Wijn proeven zonder nonsens Naam voor nieuwe wijk Kaart over gezondheid bewoners kanaalzone VAN WESTEN Ontdektochten op strand van Noord-Beveland Ginkgo Combi: 1 3 halen 2 betalen! Ginkgo Combi verbetert geheugen en concentratie Drogisterij Kruiderij DE RODE PILAREN w PZC Dinsdag 17 juli 2007 23 De diverse bedrijfstakken lopen naadloos in elkaar over op Wijngaard Westerhoeve: rondleidingen en verhuur van klederdracht. foto Lex de Meester Wijngaard Westerhoeve geeft elke woensdag rondleidingen. door Anita Janse OOSTKAPELLE - „Onderhoud je dat allemaal zelf?", vraagt een vrouw, wijzend op de rijen druiven van Wijngaard Westerhoeve. „Dat moet-ie vast van zijn schoonva der", suggereert een ander. Wijn bouwer Simon van Keulen laat zich niet van zijn stuk brengen. De grond waarop hij boert mag dan van zijn schoonvader zijn, de bruidsschat is allang afbetaald. Van Keulen begon met een paar rij tjes druiven in de achtertuin van zijn schoonouders aan de Westho- venseweg in Oostkapelle. Inmid dels beslaat zijn wijngaard 2000 vierkante meter. Goed voor zo'n 700 flessen per jaar. Schoonouders Piet en Janny Louws hebben hem nooit een strobreed in de weg ge legd. Sterker nog: hij wordt nogal eens gecharterd voor rondleidin gen, zij helpt bij de proeverijen. Het werk in de wijngaard neemt Van Keulen zo veel mogelijk voor eigen rekening. Waar hij naast een baan in de chemie en zijn andere passie - musiceren - de tijd van daan haalt? „Een ander heeft toch ook een volkstuin?" Op de Westerhoeve worden weke lijks rondleidingen gegeven met aansluitend een proeverij. Niet in de laatste plaats om de eigen wijn te promoten, hoewel het praatje van Van Keulen niet commercieel overkomt. Het maken van wijn heeft zijn hart en dat kunnen toe hoorders letterlijk en figuurlijk proeven. Terwijl Van Keulen langs de wijnstokken loopt, plukt hij wat bladeren uit de 'oksels' van de ranken. „Dat zijn altijd de zwakste bladeren, die kun je maar beter zo snel mogelijk kwijt zijn." Een wijngaard in de Zeeuwse klei is volgens hem helemaal zo gek nog niet. „Omdat de zee na de zo mer warmer is dan het land, koelt het hier 's nachts minder snel af. Daardoor kunnen de druiven lan ger rijpen." En hoe langer ze rij pen, hoe hoger het suikergehalte en dus het alcoholpercentage. Dankzij de ligging aan een oude kreekrug beschikken de druiven over een kalkrijke grond. „Onze enige vijand is de wind", zegt Van Keulen. Daarvoor zijn hagen van bamboe aangeplant. Aan de andere kant van het hoge riet geeft schoonpa uitleg aan een groep in klederdracht gestoken vrouwen. De diverse bedrijfstak ken lopen naadloos in elkaar over. Janny verhuurt klederdrachtkos tuums. Hebben de vrouwen een beetje te diep in het glaasje geke ken? De lachsalvo's zijn in ieder ge val niet van de lucht. Elk jaar heb ben ze een vriendinnendag. En ze hadden horen zeggen dat dit zo leuk was. „Nee we komen niet van hier, maar uit de omgeving van Rotterdam." In de groep van Van Keulen gaat het er serieuzer aan toe. Er zitten kenners in het gezelschap. Proeven is bijna een plechtigheid, al zou Van Keulen dat zelf niet graag zo omschrijven. „Wijnproeven zon der nonsens", noemt hij het zelf. Toch brengt hij de proevers in kwestie even de basisregels van het wijnproeven bij. Je glas vast houden aan de ronding, is uit den boze. De wijn moet walsen in het glas, pas dan komt de geur vrij. Een slok houd je even in je mond, voor je het inslikt of desgewenst uitspuugt. Dat laatste durft natuur lijk niemand. Niet nodig ook. Het smaakt gewoon naar meer. Iedere woensdag (19 uur) in juli en augustus is er een rondleiding en proeverij. Westhovenseweg 4, Oost kapelle. Telefoon 0118-582096. LangeVorststraat 98-102, Goes V MIDDELBURG - Essenvelt is de naam voor de nieuwe wijk in Middel burg die ten zuiden van de Eras- muswijk komt. Vroeger stond er op die plaats een landhuis dat Es senvelt heette. Ook Veldzigt, een wijk in de buurt, is genoemd naar een voormalige buitenplaats. In de nieuwe wijk komen driehon derd woningen, bijna allemaal met een tuin. Na de zomer is er over leg met direct omwonenden en de volkstuin. Dan wordt besproken hoe de randen van de nieuwe wijk eruit moeten zien. De wijk komt ten zuiden van de Erasmuswijk, aan de westkant van de Oude Vlissingseweg. Middel burg komt zo bijna tegen Oost-Souburg aan te liggen. Begin volgend jaar moeten de plan nen klaar zijn. De bouw moet in 2010 beginnen. Drie jaar later is de nieuwe wijk klaar. Provincie en Terneuzen slaan handen ineen voor bedrijventerrein. door Raymond de Frel MIDDELBURG - De provincie Zee land en gemeente Terneuzen wil len met een 'gezondheidskaart' hel der maken welke gevolgen bedrijfs ontwikkelingen in de kanaalzone kunnen hebben voor het milieu en de gezondheid van omwonenden. De Zeeuwse commissaris van de koningin K. Peijs en Terneuzense wethouder F. van Hulle tekenden gisterochtend in het Middelburgse provinciehuis een intentieverkla ring om in het gebied tussen Gent en Terneuzen samen te werken op het gebied van infrastructuur, eco nomie en omgevingskwaliteit. „Zo ontwikkelen wij een gezondheids- kaart, die voor een eenduidig mi lieubeleid zorgt. In een later sta dium willen we dit graag doortrek ken over de Vlaamse grens", aldus Peijs. In november moet deze grensoverschrijdende samenwer king worden bekrachtigd. Ook kijken de twee Zeeuwse part ners naar een zo goed mogelijke in passing van nieuwe infrastructuur (zoals de tunnel bij Sluiskil) in het gebied. Tenslotte pakken zij samen het beheer en onderhoud van be drijventerreinen op (denk aan be veiliging en inzameling van afval stoffen). „In de kanaalzone beperkt een be drijf zich niet langer tot zijn eigen vierkante meters, maar is er één duidelijke lijn op tal van gebie den", zegt Peijs. KAMPERLAND - Onder het motto: er is veel meer wilde en onontdek te natuur in ons land dan we den ken, kunnen mensen deze en vol gende week zeelessen volgen op het strand van Noord-Beveland. Op uitnodiging van de gemeente Noord-Beveland laat een gids van Natuur Avontuur deelnemers ont dekken wat er in de zee en op het strand leeft. Wat voor diersoorten en organismen leven er, hoe ko men ze aan hun voedsel, waarom is het belangrijk dat strand en zee schoon zijn? Natuur Avontuur leert de deelnemers op een speelse manier hoe ze het strand kunnen schoonhouden. De zeelessen zijn op 17 en 24 juli en beginnen om 19.00 uur bij strandpaviljoen De Banjaard in Kamperland. Deelne mers kunnen een plastic zakje meenemen om gevonden spulle tjes mee naar huis te nemen. Nu 270 tabletten van €61,50 VOOr 41,-! normale prijs 20,50 per stuk Mbess Krachtige Ginkgo Biloba formule n tijdelijk extra voordelig! www.derodepilaren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25