Buitenland Leger N-Korea wil praten Washington wacht ledige zomer Verklikkers van besnijdenis beloond Oostenrijk zet prijs op hoofd van twee nazi's Pruiken gaan af in Britse rechtzalen PZC Zaterdag 14 juli 2007 7 Pyongyang maakt aanstalten omstreden kernreactor te sluiten. SEOUL - De Noord-Koreaanse strijdkrachten hebben het Ameri kaanse leger gisteren voorgesteld te gaan praten over vrede en veilig heid op het Koreaanse schier eiland, met de bedoeling een per manente vrede te bereiken. Dat heeft het hoofd van de Noord-Koreaanse militaire missie in de grensplaats Panmunjom ge zegd. Bij zulke besprekingen zou een vertegenwoordiger van de Ver enigde Naties aanwezig moeten zijn, zei hij. Noord-Korea maakt na veel opont houd aanstalten zijn omstreden kernreactor te sluiten, zoals het in februari heeft beloofd. De positie ve ontwikkelingen bieden hoop dat nu ook de staat van oorlog kan worden opgeheven die sinds de Koreaanse Oorlog van 1950-53 is blijven bestaan.Op grond van het aan het eind van dat conflict geslo ten wapenstilstandsverdrag voeren de commandanten van de in Zuid-Korea gestationeerde Ameri kaanse strijdkrachten op gezette tij den overleg met de Noord-Kore aanse militaire autoriteiten. Ook komen lagere officieren van beide kanten regelmatig in Panmunjom bijeen om dagelijkse kwesties te bespreken. Dat het nu voorgestel de overleg daar bovenuit stijgt, blijkt uit onder meer het aanbod van Noord-Korea om de Amerika nen 'wanneer en waar dan ook' te ontmoeten. „Een kans missen is gemakkelijk, een kans grijpen is moeilijk", waarschuwt het leger in een door het Noord-Koreaanse staatspersbureau verspreide verkla ring. Uit de verklaring valt op te maken dat vredesonderhandelingen net zo'n taaie aangelegenheid kunnen worden als het atoomoverleg. Voordat het voorstel tot vredeso- 1^ Het leger van Noord-Korea zegt met de Verenigde Staten te wil len praten over vrede. Het land lijkt te zijn begonnen met de ont manteling van een kernreactor. verleg aan de orde komt wordt daarin zoals gebruikelijk flinke kri tiek gespuid op Washington. Als de VS niet ophouden druk uit te oefenen op Noord-Korea gaan de beloofde maatregelen helemaal niet door, zeggen de strijdkrach ten. Dan zal het noorden zich zelfs genoodzaakt zien alsnog het pro ces af te ronden om zich de midde len te verschaffen die nodig zijn om een Amerikaanse kernaanval te pareren. Zuid-Korea wilde de verklaring be studeren alvorens te reageren. De Amerikaanse gezant bij het zeslan- denoverleg over het Noord-Kore aanse atoomprogramma, Christop her Hiel, wilde er evenmin veel over zeggen. Nu Bush niet van plan is zijn Irak-strategie te wijzigen en het Congres niets kan uitrich ten, wacht Washington een hete en inactieve zomer. Nu de Amerikaanse presi dent Bush en Democrati sche politici in Washing ton opnieuw de hakken in het zand hebben gezet over de oorlog in Irak, belooft het een lange, hete en bovenal inactieve zomer te wor den in Washington. De president blijft vasthouden aan zijn strategie en het Congres heeft onvoldoende macht de patstelling te doorbreken, zeggen analisten uit zowel de Republikeinse als De mocratische partij. De president liet er donderdag wei nig onduidelijkheid over bestaan wat hij vond van de inmenging van het Congres in de Iraakse kwestie. „Ik geloof niet dat het Congres de oorlog moet runnen. Ik denk dat ze de troepen van fondsen moeten voorzien", aldus Bush. ANALYSE door onze redactie buitenland Het is volgens Amerikaanse media de eerste keer sinds de oorlog in Vietnam dat president en Congres in zo'n bittere strijd zijn verwik keld over de rol van het staats hoofd als opperbevelhebber. Politi ci in beide partijen waren niet blij met de uitlatingen van Bush over de ongewenste inmenging van het Huis van Afgevaardigden en de Se naat. „We hebben de rol om onze me ning te geven over alles wat hij doet", aldus de Republikeinse sena tor Voinovich. „Bush zou onze in zichten moeten verwelkomen om dat ze de opvattingen weerspiege len van de mensen die ons heb ben gekozen", meent de politicus uit Ohio. De anti-oorlogslobby in het Con gres waartoe ook Voinovich be hoort, is volgens waarnemers ech- President Bush (foto) en het Congres zijn in een bittere strijd verwikkeld over de rol van het staatshoofd als opperbevelhebber. foto EPA ter niet sterk genoeg om haar wen sen door te drukken. In het Huis van Afgevaardigden werd welis waar donderdag gestemd voor de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Irak vóór 1 april 2008, maar in de Senaat is daar onvol doende steun voor. Hoewel een meerderheid van de senatoren voor terugtrekking is, wordt het magische getal van zestig stem men niet gehaald waarmee een presidentieel veto ongedaan kan worden gemaakt. Ex-chefstaf Leon Panetta van presi dent Clinton: „De president zit ge vangen in de realiteit van de dag. Het Congres zit gevangen omdat ze onvoldoende stemmen hebben om hetgeen ze willen veranderen door te voeren. Beide kampen zit ten bovendien gevangen door de angst voor de consequenties als ze daadwerkelijk iets veranderen." Justitie looft vijftigduizend euro uit voor vitale informatie. WENEN - Informatie die leidt tot de aanhouding van twee nazi-kop stukken levert in Oostenrijk vijftig duizend euro op. Het gaat om Al ois B runner, rechterhand van Adolf Eichmann, en Aribert Heim, arts in het concentratiekamp Maut hausen. Ze zijn altijd uit handen van justitie zijn gebleven. Het ministerie van Justitie publi ceerde deze week op zijn website foto's en beschrijvingen van de twee. In vier talen wordt het pu bliek opgeroepen het de autoritei ten te melden als zij informatie hebben over de twee, die inmid dels in de 90 moeten zijn. Volgens de oproep wordt Heim er van verdacht talloze gevangenen in Mauthausen te hebben ver moord door hun gif recht in het hart te spuiten. Brunner heeft vol gens justitie een belangrijke rol ge speeld bij de deportatie van joden. Over Brunner wordt opgemerkt dat zijn handen waarschijnlijk zijn verminkt dat hij nog maar één oog heeft. Heim werkte na de oorlog als arts in Duitsland en sloeg op de vlucht toen hij in 1962 in staat van be schuldiging werd gesteld. Van Brunner wordt aangenomen dat hij asiel heeft gekregen in Syrië. Minister van Justitie Maria Berger erkende in een interview dat Oos tenrijk het verwijt heeft gekregen niet genoeg te doen om Brunner op te sporen. Zij sprak de hoop uit dat het uitloven van een beloning niet slechts een symbolische daad zal blijven. Oostenrijk kreeg het verwijt te weinig te doen Alois Brunner op te sporen. Daarom heeft het een beloning uitgeloofd voor zijn aan houding en van Aribert Heim. :-jX Een juristenpruik van paardenhaar. LONDEN - De witte pruiken van paardenhaar die zo karakteristiek zijn voor de Britse rechtspraak, ver dwijnen langzaam uit de Britse rechtzalen. Rechters en advocaten in het burgerlijk en familierecht zijn niet langer verplicht om de pruiken te dragen. Alleen in straf rechtzaken zullen vanaf januari 2008 nog verplicht pruiken te zien zijn. Politie in Londen looft bijna 30.000 euro uit voor eerste tip. door onze correspondent Esther Cotink LONDEN - Ze heeft het zelf meege maakt, met haar eigen lijf gevoeld. „Ik mis nu een deel van mijn lichaam. Ik hoop dat ik ooit kinde ren zal krijgen, maar misschien ge beurt dat wel nooit. Het is een ge voel waarmee ik elke dag van mijn leven kamp." Salimata Badji-Knight (40) was nog kleuter toen ze in haar vader land Senegal de pijnlijke procedu re van vrouwenbesnijdenis onder ging. Ze woont nu in Londen en zet zich in om een einde te maken aan deze praktijk. „Ik was vijfjaar oud toen de vrou wen uit mijn dorp zeiden dat we naar het bos gingen. We waren met een hele groep meisjes van vijf tot zestien jaar oud. We waren blij, want we dachten dat we gin gen picknicken. Maar het was geen picknick. Meer nog dan de pijn en het huilen, herinner ik me de schok van het besef dat ze ons be drogen hadden. Ik wist dat ze iets van me hadden weggesneden, maar niet wat." Vrouwenbesnijdenis komt veel voor in 28 landen, voornamelijk in Afrika en het Midden-Oosten. Maar volgens de politie in Londen neemt het aantal vrouwenbesnijde nissen ook toe in Groot-Brittan- nië. De politie is nu een campagne begonnen om duidelijk te maken dat vrouwenbesnijdenis op Britse bodem - evenals in Nederland - strafbaar is. Om de boodschap kracht bij te zet ten, looft de politie 20.000 pond (29.500 euro) uit voor de eerste tip die leidt tot strafvervolging. Daar bij kunnen ook Britse burgers wor den vervolgd die hun dochters of zussen in het buitenland laten be snijden. Er zijn aanwijzingen dat dit 's zomers op grote schaal ge beurt, zodat meisjes tijdens de va kantieperiode kunnen herstellen. Volgens Britse hulporganisaties lo pen jaarlijks zo'n 66.000 meisjes in Groot-Brittannië het risico te worden besneden. De berekening is gebaseerd op het aantal meisjes dat uit landen komt waar besnijde nis gangbaar is. Harde cijfers zijn 'Waarom moet een onschuldig meisje verminkt worden?' er niet omdat het heimelijke opera ties betreft, maar de Londense vroedvrouw Comfort Momoh, die zich heeft gespecialiseerd in de be handeling van slachtoffers, zegt persoonlijk al vier- tot vijfhonderd meisjes per jaar te verplegen. Activiste Badji-Knight verhuisde naar Groot-Brittannië om Engels te leren, zodat ze beter kon com municeren over de schade die vrouwenbesnijdenis veroorzaakt. „Niemand kan beweren dat met genitale verminking niks mis is", zegt ze. „Het heeft mijn leven voor altijd getekend. Het heeft me veel gezondheidsproblemen gegeven en ik wil voorkomen dat anderen dit ook moeten doorstaan." De problemen waren niet alleen li chamelijk, maar ook geestelijk van aard, zegt Badji-Knight. „Besnijde nis ontneemt je je identiteit en je gevoel van eigenwaarde. Toen ik op ontdekte dat de meeste men sen vrouwenbesnijdenis onaccepta bel vinden, werd ik suïcidaal." Haar moeder zei dat ze zich had verzet, maar dat grootmoeder en andere leden van de gemeenschap erop stonden. Badji-Knight: „Ik vraag niemand zijn cultuur op te geven. Ze kunnen traditionele kle ren, schoenen, talen en eten hou den. Maar waarom moeten ze een jong, onschuldig meisje vermin ken uit naam van een cultuur?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7