Portretten van Crajé tonen hoe iemand is Overzicht oeuvre Paul en Menno de Nooijer veraf en dichterbij PZC Dinsdag 17 juli 2007 1 7 Fascinatie voor de mens tijdens zomerexpositie in Waterlandkerkje. door Anita Tournois WATERLANDKERKJE - In het Her vormde kerkje wordt alweer de derde zomerexpositie gehouden. 'Portretten in aquarel' van Jaap Crajé uit Oostburg kleuren deze week de wanden. Deze portretten getuigen van lief de en fascinatie voor de mens. Cra jé portretteert derhalve lieden van divers pluimage, variërend van zijn kleinkind tot de zwerver, die hij in Middelburg ontmoette tij dens de jaarlijkse kersttraktatie van het Leger des Heils. Met het glaasje jenever aan de mond, spre ken de kleine glinsterende oogjes in het genietende gelaat boekde len. „De kerstboom heb ik expres weggelaten. Die is in feite overbo dig. Daarvoor in de plek heb ik ge kleurde vlekjes geschilderd. Portret ten moeten vooral laten zien hoe mensen zijn, hun karakter of de in tentie van het moment. Zoals dit portretje van mijn kleinzoon aan geeft hoe kwetsbaar het ventje nog is. Of deze zeeman met zijn biertje; die oogt juist heel sterk. Het is het transparante van de aquarelverf, die het mogelijk maakt dergelijke uitdrukkingen te bewerkstelligen", legt de kunst schilder uit. Niet alleen personen, behorende tot kenniskring of toe vallige ontmoeting, stonden mo del. Ook krantenfoto's geven veel vuldig aanleiding tot het afbeelden van mensen met een bijzondere uitstraling. Zo zien de bezoekers onder meer een sterk gelijkend portret van Albert Einstein, por tretten van een rabbijn van de Am sterdamse synagoge, een negerin en een gesluierde Afrikaanse vrouw. Crajé: „Deze vrouw inspi reerde mij door het mysterieuze in haar gelaat, maar ik heb haar toch vooral geschilderd om de plooien in de hoofddoek. Plooien en gol ven vormen een uitdaging. Ze zijn het moeilijkst om te schilderen. Deze moeten namelijk vallen." De kleurrijke clown, een lachende maar tevens ernstige paljas met muziekinstrument, blijkt een zelf portret. De kunstenaar zelf speelt piano en gitaar. Naast portretten hangen er ook zeezichten, land schappen, naakten en paarden. Dat zijn andere inspiratiebronnen voor deze kunstenaar die al zijn le ven lang voor zijn plezier tekent. "Omdat hij het een van de moeilijk ste technieken vindt, legde hij zich na zijn pensionering pas toe op het aquarelleren. Hij volgde lessen bij Leonie van Santvoort en Theo Selen in Valkenswaard. Crajé, gebo ren Amsterdammer, woonde tij dens zijn werkzame leven in Eind hoven. Na zijn pensionering ver huisde hij naar Oostburg; zijn echt genote komt namelijk uit Cad- zand. Al spoedig ontwikkelde hij een eigen stijl en richting, hetgeen resulteert in diverse solo- en groepsexposities in deze streek. 1^1 Tentoonstelling t/m za. 21 juli, Her- vormde kerk, Waterlandkerkje, dins dag tot en met zaterdag 13.30-16.30 uur. 'Gesluierde Afrikaanse vrouw'portret gemaakt door Jaap Crajé en te zien tijdens de zomerexpositie in de Her vormde Kerk in Waterlandkerkje. foto Peter Nicolai Drukkerij Middelburg toont veel fotografie van vader en zoon. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het werk van Paul en Menno de Nooijer staat volop in de belangstelling. Dat is onder meer te danken aan het vernieuw de Zeeuws Museum, waarvoor va der en zoon een groot aantal korte films hebben gemaakt. Deze lopen als een rode draad door de presen tatie. Tegelijkertijd wordt er landelijk uit gebreid teruggeblikt op wat Paul de Nooijer (1943) de afgelopen veertig jaar, vanaf eind jaren tach tig in nauwe samenwerking met zijn zoon Menno de Nooijer (1967), tot stand heeft gebracht. Het Filmmuseum heeft bijvoor beeld alle films uit de jaren zeven tig en tachtig geconserveerd en ge digitaliseerd. Tevens bracht het twee dvd's uit (100% De Nooijer, evenals de lange speelfilm Exiten benoemde de De Nooijers tot 'ar tists in focus' tijdens de jongste Filmmuseum Biënnale in Amster dam. In maart dit jaar kwam ook een monografie uit: Paul de Nooijer, and Jane at homeFive years later, New York, Solitary en Menno's head. Er hangt in de Drukkerij echter ook recent(er) materiaal, zoals The ferryman, Zoete paradijs (tevens de titel van de tentoonstelling in Apeldoorn) en Adam, een still uit een van de films voor het Zeeuws Museum. De Drukkerij staat momenteel he lemaal in het teken van de fotogra fie, want er loopt ook een exposi tie van Daniel Koning. Het gaat om foto's die hij maakte voor zijn boek Vrouwen van Neder land (2006), waarvoor hij in totaal 132 vrouwen portretteerde, onder wie Bekende Nederlanders zoals Katja Schuurman, Heieen van Rooyen, Marianne Timmer en Mo nique van de Ven. Five years later (1976) te zien tijdens tentoonstelling in De Drukkerij, Middelburg. foto Paul de Nooijer met teksten van Adi Martis en Rik Suermondt. Het boek verscheen in het kader van de grote over zichtstentoonstelling die het CO DA Museum in Apeldoorn begin dit jaar wijdde aan het werk van de Zeeuwse kunstenaars. Diverse korte films en een groot aantal fo to's waren daar te zien Een deel ervan is nu ook dichter bij huis te bekijken: in De Drukke rij in Middelburg. De nadruk ligt op de fotografie uit de jaren zeven tig, met bijna klassiek geworden werken. Daartoe behoren Tarzan De tentoonstelling van Daniël Ko ning loopt tot en met zondag 12 au gustus, die van Paul en Menno de Nooijer tot en met zondag 26 au gustus. De Drukkerij is open op maandag van 11.00 tot 18.00 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur, donderdag van 9.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17