Alles moet kloppen bij een bolus 'Fijn om weer eens een echte bolus te eten' Wilfreds recept voor de beste bolus PZC Dinsdag 17 juli 2007 door Jenneke Schepens De bolus is naast mossels en babbelaars een typisch Zeeuws product. Een bo terzacht, zoet, opgerold broodje, heerlijk 'bie de koffie'. „Eenmaal gekocht blijven ze in plastic ver pakt nog zo'n twee dagen goed, maar het lekkerst smaakt een bo lus vers uit de oven. Goed klef veel suiker, een beetje kaneel, maar wel met een onmiskenbare broodsmaak", omschrijft Wilfred Droppers van de Stadsbakkerij in Zierikzee zijn ultieme bolus. En Wilfred kan het weten, want hij werd dit jaar winnaar van de Zeeuwse Kampioenschappen Bo- lusbakken. Deze wedstrijd is al weer voor de tiende keer georgani seerd. In navolging van wedstrij den als het beste worstenbroodje in Brabant en de beste ontbijtkoek in Friesland kwam een actieve club Zeeuwse bakkers met het idee om ook een evenement te or ganiseren voor de beste bolus. Geschiedenis De bolus kent in Zeeland nog vier namen, te weten droll'n, Jikkemienen, suuker- spekken en draaien. De eer ste naam spreekt voor zich. Iedereen die wel eens een Zeeuwse bolus heeft gezien, kan zich iets voorstellen bij deze naam. De tweede naam wordt vooral gebruikt op Walcheren en Beveland. likkemien was de vrouw van een boer die eind tge eeuw leefde. Volgens de over levering moest de boer elke week op de markt bolussen kopen voor zijn vrouw. Toen hij ze een keer vergat mee te nemen maakte zij er zo'n op roer van dat iedereen er over sprak (en nog steeds doet). De derde naam wordt veelal gebruikt in Zeeuws-Vlaande- ren. Ook deze naam spreekt voor zich, zoet en klef als ze horen te zijn. De laatste naam slaat natuurlijk op de spiraalvorm. Deze naam wordt niet zo vaak gebruikt. Het ontstaan van de Zeeuw se bolus is niet geheel duide lijk. Er zijn twee theorieën en wellicht zijn deze weer met elkaar verbonden. Het bekendste verhaal is dat de bolus is meegekomen met de Portugese Joden (1600). Hel Portugese woord bolos bete kent gebak. Het tweede ver haal vertelt dat de bolus zijn oorsprong heeft in Bel gië. In Antwerpen worden al sinds mensenheugenis stroopbroodjes gebakken, ook in de vorm van een spi raal. In de 19e eeuw is er een Zeeuwse bakker geweest die de stroopbroodjes heeft ge zien bij een Belgische colle ga en ze vervolgens zelf ook is gaan maken. Misschien waren het wel Belgische Jo den die het siroopbroodje hebben ingevoerd. Allereerst heb je de drie T's nodig. Temperatuur, Tijd en Toewijding. Ver der gebruik je de volgende hoeveelheden voor de bovenstebeste bolus (lekker plakkerig en klef). Voor het deeg: 1 kilo bloem 20 gram zout 40 gram gist 150 gram boter (keukentemperatuur) 25 gram melkpoeder 25 gram basterdsuiker 570 gram volle melk (temperatuur is graden) Voor de rolsuiker: 1 kilo R3 donkere basterdsuiker (of de donkerste basterd die je kunt vinden vermengd met 10 gram zwarte stroop) 4 gram kaneel Bereiding: Meng alle grondstoffen gedurende 5 minuten en kneed het deeg stevig gedurende 15 minuten. De gewenste deegtemperatuur is 27 graden. Laat het deeg 15 minuten rijzen. Verdeel het deeg in stukjes van 55 gram en rol ze door de suiker tot puntjes van 15 cm lang. Laat de stukjes 15 minuten onder de suiker rijzen. Rol de puntjes in de suiker lang tot een strengel van 25-30 cm. Draai nu het deeg spiraalsgewijs tot een bolus. Leg ze met het laatste puntje onder de gedraaide bolus op een met pa pier beklede bakplaat. Leg zoveel bolussen op een plaat dat ze 2 cm uit elkaar liggen. Laat de bolussen gedurende 2 uur (of zolang als nodig is) rijzen tot ze tegen elkaar aan liggen. Laat ze onder een doek of noppen folie rijzen. Verwarm intussen de oven voor op 250 graden. Bak de bolussen gedurende 7-8 minuten en keer ze om op een stuk ste vig karton. Smullen maar! door Jenneke Schepens Getooid met een doos verse bolussen van de Stadsbak kerij de proef op de som genomen op de markt in Dom burg. Hier zijn enkele reacties: lulius Vutz uit Münster vindt bo lussen te zoet en daarom niet lek ker. „Ik hou wel van andere Neder landse specialiteiten hoor, zoals poffertjes en kaas", aldus Julius. Zijn vriend Fabian Kappes heeft nog nooit een bolus gegeten. Zijn reactie is een stuk positiever. „Lek ker en ziet er ook oké uit. Het smaakt naar 'Zimtsnacke', een lek kere Duitse snack." „Hè gut", is de eerste reactie van meneer U. Bouius uit Hurdegaryp (Friesland) bij het zien van de bo lussen. „Als je aan brood denkt, lijkt het wel zwart gebakken." Een maal geproefd is hij toch wel en thousiast, de smaak is lekker. De bolus smaakt Thomas Kling- hammer uit Bonn prima. „Zeer lekker en ziet er ook goed uit." Zijn vrouw loopt angstvallig door en wil geen bolus proberen. „Ze vindt ze er niet lekker uitzien. Nor maal is ze dol op gebak, maar het uiterlijk schrikt haar erg af', ver ontschuldigt Thomas zijn vrouw. Pieter van der Stoep uit Ooster- land kent de bolus al. „Prima bo lus. Goed plakkerig en lekker luch tig." Bakker Bouman in zijn dorp heeft volgens hem de beste bolus sen van Zeeland. „Maar deze zijn minstens net zo goed", is de ken ner van mening. Bolussen uit de supermarkt eet hij niet. „Zelfs hier in Zeeland zijn dat allemaal 'nep- 'Supermarktbolussen zijn 'neppers', ze smaken naar dozen en verpakking' pers'. Ze smaken naar dozen en verpakking. Echte fabrieksbolus- sen. Fijn om weer eens een echte Zeeuwse bolus te eten", zegt Pieter gepassioneerd. Dochter Myrthe (8) blijkt ook verstand van bolus sen te hebben. „Deze is lekkerder dan die ik vanmorgen thuis heb ge geten. Die was droger", aldus My rthe. De jongste dochter Sennah (2) wil niet proeven, ze lust geen bolussen. „Maar we hebben nog hoop, want Myrthe lustte ze eerst ook niet." Elk jaar strijden tussen de 35 en 40 bakkers om de titel. Na een eerste keuring door een vakjury is het aan een consumentenjury om te bepalen welke bolus het beste is. De bolussen worden op maar liefst acht punten beoordeeld. „Ui terlijk, smaak en structuur, alles moet kloppen", legt Wilfred uit. Zoveel bakkers, zoveel bolussen. Bijna iedere bakker heeft zijn ei gen recept voor de bolus. Vooral de verhouding tussen suiker en ka neel varieert veel. De kleur van de bolus verraadt vaak al waar de bo lus gebakken is. Op Schouwen- Duiveland worden de donkerste bolussen gebakken en in Zeeuws- Vlaanderen de lichtere varianten. „Iemand van Walcheren zegt regel matig dat onze bolussen er maar aangebrand uitzien, terwijl wij van Schouwen de Walcherse bolus maar bleekjes vinden", zegt Wilf red. Daarom was Wilfred des te blijer dat hij de Zeeuwse Kam pioenschappen Bolusbakken dit jaar gewonnen heeft. „De meeste keren heeft een lichte bolus gewon nen. Eindelijk won een donkere Schouwse bolus. Onze klanten rea geerden opgelucht, de Schouwse De kleur laat al zien in welke streek van Zeeland de bolus gebakken is consument is hartstikke trots", ver telt Wilfred. De bolus was al lang voor de wed strijd het nummer één product van de Stadsbakkerij. Toch steeg de verkoop in de weken na de wedstrijd met maar liefst 40 pro cent. Ook nu het toerisme op gang komt verwacht Wilfred weer een nieuwe piek. „Vier of vijf keer in de week staan vier man bolussen te draaien, zo'n 1500 stuks per keer. De cijfers van 2005 zijn laatst in kaart gebracht. Toen hebben we 115.000 bolussen in onze winkels verkocht. We zijn benieuwd naar de cijfers voor 2007", aldus Wilf red. Voor wie thuis zelf bolussen wil bakken geeft Wilfred graag zijn recept prijs én heeft hij nog een tip. „Gebruik altijd een plaat met opstaande randen, anders zit de hele oven onder de suiker." Verkoopadressen van Wilfreds bolussen: Zierikzee: Stadsbakkerij, Ha- ringviietplein 6; Stadsbakkerij, Mol 1Stadsbakkerij, Appel markt 8; Toeristendagen en Havendag Noordgouwe: Buurtwinkel Nummer 11 »- Burgh-Haamstede: Patisserie Castello; Golff Supermarkt; Camping Ginsterveid Renesse: Camping Zonnedorp; v Bruinisse: Visserijdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34