Consumenten zijn de dupe van oplopende olieprijzen Apenliefde Zo'n 190.000 wanbetalers zorgpremie 4 Dinsdag 17 juli 2007 pzc AMSTERDAM - De gorillavrouwtjes Shindy en Dafi- na zijn vorige week in Artis vrijwel tegelijkertijd bevallen. De baby van moeder Dafina, een manne tje, is daarbij overleden. Artis onderzoekt de doodsoorzaak. Het jong van Shindy is echter kern gezond, liet de Amsterdamse dierentuin gisteren weten. Het lijkt er ook op dat de gorilla Shindy haar moe- dertaak goed vervult, wat niet altijd vanzelf gaat bij de apensoort. Volgens de dierentuin is Shindy met de fles grootgebracht, waardoor zij een goed voorbeeld mist. foto Evert Elzinga/ANP den haag - Ongeveer 190.000 Ne derlanders hadden rond de jaar wisseling al een halfjaar geen pre mie meer betaald voor hun zorg verzekering. Zij zijn maandelijks goed voor 17 miljoen euro aan pre miederving, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren. Het aantal wanbetalers komt hier mee lager uit dan de zorgverzeke raars zelf aanvankelijk meldden: rond de 240.000. Nu verzekeraars hun administratie hebben opge schoond, blijkt dat het er minder zijn. Sommigen hebben hun pre mie inmiddels voldaan. De meeste wanbetalers zijn te vin den onder bijstandsgerechtigden, aldus het CBS. Van de 300.000 mensen die rond de jaarwisseling in de bijstand zaten, betaalde 4,5 procent geen premie. Dat is drie keer zo veel als gemiddeld. WW'ers zijn ruim twee keer zo vaak als gemiddeld wanbetaler. Van alle wanbetalers hebben er 40.000 een uitkering, alleenstaan de ouders twee keer zo vaak als ge middeld. Eind 2006 had 3 procent van de allochtonen de zorgpremie minstens een half jaar niet be taald, bijna drie keer zo veel als bij autochtonen. Sinds 2006 is een volwassene ver plicht zich te verzekeren tegen ziektekosten. Kinderen zijn auto matisch en gratis meeverzekerd. De overheid schiet voor wanbeta lers de ziektekostenpremie voor. door Thomas Olivier den haag - Consumenten betalen de rekening van de oplopende olie prijzen. De dure olie drijft de ben zineprijzen op naar een record en maakt vliegreizen duurder. Lucht vaartmaatschappij Transavia ver hoogde gisteren de brandstoftoe slag op vliegtickets met 3,50 euro en eind vorige week verhoogde marktleider KLM de toeslagen al voor de derde keer dit jaar. De benzineprijzen naderen het oude record dat dateert van okto ber 2005. Een liter eurobenzine 95 kost bij de vijf grote oliemaatschap pijen nu gemiddeld 1,513 euro, net iets minder dan het record van 1,549- Sinds begin dit jaar is de ben zine bijna 11 procent in prijs geste gen. Ook diesel is de laatste zes maanden duurder geworden. Voor een liter diesel betaalt de automo bilist gemiddeld 1,107 euro. Volgens consumentencollectief United Consumers is de stijgende olieprijs de grote boosdoener. Die nadert het oude record van vorige zomer. Een vat ruwe Brent-olie uit de Noordzee kostte gisteren ruim 78 dollar. Oliehandelaren vrezen te korten, doordat Amerikanen nu massaal met de auto op vakantie gaan. Daarnaast ligt er een produc tieplatform in de Noordzee stil. „De benzineprijs volgt de olieprijs één op één", zegt een woordvoer der. Het duurt volgens United Con sumers niet lang meer of het oude benzinerecord wordt gebroken. PETER s> 1 O Ci - - ,S" 'NDL-flPAAO EEN -SCL/ATTtd; AAEKJE Vijftien jaar cel na verdrinken echtgenote haarlem - Een 43-jarige man uit Hoorn is gisteren door de recht bank in Haarlem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Volgens de rechtbank heeft hij op 10 juni 2006 zijn 42-jarige vrouw vermoord door haar drank met medicijnen te geven en met haar een modderige sloot in te rijden, waar zij verdronk. Aanvankelijk leek het te gaan om een ongeluk. Later rezen er twijfels bij hulpverle ners, die vonden dat de man erg koel reageerde op het 'ongeluk'. Donorshow levert 12.000 donoren op den haag - Het Donorregister heeft naar aanleiding van 'De Gro te Donorshow' van BNN, die op 1 juni werd uitgezonden, ruim twaalfduizend donorformulieren ontvangen. Bijna alle invullers heb ben toestemming gegeven voor do natie. Dat zei het ministerie van Volksgezondheid gisteren. De do norshow van BNN veroorzaakte wereldwijd ophef. In de uitzen ding zou een zieke vrouw die niet lang meer te leven had haar nieren geven aan een zieke nierpatiënt. De zieke vrouw was een actrice. Kinderdagverblijven deels ongecontroleerd den haag - Een op de tien kinder dagverblijven krijgt niet de ver plichte jaarlijkse inspectie. Dat heeft staatssecretaris Dijksma aan de Tweede Kamer geschreven. Dijksma zal de Inspectie Werk en Inkomen vragen welke gemeenten achterblijven. Vorig jaar bezochten de Gemeentelijke Gezondheids diensten (GGD's) 90 procent van de locaties in de kinderopvang. „Gemeenten noemen gebrek aan capaciteit bij de GGD als de voor naamste oorzaak", aldus Dijksma. Treinreizigers massaal zonder kaartje in trein utrecht - Veel treinreizigers stap ten gisterochtend zonder kaartje in de trein. Door een pinstoring op alle stations in Nederland kon den reizigers anderhalf uur lang geen treinkaartje pinnen. De sto ring begon rond half acht en trof zo'n duizend automaten. Wel konden reizigers contant een treinkaartje kopen. Wanneer dit niet lukte, mochten reizigers zon der kaartje de trein in. Conduc teurs waren op de hoogte van de storing en schreven een uitstel van betaling uit. Brussel plant meer actie tegen fout hout brussel - Brussel komt eind dit jaar met een voorstel voor wettelij ke importverboden van fout hout. De Europese Commissie heeft dat gisteren bij een EU-overleg toege zegd, op aandringen van minister Verburg (Natuurbeheer) naar aan leiding van een Kamerdebat eind juni. De EU heeft nu vrijwillige af spraken met hout producerende landen als Maleisië, Indonesië en Ghana. Maar bedrijven die illegaal bomen kappen, vinden nog altijd wegen voor export naar EU. Meisjes gedrogeerd met partydrug ghb emmen - De politie in Drenthe heeft een 44-jarige man aangehou den die ervan wordt verdacht twee jonge meisjes van 9 en 10 jaar te hebben gedrogeerd met de 'partydrug' ghb. Een van de twee blijkt bovendien seksueel mis bruikt. Dat gebeurde in juni, aldus de politie gisteren. De meisjes wer den op zondag 3 juni nagenoeg be wusteloos gevonden bij het zand- gat van Jansen aan de Schanswal in Emmen. De politie hield diezelf de middag een 44-jarige man uit Bunschoten-Spakenburg aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4