaan be denken. terneuzen - Het Terneuzense ge meenteraadslid C. Freeke (LCF) vermoedt ten onrechte dat er niet volgens de regels is gehandeld bij het opbouwen van een reserve van 3,4 miljoen euro voor de aan pak van de Kop van de Noord straat in Terneuzen. Freeke uitte zijn twijfels in schrifte lijke vragen aan het college van BenW. Zo ontbrak er volgens hem een risico-inventarisatie voor de be stemmingsreserve 'Kop van de Noordstraat' in de jaarrekening van 2006. „De risico-inventarisatie is opgesteld om de gewenste omvang van de reserve bouw grondexploitatie te kunnen bepa len. En dus niet voor de overige reserveposten. Voor de herstruc turering van de Kop van de Noord- straat is in het verleden al geld gereserveerd. Vooralsnog gaan wij ervan uit dat deze middelen vol doende zijn", antwoordt het colle ge- axel - Ook bij dieren slaat het hart weieens een slagje sneller als ze een mooie soortgenoot van het andere geslacht tegenkomen. Hun hormonen slaan op hol en de 'dames en heren' doen hun ui terste best om in de smaak te val len. Hoe ze dat doen en welke mid delen ze daarbij inzetten is vanaf woensdag 25 juli te bekijken in de watertoren aan de Kinderdijk in Axel. De expositie 'Een beestje verliefd' leidt bezoekers tot 1 september met een keur aan foto's en doe-het-zelf-opdrachten over de liefdespaden van tal van dieren. De watertoren is van woens dagtoten met vrijdag open van 13.30 tot 17.00 uur en op zater dagvan 10.00 tot 16.30 uur. Ook de heemtuin en nectarkroeg naast de toren zijn dan te bezichti gen. cadzand - Het jaarlijkse dorps feest in Cadzand zal worden ge houden op donderdag 2 augustus. Behalve de braderie en rommel markt zullen er ook demonstraties zijn van onder andere de brand weer en de EHBO aan de Nieuwe Leusenerstraat. In de tuin van de kerk is een show van valkenier Marina Bliek uit Terneuzen en in de kerk zeifis een orgelconcert van Meindert de long. De vrijwilligers van molen Nooit- gedacht zijn op deze dag al vroeg in de weer met de voorbereidin gen voor de pannenkoeken. Ze worden uiteraard gebakken met ei gen meel. Ook worden weer (oude) ambachten getoond. In een waterbassin laten hobby isten hun zelfgemaakte scheep jes varen. Tevens is een demonstra tie van oude landbouwwerktui gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53