m t De kelder in bij ieder vaag gerommel Bliksem is te overleven, zelfs 7 keer „Onweerfobie is een redelijk besmettelijk verschijnsel" jan van den Berg, Angstenbehandelingscentrum IPZO PZC Dinsdag 17 juli 2007 1 1 6 Een blikseminslag hoeft niet dodelijk te zijn. De meeste mensen (naar schatting zo'n 70 procent) over leven een inslag als omstanders meteen adequaat reageren: mond-op-mondbeademing en hartmassage. Bij een blikseminslag raakt het slachtoffer meestal buiten wes ten, is het hart tijdelijk verlamd en stokt de ademhaling. Meestal begint het hart na enkele minu ten weer te kloppen, maar de ademhaling komt niet altijd uit zichzelf op gang. De meeste do delijke slachtoffers stikken dan ook als gevolg van de inslag. Meestal zijn de slachtoffers na de inslag snel hersteld. Maar de gevolgen kunnen ook blijvend zijn. De bliksem komt vaak via de ogen, oren, neus of mond jaar. Rond 1907 waren jaarlijks twintig doden te betreuren, nu zijn dat er vijf Dat komt niet om dat de bliksem minder vaak in slaat, want nog altijd raken wereld wijd elke seconde honderd aansla gen de grond. De oorzaak ligt in de verandere leefomgeving van de mens. Steden bieden bescherming door hoge gebouwen, al dan niet met bliksemafleiders. En mensen reizen steeds vaker met de auto, die de bliksem afleidt naar de grond. Verzekeraar Interpolis bevestigt dat de bliksem weliswaar vaker in slaat maar ziet het aantal schadege vallen afnemen. De verzekeraar verklaart dit door betere preventie maatregelen (zoals overspannings beveiligers). De gemiddelde scha depost van blikseminslag is 500 eu ro. Klimatoloog Molenaars vindt dat verwaarloosbaar: „Onweer is lastig, maar niet ontwrichtend." naar binnen en verlaat het lichaam weer via de voeten. Doofheid of blindheid kunnen het gevolg zijn. Daarnaast kunnen patiënten aan een blikseminslag blijvende psychische schade overhouden. Een ware bliksemoverlever was de Amerikaanse boswachter Roy Sullivan (1912 -1983) uit de staat Virginia: hij werd tijdens zijn leven niet minder dan ze ven keer door een schicht getrof fen. Onder meer hield hij daar een uitgerukte teennagel, ver schillende verbrandingen aan borst en maag en een zere schouder aan over. Ook stond zijn haar meerdere keren in de brand na een inslag. Sullivan pleegde op 71-jarige leeftijd zelf moord, naar aanleiding van een onbeantwoorde liefde. Voortdurende onrust bij warm en broeierig weer, de hele dag als een bezete ne alle weersvooruitzichten spellen, niet meer durven kam peren en in de icelder wegkrui pen als het maar even rommelt. Voor sommige mensen loopt de angst voor onweer zo hoog op, dat je van een fobie spreekt. „Het komt vaak voor en het is een vervelend probleem. De om geving reageert vaak negatief: 'Stel je niet zo aan, doe eens nor maal!' krijgen ze vaak te ho ren", zegt Jan van den Berg van het Angstenbehandelcentrum IPZO. „Het is ook een redelijk besmettelijk verschijnsel. Vaak wordt angst voor onweer door gegeven van ouders op kinde ren." Van den Berg constateert dat ook mensen die iets trauma tisch hebben meegemaakt (niet noodzakelijkerwijs in verband met onweer), vatbaarder zijn voor 'veiligheidsfobieën'waar onder de angst voor onweer is te plaatsen. De verdeling is dat 65 procent vrouwen en 35 pro cent mannen lijdt aan een on weerfobie. Van het aantal men sen dat IPZO behandelt is op- Bliksemslachtoffers merkelijk genoeg de helft man. Mannen zoeken relatief gezien dus sneller hulp om van hun on weerfobie af te komen. „Zij zijn gemiddeld vaker dan vrouwen uithuizig en dus eerder gedwon gen om hulp te zoeken", zegt Van den Berg. Bij de behandeling wordt de cliënt eerst verteld wat er in de hersenen gebeurt op het mo ment dat de angst voor onweer toeslaat. Daarna moet mensen hun 'mijdingsgedrag' -het niet meer naar buiten durven als on weer dreigt, of in dat geval altijd bij de partner willen zijn- wor den afgeleerd. Dan volgen oefe ningen met geluidsfragmenten, dichtslaande deuren of romme lende kliko's. Het moeilijkste deel van de therapie is de oefe ning met echt onweer. Van Den Berg: „Daarbij krijgen de cliën ten een taak, ze moeten de mate van angst in verhouding tot het onweer registreren. Dat is con fronterend, maar ze worden te gelijk afgeleid. En ze zien op pa pier concreet wat er met hen ge beurt, zodat ze beter hun gevoel snappen." www.ipzo.com jaarlijks worden volgens het KNMI gemiddeld drie mensen dodelijk getrof fen door de bliksem. Een 20-jarige voetballer van Kloetinge werd in augustus 2005 getroffen door de bliksem. De voetballer werd met een hartstilstand naar het zie kenhuis in Goes gebracht, waar hij overleed. Een week daarvoor stierf een 35-jarige vrouw uit Walsoorden, nadat zij door de bliksem getroffen was. De vrouw was haar hond aan het uitlaten op een plek zonder bebouwing. Vijf fanfareleden werden op 25 augustus 2006 in het Gelderse Vorden ge troffen door de bliksem toen ze tijdens een begrafenis onder een boom schuilden voor noodweer. Een meisje van 14 en een man van 59 jaar werden gedood. Op 8 juni 2007 kwam in Goirle een 56-jarige vrouw om het leven, door het inslaan van een bliksemschicht. Zij was op weg naar de brievenbus met een condoleance-kaart. In Kinderdijk raakten vorige week vier bejaarde wandelaars gewond door de bliksem. Twee van hen liepen ernstige brandwonden op. Een 34-jarige man uit het Drentse Erica raakte vorige week ook gewond door de bliksem. De bliksem sloeg in op de metalen punt van zijn para plu. Een 55-jarige man uit Amstelveen is zondag op het strand van Texel om het leven gekomen nadat hij werd getroffen door de bliksem. Hoe ontstaat een onweerswolk? mm 8fej ■nr Doordat de zon de aarde verwarmt wordt de lucht warmer. Warme lucht zet uit, wordt daardoor lichter en begint te stijgen naar hogere, koudere lucht lagen (foto 1 en 2). Daar condenseert de lucht en kan niet verder stijgen. Daarom groeit een onweerswolk aan de bovenkant in de breedte en krijgt hij z'n karakteristieke aambeeldvorm (foto 3 en 4). Waar komt de lading vandaan? Binnen een onweerswolk stijgt de warme lucht en condenseert. Wanneer kleine wolkendruppels zo hoog komen dat ze bevriezen, raakt de buitenkant positief geladen, de binnenkant is negatief. Door uitzetting springt de buitenkant los en de kleine positief geladen ijsschilfers worden verder mee omhoog genoemen. Zo wordt de bovenkant van de wolk positief geladen. De onderkant van de wolk krijgt een negatieve lading. Door de aantrekkingskracht van de negatieve lading onderin de wolk, wordt het aard oppervlak zelf weer positief geladen. Hoe ontstaat een bliksem? Door kleine verschillen in lading onderaan de wolk kan een vonkje ontstaan. Hierdoor wordt de lucht beter geleidend en ontstaat een eindje verder een nieuw vonkje. Zo ontstaat een goed geleidend kanaaltje naar de aarde toe: de voorontlading. Dit gebeurt binnen een honderdste van een seconde en stapsgewijs. Hierdoor krijgt de bliksem zijn grillige vorm en ontstaan de vertakkingen. Als dit kanaal 20 tot 100 meter boven de aarde is, ontstaat door de opgebouwde spanning vanaf de andere kant ook een kanaaltje (vangontlading). De afstand is nu klein genoeg om kortsluiting te maken. De hoofdontlading volgt de ontstane route (100.000 km/sec.). Vaak vinden langs het kanaal zeer snel meerdere ontladingen plaats, die wij echter als één lichtflits waarnemen. 65% van de ontladingen vindt binnen de onweers wolk plaats. Hoe ontstaat de donder? Kanaaltje o De bliksem verwarmt de lucht zeer plotseling tot wel 25.000 graden Celsius 4x de oppervlaktetemperatuur van de zon). De lucht zet dan zeer snel uit en explodeert als het ware. Dit geeft een enorme knal (de donder). Licht plant zich voort met een snelheid van 300.000 km per seconde. De lichtflits en de knal vinden gelijktijdig plaats, maar het geluid loopt per kilometer drie seconden achter. Het Licht: 300.000 km per sec aantal seconden tussen de flits en de donder, gedeeld door drie is de afstand (in kilometers) tot het onweer. Geluid: 330 meter per 3 sec 1 kilometer infographic JD/bron GPD en bliksem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11