Weekeinde van uitersten voor T-Mobile Touft&i ÏBÊI Linus Gerdemann is exponent van de 'nieuwe school' De Rooij: Historisch resultaat voor Rabobank '&8£f 22 Maandag 16 juli 2007 pzc Etappezege wordt gezien als winst op de oude dopingcultuur. door Ad Pertijs le grand bornand - Opgevouwen in het kader van zijn fiets liet Li nus Gerdemann zich zaterdag in de afdaling van de Colombière als een steen naar beneden vallen. De jonge Duitser wilde de nakende ze ge in de rit naar Le Grand Bor nand niet meer uit handen geven. Niet alleen voor zichzelf „Maar ook voor iedereen die - vooral in Duitsland - in deze sport is blijven geloven." De 24-jarige Duitser, die zwaar on der de indruk was van de mensen massa op vooral de laatste col. „In Londen was ik ook al zo verrast dat er zoveel volk langs de kant stond." Cancellara greep zijn pro loogzege in Londen aan om een helder pleidooi te houden voor een schone wielersport. Zeven da gen hield de Zwitser de gele trui om de schouders. Om het tricot over te dragen aan T-Mobile-jon kie Gerdemann. Gerdemann zette zich in zijn 'inau gurele rede' zo mogelijk nog feller af tegen doping. „De wielersport heeft een groot probleem. De din gen worden langzaam beter, maar het is moeilijk voor jonge renners om nu al de verantwoordelijkheid over te nemen. Wij zijn verplicht de supporters en sponsors voor hun blijvende steun in deze moei lijke tijden als dank eerlijke sport terug te geven." Niet alleen T-Mobile wil volgens hem aantonen dat je op een scho ne manier ook koersen kunt win nen. „Veel andere teams hebben begrepen dat 'the old school' niet meer van deze tijd is." De zege van Gerdemann, een dorpsgenoot van Ullrich, komt op een moment dat de Duitse media nog slechts in de ban zijn van do- 'Dit kan een getraumatiseerd land als het onze weer hoop geven' ping. „Als dit geen glimlach veroor zaakt op de gezichten van zijn landgenoten, dan kunnen ze in Duitsland de tv-knop nu beter uit zetten", zei teambaas Bob Staple- ton. De Duitse pers reageerde met een 'wat moeten we nog geloven in de ze sport'. De Franse krant l'Equipe begroette de overwinning van Ger demann wel als een zege op oude dopingcultuur. 'Een frisse wind', Linus Gerdemann liet zich zaterdag in de afdaling van de Colombière als een steen naar beneden vallen. foto Eric Lalmand/EPA kopte de krant op de voorpagina. „Dit kan een getraumatiseerd land weer hoop geven", schreef een van hun journalisten. Linus Gerdemann moest gisteren zijn trui al weer inleveren. Hij kwam 43 tellen tekort op Rasmus sen. „Macht nichts", zei Gerde mann. „Na zo'n inspanning als die van gisteren, sta ik er niet van te kijken dat ik daarvoor vandaag de tol betaal." Want ook dat hoort volgens hem bij het nieuwe scho ne wielrennen. De in Münster geboren Gerde mann reed vanaf 2003 bij een klein semi-professioneel Duits team, maar werd in mei 2005 opge pikt door Bjarne Riis die hem een contract voor diens ploeg CSC aan bood. Hij reed in dat jaar meteen de Ronde van Spanje. Sinds 2006 rijdt Gerdemann voor het Duitse T-Mobile Team. Directeur van wielerploeg spreek over historisch resultaat. door onze sportredactie TIGNES - De ritzege, de gele trui, de bolletjestrui en de leiding in het ploegenklassement. Dat laatste hadden directeur Theo de Rooij en ploegleider Erik Breukink van de Rabobankploeg zelfs nog ge mist in alle hectiek. De Rooij, zelf negen keer deelnemer aan de Tour, wist niet wat hem gisteren in Tignes overkwam. „Ja, dit kun je wel een historisch resultaat noe men." Marc Wauters had al eens een dag de gele trui in bezit, verder kwam Rabo in twaalf jaar nooit aan de leiding in de Ronde van Frankrijk. „Nu hebben we ook nog eens geel met perspectief', doelde De Rooij op de drager van het tricot, de Deen Michael Rasmussen. „We hebben nog twee ijzers in het vuur, aangezien ook Denis Mentsjov er goed voor staat." Breukink -die in 2003 De Rooij als ploegleider opvolgde - reageerde ingetogener. Het woord historisch wilde hij niet in de mond nemen. „We zijn nog niet in Parijs, we moeten niet euforisch worden", zo behield hij de rust. De Rooij liet zijn enthousiasme daarentegen de vrije loop. „Dit is een verlichting. Het besef dat de Tour nu al geslaagd is. Maar ook het gevoel: Wacht even, misschien is er meer mogelijk." De Rooij reed als coureur in de ploeg-Post ook met wielrenners die het geel hadden, maar dat wa ren renners als bij voorbeeld sprin ter Eric Vanderaerden. „In die tijd zagen we scheel van de truien. Groen, bollen, geel. Maar het is an- 'We hebben hier jaren naar uitgekeken, jaren tegenaan gehikt' ders nu we kans op meer hebben. Er zal nog wel iets moeten gebeu ren, want er komen nog twee tijd ritten. Voor Rasmussen heel moei lijk, maar er zijn ook nog genoeg bergritten." De Rooij kon nog niet inschatten welke effecten deze dag heeft op de lange termijn. „We hebben hier jaren naar uitgekeken, jaren tegen aan gehikt. We hebben kans gehad op het podium, we hebben aan het geel gedacht, maar het lukte nog niet. We hebben wel de Ron de van Spanje gewonnen. Ach, we zijn al jaren een topploeg. Dit zal niet helpen voor het aantrekken van nieuwe renners, ofzo." De ploeg zal wel het besef krijgen dat succes in het klassement haal baar is. „Daarvoor is dit natuurlijk prima. Maar anderzijds krijgen we ook een grote verantwoording op onze schouders. Wij moeten nu de koers controleren. Maar voor mij persoonlijk is dit wel een soort droom. Succes in de Tour, dat is el ke keer weer een bevrijding." Stuart O'Grady (CSC) komt zwaar ten val in afdaling. door onze sportredactie tignes - Voor de wielerformatie van T-Mobile is het afgelopen weekeinde in mineur geëindigd. De ploeg beleefde een vreugdevol le zaterdag met de winst van de jonge Duitser Linus Gerdemann in de zevende etappe. Op slag was al het dopingleed van de afgelo pen maanden vergeten, zeker om dat Gerdemann ook het geel voor zich opeiste. Gisteren was alles anders. Kopman Michael Rogers stapte af na een valpartij in een afdaling. In het zie kenhuis bleek zijn schouder ont wricht. Ook Mark Cavendish stop te ermee na zijn zoveelste smak op het asfalt. Patrik Sinkewitz crashte na de eindstreep. Hij werd met een ge- Stuart O'Grady wordt per brancard weggevoerd. foto Olivier Weiken/EPA broken neus naar het ziekenhuis overgebracht. Aanvankelijk werd door de pers chef van de Duitse formatie ook gemeld dat Marcus Burghardt zou zijn uitgevallen. D^ werd later weer ingetrokken. Gerdemann is na gisteren nog wel de nummer twee in het algemeen klassement. Hij heeft 43 seconden achterstand op de Deen Michael Rasmussen, die overtuigend de zwaarste Alpen rit op zijn naam schreef Naast Rogers en Cavendish moes ten gisteren nog een aantal ren ners de strijd staken. Onder hen de Australiër Stuart O'Grady. Hij hield zware verwondingen over aan een valpartij tijdens de afda ling van de Cormet de Roselend. Hij brak vijf ribben aan de voor kant, drie ribben aan de rugkant en een schouderblad. Bovendien is één van zijn longen geperfo reerd. De CSC-renner werd op een spe ciale plank afgevoerd omdat de dokters in eerste instantie ruglet sel vreesden. In het ziekenhuis bleek uit röntgenfoto's en een mri-scan dat zijn ruggegraat niet beschadigd is. Van km tot km, etappe 7 16,5 km: Boonen (Bel) verste vigt leidende positie in punten klassement en wint eerste tus- sensprint. Zabel (Dui) eindigt als tweede. 40 km: Het tempo van het pe loton ligt zo hoog dat Fabian Cancellera al op achterstand raakt. De drager van de gele trui krijgt gezelschap van sprin ters als McEwen, Zabel en Boo nen. Vinokoerov en Klöden handhaven zich wel in peloton. 60 km: Tankink zit in een kop groep van vijftien renners. De Nederlander heeft gezelschap van Flecha (Spa), Guttierez (Spa), Gerdemann (Dui), Landa- luze en Perez (Spa), Lefevre (Fra), Vaugrenard (Fra), Salvol- delli (Ita), De la Fuente (Spa), El- miger (Zwi), Anton (Spa), Weg- mann (Dui), Fofonov (Kaz), Martinez (Spa) en Pineua (Fra). 112 km: CSC-ploeg van klasse mentleider Fabian Cancellara verhoogt tempo peloton. Kop lopers zien voorsprong slinken tot 5.50. 175 km: Gerdémann en Fofo nov ontsnappen op de Col de la Colombiere uit kopgroep. 177 km: Gerdemann lost Fo fonov en klimt alleen naar top. 197,5 km: Gerdemann wint ze vende etappe. Landaluze (0.40) en De la Fuente (1.39) finishen als tweede en derde. Vino koerov en Klöden bereiken sa men met de voornaamste klas sementsrijders en beste ren ners van Rabobank de eind streep (3.38). Gerdemann mag de gele-, wit te- en bergtrui in ontvangst ne men. Van km tot km, etappe 8 35 km: Voeckler (Fra) ont snapt. Een grote groep achter volgers - met onder anderen Hincapie (VSt), Gutierrez (Spa), Voigt (Dui), Rogers (Aus) en Millar (GBr) - zit hem op de hielen. 45 km: Er ontstaat een kop groep van negentien rijders. De Rabobankploeg is daarin niet vertegenwoordigd en rijdt op kop van het peloton. 85 km: Raborenner Rasmussen (Den) springt weg uit het pelo ton. De grote groep is uit el kaar gevallen. In hoog tempo rijdt hij naar de kop van de wedstrijd. 99,5 km: Rasmussen komt als eerste boven op de Cormet de Roseland en pakt 15 punten voor de bolletjestrui. Kohl, Gou- bert, Arroyo (Spa), Rogers, Co- lom volgen de Deen in de kop groep. Het peloton volgt op bijna vijf minuten. 130 km: Rogers is bij een val partij gewond geraakt en moet opgeven. 136,5 km: Rasmussen bereikt als eerste de top van de Mon- tee d'Hauteville en pakt op nieuw 15 punten voor het berg- klassement, waarin hij vanaf dat moment leider is. 150 km: Rasmussen valt op nieuw aan en rijdt alleen naar boven op de laatste klim. Hij wint uiteindelijk de etappe met 2.47 voorsprong op de Span jaard Mayo. Zijn landgenoot Valverde kwam op iets meer dan 3 minuten binnen. Rasmus sen pakt tevens de gele trui en de bolletjestrui.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24