Geld voor werklozen blijft liggen L Water in delta snel saneren R< %P* Hz^ Losse paden worden wandel-, bike- en ruiterroutes op Noord-Beveland Windpark in Noordzee mag FORS KEUKEN PZC Zaterdag 14 juli 2007 35 Deel overschot uit potje voor reïntegratie vloeit terug naar Rijk. door Ondine van der Vleuten GOES - Zeeland telt relatief veel mensen met een lage opleiding. Te gelijk zijn er maar weinig banen voor dat opleidingsniveau. Dat is een van de conclusies uit de jaar lijkse inventarisatie van de vereni ging van directeuren van sociale diensten Divosa. In heel Nederland is het aantal mensen dat een uitkering geniet sterk gedaald, tot het laagste ni veau in 25 jaar. Zeeland toont zich qua uitkeringen een middenmo ter. In Borsele en Hulst is een toe name van enkele tientallen uitke ringsgerechtigden te zien. Sinds de invoering van de Wet Werk en Bijstand (WWB) krijgen gemeenten een budget, dat uit twee gedeelten bestaat. Van het 'in komensgedeelte' worden de uitke ringen betaald. Dat gaat in Zee land min of meer schoon op. An ders ligt het met het 'werkgedeel- te'. Dat is bedoeld voor maatrege len om mensen weer aan het werk te krijgen (bijvoorbeeld loonkos tensubsidies, scholing, begelei ding, reïntegratie en outplace ment). Landelijk heeft tachtig pro cent van de gemeenten geld over dat voor dit soort zaken bestemd kan worden; daardoor blijft zo'n 240 miljoen liggen. In Zeeland hebben bijna alle ge meenten een overschot op het werkdeel. Van dat overschot mag een gemeente 75 procent meene men naar het volgende jaar. Een deel van het overschot moet de ge meente dus altijd teruggeven aan het Rijk. Gemeenten steken volgens de on derzoekers sinds de invoering van de WWB vooral energie in 'kans rijke werklozen'. Bijvoorbeeld mensen die nog maar net uit het arbeidsproces zijn, of jongeren Laaggeschoolde werklozen vallen in Zeeland onder de 'moeilijke gevallen'. Ze vinden hier moeilijk een baan. In Rotterdam en Vlaan deren ligt dat anders. met goede kansen op de arbeids markt. Met succes, en daar spin nen de gemeenten garen bij, want als ze geld overhouden op het bud get voor uitkeringen, gaat dat naar de gemeentekas. Er blijft een groep van circa 40 pro cent over van mensen die moeilijk bemiddelbaar zijn, door hun leef tijd, door fysieke of psychische be perkingen of doordat de opleiding niet goed aansluit bij de vraag. In Zeeland bijvoorbeeld, zijn wei nig banen voor laaggeschoolden. Econoom Gerard Marlet van de Stichting Atlas voor Gemeenten, dia aan het Divosa-onderzoek mee werkte: „In Rotterdam en in het Vlaamse achterland zijn die banen er wél. Zorg dat (grens)arbeiders niet met bureaucratische belemme ringen geconfronteerd worden en dat die banen goed bereikbaar zijn." De Westerscheldetunnel is wat hem betreft een goede stap in die richting. Zet niet in op het aantrekken van 'grote Amerikaanse multinatio nals', zegt Marlet. „De maakbaar heid van de economie wordt over schat. Het is heel lastig om bedrij ven te dwingen zich ergens te vesti gen. Kijk eerst eens naar die toeris tische sector, waar Zeeland heel ge schikt voor is. Die levert juist ba nen voor laaggeschoolden op. In de horeca, bijvoorbeeld." Gesubsi dieerde banen zijn een laatste red middel, zegt hij. Ook daarvoor kan het werkgedeelte benut worden. *-itv GEERSDIJK - Een pad is nog geen wandelroute. De stichting Akkerleven, waarin heel Noord-Beve land samenwerkt om het eiland aantrekkelijker te maken, heeft van een verzameling losse paden maar liefst vier nieuwe routes gemaakt. Twee wandelroutes, één voor mountainbikers en een ruiterrondje. Dat gebeurde door de paden met el kaar te verbinden langs akkerranden en door boomgaarden. De nieuwe routes beginnen in Geersdijk, bij Rijckholt, in Kortgene op de Haven weg, voor fietsers bij het Bokkegat en voor rui ters bij de Stormvloedkering, foto Willem Mieras Gedeputeerde wil dat aanpak op nationaal niveau voorrang krijgt. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het weer gezond maken van de deltawateren moet op nationaal niveau méér voor rang krijgen. Met name de aanpak van de giftige blauwalgen in de randmeren Krammer-Volkerak en Zoommeer vraagt om een 'be stuurlijke doorbraak.' Dit stelt de nieuwe gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur en water). Hij vindt dat op 'zo kort mogelijke termijn' een definitief besluit moet vallen over het zoet houden of verzilten van de rand meren. Nu voorziet Rijkswater staat dat op zijn vroegst voorjaar 2009. Hamelink tekent erbij aan dat, als de meren zout worden, er tegelijk een oplossing moet zijn voor de agrarische zoetwatervoor ziening. De gedeputeerde is ermee ingeno men dat 'een brede coalitie' van maatschappelijke organisaties (na tuur, visserij, bedrijfsleven, recrea tie) de noodzaak van een snelle sa nering van de zieke deltawateren ondersteunt. TWZ is dé arbeidsmarkt- intermediair in Zeeland voor bedrijven, studenten, afgestudeerden en jonge professionals met O tot 5 jaar werkervaring op MBO-, HBO- en universitair niveau. TWZ werkt ook vanuit de Hogeschool Zeeland, kamer A 021 (bij Servicepoint en Helpdesk). Supertalenten gezocht! M TWZ Edisonweg 51a Postbus 87 4380 AB Vlissingen Tel. 0118-479 207 Fax 0118-465 963 Internet www.twz.nl E-mail post@twz.nl TWZ feliciteert alle afgestudeerden met het behalen van hun diploma Op zoek naar een interessante (bij)baan? Dan kun je je nu inschrijven bij TWZ en word je op de hoogte gehouden van de meest recente vacatures. Tevens kunnen wij jouw CV ter inzage van vele werkgevers op onze website plaatsen. Wij bedanken daarnaast alle bedrijven en instellin gen die middels stages, afstudeer-, onderzoeks- en andere praktijkopdrachten een belangrijke rol heb ben gespeeld in de diverse opleidingstrajecten. Heeft uw bedrijf of instelling een vacature voor een student of afgestudeerde? Neemt u dan vrijblijvend contact met ons op en informeer naar de mogelijk heden. Hogeschool Ëf7 Zeeland MIDDELBURG - Bouw van een wind molenpark op de Thorntonbank, dertig kilometer uit de Vlaamse kust, levert geen gevaar op voor de scheepvaart in de monding en op de aanvoerroutes van de Wester- schelde. Het dagelijks provinciebe stuur antwoordt dit op vragen van de Partij voor Zeeland. Weliswaar kunnen windmolens ra darsignalen verstoren en kunnen er valse echo's optreden, maar ge zien de ligging van de Thornton bank ten opzichte van de scheep vaartroutes zijn geen problemen te verwachten. Wel houdt Rijkswa terstaat de vinger aan de pols. Het dagelijks provinciebestuur ziet dan ook geen aanleiding bezwaar aan te tekenen tegen bouw van het windpark. ITALIAANSE KEUKENS if i 'tb V ITALIAANS DESIGN grevelingenstraat 10h 4301 xx zierikzee tel. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83