In alle omstandigheden gentleman Architect goede relatie oosterburen PZC Maandag 16 juli 2007 9 NECROLOGIE Schelto Patijn 1936-2007 door Dick van Rietschoten ~W" oviaal en joyeus, maar altijd I een gentleman. Scherp, maar I nooit venijnig. Kritisch, maar I iedereen in z'n waarde latend. Die karakteristieken pasten als een jas om PvdA-politi- cus Schelto Patijn, die in de nacht van zaterdag op zondag op 70-jari- ge leeftijd overleed. Hij kampte met gezondheidsproblemen. Schelto Patijn kwam op 13 augus tus 1936 in Den Haag ter wereld als telg van een aristocratisch ge slacht, waaruit heel wat Kamerle den en bestuurders voortkwamen. Zijn vader was Tweede Kamerlid evenals zijn beide opa's en zijn overgrootvader bekleedde na een Kamerlidmaatschap ook de amb ten van burgemeester en commis saris van de Koningin. Dat moest voor Schelto (genoemd naar opa van moeders kant, die in beide Ka mers der Staten-Generaal zat) bijna onvermijdelijk leiden tot een zelfde loopbaan. Noblesse oblige. Patijn groeide op in de residentie en studeerde rechten in Utrecht. Tijdens deze studie werd hij gegre pen door de Europese gedachte. De samenwerking van Europese landen, eerst in Benelux-verband, later als Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en sinds 1957 als Europese Economische Ge meenschap sprak hem zeer aan. Het was dan ook logisch dat hij zich na zijn studie en militaire diensttijd ging bezighouden met Europa, eerst als ambtenaar op het ministerie van Buitenlandse Za ken en daarna aan het Europa In stituut van de Leidse universiteit, waarvan hij in 1971 directeur werd. In 1973, toen de EEG werd uitge breid met het Verenigd Konink rijk, Ierland en Denemarken, pro moveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid met een proef schrift over het Europees Parle ment. In dat jaar werd hij ook Tweede Kamerlid voor de PvdA, een functie die hij combineerde met het lidmaatschap van het eu roparlement. Het waren de jaren van de bevlogen linkse politiek, de polarisatie en het kabinet-Den Uyl, maar Schelto Patijn liet zich niet in een radicaal hokje stoppen. Hij bewandelde de gulden midden weg, waarbij hij zich onderscheid de door pleidooien voor internatio nale samenwerking. In 1984 vond hij het welletjes in de Tweede Kamer (vijfjaar eerder zei hij Straatsburg al vaarwel) en werd commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, een functie die hij tien jaar vervulde. Een grote wens, burgemeester van een grote stad worden, was nog niet in vervulling gegaan. In 1982 deed Patijn een gooi naar Rotter dam, maar verloor die race partij genoot Bram Peper. De gedroom de baan kreeg hij in 1994 alsnog, en niet van de tweede stad van het land, maar de eerste. Eerst keken de Amsterdammers met reserve naar de, opvolger van Ed van Thijn. Patijn was immers iemand met veel Haags bloed en dan ook nog eens een ietwat be kakte en - naar men vreesde - re genteske figuur. In de loop der tijd werd de man die altijd de bemin nelijkheid zelve was steeds meer door de bevolking geaccepteerd. Als geen andere burgemeester maakte Patijn zich sterk voor een betere internationale reputatie van de stad. Amsterdam moest afreke nen met het imago 'seks, drugs en rock-'n-roll'. Hij zorgde er bijvoor beeld voor dat pornografische an sichtkaarten een 'straatverbod' kre gen en introduceerde een vergun ningenstelsel voor koffieshops en bordelen. Zijn hang naar regelge ving stuitte sommigen tegen de borst, maar de meerderheid van de gemeenteraad en de bevolking waren blij dat er eindelijk een be stuurder was die de problemen rond de openbare orde in hoofd stad stevig aanpakte. In 1997 kon hij ruim drie maan den niet werken wegens gordel roos. In mei 1999 moest bij hem een nier worden verwijderd. Kort daarop werd kanker geconstateerd. Patijn verdween een halfjaar van het toneel, maar maakte z'n werk in 2001 toch af op zijn 65e. NECROLOGIE Otto von der Gablentz 1931-2007 De Duitse voormalige diplomaat Otto von der Gablentz is vrij dag in zijn woon plaats Amsterdam overleden. Hij was al langere tijd ziek. Von der Gablentz, die goed Nederlands sprak, was am bassadeur van West-Duitsland in Nederland toen in Berlijn de Muur viel. Hij werkte van 1983 tot 1990 op de ambassade in Den Haag. Daarna vertrok hij naar Tel Aviv en Moskou, om uiteindelijk naar Ne derland terug te keren. Premier Bal kenende roemde de rol van de oud-diplomaat, die zich in al zijn functies inzette voor de eensgezind heid van Europese landen. Hij speelde volgens Balkenende een bij zondere rol in de relatie tussen Duitsland en Nederland. „In zijn lange periode als ambassadeur in Nederland werkte hij succesvol aan een beter begrip tussen beide lan den. In hem verliezen wij een eru diet man, een groot diplomaat en een groot Europeaan." Von der Ga blentz wordt begraven in Berlijn. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl N57 Volledig met briefschrijver J.W. de Witte eens PZC, 12 juli) inzake de N57: Jammer dat Vergroessens molen niet hoog genoeg is om hem een blik in een volgeslibt Mid delburg te gunnen. Dit Middel burgse traject wordt straks ook nog door hem om zeep geholpen. Tijd voor een tegengeluid dus! Hij is 0 zo bezig voor de leefbaar heid van Walcheren en het alge meen belang (lees: molen). Hij woont duidelijk niet zeifin Sint Laurens, waar het verkeer over je stoep rijdt. Misschien va kantie-idee voor hem? Het door hem genoemde aantal van 2000 tot 6000 vrachtwagens per dag over een nieuwe N57 slaat werkelijk nergens op. Zo'n aantal zou de A58 nog bijna jaloers ma ken. Vergroesen weet echter alles beter, en rekent ook veel beter. Vooral naar zichzelf toe, maar niet naar duizenden Middelburgers toe, die dagelijks in een dichtgeslibt Mid delburg leven. Ook het algemeen belang is kenne lijk meer gebaat bij verkeersopstop pingen want we zijn met z'n allen hard bezig om het milieu te verbe teren. Daar past een walmende file natuurlijk helemaal bij... En heren beleidsmakers: maak een harde vuist richting het Rijk/ Rijks waterstaat, die miljarden extra spendeert aan allerlei wazige spoorlijnen, maar hier voor de N57 geen cent over heeft. Het is ge woon nodig! Punt. Leo Jacobse Adriaan Davidsestraat 8, Meliskerke N57 (2) Alweer een stukje over de veel be sproken N57. Als ze al het geld van procedures en vergaderen in een pot hadden gedaan, konden ze er een heel stuk weg van aanleggen. Dat er goed bekeken moet worden hoe een en ander aangelegd dient te worden is natuurlijk goed. Maar als er dan een goed plan ligt, ge woon beginnen natuurlijk, en niet eindeloos blijven steggelen. Maar als je elke dag door Middelburg moet, waar geen of weinig ver keerslicht op elkaar of verkeersaan bod werkt, en dan de brug open moet voor een zeilboot, dan staat echt alles vast. Dus laten ze nu maar beginnen, dan kunnen we, als ze uitvergaderd zijn misschien nog is een keer over de nieuwe N57! Johan Izeboud Vroonstraat, Serooskerke Scheldekwartier Het dagelijkse leven kent vele over eenkomsten met de voetbalwe reld. Zo ook het ambtelijk proces rond het Scheldekwartier (PZC 13 juli). Een club met een duidelijk doel voor ogen, een ervaren ambte narenteam en een trainer in de persoon van Tineke Verhagen. In opdracht van het bestuur heeft trainer Verhagen onlangs moeten snijden in het budget. Door mid del van transfers en positiewisse lingen heeft zij dit weten te realise ren, zonder hierbij de doelstelling bij te moeten stellen. In de ontsta ne nieuwe situatie is het aan trai ner Verhagen om de poppetjes op de juiste plaats te zetten en via coachend leiderschap een eenheid te smeden om vervolgens de zwa re taak, realisatie van het Schelde kwartier, te kunnen verwezenlij ken. Gezien de laatste ontwikkelin gen in het Vlissingse stadhuis, is zij hierin niet geslaagd. Dit is ook het moment waarop een vergelij king met de voetbalwereld volle dig spaak loopt. Bij slecht preste ren van een club worden namelijk niet alle spelers op straat gezet, maar wordt de trainer verantwoor delijk gehouden en ontslagen. Zo niet trainer Verhagen van de club Scheldekwartier. De seizoenkaart- houders, de bewoners van Vlissin- gen, zullen hoogstwaarschijnlijk het gelag moeten betalen. Vlissin- gers, het is tijd voor de witte zak doeken. Hennie Kuzee Bermweg 51, Oost Souburg Killers Met instemming las ik het artikel over twee honden. De dober- manns moeten worden gemuil korfd. Terecht zijn de eigenaren van deze honden het niet eens met dit drastische besluit. Dieren mishandeling! Het lijkt nu alsof ik twee killers heb, aldus de eigena res. Inderdaad is deze inperking van vrijheid ongehoord; deze twee lieve, onschuldige honden lopen er nu toch wat getekend bij. Geluk kig gaat de eigenares bezwaar aan tekenen tegen dit besluit van de ge meente. Er is echter ook een andere kant van de medaille. TWee meisjes van 4 en 7 jaar liepen in de straat en werden bruut aangevallen door de zelfde twee grote beesten. Zonder enige aanleiding met veel kabaal omvergegooid en flink gebeten. Na het hechten van de wond, blijven de littekens. Duidelijk zichtbaar, en erger: onzichtbaar. Ik stel voor deze meisjes aan te lij nen zodat de twee honden vrij kunnen rondlopen. J. van Keulen Brakstraat 29, Middelburg Overgewicht Hoe haalt een weldenkend mens het in zijn hoofd om mensen met overgewicht te straffen. Het overge wicht op zich is al een straf Ik kamp er al vijftig jaar mee en vraag me niet wat ik eraan gedaan heb. In 2006 ben ik zomaar 15 kg kwijt geraakt zonder er iets voor te doen, maar dat mocht niet van de dokter, dat ging te vlug en nu zit ik met de straf dat mijn spieren niet meer werken. Ook heb ik acht jaar geleden een nieuwe knie ge kregen ondanks dat ik heel mijn le ven melk heb gedronken, is toch het kraakbeen versleten, want ik ben nu dan ook al 73 jaar, wat een straf! Je krijgt dus spontaan allerlei ziektes waar je niet om vraagt en medicijnen daarvoor, die weer an dere medicijnen nodig hebben, vanwege de bijwerkingen. Ik ben nu ook al oud en versleten, maar voel me nog jong en ik zou de pharmaceutische industrie willen vragen die medicijnen te ontwik kelen waar je weer geen andere ziektjes van krijgt, zoals overge wicht, want dat komt echt niet al leen van verkeerd eten, ik kan er over meepraten! Ankie Verheul Paul Krugerstraat 2/39, Vlissingen Pensioen PvdA- wethouder L.H. Wille van de gemeente Sluis maakt gebruik van een maas in de wetgeving. Hij maakt daarmee aanspraak op een pensioen van 120% van zijn laatst verdiende wedde. Reparatiewetge ving is inmiddels in de maak, want dit is uiteraard nooit de be doeling geweest van de rijksover heid. Burgemeester J.F. Sala heeft ver klaard dat uitgebreid onderzoek heeft aangetoond dat wetmatig heid en rechtmatigheid in deze zijn gerespecteerd. De instelling van een externe com missie van wijzen schiet mijns in ziens zijn doel dan ook volkomen voorbij. Deze commissie gaat de gemeente een smak geld kosten en de bevin dingen c.q. adviezen kunnen de wethouder verder onder druk zet ten. We moeten ons wel realise ren, dat indien wethouder Wille zou besluiten op te stappen, er we derom een nieuwe wethouder bij komt ten laste van de gemeen schap. Tot slot een morele vraag. Wat zou U doen, indien U in de gelegenheid zou zijn volkomen le gaal een dergelijk riant pensioen te incasseren? Francois Babijn Bakkersstraat 59, Oostburg Duurzaam In de PZC van 13 juli lees ik dat de gemeente Noord-Beveland als eer ste gemeente het certificaat heeft gekregen voor D.O.B.: Duurzaam Onderhoud Beheer. Drie keer per jaar, zo staat er, met gif spuiten te gen onkruid zonder de omliggen de grond te vervuilen en niet spui ten als er zö een bui regen komt. Zolang er onkruid chemisch be streden wordt, gebeurt dat al zo, volgens mij. Ik doe dat in ieder geval al min stens vijftig jaar zo, maar ik wacht nog steeds op mijn D.O.B.-certifi caat. Wie weet komt dat nog! J.Koeman Polderweg 5, Kruiningen yWi- Schelto Patijn neemt het slotapplaus in ontvangst tijdens zijn afscheid van de Amsterdamse gemeenteraad. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9