de alfahulp gezond blijft Zorginstellingen verschillen goede wandelsokken, water en vooral vaseline de daagse Groenlinks wil project Scheldekwartier onder toezicht WD vraag om nieuw plan voor promotie Zeeland PZC Maandag 16 juli 2007 3 Mariska Govers van Klaverblad. Inzet: mevrouw J. Meur: „Langzamerhand drong tot ons door wat het inhield." thuiszorg j—w 1 1 1*11 De Wet maatschappelijke on dersteuning (Wmo) is vanaf 1 januari 2007 in werking De Wmo zorgde voor een over dracht van toezicht op de zorg van landelijk (overheid) naar re gionaal niveau (gemeente) De Wmo is een bundeling van wétten, onder andere van de Huishoudelijke Zorg De zorgbehoevende kan kie zen tussen zorg in natura en een persoonsgebonden budget (PGB) Bij zorg in natura zorgt een zorgaanbieder als bemiddelaar voor de administratie en be middeling van de cliënt Met een PGB kan de klant zelf kiezen wat hij met het geld doet. Ook familie of buren kun nen hiervan betaald worden. Het kostenprobleem doet zich voor bij de zorg in natura. 'Dit kan een financiële strop betekenen voor de zorgbehoevende' door Niels Bouterse De cliënt is in het nieuwe systeem altijd al zelf werk gever geweest", verklaart Peter de Boeveren, lid van de raad van bestuur van Zorgstroom. „We zijn er alleen een paar maanden ge leden achter gekomen dat bij ziek teverzuim zij dan ook de kosten van verzuim moeten vergoeden." De Walcherse zorginstelling is niet de enige met dit probleem. Uitein delijk kampen alle instellingen met deze onvoorziene gevolgen van de nieuwe zorgwet Wmo. Ook Allévo, de Bevelandse zorg aanbieder, erkent dit probleem, maar vertelt er gelijk bij dat dit nooit afgeschoven dient te worden op de cliënt. „De zorgbehoevende mag hier nooit de dupe van wor den", zegt Theo van Campen, voorzitter van de raad van be stuur. „In ons beleid hebben we dan ook een passage opgenomen dat er in dit geval gezamelijk met de cliënt gezocht wordt naar een oplossing. Een van de oplossingen zou dan uitstel van werk kunnen zijn. De zieke hulp moet dan in sa menspraak met de cliënt af kun nen spreken een andere dag terug te komen. Als de hulpverlener lan ger dan zes weken ziek zou zijn, dan loopt vanzelf het contract af en wordt naar een definitief ver vangende hulp gezocht." Zorgstroom spreekt over dezelfde oplossingen, maar zij laat de cliënt wel opdraaien voor de dubbele kosten tot aan zes verzuimweken. foto's Willem Mieras en Lex de Meester De Boeveren: „We spreken hier over een heel klein risico. Het ziek teverzuim van onze hulpverleners is maar twee tiende procent, ter wijl die in de rest van Nederland op vijf procent ligt. Natuurlijk blijft er het risico dat de cliënt moet opdraaien voor de kosten. Dit kan een financiële strop beteke nen voor de zorgbehoevende." Zorgstroom wacht op overleg met de gemeente voor een oplossing van dit probleem. Luc Vlamink van ZorgSaam, die thuiszorg aanbiedt in Zeeuws- Vlaanderen, vertelt dat zijn over koepelende, landelijke organisatie druk op zoek is naar een oplos sing. „Tot nader order betalen wij het ziekteverzuim .van de hulpver lener. Dit landelijke probleem vraagt om een oplossing uit Den Haag." slang), wat omgaat tijdens de tocht. „En wat nog belangrijker is: vaseline. „Voor onder mijn oksels en aan de binnenkant van m'n dijen tegen het kapotschuren. O ja, en goede schoenen natuurlijk!" Ullah heeft via de plaatselijke VW op vijf kilometer van start en finish een particulier logeeradres gevonden. Die afstand overbrugt hij met een vouwfiets, die mee gaat met de bagage. Zijn hospita zorgt goed voor hem, is afgespro ken. Elke ochtend een gekookt ei tje, yoghurt en een banaan als ont bijt en 's avonds een vegetarische maaltijd. Tussendoor eet Ullah nauwelijks, alleen wat fruit, drui- vensuiker en krentenkoekjes. „Als je honger krijgt, kan je overal wat kopen of krijgen. Waar het vooral om gaat, is dat je goed drinkt. Ie moet blijven drinken. Daarom heb ik dat slangetje en een extra fles water om steeds bij te vullen." Echt hard getraind heeft hij dit jaar niet. „Als je een beetje basis hebt, is het vooral een kwestie van bijhouden, een paar uurtjes per week. Ik ben in april begonnen. Eén keer naar Goes en terug ge wandeld in de regen en daarna een paar keer een rondje Seroos- kerke over de Delingsdijk. Mooie route. Dat maakt de Vierdaagse zo veel anders dïh demarathons -of Roparun. Je ziet veel meer! De he le sfeer is gezelliger, het is een we reldwijde happening met al die na tionaliteiten. Geweldig. Dat sleept veel mensen er doorheen. Het is best pittig 50 kilometer op een dag. De tweede ochtend ben je ge woon moe en is het flink op de tanden bijten. Heb je dat gehad, dan is het nog een kwestie van even doorpakken. Maar zonder goede voorbereiding red je het écht niet. Niet zonder vervelende blessures althans. Dit is topsport, niet zomaar een wandelingetje-." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De gemeente Vlis- singen moet voor het vervolg van het project Scheldekwartier onder toezicht van de provincie of het Rijk worden gesteld. Dat oppert Statenlid Leen Harpe (Groen- Links) in vragen aan het dagelijks provinciebestuur. Hij wil weten in hoeverre de pro vincie nog betrokken is bij de her inrichting van het Scheldeterrein. In dit verband wijst Harpe op sub sidies die het Rijk aan de provin cie toekent voor te bouwen huizen in het stadsgewest Walcheren, waarbij het Scheldekwartier voor- rang krijgt. Het Statenlid van GroenLinks vraagt of het dagelijks provinciebe stuur op de hoogte is gesteld van de perikelen. „Zo nee, wanneer is het college dan wel geïnformeerd door het gemeentebestuur? Kan worden aangegeven wat de exacte oorzaak is van de onstane situatie en welke schade dreigt?", vraagt Harpe. Hij is voorts benieuwd of de pro vincie nog met 'eigen geld' in het project zit. Ook vraagt hij zich af hoe de pro vincie een helpende hand aan de gemeente Vlissingen kan bieden en welke oplossingen mogelijk zijn om uit de crisissituatie te ko men. Hij herinnert eraan dat het provinciaal beleid er steeds op ge richt is de herinrichting van het Scheldeterrein actief te ondersteu nen. Gedeputeerde Harry van Wa- veren (CDA) leidde de voorberei dingen. Senior Games slokken volgens liberalen te veel pr-geld op. door Ab van der Sluis GOES - De WD-fractie in Provin ciale Staten vindt dat Senior Ga mes een te groot beslag leggen op het geld voor de promotie van Zee land. De liberalen stellen dat in een reeks vragen aan Gedeputeerde Staten. De WD wil op korte ter mijn een meerjarig plan voor de promotie van Zeeland. In maart stemde de Staten in de Senior Games. Daarvoor werd iets meer dan drie ton beschikbaar ge steld. Het grootste deel van dat be drag komt uit het potje voor pro motie van Zeeland. De liberale Statenfractie stelt dat het van groot belang is er dat een eigen Zeeuws beeldmerk komt en dat er aandacht moet zijn voor wo nen, werken en recreëren Als die kwaliteiten voor het voetlicht wor den gebracht, is dat automatisch goed voor het imago van de pro vincie. De WD-fractie vindt de Senior Games weliswaar een topsporteve nement, maar het geld had ook ge bruikt kunnen worden voor verbe tering van het imago van de pro vincie..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3