polderwijn beter smaken Wijn krijgt een Zeeuws karakter het feest kan beginnen Gr°te containerschepen in Zeeuwse wijn Nog eens 55 klachten over alfahulp-regels 0 2016 van Schelde naar Parijs PZC Dinsdag 17 juli 2007 3 COMMENTAAR Of er over een paar jaar nog Zeeuwse wijn geschonken kan worden, is maar zeer de vraag. Brussel overweegt om toevoeging van suiker aan wijn te verbieden. Zonder die toevoeging, zo verzekeren Zeeuwse wijnboeren, valt er in deze contreien geen goede wijn te produceren. Want de druiven maken te weinig suiker aan omdat de zon zich hier minder vaak laat zien dan in traditionele wijnlanden als Frankrijk, Spanje en Italië. Wijnboer Johan van de Velde geeft bewoners van De Okernoot in Schoondijke uitleg over de druiventeelt in Schoondijke. foto Ronald den Dekker Fris, fruitig, een beetje zilt, rond, droog, kruidig en kalkig. door Ondine van der Vleuten Als Dominique Deguelle uit Schuddebeurs over de Zeeuwse wijnboeren spreekt, wordt hij - zonder nog een slok gedronken te hebben - ly risch. „Pioniers waren het, men sen met visie. Zoals Frits Scheur leer-Lunsing, die altijd tegen zijn buurman Krijn-Jan van de Velde zei: je moet eens stoppen met die peeën en die errepels, en druiven gaan verbouwen. En nu staat er in Dreischor verbazingwekkende Pi- not Noir en Blanc, Auxerrois en wat Riesling. Mensen die durven, die moet je naar voren halen en koesteren!" Over de wijnen zeifis de Zeeuwse particuliere logeeradres heeft Ul- lah kennis gemaakt met drie ande re lopers. „Twee dames die 40 kilo meter lopen en nog een man die de 30 doet. Wel gezellig zo. Ik heb wat gegeten (krieltjes met erwten en sla, een pasta was misschien be ter geweest zo voor de eerste dag) en daarna ben ik op mijn vouw fiets naar het Goffertstadion gere den. Daar was het benauwd...! Niet normaal. We moesten gelijk aan vorig jaar denken, met die hit te. Maar volgens de mensen bij wie ik logeer, wordt het dit keer zo gastronomisch vinoloog niet min der lovend. De Pinot Blanc is su per, de Auxerroi geweldig en de Pi not Gris en Riesling niet te versma den. „Voornamelijk wit en wel der mate goed wit, dat ik recentelijk een aantal connaisseurs heb laten proeven, die niet konden geloven dat deze wijnen uit Zeeland kwa men. Ze dachten eerder aan de El- zas of de Loire." Maar, waarschuwt de vinoloog, de wijncultuur is hier nog in op bouw. „Ze moeten nóg preciezer werken, kennis uit het buitenland halen, vooral uit Duitsland en Luxemburg, waar ze vergelijkbare druivenrassen telen." De wijnen van nu kun je het best drinken binnen een jaar of twee, zegt hij. „Wijnteler Johan van der Velde is bezig witte wijn op hou ten vaten te leggen: die wijnen zijn straks geschikt om te rijpen, warm niet. Als het nu maar door gaat, dan vind ik alles best." Ulluh heeft voor de parade zijn startnummer afgehaald: G642. Het deelnamebewijs gaat met de stem pelkaart voor de controleposten onderweg aan een ketting om z'n nek. Voor half elf duikt Ullah on der de dekens. Vandaag om half drie loopt zijn wekker af De deel nemers aan de 50 kilometer route starten om vier uur. „Ik wil wel een beetje vooran staan, dan kan je tenminste een gelijk doorlopen. Dat gesjok vind ik maar niks." die kun je twee tot vier jaar laten liggen." Hij omschrijft de Zeeuwse wijn als zeer fris, fruitig, een klein beetje ziltig, met een wat kalkeri- ge, minerale smaak. „Combineert prima met mossels, oesters, Oos- terscheldekreeft, lamsoor en zee- 'Je moet eens stoppen met die peeën en errepels, en druiven gaan verbouwen!' kraal. Bij kreeft vooral Pinot Gris, vanwege het rokerige aspect van die wijn. Ja, ik zie wel toekomst voor de Zeeuwse wijnen. Wat dat betreft speelt de klimaatverande ring ons wel in de kaart." Wijnadviseur Marco Wagenaar van World of Drinks in Zierikzee (Slijter van het jaar 2007) hoopt zich vanaf komende maand offici- BRUSSEL - De binnenvaart tussen Nederland en Frankrijk krijgt een enorme duw in de rug. Door inves teringen van honderden miljoe nen euro's kunnen schepen met driehoog gestapelde containers in 2016 over de Schelde en de Seine naar Parijs varen. Momenteel moeten de schepen nog laveren op slingerende en smalle riviertjes. Lage bruggen blokkeren nu de doorgang voor grote schepen. De Vlaamse over heid heeft de EU gevraagd om 80 eel vinoloog te mogen noemen. In de aanloop naar die kwalificatie heeft hij de nodige Zeeuwse wij nen gekeurd. „Je ziet hier een Zee land een mooie, opbouwende kwa liteit. Zeeland heeft potentie. Ook Wagenaar proeft in de Zeeuw se wijn het tikje zilte. „Passend bij de Oosterscheldeproducten. Oes ter zou ik niet direct zeggen, dat combineert traditioneel toch eer der met champagne. Maar kreeft met Pinot Blanc, Pinot Gris of Auxerrois is een prima combina tie. Net als mossels en Pinot Gris." Hij omschrijft de wijn van Zeeuw se bodem als rond, makkelijk te drinken, droog, kruidig. „Nu de wijnstokken van De Kleine Schor re een jaar of zeven oud zijn, be ginnen ze een beetje het terroir van de omgeving aan te nemen. Dan krijgt de wijn meer karakter. Een Zeeuws karakter, in dit geval." miljoen euro voor haar investering van 300 miljoen euro. Studies tonen aan dat vervoerders grote interesse hebben om met schepen rechtstreeks tussen bij voorbeeld Rotterdam en Parijs te varen. Zo kunnen bouwstoffen goedkoop over water naar Parijs. Andersom kan Frans graan per schip naar Nederland. Nederland se schippers zijn enthousiast over het project. Van de West-Europese binnenvaartschepen is 80 procent in Nederlandse handen. De Europese Unie slaagt er vaak in regels te formuleren, waar de gemiddelde Europeaan maar bar weinig waardering voor op kan brengen. Mede als gevolg daarvan slinkt het draagvlak voor het verenigde Europa. Dat kan de unie zich niet permitteren. In diverse lidstaten wordt momenteel gepleit voor een referendum over het Europese Verdrag. Dat verdrag werd opgesteld nadat de Europese grondwet in 2005 door een Frans en Nederlands veto werd getroffen.De kiezer ziet niet graag een EU dat moeizaam laveert tussen op protectionisme gerichte lidstaten. Temeer daar menigeen de EU ziet als een politiek en ambtelijk circus dat tijd en geld vermorst door op en neer te reizen tussen vergaderpaleizen in Brussel en Straatsburg. Begin 2008 valt naar verwachting de beslissing over het suikerverbod en andere wijnplannen van Europees Commissaris Fischer Boel. Het valt te hopen dat de lidstaten niet klakkeloos akkoord gaan met dit plan, want een dergelijk besluit valt in Nederland en landen met vergelijkbare klimatologische omstandigheden niet uit te leggen. GOES - Bij patiëntenorganisatie Kla verblad Zeeland in Goes zijn giste ren zo'n 55 klachten gekomen over de nieuwe regeling voor betaling van zieke alfahulpen. Dat brengt het totaal aantal klachten op ruim honderd. In tien gevallen ging het om klan ten van zorginstelling Zorgstroom die af wilden van het contract waarin zij akkoord gaan met de constructie werkgever-werknemer tussen hen en hun hulp. Daarmee verplichten zij zich, hun alfahulp door te betalen als deze ziek is. Volgens Marleen Vermeer van Kla verblad Zeeland hadden de klan ten zich bij ondertekening niet vol doende gerealiseerd wat de ge volgen van het contract zouden zijn. Vermeer weet te melden dat ko mende week vragen over de kwes tie worden gesteld in de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3