Zeeland Zon en suiker doen De vlaggen zijn binnen, Uit P -r. De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Dinsdag 17 juli 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT 7-. L Het is uit. Ik was het zat. Het was eert lange relatie. We kennen elkaar van jongs af aan en altijd kon ik op hem bouwen. Zelfs als ik gewild had was er voor mij nooit een ander moge lijk geweest. Zijn sterkste punt was zijn warmte, waarmee hij in de meest barre tijden iedereen uit mijn omgeving kon raken. Hij was het lichtpunt in mijn bestaan. Ik heb de relatie verbroken. Na eindeloos wikken en wegen, zoals dat gaat. Ik voel me tegelijkertijd schuldig. Maar jaren geleden is er iets veranderd. Hij werd steeds moeilij ker bereikbaar voor me. Soms liet hij tijden niks van zich ho ren en dan opeens lagen er to renhoge rekeningen. Als ik hem probeerde te benaderen liep ik tegen een muur. Meestal kreeg ik dan een vrouw aan de lijn. Als ik eiste dat ze uitlegde hoe het zat, moest ze steeds het ant woord schuldig blijven. Beloftes heeft hij genoeg gedaan. De meeste kwam hij niet na. De conflicten gingen bijna altijd over geld. Hij wilde meer, ter wijl ik vond dat hij al genoeg van me kreeg. Of hij beloofde dat ik geld kreeg en daar moest ik dan weer maanden op wach ten. Op een gegeven moment moet je dan voor jezelf kiezen. Ik heb het hem niet zelf verteld. Ik heb gewoon een ander geno men. Die ander heeft de scheiding keurig geregeld, ik kon en wilde niks meer met hem. Met een knoop in mijn buik kijk ik er op terug. De kinderen? Ach, ze zullen er weinig van merken van zo'n verandering van energiebedrijf Op een gegeven moment moet je dan voor jezelf kiezen COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, zaterdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. De kou is weer even uit de lucht. Wijnboeren in Noord en Oost-Europa mogen het alcoholpercentage van hun drank dit seizoen nog kunst matig verhogen. Maar een verbod blijft dreigen. door Marcel Modde De Brusselse druiven zijn zuur voor wijn boeren in de kleine, producerende lan den. Onder invloed van de machtigen der aarde op het gebied van de godendrank (Frank rijk, Italië, Spanje en Duitsland) soebatten de Europese landbouw ministers over een verbod op de toevoeging van suiker. Een mogelij ke subsidie voor een alternatief procédé moet de kater verzachten. Nederlandse wijnmakers hanteren veelal de suikerpot, omdat de drui ven die hier groeien door geringe re zonkracht zelf weinig zoetstof aanmaken. Daardoor blijft het alco holpercentage te laag, wat ten kos te gaat van de (bewaar) kwaliteit. De ministers werden het gisteren in Brussel niet eens over de maat regel en dus werd het besluit uitge steld tot begin volgend jaar. Johan van de Velde van De Kleine Schorre in Dreischor en Jurjen van Opstal van 't Vierendeel in Vrou wenpolder volgen de discussie met gekromde tenen. Met zes hec tare mag De Kleine Schorre zich tot één van de grootste wijngaar den van Nederland rekenen. Ook 't Vierendeel is met 2,5 hectare aan wijnranken het hobbyisme voor bij. Beide Zeeuwse wijnboeren voorspellen de ondergang van de Nederlandse wijnindustrie, wan neer de Europese Unie de ram koers niet wijzigt. „En niet alleen hier, maar ook de Elzas, Luxem burg en de Moesel zullen ze het heel moeilijk krijgen", zegt Van de Velde. „Wij halen ongeveer tien procent alcohol. Tenzij we een uit zonderlijk goed jaar hebben. Dat betekent in de praktijk dat je één procent moet toevoegen met be hulp van kristalsuiker om een zo minimaal mogelijke kwaliteit te ha len. Lichtere wijnen zijn niet houd baar en daarmee nagenoeg onver koopbaar." Dick Moelker van De Oorsprong (1,3 hectare) in Oudelande maakt zich beduidend minder zorgen. „Of de wijn tien of elf procent alco hol bevat, maakt niet zo heel erg veel verschil. Op zich is die best goed. Wij hebben de laatste vier jaar een natuurlijk percentage van elf procent. Ligt aan de druiven- soort waar we mee werken: Johani- ter. Die geeft van zichzelf wat meer suikers. Verder is het vooral een kwestie van het blad dun hou den (zodat het zonlicht er goed bij kan) en het aantal trossen per wijntak te beperken tot maximaal 2,5 kilo. „Suiker is energie. Hangen er veel trossen aan een tak, dan Wijn uit Oudelande verdeelt die plant zijn energie en krijg je per tros dus een lager sui kergehalte." Van Opstal van 't Vierendeel he kelt het machtspelletje dat volgens hem op het hoogste Europese ni veau wordt gespeeld. Hij neemt het woord protectionisme nog net niet in de mond. Maar dat door de belangrijkste wijnproducerende landen wordt gehandeld uit com mercieel eigenbelang, staat voor hem als een paal boven water. „Het is een regelrechte aanslag op de kwaliteit die we hier bieden. Zo blijf je de underdog. Daar zijn ze op uit. Maar waarom? Neder landse wijnen zijn, net als Hon gaarse of Bulgaarse, typische streekgebonden producten. Daar moeten dan ook streekgebonden regels-voor gelden. Dit is typisch Europa. Eerst subsidie geven voor innovatie en dan de boel weer om de zeep helpen. Daar gaan we weer", verzucht de polderwijn boer. De Oorsprong is goed voor zo'n 5000 flessen per seizoen, 't Vieren deel speelt jaarlijks ongeveer het dubbele klaar. De Kleine Schorre begon twee jaar geleden gelijk met 15.000 keer 0,75 liter. De komende oogst is goed voor 36.000 flessen, verwacht Van de Velde. De kwali teit zal in belangrijke mate afhan gen van de hoeveelheid zon die in augustus en september over de Zeeuwse wijnakkers schijnt. Houdt de depressie aan, dan is er maar één remedie: een extra schep je suiker in het vat. Nederwijnen In totaal worden er in Neder land zo'n 744.000 flessen wijn gemaakt. Het wijnbouw areaal hier be draagt ongeveer 124 hectare. Uitgaande van 3600 planten per hectare, 8 scheuten per stok en twee trossen per scheut, geeft een wijnstok 2,5 tot 3 kg druiven. De maximale opbrengst van een hectare druif is dan 4.500 liter, wat neer komt op 6000 flessen. Er zijn momenteel 178 wijn gaarden in Nederland, zowel hobby als professioneel (±45 commercieel) van opzet. In 2010 zal naar verwachting 150 hectare zijn aangeplant en 100 commerciële wijngaarden met meer dan 1 hectare aan plant zijn. Zeeland heeft acht wijngaar den, waarvan de Kleine Schor re in Dreischor de grootste is. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters m/v Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie Ullah Saif (47) uit Zierikzee is één van de ruim 42.000 deelnemers, on der wie ook weer een grote groep Zeeuwen, die vandaag van start gaan voor de 91ste Vierdaagse van Nijmegen. Voor Ullah is het de derde keer. Hij loopt de langste afstand, so kilometer. De PZC volgt hem vanaf de laatste voorbereidingen tot en met de glorieuze intocht op de 'Via Gladiola' vrijdag. Vandaag: de vlag- genparade. door Marcel Modde NIJMEGEN - „Het was geweldig! Echt man, oh,zo mooi! Net de ope ning van de Olympische Spelen. Een happening, dat wil je niet we ten! Ik heb er spijt van dat ik de vo rige keren niet ben geweest." Ullah komt superlatieven tekort voor de Vlaggenparade gisteravond in het Goffertstadion. Met groot ceremo nieel vertoon werden de 63 vlag gen uit de deelnemende landen aan de Vierdaagse binnengedra gen. Gevolgd door een wervelende show vormt de parade traditioneel de officiële opening van het inter nationale wandelevenement. Als Pakistaan in hart en nieren zocht Ullah vanaf de tribune naar de ver trouwde kleuren uit zijn geboorte land. Tevergeefs. „Zo jammer. Als ik dat had geweten. Als ik terug ben, ga ik gelijk de ambassade bel len om te regelen dat ik volgend jaar voor Pakistan mee mag lopen in die rij." Het feest begon voor hem eerder die dag al in de trein naar Nijme gen. „Die zit vol met lopers, dus je raakt gelijk aan de praat." Op zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2