Allévo vreest effecten van WMO 14^5 Nu 7,95 Vakantiecomplex in Domburg verdwijnt Sloggi Heren Boxer Vrachtwagens blokkeren weg tussen Goes en Zandkreekdam PZC Dinsdag 17 juli 2007 25 Naderende ontslagen en verlies preventieve zorg 'niet meer uit te leggen'. door Frank Balkenende goes - Thuiszorgorganisatie Allévo maakt zich grote zorgen over de ge volgen van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO), zowel voor cliënten als voor personeel. „De WMO is een ordinaire bezui niging", zegt Allévo-directeur T. van Campen. Zijn sombere toe komstbeeld: poetsvrouwen nemen L straks werk over van gediplo- meerd personeel, dat moet om- 'i zien naar een andere baan. „Ik L moet straks vijfhonderd mensen F ontslaan. Mensen die soms al twin tig jaar in dienst zijn. Als werkge ver schaam je je dood." De WMO draait sinds begin dit jaar, gemeenten zijn ervoor verant woordelijk. Op het gebied van huishoudelijke hulp is het de op volger van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. De Zeeuwse gemeenten werken in de aanbeste ding en uitvoering samen. Dat heet het 'Zeeuwse model'. Zeeland heeft het tot nu toe rede lijk gedaan, in vergelijking met an dere regio's. Daar vielen gedwon gen ontslagen en waren er juridi sche veldslagen tussen zorg aanbieders. Toch vindt Van Cam pen de WMO een onding. „Het Rijk heeft eerst de AWBZ uitge kleed en vervolgens de zorgtaak in de schoenen van gemeenten ge schoven. Nu verwijt de politiek ons dat we te duur werken. Het is een maatschappelijk probleem: zorg mag niks meer kosten." Van Campen is gefrustreerd. Door de WMO moeten de thuiszorgaan bieders straks reorganiseren, men sen (mogelijk) ontslaan of via na tuurlijk verloop laten afvloeien. Hoe dat kan? De indiceringen van cliënten zijn strenger geworden. Zo'n tachtig procent kan een alfa hulp doen, blijkt uit de WMO-in- pw Allévo-directeur Van Campen vindt de WMO een ordinaire be zuiniging, die leidt tot schralere zorg en onnodig ontslag van gedi plomeerd personeel. dicaties. Een alfahulp is - plat ge zegd - iemand die kan poetsen. Voorheen waren de verhoudingen precies andersom. In tachtig pro cent van de gevallen had een cliënt een gediplomeerde thuis hulp A nodig. Uiteraard kost zo ie mand meer (22 euro, tegenover 14,50 euro voor een alfahulp). Thuiszorgorganisaties hebben hon derden medewerkers die nu thuis hulp bieden tegen een lager indica tietarief. Dat dat financieel spaak gaat lopen, is duidelijk. De ge meenten springen tot 2008 bij, maar daarna moeten de thuiszorg organisaties de kosten drukken. Allévo slikt dat tandenknarsend. Directeur Van Campen: „Thuishul pen ontslaan we straks en vervol gens reïntegreren we ze met over heidsgeld. Kapitaalvernietiging! Dan kunnen ze aan de slag als alfa hulp, maar zijn wel hun arbeids voorwaarden verloren. Bovendien zijn het mensen die behalve de ra men zemen, ook signaleren of ie mand dementeert. Die preventie ve zorg gaat verloren." Van Campen wijst erop dat indice ringen sterk kunnen verschillen per gemeente, waardoor rechtson gelijkheid ontstaat. Toch denkt F. Witkam, voorzitter van college zorg en welzijn van de Zeeuwse ge meenten dat cliënten goed wor den geholpen. Hij ziet het even min somber in voor de thuishul pen. „De zorgmarkt groeit, ze kun nen overal aan de slag." Instabiele costructie maakt plaats voor nieuwe appartementen. door Nadia Berkelder DOMBURG - Het vakantiecomplex Ruimzicht in Domburg wordt ge sloopt. Aan de Schelpweg in Dom burg komt een nieuw gebouw met vakantieappartementen. Dat heeft de vereniging van eigenaren beslo ten. Het nieuwe gebouw moet in het voorjaar van 2009 klaar zijn. Begin mei werd het complex door de gemeente ontruimd nadat uit een rapport bleek dat het gebouw niet stabiel was. Dat was het zelfs nooit geweest, was de conclusie. De gemeente ontruimde het ge bouw en sloot het vervolgens af. Sinds die tijd staat het leeg. Vrij snel erna besloot de vereni ging van eigenaren om twee moge lijkheden te onderzoeken: renewa ls De vereniging van eigenaren van vakantiecomplex Ruimzicht in Domburg heeft besloten om het gebouw te slopen. Er komt een nieuw appartementencomplex. tie van het bestaande pand of sloop en nieuwbouw. Architect Eg- bert Hoogenberk maakte alvast een eerste ontwerp voor een nieuw complex. Hoogenberk, van het Bureau voor Harmonische Ar chitectuur, is bekend vanwege zijn ontwerpen in historische sfeer. In het nieuwe Ruimzicht komen zes appartementen meer dan nu, 48 in totaal. Die appartementen, op de extra bovenverdieping, wor den verkocht. De vereniging van ei genaren verwacht met de op brengst de helft van de bouwkos ten terug te kunnen verdienen. De vereniging heeft een claim inge diend bij de verzekering, omdat het gebouw beschadigd zou zijn door een storm. De verzekering heeft laten weten niets te willen vergoeden. Volgens bestuurslid E. Schouten waren de eigenaren het snel eens. „Het bestuur gaat ervan uit dat al le eigenaren straks op dezelfde plaats terug kunnen komen. Als blijkt dat het voor mensen finan cieel moeilijk is, dan moeten we beslissen om wat kleinere apparte menten te bouwen." goes - De Deltaweg tussen Goes en de Zandkreekbrug was gistermiddag tussen kwart voor twee en vijf uur af gesloten door een ongeval met twee vrachtwagens en twee personenauto's. Op het kruispunt tussen de afsla gen Wilhelminadorp en Wolphaartsdijk reden twee vrachtwagens op elkaar. Een vervoerde een container met fosfor, de andere zand. Een deel van het zand kwam op het wegdek terecht. De brandweer heeft het zand moeten opruimen. Een van de chauffeurs raakte gewond. foto Willem Mieras SPECIAALZAAK ►Klokstraat 21Goes Geparkeerde truck brandt uit in Vlissingen vlissingen - Aan de Commando- weg in Vlissingen is in de nacht van zondag op maandag de cabine van een vrachtwagen uitgebrand. De aanhanger die naast de truck geparkeerd stond, raakte bescha digd. De recherche onderzoekt de oorzaak van de brand. Daarbij wordt gebruik gemaakt van opna men van een bewakingscamera. Resultaten van het onderzoek wa ren gisteren nog niet bekend. Met de paardentram door de natuur oostkapelle - Bezoekers van na tuurmuseum Terra Maris kunnen zondag een rit maken met de paar dentram. De koetsier vertelt tij dens de rit over de bijzonderhe den van het landschap. Het ritje sluit aan bij wat er in het museum en de landschapstuin te zien is. Wie mee wil rijden, moet zich van te voren aanmelden. De rit begint om 13.30 uur. Avondwandeling over de bloemdijken kwadendamme - Een gids van Na tuurmonumenten begeleidt 25 juli een wandeling over de bloemdij ken van Zuid-Beveland. Juli en augustus zijn topmaanden om vlinders waar te nemen. De gids vertelt over het ontstaan van de bloemdijken en de bijzondere planten en vlinders. De excursie begint om 19.00 uur op de Zwaak- sedijk 5 in Kwadendamme. Aan melden: 0113-644044. Tentoonstelling helpt bij bestrijding boktor veere - 1\vee Veerse fotografen ex poseren deze maand in de Kleine kerk aan de Kapellestraat in Veere. David Pouwer heeft Grote de kerk van verschillende kanten gefotogra feerd. Adri Franke heeft natuurfo to's gemaakt. De expositie is op werkdagen te zien van 13.30 tot 16.30 uur. De opbrengst gaat naar de actie 'Help de boktor de kerk uit'. Pannenkoekenfeest voor opbouw Gambia aactekerke - De protestantse kerk in Aagtekerke houdt dinsdag 24 juli het jaarlijkse pannenkoeken- feest. In de feesttent op de hoek van de Pekelingseweg-Aagtekerkse- weg kan vanaf 17.30 uur onbeperkt pannenkoeken worden gegeten. De entree is drie euro voor kinde ren tot en met twaalf jaar en vijf euro voor volwassenen. De op brengst gaat naar de stichting steun en opbouw Gambia. Bergingsbedrijf Svitzer gaat autoschip bergen verrebroek - Het Deens/Neder- landse bergingsbedrijf Svitzer (Wijsmuller) uit IJmuiden gaat het gekapseisde container-auto schip Repubblica di Genova in het Verrebroekdok op de linker Schel- deoever bergen. Het schip kapseis de begin maart voor de kade. Het had 300 containers en een groot aantal personenwagens en vracht wagens aan boord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49