Zeeland Muziek is en Vrees voor afkalven motivatie van brandweervrijwilligers Bijzondere concerten Schouwen Dierenambulance vergt veel hard werk f -Ji Sluipverkeer op N254 neemt fors toe 16 I Maandag 16 juli 2007 PZC Brandmeester vraagt aandacht beleidsmakers voor probleem. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Brandmeester J. Wandel van de post Scharendijke van de Schouwen-Duivelandse brandweer is bang dat het in de toekomst steeds moeilijker wordt om brandweervrijwilligers gemoti veerd te houden. Dat heeft alles te maken met toekomstige regionale beleidslijnen. In het blusvoertuig is plaats voor een beperkt aantal vrijwilligers. Bij alarm geldt het principe dat zij die het eerst aankomen de beman ning van het blusvoertuig vormen. Brandweervrijwilligers die later bij de kazerne arriveren gaan nu vaak per eigen vervoer naar de plaats des onheils en sluiten daar aan bij hun collega's. Wandel: „De achter- opkomers zijn dus ook direct be trokken als brandweervrijwilliger. Ze blijven hierdoor ook een gemo tiveerde vrijwilliger. Mijn vrees is, en ik hoor dat nu ook in de Zeeuwse wandelgangen regelmatig roepen, dat dat 'achterna komen' in de toekomst tot het verleden gaat behoren. Als dat echt zo is valt voor een deel van de vrijwilli gers ook de directe betrokkenheid weg en zal het naar mijn mening heel moeilijk worden om al onze vrijwilligers gemotiveerd te hou den." Wandel is vastbesloten om beleids makers van de risico's van nieuw beleid te doordringen. „Ik daag ze ook uit voor dit toekomstige pro bleem een oplossing te zoeken.'" Brandweercommandant D. te Pas- ke van Schouwen-Duiveland zegt de vrees van Wandel zeker serieus te nemen, maar spreekt ook relati verende woorden. Mocht er inder daad een verbod worden uitgevaar digd op het zogeheten 'achteropko men', dan is dat ten behoeve van de veiligheid van de brandweervrij willigers. Uitgangspunt is dat de bemanning van een blusvoertuig veilig vervoerd wordt. De veilig heid van hen die per eigen vervoer hun collega's achterna gaan kan echter niet gegarandeerd worden. „Dat is een belangrijk veiligheids aspect", aldus Te Paske. „Maar na- Brandmeester J. Wandel bepleit meer aandacht voor de positie en motivatie van de vrijwilligers binnen de brandweer Schou wen-Duiveland. tuurlijk is ook die motivatie be langrijk en ik denk met Wandel dat we over deze materie moeten praten met elkaar. Ik denk dat het zaak is de juiste balans te vinden tussen motivatie van de vrijwilli gers en hun veiligheid." Over materieel en opleiding heeft de Schouwen-Duivelandse brand weer geen klagen. Zaterdag is in Scharendijke een nieuw blusvoer tuig in gebruik genomen en daar mee is de uitrusting van die post weer helemaal op niveau. Brand meester Wandel: „De post Scha rendijke zit op een zeer aanvaard baar niveau. Het is zaak dat zo te houden." Burgemeester J. Assel- bergs van Schouwen-Duiveland: „Er wordt wel eens gezegd dat we uit moeten kijken met professiona lisering van de brandweer, omdat dat ten koste van vrijwilligers zou gaan. Maar wij hebben hier zeer professionele brandweervrijwilli gers. Het zijn er zo'n 170 verdeeld over negen posten en het oplei dingsniveau is hoog." De kwaliteit van het materieel wordt, stelt As- selbergs, ondanks de noodzaak tot besparing op kosten nauwlettend in de gaten gehouden. „Wij gaan als gemeente heel verantwoord om met gemeenschapsgeld." Jacobuskerk Renesse staat avond in teken van de tango. RENESSE - Het zomerseizoen is tra ditiegetrouw de tijd van de concer ten op Schouwen-Duiveland. Don derdag 19 juli staat een opmerke lijk concert op het programma van het recreatiepastoraat in Renesse: tango in de Jacobuskerk. Mezzoso praan Roos Bekker en klassiek gita rist Eddie Franken vormen samen het duo dat voor de tango-klanken in de Renesser dorpskerk gaat zor gen. Franken en Bekker kennen el kaar van het conservatorium in Til burg waar ze beiden in 1991 afstu deerden. Daarna ging ieder zijns weegs, maar twee jaar geleden von den ze elkaar weer. Het program ma waarmee ze nu rondtoeren is Spaans en Portugees. Bekker en Franken spelen volks liedjes uit Brazilië, Argentinië, Mexico en oude Indiaanse volks muziek. Verrassend zijn de door Bekker en Franken ten gehore ge brachte tango's van Piazolla. Zo wel in originele setting als in be werkingen van beide muzikanten. Tijdens het concert geeft het uit voerend duo een toelichting op de inhoud van de muziek. Het con cert begint om 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.00 uur. Ander bijzonder concert is dat van het Schwarzmeer Don Kosaken koor op maandag 30 juli in de Lu therse kerk aan het Gat van West-Noord-Westen in Zierikzee. Oprichter en leider Vassil Kantchev begon zijn carrière in 1963 als solist in het radio- en tele visiekoor van Sofia. Uit dit beroem de koor ontstond in 1973 het ortho doxe octet. In 1988 bundelden zij hun krachten in het Schwarzmeer Don Kosaken koor. De zangers staan bekend om hun krachtig stemgeluid. Het concert maandag 30 juli begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te krijgen bij R. van der Bijl, Meekrabstraat 15, Brouwershaven, de VW in Zierik zee en aan de kassa bij de kerk. Formule smalstads evenement overleeft de tijd met glans. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - 'Dit doen we over. We gaan allemaal even terug naar vivo'. Dirigent Jaap Knuist zegt het met gezag en dat moet ook wel want hij heeft 315 ama teur-musici onder zijn hoede. Overal uit Nederland - en soms zelfs van daarbuiten - zijn muziek liefhebbers gekomen om mee te doen aan de Muziek Play In, al 28 jaar het hart van de jaarlijkse Brouwse Dag. Zaterdagmorgen. Het doorgaans toch redelijk rustige Brouwersha ven bruist van de energie. Tijdens de stevige wandeling - de auto in het stadshart parkeren is er niet bij tijdens het evenement - is al van veraf te horen dat de muzikanten onder de .bezielende leiding van Knuist aan het inspelen zijn. De klanken van koper en slagwerk ver waaien nog een beetje maar dat wordt met elke stap minder. Dé trekker van de Brouwse dag is niet kapot te krijgen. De Brouwse Dag. Het recept is beproefd, de formule heeft de tijd overleefd. Met dien verstande dat er altijd wel iets nieuws wordt toegevoegd of iets ouds verdwijnt. Elk jaar weer is het evenement goed voor duizen den bezoekers. En die mag je, stelt voorzitter Joop van der Werve van de organiserende Stichting Brouw se Dag, niet teleurstellen. Dus wordt elk jaar weer het program ma kritisch tegen het licht gehou den en geprobeerd nieuwe elemen ten toe te voegen. „Het moet niet zo zijn dat je met je ogen dicht kunt zeggen waar wat te doen is tijdens de Brouwse dag. Het moet Brouwse Dag in feiten en cijfers verrassen." Een rondgang door de smalstad bevestigt de woorden van Van der Werve. De 'waterzij de' van het grote parkeerterrein bij de Nieuwe Jachthaven is niet lan ger het domein van klassieke auto mobielen, motoren, tractoren en brommers. Die zijn verhuisd naar de overkant. De vrijgekomen ruim te is benut om het aantal marktkra men met 30 a 40 uit te breiden. Met toevoeging van wat kleine ker misattracties. Dat is commercieel aantrekkelijk, zegt Van der Werve eerlijk. „Het is altijd zoeken naar de juiste balans tussen commer ciële en niet-commerciële elemen ten." De marktkramen zijn, legt Van der Werve uit, gewoon nodig om voldoende inkomsten te gene reren om de Brouwse Dag te kun nen blijven organiseren. Met voor elk wat wils. Met de Play In. Met 'Het is echt twaalf maanden organisatie en één dag feest' entertainer Joop Kort, dweilband Liever Ier as Tuus en Popkoor Pop wave. Maar ook met poffertjes van het Smalstad gemengd koor, een expositie in de kerk en Zeeuwse folklore in het Tonnenmagazijn. De glasgraveerder heeft er bekijks, evenals de leden van Mooi Zeeuws. Essentieel is de inzet van vrijwilligers. Zonder hen zou de organisatie van de Brouwse dag niet zijn wat het nu is: een geolie de machine die werkt volgens een gedetailleerd draaiboek. Een draai boek waar volgens Van der Werve een heel jaar aan gebouwd wordt. „Het is echt twaalf maanden orga nisatie en één dag feest. Maar dat hebben we er graag voor over." De Brouwse Dag is ontstaan uit een Play in waar zo'n 40 HaFaBra-muzi- kanten aan meededen. Later werd de Play In de Muziek Play in en werd het evenement aangekleed met een grote braderie. De Play In kreeg de primeur van de compositie From Holland with love van Kees Vlak. De organisatie wordt gesteund door donateurs. Die hebben zich verenigd in De Vrienden van de Brouwse Dag. Schouwse Stichting Dierenvrienden timmert aan de weg. door Piet Kleemans DREISCHOR - Het is hard werken. Keihard werken. Maar elke keer als het lukt door snel ingrijpen een dierenleven te redden geeft dat enorm veel voldoening. Dat is wat de ambulance-vrijwilligers van de Stichting Dierenvrienden Schou wen-Duiveland drijft. Zaterdag konden belangstellenden een kijk je achter de schermen van de hulp organisatie nemen. Dierenliefde loopt als een rode draad door het leven van Lia Storm, oprichtster van de Stich ting Dierenvrienden. „Altijd zo ge weest. Het zit in mijn genen denk ik. Mensen maken zoveel kapot voor dieren. Er moet toch iemand 'ijn die in ieder geval probeert zo veel mogelijk te repareren." Storm doet het samen met haar vrijwilli gers met volle overgave. Wat vroe ger de woonkamer was is omge bouwd tot kantoor voor haarzelf en kantine voor de vrijwilligers. Zelf bemant ze de telefoon en ver zorgt de administratie. En bekom mert zich om de dieren, die bin nengebracht worden en niet met een door kunnen naar dierenasiel of dierenartsenpraktijk. Zwaar en veeleisend werk. „Het gebeurt re gelmatig dat we pas om een uur of tien 's avonds eten. En als ik dan daarna mijn bed inrol en mijn hoofd raakt het kussen, dan ben ik vertrokken. Maar het geeft zoveel voldoening als het lukt een dier te redden dat we dat er allemaal voor over hebben." Storm richtte haar dierenambulance 2.5 jaar geleden op omdat er op dat vlak niets was op het eiland. Inmiddels geniet haar hulporganisatie behoorlijk 11? Belangstellenden kregen zaterdag een blik achter de schermen van de die- renaambulance. foto Ronald den Dekker. wat bekendheid. „Ze weten ons te vinden. Ik denk dat we gemiddeld per maand 150 meldingen binnen krijgen en dan gaat het vooral om gevonden katten en vogels." De vrijwilligers maken van alles mee. Van aangereden honden of katten tot vogels die klem zijn komen te zitten in een luchtkoker. „En dan wordt zo'n luchtkoker losge schroefd en het beestje bevrijd." Storm beschikt momenteel over dertien vrijwilligers maar ze kan nog best wat helpende handen ge bruiken. „Het is bedoeling dat de vrijwilligers altijd met z'n tweeën op pad gaan als er alarm is: een chauffeur en een bijrijder. Ik heb op dit moment maar vier chauf feurs en dat is te weinig." Wie meer wil weten kan bellen (0111-406111). 'S-HEER ARENDSKERKE - Het aantal vrachtwagens dat gebruik maakt van de N254, tussen de Deltaweg en de Sloeweg, lijkt af te nemen, maar het percentage dat de weg als sluiproute gebruikt neemt aanmer kelijk toe. De actiegroep Knip N254 heeft dat afgelopen week met tellingen duidelijk gemaakt. De actiegroep ijvert al jaren voor een knip in de weg. Verkeer van en naar het Sloegebied, vanuit Goes en Zierikzee, zou daarmee over de Rijksweg A58 gedwongen worden. Alle verkeer op de N254 is sinds de aanleg van de Wester- scheldetunnel aanzienlijk toegeno men. Vooral de vrachtwagens leve ren voor de aanwonenden veel hinder op. Hoewel er minder vrachtwagens passeerden dan bij een vorige telling, kon een hoger percentage, in één richting wel 66 procent, worden aangemerkt als sluipverkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52