Van koetshu proefstation is naar Boerderijwinkel vult gat in de markt NAMEN Stuyvesant Veroverd land dat je weer kwijtraakt, is synoniem voor de naam Stuyvesant of Stuive- zand. Peter Stuyvesant (koppi ge Piet, Piet Houtepoot) was rond 1630 gouverneur van Nieuw Amsterdam, het huidi ge New York. Dankzij de vre desbespreking na de 2e Engel se zeeoorlog (1666-1667) die wij wonnen, hebben we Nieuw Amsterdam en wijde omgeving aan de Engelsen overgedragen in ruil voor Suri name. Het Zeeuwse Stuy vesant was een eiland ten zui den van Baarland in de Wes- terschelde, bestaande uit ze ven polders en uit 1600 a 2000 gemeten. De eerste pol ders stamden uit 1370. Bijna 300 jaar is er geleefd, geboerd, gekerkt en gevochten tegen de grillige zee. Na 1600 ging men de strijd verliezen: 'Grouwsame en ongehoord tempeesten in de Paaschdage' meldde een bewoner in 1606. Twintig jaar later is waar schijnlijk de laatste polder in zee verdwenen. De boerderij Stuyvesant, bij de dijk ten zuidwesten van Baarland, houdt de herinneringen aan dit eiland in leven. Verhalen in Zeeland dat Peter Stuy vesant van dit grote eiland af komstig was, vind ik nergens bevestigd. Zijn vader was do minee in Friesland. Mogelijk waren diens voorvaderen van het Zeeuwse Stuyvesant af komstig, maar dat is nergens beschreven. De invloed van de Zeeuwen op de West Indi sche Compagnie die Nieuw Amsterdam stichtten, is altijd erg groot geweest. Dat de eer ste bewoners van Nieuw Am sterdam voor een aardig deel uit (Noord) Zeeuwen be stond is ook een feit. Maar het verband tussen de man Stuyvesant en het Zeeuwse ei land Stuyvesant is nooit aan getoond. Gerard Smallegange 1 4 Dinsdag 17 juli 2007 PZC Na een verblijf van 28 jaar in het koetshuis van landgoed Landlust in Heinkenszand, zetelt stichting Het Zeeuwse Landschap sinds vorige week in het voormalige Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelmina- dorp. Voor de mede werkers van de stich ting betekent het een grote verbetering. de gemeente Goes kwam de trans actie uiteindelijk rond. Daarna kon een fikse opknapbeurt begin nen. Die is vooral binnenshuis uit gevoerd; alles oogt splinternieuw. Aan de buitenkant is alleen de en treepartij aangepast. Het Zeeuwse Landschap heeft het tijdverlies voor lief genomen omdat de voor keur uitging naar een plek in de omgeving van Goes. lacobusse is blij dat de zakelijke aanblik van het gebouw behouden is. „Daar hebben we bewust naar gestreefd. Een beetje soberheid uitstralen past wel bij onze organisatie. Er is ook geen airco aangebracht. We zijn er voor de natuur en een kan toor is slechts ondersteunend. Dat we naar een groter onderkomen zijn gegaan, was hard nodig door de groei en verdere professionalise ring van onze stichting." Hij was erbij toen HZL 28 jaar gele den in het koetshuis van Landlust trok. Daarvoor diende een slaapka mer van de directeur als kantoor. „We waren met z'n vijven. Nu zijn er 25 formatieplaatsen en ruim der tig medewerkers, van wie onge veer de helft in het kantoor werkt. De vijf formatieplaatsen van mu seum Terra Maris bij Domburg zit ten daar niet bij. Het is bij ons een komen en gaan van stagiaires en tijdelijke medewerkers die voor een bepaalde klus gevraagd wor den. Daar hebben we nu gelukkig alle ruimte voor." Er zijn zelfs groeimogelijkheden. De tweede verdieping van het ge bouw is nog onbenut. lacobusse is blij met de royale ontvangstruim te. „Die gaan we onder meer ge bruiken voor symposia en andere bijeenkomsten, bijvoorbeeld over inspraak over een beheerplan voor een gebied. Daar konden we in Landlust niks mee." Hij vertelt dat het koetshuis is verkocht en wel kantoor blijft. Het nieuwe kantoor van HZL biedt door Rinus Antonisse De plek kan niet mooier. Aan de rand van dorp en buitengebied. Met zicht op akkers en enkele (her stelde) kreken. En op de zeedijk van de Oosterschelde, met daarach ter de slikken en schorren. De mas ten van voorbij glijdende jachten steken er bovenuit. Hier en daar enkele plukjes bos. Bijna alle Zeeuwse landschappen in één oog opslag binnen bereik. Alleen de duinen ontbreken. Voor een natuurbeheerder een per fecte stek. Je hoort de medewer kers van stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) dan ook niet kla gen over hun nieuwe onderko men. „We zien nu rotganzen in plaats van spechten", zegt hoofd ecologie Chiel Jacobusse. Het is een tweede leven voor het eind 2000 gesloten Proefstation voor de Fruitteelt (het werk is overgeheveld naar Randwijk in de Betuwe). Sinds de sluiting stond het uit de jaren vijftig van de vori ge eeuw daterende gebouw (het straalt ook de zakelijkheid uit die in die tijd in zwang was) te ver kommeren. Er waren slepende onderhandelin gen nodig om de aankoop door HZL erdoor te krijgen. De Dienst der Domeinen toonde zich geen daadkrachtige verkoper, maar via zicht op een gevarieerd landschap. foto Dirk-Jan Cjeltema De belangstelling voor streekpro ducten groeit; het aantal win kels dat ze aan biedt derhalve ook. foto Dirk-Jan Gjeltema overzichtelijk ingedeelde boekje, waarin ruim 900 adressen van boerderijwinkels uit alle provincies zijn gebundeld. Netjes met de openingstijden en internetpagina erbij. Zeeland is present met maar liefst 51 adressen. De grootste dichtheid bevindt zich op Walcheren; op Zuid-Beveland zijn er maar zes winkels vermeld. Tholen en Sint-Philipsland moeten het zonder lo caties doen. Het aanbod in de provincie is vrij divers. Boter, kaas, eieren, ijs en andere zuivel producten, vlees, wijnen fruit en fruit sappen, jams, eet- en sierpompoenen, as perges en andere groenten, aardappelen en uien, bloemen, honing, mosterd. Achterin het boekje is - erg handig - een index opgenomen, alfabetisch per plaats. Makkelijk voor wie op reis gaat. Kopen bij de boer. Adressengids voor boerde rijproducten. Redactie Huub Hubregtse, Andrea Terbijhe en )ules Looman. Uitgave Vrienden van het Platteland, Wageningen. Zie ook www.vriendenvanhetplatteland.nl. door Rinus Antonisse n heel Nederland zijn in vrij korte tijd zo'n duizend boerderijwinkels op gericht. Dat mag best een gat in de markt worden genoemd. Het heeft er mee te maken dat steeds meer mensen het winkelen bij de boer ontdekken. Door de 'winkeliers' wordt er de nadruk op gelegd dat alle producten in de winkel rechtstreeks van het land of op de boerde rij bewerkt zijn. Het gaat om de smaak van 'eerlijke en ambachtelijk gemaakte producten'. Proef't verschil, luidt dan ook de slogan. Bij de omschrijving 'winkel' moet uiter aard niet gedacht worden aan een grote supermark. De winkels variëren van een voudige stalletjes, waar één of enkele pro ducten worden verkocht, tot een winkel met uitgebreider assortiment, waar ook producten van andere boerderijen wor den aangeboden. De stichting Vrienden van het Platteland nam het initiatief voor een adressengids. Kopen bij de boer heet het handzame en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14