Tandartsen: geen legionella Noodweer trekt over kustprovincies Eén op drie praktijken zou besmet zijn met legionellabacterie. door Rens Ulijn DEN HAAG - Eén op de drie Neder landse tandartsenpraktijken is be smet met de legionellabacterie. Dit stelt certificeringsbedrijf Water In spectiedienst op basis van een steekproef De Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Tand heelkunde (NMT) is al een maand op de hoogte van de onderzoeksre sultaten. Zij heeft geen actie onder nomen, omdat zij de uitkomst be twist. Er zijn inmiddels 34 tandartsprak tijken gecontroleerd. Daarvan ble ken er elf besmet te zijn met legio nella. De bacterie is onder meer aangetroffen in de boorapparatuur die de tandarts gebruikt. Een woordvoerder van de Inspectie Ge zondheidszorg kon gisteravond niet achterhalen of de besmettin gen bij hen gemeld zijn. Water Inspectiedienst is een parti culiere onderneming die contro leert of bedrijven en instellingen zich aan de wettelijke eisen rond waterleidinginstallaties houdt. Zijn certificaten zijn geaccredi teerd door het TüV, één van de grootste certificeringsinstellingen ter wereld. De testen zijn uitge voerd door het door de Raad voor Accreditatie goedgekeurde labora torium Aqualab in Werkendam. Directeur Max Leffring van Water Inspectiedienst stelde direct nadat De Nederlandse tandartskoepel NMT betwist de uitkomst van een onderzoek dat een op de drie tandartspraktijken is besmet met de legionellabacterie. de resultaten bekend waren de NMT op de hoogte. Die nodigde Leffring op 19 juni uit voor een ge sprek. Volgens Leffring gaf het be stuur toen aan actie te onderne men. Ondanks aangetekende brie ven, kreeg Leffring geen nadere in formatie van de NMT. NMT-bestuurslid Alexander Tol- meijer zegt in een reactie de bevin dingen en de drijfveren van Water Inspectiedienst niet te vertrou wen. „Het gaat hier op een com mercieel bedrijf dat de tandartsen op een agressieve manier bena dert. Zij willen met deze resulta ten nieuwe handel aanboren." Tol- meijer beaamt dat tandartsenprak tijken niet structureel op legionel- labesmettingen gecontroleerd wor den, maar noemt het 'zeer onwaar schijnlijk' dat de claims van Water Inspectiedienst correct zijn. „Er is nog nooit een legionellabesmet- ting herleid tot een tandartsen praktijk. Als Water Inspectiedienst gelijk heeft, zou dat wel het geval moeten zijn." Vorig jaar overleden in Nederland 23 mensen door een legionellabe- smetting. Nederland telt zo'n zes duizend tandartspraktijken. Dinsdag 17 juli 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 166 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 zie pagina 29 t/m 32 www.pzc.nl Veel verzet tegen suikerverbod wijn BRUSSEL - Nederland en veel ande re EU-landen hebben forse kritiek geuit op het Brusselse plan om toe voeging van suiker aan wijn te ver bieden. Wijnmakers in Nederland voegen suiker toe, omdat de drui ven door het weinige zonlicht hier zelf te weinig suiker aanmaken. pagina 2 en 3: zon en suiker doet pol derwijn beter smaken pagina 3: commentaar Liever suiker dan water bij de wijn Verkoop van paddo's moet verboden worden eens 81% EMH19% EN Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 en 8; Meningen: 9; Beurs: 12; Economie: 13; Buitengebied: 14 en 15; Cul tuur: 17; Weer: 18; Strips: 19; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. GOES - Noodweer heeft gisteren voor veel overlast gezorgd in de kustprovincies. Zware 'rolwolken' trokken onder meer bij Katwijk (fo to boven) vanaf zee het land bin nen. 's Ochtends was het al raak in Hulst en Oostdijk, waar de bliksem in een woning insloeg. Onder meer een ka potte vriezer, computer, telefoon en cv-installatie en een zwartgeblaker de bovenverdieping was de schade bij de familie Sinke uit Oostdijk (fo to rechts). De bliksem trof de wo ning aan de 2e Oostdijkweg rond half tien. Op dat moment waren al leen moeder Jannie en dochter Ja- net thuis. „Ik hoorde een enorme knal", vertelt Jannie. „Ik wist alleen nog niet of het bij ons was of er gens anders." Dat werd wel duide lijk toen een buurman kwam zeg gen dat er rook uit hun schoorsteen kwam. Ook de vliering stond inmid dels vol rook. De brandweer was snel ter plaatste. Als door een won der raakte niemand gewond. Op zol der slapen twee kinderen, maar die waren de deur uit. Gisteravond ontstond in Middelburg na blikseminslag brand in een huis aan de Churchilllaan. Toen de brand weer arriveerde, bleek ook een gasleiding kapot te zijn. De brand zelf bleef beperkt. Het huis heeft wel ernstige rook- en waterschade opgelopen. Vooral in het westen van de Rand stad was er gisteravond veel watero verlast. Voor zover bekend deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op Schiphol zorgde het nood weer voor enorme vertragingen, foto's Johan Westra en Willem Mieras Bezorgklachten? Bel: 0800 - 023 12 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1