Zeeland Tal van Turken kennen Monique zornervo Open dag Naropa in Cadzand Schutters moeten van terrein af ^3Ifi 'Plaats flitskast brug Sluiskil' Bij een Corvette heb je geen radio nodig, de motor zingt genoeg Z pzc Maandag 16 juli 2007 1 7 Naam Zeeuws buurtschap trekt Turkse toeristen. door Ronald Verstraten TURKEYE - Voor Nederlanders is Turkije al lang geen onbekend va kantieland meer. Maar het zal wei nigen gebeuren dat ze er op straat worden herkend. Monique Sturm overkwam dat wel. Ze was nog geen dag in Istanbul, toen een Turkse winkelier zag wie zij was. Hij vroeg haar om papiergeld te signeren en hing dat trots aan de muur in zijn zaak. Monique woont in het Zeeuws- Vlaamse gehuchtje Turkeye. De door Frank Cijsel driewegen - Kleiduivenschutters uit Zeeuws-Vlaanderen moeten het straks doen zonder hun ter rein aan de Helenaweg in Driewe gen. Zaterdagmiddag mochten lief hebbers van de schietsport waar- t schijnlijk voor de laatste maal ge- L bruikmaken van de zandput. De L gemeente Terneuzen verleent B geen vergunning meer voor het K winnen van het zand aan een aan- naamsovereenkomst met het land van Atatürk valt natuurlijk op. Maar over de herkomst zijn ver schillende theorieën. Zo wordt ver teld dat er zich ooit protestanten vestigden, die het motto 'liever Turks dan Paaps' huldigden. Ande re verklaringen staan in een boek van de Stichting Vriendschaps- brug Turkije-Nederland. Zo zou de buurtschap genoemd zijn naar een kleine schans, die in de het be gin van de zeventiende eeuw als voorpost diende voor de vesting van Prins Maurits in IJzendijke. Wellicht gaf de naam uiting aan een verbond dat hij had gesloten met de Turken om de Spanjaarden te bestrijden. nemer. Aangezien de vergunning voor de schuttersactiviteiten ge koppeld is aan strenge eisen voor een milieuvergunning wordt voor het ergste gevreesd. Vice-voorzitter R Blommaert van de Biervlietse Jagers Vereniging is inmiddels op zoek naar een nieuw terrein. „In Zeeuws-Vlaanderen is er enkel een mogelijkheid voor de beoefening van onze sport in Clin- ge. Dat is te weinig." Hoe dan ook, Turkse belangstel ling voor de buurtschap krijgen Monique en haar partner Cor van Doeselaar al jaren. Dat begon eind jaren tachtig al, toen de Turkse 'De echte 'golf begon nadat de Turkse televisie er neerstreek' rockzanger Bari Manpo in het dorpje opdook, én raakte in een stroomversnelling toen in 2000 Turkse televisieploegen neerstre ken, met enkele kranten in hun kielzog, waaronder Zaman (De Tijd). „Daarmee is de echte 'golf begonnen. Ze kwamen zuiver op de naam af," zegt Monique. In de afgelopen jaren volgden meer dan duizend, overwegend Turkse be zoekers. Nog eens enkele honder den verbleven in het logeerhuis van Cor en Monique, enkele hui zen verderop. Een zijraam van hun woning is volgeplakt met fo to's en krantenartikelen. En bin nen tref je tal van Turkse attribu ten aan, geschenken van dankbare gasten. Van de weeromstuit kre gen Cor en Monique natuurlijk be langstelling voor de Turkse cul tuur. Drie keer zijn ze in het land geweest en door alle media-aan dacht hebben ze het Nederlandse Turkeye op de kaart gezet. door Frank Gijsel CADZAND - Het Naropa Instituut in Cadzand, een Tibetaans boed dhistisch studie- en retraitecen trum, ontving gistermiddag een honderdtal belangstellenden tij dens de open dag. Veel belangstelling was er voor de ingerichte tempel waar lama's on derricht geven over de boed dhistische leer en een bijdrage wil len leveren aan de samenleving. - Na een rondleiding volgde een le zing van Frans Goetghebeur, voor zitter van de Boeddhistische Unie van België, over de levensbeschou wing. Goetghebeur: „Uit de ontmoeting van westerse culturen in de afgelo pen jaren met het boeddhisme kunnen nog weinig conclusies ge trokken worden. Het is goed dat het boeddhisme kan binnenstro men zonder schokgolven. Het cen trum heeft niet de bedoeling te overtuigen." Inmiddels heeft het centrum twee jaar zijn deuren geopend in Cad zand. Volgens voorzitter Jan van der Veer is in die periode in het studie- en retraitecentrum al het nodige geïnvesteerd. Zo zijn de keuken en eetzaal aangepast en het verblijfsgebouw is verbeterd waardoor er nu 120 mensen kun nen verblijven. „We constateren een toenemende belangstelling voor ons centrum", wist van der Veer te melden. schop Muskens van Breda deze spi rituele plaats. De Tibetaanse leraar Lama Karta en vertegenwoordigers van de Boeddhistische Unie Neder land en de Boeddhistische Unie België ontvingen hem. Het ge sprek had een informatief en ver kennend karakter. Raadslid Freeke vindt weigering OM onbegrijpelijk. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Raadslid Cees Freefce in Terneuzen vindt het onbegrijpe lijk dat het Openbaar Ministerie weigert een flitskast te plaatsen bij de brug in Sluiskil. Rijkswaterstaat moet momenteel bijna twintig keer per jaar een slag boom op de brug vervangen om dat een (vracht)auto ondanks de rinkelende bellen en het rode ver keerslicht toch nog even snel wil doorrijden. Alle automobilisten worden op de brug gefilmd, maar om juridische redenen worden die beelden niet opgeslagen. Bij de plaatsing van flitskasten js verkeersonveiligheid het uitgangs punt, aldus Commissaris van de Koningin Karla Peijs in een brief aan Oostburger Francois Babijn. „Dit is in strijd met de werkelijk heid", stelt Freeke. „Zo staat er een flitskast langs de wei in Nummer Een tussen Hoofdplaat en Bres- kens. Maar die voor de brug van Sluiskil wordt afgewezen. Terwijl het stikt van de rood- en hardrij ders." Freeke vraagt het Terneuzen- se college om opheldering. door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Glimmende velgen, blinkende lak en ronkende motoren. In een kleurrijk lint komt de stoet toerende Corvettes zondagmiddag aan bij café De Griete. De leden van de Belgian Corvette Club (BCC) rij- vrolet hun jaarlijkse rondje door het Zeeuws-Vlaamse land, waarbij diverse stops op het programma staan. Eigenaren krijgen de kans hun 'trots' te showen en belangstellenden om zich eraan te vergapen. Een bont gezelschap rij ders en bijrijders uit Nederland en vooral België parkeert de wagens voor het café. Oldtimers en fonkelnieuwe bolides, het aanbod vierwielers is divers. Fotograferende autofreaks de moois. Vooral de grijze Corvette cabriolet uit 1958 (foto) trekt veel bekijks. Een nieuwe Corvette C6, het nieuwste model, zorgt toch al voor een daling van het banksaldo met ruim een tonnetje aan euro's en het is dan ook niet verwonderlijk dat vooral veertigers ach ter het stuur zitten. „Voor jonge gasten is dit nog niet te betalen. Het is een gevoel wat je voor zo'n auto moet hebben en een spaarpotje, want sator Bram de Bruijne. Samen met Henk Doorns is het voor de vierde keer dat de wagens door Zeeuws-Vlaanderen rijden. foto Peter Nicolai 1 augustus ce Hastens en kri tot €1000, terug voor uv\ oude bed.' Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Breda Meer informatie: bel 0900 - 225 0 225

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59