10 Dinsdag 17 juli 2007 PZC De gesel van donder Eén dode en twee gewonden op het strand van Texel, vier gewonden bij de molens in Kinderdijk, treinverkeer dat langdurig ontregeld is en meerdere branden in woningen. Een opsomming van wat onweer de laatste twee weken heeft veroorzaakt in ons land. Voorspeld wordt dat de bliksem steeds vaker en heftiger zal toeslaan. Hoe maatschappelijk ontwrichtend is onweer en kan het dat in de toekomst worden? door Joost Bosman en Monique Prins foto Ruud Verhalle ANP Onweer met bliksemflts boven Goirle, Noord-Brabant. Bliksem is levensgevaar lijk. Maar veel mensen houden daar helemaal geen rekening mee, zegt Ben Logtenberg, voorzitter van de Vereniging van Weerkunde en Klimatologie (VWK). En dat is beslist niet ver standig nu het aantal zware on weersbuien en blikseminslagen steeds verder toeneemt, meent Logtenberg. „De elektrische ontlading die vrij komt bij bliksem is vergelijkbaar met de stroom die door hoogspan ningskabels gaat. En iedereen weet: daar moet je met je vingers vanaf blijven. Waarom zouden we dan niet ook wat voorzichtiger zijn als er bliksem is. Wandelen op het strand tijdens een onweers bui, zoals die drie mensen zondag op Texel, dat moet je gewoon niet doen." Het klimaat verandert en wij doen net alsof er niets aan de hand is", zegt de VWK-voorzitter. „We ne men geen of onvoldoende maatre gelen tegen de wateroverlast, har de wind en gevaarlijke bliksem die op ons afkomt. We moeten ons aanpassen aan het extreme weer; het weer zal zich immers niet aan óns aanpassen." Delen van het land werden giste ren getroffen door pittige onweers buien. En dat zal steeds vaker ge beuren, voorspelt Logtenberg. „Door het broeikaseffect verandert de neerslag. Vroeger had je vaak da gen waarop het de hele dag miezer- de, nu en in de toekomst is de re gen steeds vaker geconcentreerd in zware buien. En die zware buien gaan gepaard met onweer." Logtenberg pleit voor betere voor lichting door de overheid. „Ieder een zou moeten weten wat je moet doen bij onweer. Zo is het verstandig om je zo klein mogelijk te maken en met je voeten tegen elkaar te hurken. Het kan zijn dat huizen in de toekomst betere blik semafleiders nodig hebben." Onweer mag dan gevaarlijk zijn, het is niet te vergelijken met de de sastreuze effecten die orkanen of overstromingen kunnen hebben. „Een onweersbui is altijd heel lo kaal. Het kan nooit een hele pro vincie tegelijk treffen. Onweer duurt bovendien nooit langer dan een kwartiertje. Dat is te kort om een maatschappij serieus te ont wrichten. Zo bekeken zijn de effec ten van de dagelijkse files nog de sastreuzer." Nee, zegt Cees Molenaars van het KNMI eveneens, onweer is niet ontwrichtend voor de samenle ving en zal dat niet worden ook. „Natuurlijk zijn er gebieden in Ne derland waar het meer onweert dan in andere delen, en daar hou den verzekeraars ook wel rekening mee. Beveiliging tegen de bliksem geschiedt tegenwoordig volgens hoogwaardige technieken, die vrij wel standaard in elk gebouw ver werkt zitten", aldus Molenaars. De klimatoloog erkent dat bliksem materiële schade veroorzaakt, maar dat die in het niet valt bij voorbeeld verkeersschade. „Ook de zware stormen die we de afgelopen jaren hebben gehad, kostten een aantal miljoen euro's, maar zelfs dat is niet eens in pro millages uit te drukken. Laat staan onweer en bliksem." Beweringen als zou on weer door klimaatopwar- ming vaker en heviger gaan voorkomen, vindt Molenaars 'te kort door de bocht'. „Wel komen er meer regenbuien, maar voor een toename van on weer zijn geen aanwijzingen. Pas over een jaar of tien kun je dat vaststellen. En de afgelopen tien jaar hebben we in ieder geval geen toename kunnen vaststellen." Het aantal persoonlijke ongeluk ken door bliksem neemt - na het relatief hoge aantal bliksemslacht- offers van het afgelopen jaar wel licht tegen de verwachting - alleen maar a£ stelt Molenaars. „Vroeger werden boeren vaak ge troffen door de bliksem. De land bouw was veel intensiever dan nu en daardoor liepen boeren ook va ker op hun land. Daar staat tegen over dat mensen tegenwoordig meer dan vroeger recreëren in de open lucht, waardoor de ongeluk ken bij de molens in Kinderdijk en Texel konden gebeuren. Je ziet een verschuiving, maar het aantal ongelukken is de laatste jaren ge daald." Gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevestigen de af name in de afgelopen honderd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10