Zeeland De Schaakclub Schouwen-Duiveland peilt animo voor Cultuurhuis met vragenlijst Bruse Visserijdagen bruisen weer Bezige bijen vieren hun briljanten feest Steden van zand verrijzen in Oostburg 22 I Dinsdag 17 juli 2007 PZC Projectleider aangesteld om plannen podium verder uit te werken. door Ali Pankow zierikzee - Zitten de inwoners van Schouwen-Duiveland wel te wachten op een Cultuurhuis met een podium of speelvloer voor ver schillende cultuuruitingen? De ge meente Schouwen-Duiveland wil door middel van een enquête graag antwoord krijgen op die vraag. „Het gaat ons om inzicht in de in- divuele behoeften aan een po diumvoorziening. Dat er aan een nieuwe zwem- en sportvoorzie- ning behoefte is, weten we al uit een eerder onderzoek", zegt wet houder W. Renden van Cultuur. Volgens hem hebben ook diverse toekomstige gebruikers zoals on der meer Muziekschool, Biblio theek en Poppodium Brogum zich in principe al positief uitgespro ken voor het Cultuurhuis. De plannen voor een podiumvoor ziening annex zwembad en sport hal bestaan al geruime tijd. Onder de titel Samen onder dak presen teerde de gemeente in september vorig jaar al een startnotitie. De behoefte aan de gecombineer de voorziening vloeit voort uit het feit dat diverse huidige gebouwen in slechte staat verkeren. Zo is sportvoorziening Onderdak in 2012 formeel afgeschreven, wor stelt Poppodium Brogum al jaren met achterstallig onderhoud en voldoet de Muziekschool niet meer aan de eisen van deze tijd. Schouwen-Duiveland is al sinds de sluiting van theater Mondra- gon per juli 2001 verstoken van een professionele podiumvoorzie ning. De gemeenteraad heeft besloten dat die startnotitie voor het Cul tuurhuis een vervolg moet krijgen met een verdere uitwerking van de plannen. Daarvoor is inmid dels H. Zwartkruis, als externe pro jectleider aangetrokken. Hij heeft als opdracht ervoor te zorgen dat er in december dit jaar een intentieovereenkomst wordt ondertekend door de gemeente en een aantal samenwerkende par tijen. Deze intentieovereenkomst PW Gemeente peilt met enquête be- hoefte aan cultuuraccommodatie op Schouwen-Duiveland. Vragen formulier zowel digitaal als schrif telijk in te vullen. moet dan leiden tot definitieve plannen en uiteindelijk tot de komst van een Cultuurhuis annex zwem- en sportvoorziening. „Voorafgaand daaraan is het be langrijk te weten hoeveel waarde de Schouwen-Duivelanders aan een cultuurvoorziening hechten", zegt Renden. Op de vraag of de plannen kunnen afketsen op de uitslag van de enquête, zegt de wethouder: „Als iedereen een Cul tuurhuis afwijst, moeten we ons in elk geval nader beraden." Het betreffende vragenformulier staat op de website van de ge meente. Wie zijn mening over een podiumvoorziening in deze re gio kenbaar wil maken, kan dat doen door antwoord te geven op vijfentwintig vragen over cultuur- bezoek in de gemeente Schou wen-Duiveland en daarbuiten. Be langstellenden kunnen de vragen lijst tot uiterlijk maandag 1 okto ber invullen. Wie niet beschikt over een inter netverbinding, maar wel wil mee doen aan deze steekproef kan een enquêteformulier opvragen bij de gemeente: via C. Jansen, telefoon nummer 0111-452140. Men krijgt dan het formulier met antwoor- denvelop thuisgestuurd. Drie dagen lang vertier voor jong en oud in het vissersdorp. door Esme Soesman BRUINISSE - Noem iets, en er valt van te proeven, aan mee te doen, naar te luisteren en van te genie ten. In Bruinisse gaat donderdag, veelzijdig als altijd, de 46e editie van de Visserijdagen van start. Met een mosselmaaltijd wordt woensdagavond in café-restaurant Storm afscheid genomen van Miss Visserij 2006 Jeanine van de Velde. Een dag later barst het feest in het vissersdorp voor drie dagen lang los. Met sensatie, zoals de motorstunt- show en trialdemonstratie door Nederlands kampioen Alex van den Broek (zaterdag op het Haven plateau). Bijzonder ook is de Ar my Spektakelshow met Evergreens for Ever (vrijdag op het Havenpla teau). Muzikaal komt het publiek ruimschoots aan haar trekken. Met onder meer optredens in alle café's; van de Grandpa Nick Sessie band tot LEV en diverse dj's. Op straat loop je kans de Zeeuwse per cussieband Hardslag tegen het lijf te lopen. Shantykoor Neptunus treedt op op het Havenplateau. Donderdag staat vooral in het te ken van de creativiteitsmarkt en al lerlei kinder- en jeugdactiviteiten (waaronder het Bourgondisch Frietfestijn). Vrijdag is dé dag waar het vooral draait om palingroken en braderie. Aangevuld met mu ziek, straattheater (bij Storm) en gymnastiekdemonstraties. Zaterdag wordt de braderie (opge fleurd met diverse looporkesten) voortgezet. Visserijgerelateerde be drijven laten van zich horen via de maritieme bedrijvenpresentatie. Er is een grote vlootshow van de Bruse vissersvloot, want daar is het uiteindelijk allemaal om begon nen. Ook het Bruinisser Vissers koor ontbreekt niet. Tweede clubavond wordt gehouden op historisch zeilschip. door Esme Soesman zierikzee - De één kickt op partij tjes van luttele minuten. De ander schuift bij voorkeur voor een paar uur aan. Zoveel mensen, zoveel smaken. Mede daarom start Schaakclub Zierikzee in het najaar een tweede clubavond. Niet in één of ander achterafzaaltje, maar aan boord van de historische tweemas ter Bracksand in Zierikzee. Tikketikketik, klinkt het in de re creatiezaal van het Zierikzeese ap partementencomplex De Veste. Voor de meeste verenigingen is de zomerstop aangebroken. Bij de eni ge schaakclub die Schouwen-Dui veland rijk is, tikken de schaak- klokken echter elke maandag ge dreven verder. In juni is de zomer- schaakcompetitie van start gegaan. Niet alleen leden, ook toeristen en gelegenheidspelers kunnen aan schuiven. Per avond worden drie potten gespeeld; steeds van twin tig minuten per persoon. Kim Fierens houdt het bij tegen stander René van Rikxoort op een minuutje of tien. „Ik had een leu ke valstrik", zegt de Utrechtse stu dent (wiens ouders in Noordgou- we wonen) bescheiden. „Kim 'val strik' Fierens", typeert wedstrijdlei der los Maaskant het voormalig lid dat in vakanties steevast om de Zie rikzeese schaaktafel schuift. „Hij speelt heel aanvallend, knalt er in. Bij hem vliegen de vonken er echt van af" Van Rikxoort kan het hebben. „Er zit zo veel in dit spel; het blijft leuk." Toen hij twee jaar geleden in Zierikzee kwam wonen, werd hij lid van de club. Vanuit de ge dachte dat hij dan iets zou leren waar hij tot z'n oude dag mee door zou kunnen. Inmiddels is hij zo enthousiast dat hij het langs- wippen (Van Rikxoort ligt met z'n schip toevallig een dagje afge meerd in Zierikzee) niet kan laten. Een computer compenseert het schaken in clubverband niet. „Een echte tegenstander heeft de ene keer zijn dag wel, de andere keer niet. Dat is het leuke." Menselijkheid dus. Het clichébeeld dat de schaakfanaat een stoffig, we reldvreemd en louter mathema tisch denkend mannetje is, wordt snel omver geworpen. „Het lijkt a-sociaal omdat je met z'n allen bo ven een bord zit te zwijgen. Maar aan het einde of tussendoor staan we graag aan de bar", nuanceert Maaskant. Bovendien: vrouwen zijn meer dan welkom. En héél 'Het leuke is de waanzinnige hoeveelheid mogelijkheden die in het spel zitten' véél jeugd, dat zou helemaal prach tig zijn. Om die reden is er een tweede clubavond in aantocht. Vanaf no vember wordt, naast de maandag competitie, begonnen met een clubavond op de vrijdag. Een dag dat jongeren wat later thuis mo gen komen, zegt lohn van Dalsen tevens schipper van Bracksand. De avond krijgt een informele opzet. Vandaar ook die bijzondere loca tie: de vrijdagpotjes worden aan boord van een historisch zeilschip gespeeld. Past wel bij de typering die schipper Van Dalsen aan het schaken geeft: „Het leuke is de waanzinnige hoeveelheid mogelijk heden die in het spel zitten." E Het programma is te vinden op www.visserijdagen-bruinisse.nl. Het multifunctionele schip Bracksand De Bracksand is een tweemast klipper uit 1899, gebouwd op de Groning se werf Van den Berg. Onder de naam Sousa voer het schip op de Zuider zee, de Nederlandse en Duitse Wadden en de Oostzee. Later is het 36 meter lange schip als sleep- en motorschip gebruikt. In de jaren zeventig is Bracksand gerestaureerd en weer onder zeil gebracht. Bracksand ligt in de Zierikzeese haven en wordt ingezet voor tochten en arrangementen. Meer informatie: www.zeilvlootdzs.nl. Echtpaar De Wit uit Nieuwerkerk is gek op handwerken. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Ze zitten geen ogenblik stil. Zij breit, hij bor duurt. Ze fietsen en doen nog da gelijks zelf boodschappen. C. de Wit-Jansens (91) en M. de Wit (86) uit Nieuwerkerk zijn al 65 jaar een allervlijtigst stel. Geen moment liggen de handen werkeloos in de schoot. Kijk, laat mevrouw De Wit het bruine brei werk zien dat naast haar stoel ligt voor verloren momenten. Haar man toont de opzet van het tafe reeltje in Amsterdam dat hij aan het borduren is. In viervoud, voor een dochter en haar vriendinnen. Over het eerste exemplaar heeft hij vier maanden gedaan. Geduld. De echtelieden hebben het volop. „Of je altijd bezig bent of je zit alleen maar naast elkaar op de bank. Dat is een verschil", wijst mevrouw De Wit en passant op één van de sterke punten van haar briljanten huwelijk. Tot twee jaar terug fietste het duo zelfs nog naar dochter Leny in Middelharnis (of naar één van de overige kinderen in onder meer Goes en Nieuw-Vossemeer) om een verjaardagsvisite af te leggen. Kerngezond zijn ze beiden, dat is zeker waar. „Dokter Backx, die zit hier nu 5, 6 jaar. We zijn er nog nooit geweest. Wat moet je daar ook doen als je gezond bent", zegt mevrouw De Wit haast veront schuldigend. De twee echtelieden leerden el kaar kennen in hun toenmalige woonplaats Poortvliet. Later woon den zij in Nieuw-Vennep, Nieu werkerk, Renesse en wederom Nieuwerkerk en Poortvliet. In 1985 Het echtpaar De Wit is al 65 jaar bij elkaar. foto Ronald den Dekker verhuisden zij voor het laatst: naar Nieuwerkerk terug. „Ik ben ontzet tend gek op Nieuwerkerk. Waar om? Daar kan ik geen naam aange ven. De mensen zijn aangenaam. Ik heb het kerkelijk goed naar mijn zin. Ik ben gewoon Nieuwer- kerker", geeft mevrouw De Wit vol vuur aan. Haar man zat in de landbouw. Zij was bijna een kwart eeuw lang in de kraamzorg actief. Heel wat ba by's zag ze voorbij komen, waar van de oudste inmiddels 47 jaar is. „Die zou ik allemaal nog wel eens bij elkaar in de kamer willen zien." Ook de eigen familie breid de ondertussen gestaag uit. Het echtpaar heeft veertien kleinkinde ren en drieëntwintig achterklein kinderen. De vierentwintigste is op komst. OOSTBURG - Oostburg haalt vanaf eind deze week vijf Europese wereldsteden in huis. Amster dam, Brussel, Berlijn, Londen en Parijs presenteren zich in het cen trum van Oostburg: in zestig ton zand. Kunstenaars van De Gevormde Zandkorrel maken natuurlijk be kende gebouwen. Zo staan de Eifel- toren en de Are de Triomphe mo del voor Parijs en is Amsterdam te herkennen aan een rijtje grachten panden. De kunstenaars zoeken ook inspi ratie in beelden en stereotypen van diverse nationaliteiten. Zo ver tegenwoordigt Manneke Pis de Bel gische hoofdstad Brussel enl brengt een Duitser met bier en| braadworst. Alle sculpturen staan over weken overeind en blijven ve gens de hele maand staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46