Ik zie mijn werk als lesmateriaal Scherpe controles op lichte vliegtuigen Paul de Waard snel naar Nederland ZOMER COLLECTIE KORTINGEN TOT GIMBREREMODE BOBBEMODE PZC Dinsdag 17 juli 2007 27 Cees van der Burght met zijn sculpturen van musketiers (links), marketentsters (dat zijn vrouwen die zoetigheden verkochten aan soldaten) en een zwaardvechter. foto Lex de Meester Cees van der Burght maakt sculpturen uit de tijd van De Ruyter. door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Michiel de Ruyter pronkt sinds kort in een vitrine van het MuZEEum in Vlissingen. Zwarte hoed, lange baard en een échte gouden sjerp. Zijn lichaam is van papier-maché en exact vijf keer zo klein als het ooit geweest moet zijn. Naast hem staat zijn vrouw Anna van Gelder en doch ter Alida. Ze worden omringd door onder meer een zwaardvech ter, musketiers en een kanon. „Als je deze personages ziet, dan krijg je een idee hoe het was. Dan kun je er verder over nadenken." Cees van der Burght (76) uit Vlis singen is de 'vader' van de sculptu ren. Als hij over zijn werk praat, dan fonkelen zijn ogen. Gedreven door zijn eigen oorlogsherinnerin gen probeert hij de geschiedenis nieuw leven in te blazen. Als kun stenaar maakt hij sculpturen, schil derijen en tekeningen. „Het is begonnen met de Tweede Wereldoorlog. Die heb ik als klei ne jongen zelf meegemaakt. Het was Vlissingen in een absoluut dieptepunt van het bestaan. Ik kon goed tekenen en wilde de ge ziene beelden vastleggen." Na zijn werkende leven als illustra tor bij het leger, begon hij een tweede leven als kunstenaar. „Ik heb alles gevisualiseerd en gerepro duceerd van de Tweede Wereldoor log. In totaal heb ik zo'n tweehon derd items gemaakt. Daarna wilde ik verder terug in de tijd, naar de tijd waarin Michiel de Ruyter leef de. Hij is natuurlijk een ontzet tend bewonderingswaardige fi guur. Bovendien, die mensen Ieef- 'Als je deze personages ziet, dan krijg je een idee over hoe het vroeger was.' den onder barre omstandigheden, zowel op water als op zee. Dan be sef je hoe goed we het nu hebben. De termen 'lekker' en 'leuk' be stonden toen niet. Het is belang rijk dat we daarbij stilstaan. Ik zie mijn werk als lesmateriaal." Het waarheidsgehalte van zijn kunstwerken staat voorop bij Van der Burght. „Er is in de geschied schrijving veel te veel geromanti seerd, daar moet je voor hoeden." Daarom verrichtte hij eerst uitge breid onderzoek naar de persona ges uit de tijd van Michiel de Ruy ter. „Ik ben in de materie gedoken. Ik heb verschillende musea be zocht en kostuums bestudeerd. In museum de Schotse Huizen in Veere mocht ik wapens en helmen nameten. Die heb ik daarna accu raat op schaal nagebouwd." Het resultaat is een verzameling van dertien sculpturen, gemaakt van hout, metaal en papier-maché. „Kijk, dit is Michiel de Ruyter als kleine jongen. Hij is aan de kade met touwen in de weer. Ik heb 'm geen blauw geruite kiel aangedaan. Hij kwam uit een arm gezin, dus zijn kleding was waarschijnlijk te klein. De maten van mijn dochter gebruikte ik voor de sculpturen van de vrouwen. Die van mezelf voor Michiel." Twee jaar werkte Van der Burght van de 'helse klus' van de De Ruy- ter-sculpturen, maar ondertussen kan hij het niet laten. „Ik ben nu bezig met sculpturen uit 1809", glundert hij. „Het was de tijd van Napoleon. Ik heb al vijf sculpturen af en ik blijf doorgaan. Meestal zit ik 's avonds te schetsen. Als ik de perspectieftekeningen afheb, dan ga ik verder in mijn werkplaats. Het houdt me altijd bezig. Vakan ties, die ken ik niet. Ik kan mijn handen niet stilhouden." door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Zeven piloten van ultralichte vliegtuigen zijn zater dag op vliegveld Midden-Zeeland door de mand gevallen bij contro les door de Inspectie Verkeer en Waterstaat en de luchtvaartpolitie. Geen van de piloten bleek te be schikken over een geldige vlieg- kaart, een soort wegenkaart voor piloten, die elk jaar opnieuw wordt uitgebracht. Een piloot moet de laatste uitgave bezitten. Alle zeven konden ook geen be wijs laten zien waaruit blijkt dat de radio goedgekeurd is. Van één van de piloten werd het vliegbrevet ingetrokken. Hij had geen geldige medische verklaring. Pas als hij die heeft, krijgt hij het vliegbrevet terug. Een andere pi loot mocht niet opstijgen, omdat hij geen bewijs van luchtwaardig heid had. Ook ontbrak bij hem aan boord een vlieghandboek. Voor de andere overtredingen zijn geen bekeuringen uitgedeeld. De controles dienen vooral om te zien of piloten van ultralichte vliegtui gen (tot 200 kilogram) zich beter aan de regels houden. Vorig jaar zijn enkele dodelijke ongevallen ge beurd met zulke vliegtuigen. De In spectie Verkeer en Waterstaat voert deze zomer meerdere contro les uit en maakt in het najaar de balans op. De eerste controle vond zaterdag in Arnemuiden plaats. groot deel LANGE DELFT 16 MIDDELBURG WALSTRAAT 199 VLISSINGEN door Guido van der Heijden MELBOURNE - Paul de Waard kan volgens zijn behandelend chirurg binnenkort weer naar Nederland. De Waard heeft maandag, tien ki lo lichter en in een rolstoel, voor het eerst met de pers gesproken tij dens een persconferentie in het Royal Melbourne hospital. „Daar liggend op de stoep, bescho ten. Terwijl mijn familie aan de an dere kant van de wereld zat. Ik voelde me zo eenzaam op dat mo ment, het slechtste moment." De Waard was op weg naar een ca fé om een kop koffie en een krant je te halen, toen hij een vrouw zag die door een man in elkaar gesla gen werd. „Ik móest haar helpen, je slaat geen vrouw", zei De Waard. „Na tuurlijk wist ik niet dat de man een pistool had. Maar wanneer ik een man een vrouw in elkaar zie slaan, zal ik haar wéér helpen". „Technisch gesproken scheelde het niet veel, maar mijn tijd was ge woon nog niet gekomen". Volgens behandelend chirurg Rus- sel Gruen zou De Waard in de ko mende tien dagen weer terug naar Nederland kunnen reizen. Eenmaal in Nederland zou De Waard wel nog een operatie aan zijn onderbuik moeten ondergaan. pFj| Bekijk de persconferentie op www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29