Goes ziet kosten voor brandweer fors stijgen BBQ: de allure Actiegroep dieren ageert tegen komst Staatscircus naar Renesse mm twil m Bemanning reddingboot Koopmansdank redt Zweeds echtpaar uit zee bij Kop van Schouwen Barbecue voor het hele dorp 30 I Zaterdag 14 juli 2007 pzc Burgemeester zou vergunning moeten intrekken. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De dierenbelangen- groep Wilde dieren de tent uit vraagt burgemeester Jack Assel- bergs van Schouwen-Duiveland om de evenementenvergunning van het Staatscircus Moskou Holi day in te trekken. De burgemees ter is niet van plan gehoor te ge ven aan die oproep. Volgens de belangengroep doet het circus niet genoeg om het wel zijn van de dieren te waarborgen. Woordvoerder Jeroen van Kerne beek: „Concreet gaat het om de Bengaalse tijgers van dit circus. Die kunnen hun natuurlijk gedrag niet uitoefenen. Dat is in een die rentuin al moeilijk. In een reizend bedrijf als een circus is dat onmo gelijk. De tijgers zitten in een veel te kleine ruimte." Het Staatscircus Moskou Holiday - van 20 tot en met 22 juli in Renes se - neemt voor wat betreft dieren welzijn de richtlijnen van de cir- cusbranche in acht. Volgens Wilde dieren de tent uit zijn die echter vol strekt onvoldoende. De belangen groep wil dat de circussen zich houden aan een advies van de Raad voor Dierenaangelegenhe- den. Daarin staat dat in de richtlij nen van de branche te weinig reke ning wordt gehouden met de soortspecifieke eigenschappen van "5- Ejr Bengaalse tijger in de ring van een circus. archieffoto Sabine Joosten de dieren. De belangengroep waar schuwt burgemeester Asselbergs er nu voor dat hij met dit circus een portie dierenleed verwelkomt in zijn gemeente. De burgemees ter zou daarom de vergunning moeten intrekken. „Dat ben ik niet van plan", rea geert Asselbergs. „Die vergunning voldoet aan alle voorwaarden. De discussie over dierenleed moet in Den Haag gevoerd worden. Dat is een zaak voor overheidsinstanties. Belangengroep voor dieren pro- testeert tegen de komst van cir cus Moskou Holiday naar Renes se. De gemeente legt het circus geen strobreed in de weg. Zolang hier geen richtlijn over is, ga ik er - hoe sympathiek ik dit doel persoonlijk ook vind - niet mijn vingers aan branden. Als ik dat zou doen, sta ik maandag voor de bestuursrechter." Van Kernebeek legt zich hierbij neer: „We gaan geen acties hou den. Wij zijn meer van de fatsoen lijke dialoog. Laten we hopen dat het de laatste keer is dat dit circus Schouwen-Duiveland aandoet." Dat momenteel circus Renz Berlin te bewonderen is in Renesse, is bij de belangengroep niet bekend. „Dat is erg. Die houden zich hele maal nergens aan. De twee olifan ten van dit circus staan de hele dag geketend." door Carta van de Merbel neeltje jans - De bemanning van de reddingboot Koopmansdank van station Noordland bij Neeltje Jans heeft in de nacht van donder dag op vrijdag een Zweeds echt paar gered. De man en vrouw wa ren met hun zeiljacht voor de Kop van Schouwen in de problemen ge raakt en hadden de hulp ingeroe pen van de Koninklijke Nederland se Redddingmaatschappij. Het Zweeds echtpaar was onder weg van Calais naar llmuiden. Door een navigatiefout waren de man en vrouw in de problemen ge komen bij de zandbanken rond de Geul van de Banjaard. Rond 23.30 uur waren bij de kust wacht in Ouddorp een onduidelij ke marifoonoproep en een plots af gebroken telefoontje in gebrekkig Engels binnengekomen. Ook wa ren op de radar twee echo's te zien. De kustwacht schakelde ver volgens de Koopmansdank in. Die vond een in paniek verkerend echt paar van middelbare leeftijd op een reddingsvlot en enkele honder den meters verder hun zeiljacht. De bemanning van de redding boot heeft het echtpaar aan boord genomen en is met het jacht op sleeptouw naar station Noordland gevaren. De vrouw had met de marifoon alarm geslagen, maar deze was ge vallen en beschadigd geraakt. Ook via de mobiele telefoon was het niet goed gelukt alarm te slaan. Het paar is naar een hotel in Vrou wenpolder gebracht. Halen aanrijtijden en arbo-eisen vergen extra investeringen. door Frank Balkenende GOES - De kosten voor de brand weer Goes lopen de komende ja ren fors op. Om aanrijtijden te ha len, personeel op te leiden en te voldoen aan arbo-eisen, moet er per jaar zeker drie ton bij, voor spelt burgemeester D. van der Zaag. Goes is nu jaarlijks 1,4 miljoen eu ro kwijt aan de gemeentelijke brandweer. Die telt acht beroeps krachten en 75 vrijwilligers. Dat de kosten de pan uit rijzen, heeft vol gens Van der Zaag vooral te ma ken met de steeds zwaardere eisen die aan de inzet en opleiding van de brandweer worden gesteld. „Vroeger spoelde je na een brand je persluchtmasker met water af en zo kon je hem de volgende keer weer gebruiken. Tegenwoordig haalt een daarvoor opgeleide me dewerker na elke inzet de pers luchtmaskers uit elkaar, maakt ze schoon en vervangt de filters. Daarna komt er een waarborgze- gel op, zodat de arbeidsinspectie kan zien dat een gekwalificeerde rn De gemeente Goes voorziet dat de kosten voor de brandweer de komende jaren fors stijgen, on der meer om aanrijtijden te ha len en arbo-eisen na te leven. Zomerse kooktechniek heeft nog niets aan kracht ingeboet. door Esme Soesman zierikzee - De topdrukte van de grote barbecuefeesten zit er op. De tijd van kleine gezelschappen die om gloeiende kooltjes schuiven, staat op het punt aan te breken. Wie de weersverwachting in z'n recepturen betrekt, doet er goed aan vandaag een slagerij binnen te lopen. „Dit weekend ziet het bo ven heel Schouwen-Duiveland zwart van de rook van barbecues", verwacht Kees van Velzen van sla gerij en traiteur Van Velzen in Zie rikzee. Door de jaren heen heeft deze zo merse kooktechniek niets aan kracht ingeboet. Integendeel. Vol gens de Nationale BBQ.-site, een promowebsite die gerelateerd is aan het Engelse bureau National BBQ_ Association, loopt deze zo mer het aantal keer dat in Neder land de barbecue wordt aangesto ken, richting 14 miljoen. Op inter net, in magazines en boekenwin kel wemelt het van de barbecue- tips en -recepten. Een uurtje snuf felen levert een schat aan informa tie op en en een beetje kook- of kruidengerelateerde winkel heeft wel een bbq-kit met aangename kruidenmelanges in huis. Wat groepsbarbecues betreft spre ken de Schouwen-Duivelandse sla gers eerder van een stabiel aantal. „Er komen altijd wel weer een paar mensen bij. En wat opvalt is dat die mensen dan ook blijven ko men", zegt R. Tholhuijsen van de gelijknamige keurslagerij in Renes se. Met name in het voor- en nasei zoen loopt het wat 'grote partijen' betreft storm. Straten en buurtjes, duikverenigingen, sportclubs en bedrijven markeren in georgani seerd verband met een pittig satée- tje of malse steak het begin of juist einde van de zomer. „In de zes we- Feiten over de barbecue ken die nu aanbreken, zijn het eer der gezinnen die barbecueën. Dan is het bij ons juist weer drukker in de winkel", is de ervaring in de Re- nesser slagerij. Daar kiezen men sen sneller voor de wat luxere pro ducten, constateert Tholhuijsen. Hij heeft ervoor gekozen zijn zaak ook op zondag open te stellen en daarmee blijkt hij in een behoefte te voorzien. De Renesser slager krijgt veel last minute-barbecuërs over de vloer die bij hem aanklop pen voor een smakelijk barbecue pakket. „Zoals gambaspiezen of biefstukspiezen. Die luxeproduc ten zijn al een paar jaar trend", al dus Tholhuijsen. B. Timmers van de gelijknamige slagerij en verswinkel in Nieuwer- kerk houdt er wel van op dat vlak een beetje te experimenteren. Het valt hem echter op dat mensen ge- 'Dit weekend ziet het boven Schouwen-Duiveland zwart van de rook van barbecues' neigd zijn veelal op het 'oude ver trouwde' terug te vallen. Hambur gers, saté en shaslick...die produc ten gaan er nog altijd in als koek. „En mensen zijn selectiever gewor den, moeten meer op de centen letten. Vroeger regelde je een bar becue voor 50 personen met alles er op en er aan. Nu vragen ze va ker alleen om vlees en een barbe cue. De rest regelen ze zelf" Maar wat ze vragen wordt gere geld. Barbecues van één meter of twee meter lengte, kooltjes of gas en al dan niet aangestoken en na afloop gereinigd. Het kan bij de Schouwen-Duivelandse slagerijen allemaal. Ook gezinnen zullen zich, als het weer meezit, weer heel wat keertjes rond de braai scharen, verwacht Van Velzen. „Gezelligheid, samen buiten eten. De barbecue heeft allure om een feestje te maken van het eten thuis." Barbecueën is de oudst bekende kooktechniek ter wereld. Vanaf het mo ment dat de mens leerde vuur te maken, werd dat vuur voor de bereiding van vlees ingezet. Bijna eenderde van de Nederlanders steekt regelmatig de barbecue aan. Het sociale aspect daarvan wordt net even iets hoger (52 procent) aange slagen dan louter het eten. Ongeveer 44 procent van de barbecues is niet gepland. medewerker het onderhoud heeft gedaan. Alleen al voor dit karwei tje moet je een arbeidsplaats reke nen en die kost veel geld." Om de aanrijtijden te halen (bin nen de gemeente 8.06 minuten), is mogelijk ook een nieuwe uitruk- post nodig aan de westkant van Goes. De brandweerposten in 's-Heer Arendskerke en Wol- phaartsdijk bieden overdag te wei nig rugdekking, omdat veel vrijwil lige brandweerlieden net te ver weg werken om snel een bluswa- gen te bemannen. Om die reden heeft het college van burgemeester en wethouders onlangs besloten de vervanging van een brandweer auto van de groep 's-Heer Arends kerke uit te stellen. - -^*4. - V RENESSE - Groot, groter, grootst. Het 500-jarig bestaan van de Jacobuskerk in Renesse werd vorig jaar gevierd met een heuse dorpsbarbecue. Tweehon derd Renessenaren schoven aan voor een welgevulde dis, kookten met el kaar en spraken met elkaar. foto Dirk-Jan Gjeltemaj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 78