in zicht Houdbaarheidsdatum eitjesvoorraad is Het licht moet aan in het verzorgingshuis! PZC Maandag 16 juli 2007 37 Vruchtbaarheidsladder Start vruchtbaarheid: 10-15 jaar. Piek vruchtbaarheid: 20 jaar. Vruchtbaarheid daalt: 30 jaar. Onvruchtbaar: 40 jaar. Menopauze: 50 jaar. Individueel zijn grote afwijkin gen mogelijk. 'Man is mislukte vrouw' Een populaire, maar omstreden theorie is dat de mens van na ture een vrouw is. Mannen zou den eigenlijk een 'mislukte' ver sie van een vrouw zijn. In het begin ontwikkelen em bryo's zich hetzelfde. In de der de maand komen de geslachts hormonen in het spel. Tijdens de ontwikkeling van de manne lijke foetus wordt in de zaadbal len anti-Müllers-hormoon ge produceerd. Dit zorgt ervoor dat de 'gangen van Müller' ver dwijnen. Uit deze gangen ko men in de vrouwelijke foetus ei leiders, baarmoeder en boven ste deel van de vagina voort. Vrouwen blijven wel intact. Zij groeien uit tot wat een mens van nature is: een vrouw. Dat mannen eigenlijk mislukte vrou wen zijn, blijkt ook uit de nut teloze borsten en tepels die ze hebben, zeggen aanhangers van deze theorie. lijk nog pril. Onderzoekers ver wachten dat vrouwen in de toe komst de 'anti-Müllers-hormoon- test' gaan gebruiken bij het exact bepalen van hun moment van zwangerschap. Bijvoorbeeld: mijn anti-Müllers-hormoonspiegel zegt dat ik nog zes jaar vruchtbaar ben, dus ik kan nog een paar jaar wach ten met zwanger raken. Themmen en Visser: „Als de test inderdaad zo wordt gebruikt, is het des te be langrijker dat de uitslag werkelijk juist is." De vraag wannéér een vrouw onvruchtbaar wordt, kunnen artsen nog niet beantwoorden. Maar vaststelling van de 'uiterste houdbaarheidsdatum' van de eitjesvoorraad komt in zicht. door Joop van de Leemput/Monitor Erasmus MC foto EPA Veel vrouwen houden de leeftijd van 30 of 35 jaar aan als het moment waar op ze zwanger moeten zijn. Tegelijkertijd kennen ze vaak een vriendin bij wie het toen al niet meer lukte. Of ze kennen juist iemand die nog spontaan zwanger werd op haar 44e. Statistieken zeggen niets over het individu. Onderzoeker dr. Jenny Visser (Erasmus MC Rotterdam) wijst erop dat veel vrouwen in Ne derland vanwege hun loopbaan hun eerste zwangerschap uitstel len. Een groeiende groep is als ge volg van dit uitstel minder vrucht baar geworden en klopt uiteinde lijk aan voor In Vitro Fertilisatie (IVF). „De oorzaak van verminder de vruchtbaarheid ligt in de na tuurlijke afname van de kwaliteit van en het aantal eicellen. Er is dan ook vraag naar een diagnos tisch middel waarmee de vrucht baarheid kan worden voorspeld." Universitair hoofddocent dr. Axel Themmen, die ook de onvrucht baarheid onderzoekt: „Gemiddeld begint de menopauze op het 50e jaar. Het einde van de vruchtbaar heid ligt hier tien jaar vóór. Dan is de voorraad eitjes, zo'n 300.000 stuks, vrijwel uitgeput. Maar dit zijn gemiddelden. Wat een vrouw graag wil weten, is welke datum- grens voor haar geldt." Bij het meten van de individuele Wetenschappers zoeken een methode om de leeftijd te bepalen waarop een vrouw nog zwanger kan raken. vruchtbaarheid gaat het anti-Mül- lers-hormoon (amh) een hoofdrol spelen, verwachten de onderzoe kers. Het anti-Müllers-hormoon is in 1947 ontdekt en is lid van een fa milie die groei en geslacht regelt. Bij vrouwen wordt het gemaakt in de eierstokken, bij mannen in de zaadballen. Dit hormoon kan via een eenvoudige bloedafname wor den bepaald in het laboratorium. Dit gebeurt ook al bij vrouwen die voor een IVF-behandeling naar het ziekenhuis komen. In Enge land is zo'n test commercieel te koop, voor 179 Engelse pond (270 euro) waarbij ook twee andere hor monen worden gemeten: inhibin B en FSH. Themmen is hierover kritisch: „De wetenschap heeft bij gezonde vruchtbare vrouwen nog niet nauwkeurig vastgesteld waar het omslagpunt van de vruchtbaar heid ligt. Een heldere afkapgrens voor de ovariële reserve bestaat nog niet. Dat is een belangrijke be perking. Het zou een ramp zijn als een gynaecoloog tegen een 24-jari- ge vrouw zegt dat ze nog zeven jaar vruchtbaar is, terwijl dat ach teraf gezien vijfjaar had moeten zijn. Zo'n fout wil je als arts niet op je geweten hebben." „Ook over de methode van meten bestaat nog discussie. Ondanks die haken en ogen wordt zo'n test ge woon verkocht. Zo gaat dat nu een maal. Homeopathische middelen zijn ook gewoon te koop." Sinds 2000 is de rol van het anti- Müllers-hormoon in de eierstok ken bekend. Deze kennis is eigen- niet door de verzekeraar vergoed. Sommigen kregen licht plus pille tjes, andere kregen neppers. Het resultaat was duidelijk, zegt Riemersma. Een combinatie van extra licht en melatonine leidt tot een beduidende verbetering van het slapen en van de stemming. Melatonine alleen bevordert wel de nachtrust (het aantal effectieve slaapuren), maar bederft de stem ming. Licht alleen is goed voor de stemming, maar werkt onvoldoen de op de nachtrust. De aftakeling stopt door de gecom bineerde therapie niet, maar wordt er wel door afgeremd, zegt Riemersma. Ze deed haar onder zoek bij mensen bij wie de demen tie al vrij ver was gevorderd. De kwaliteit van hun leven kan er door verbeteren. Of ze ook langer leven, is nog niet vastgesteld. En de vraag is of dat wenselijk is. „Je kunt ook zeggen: laat het maar zo snel mogelijk afgelopen zijn." Inmiddels zijn anderen bezig met vervolgonderzoek naar mensen met minder ver gevorderde de mentie. Dat moet aantonen of een behandeling met licht de nood zaak van opname in een verpleeg huis naar achteren kan schuiven. Demente ouderen hebben baat bij extra tl-licht en melatoninepilletjes. Hun aftakeling remt er door af dankzij deels herstel van de biologische klok. door Chiel Evers foto Hans Veenhuis Ze dolen 's nachts vaak rond, demente ouderen. En overdag slapen ze. Dat komt omdat hun slaap-waakritme in de war is. De biologische klok loopt niet meer gelijk en dat heeft ook een negatie ve invloed op hun stemming en denkvermogen. Een goed werken de biologische klok heeft licht no dig. De oogzenuw geeft informatie over het licht door aan de herse nen. Als het donker wordt, begint de pijnappelklier het hormoon me latonine te produceren. Dan weet het brein dat het nacht is. Maar als er onvoldoende lichtprik- kels zijn, raakt de klok ontregeld. Dat kan omdat mensen last krij gen van staar of een slechter wer Veel licht en een melatonine-kuur verbetert de kwaliteit van leven van dementerende ouderen. kende oogzenuw. Demente oude ren komen amper nog buiten en zitten vaak 'gezellig' te schemeren in gemeenschappelijke huiska mers. „Er is structureel te weinig daglicht als mensen hele dagen binnen doorbrengen", zegt Rixt Riemersma, die op 5 juli promo veerde op een ondezoek naar het fenomeen. De onderzoekster - inmiddels in opleiding tot psychiater aan het Universitair Medisch Centrum Groningen - deed van 1999 tot 2003 experimenten in twaalf Frie se en Noord-Hollandse verzor- gings- en verpleeghuizen. Bij som mige groepen bracht ze de tl-ver- lichting van de gebruikelijke 300 lux naar 1000 lux. Andere groepen gaf ze melatoninetabletjes. Die zijn bij de drogist verkrijgbaar ter bestrijding van jetlag, maar niet er kend als geneesmiddel en worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39