Terneuzen in 2008 actief Glastuinders shows brengen bezoekers Bezoekers Gentse Feesten zijn als een kip: kakelen en ei kwijt raken Aardenburgse volleybalclub viert veertigjarig bestaan Buien 30 1 Zaterdag 14 juli 2007 pzc Z College ontkent dat project vertraging heeft opgelopen. door Conny van Cremberghe terneuzen - Burgemeester en wet houders van Terneuzen weten het zeker; volgend jaar vestigen de eer ste glastuinders zich in de Smid- schorre- en Koegorspolder. Het da gelijks bestuur van de Kanaalzone gemeente zegt dit zeer stellig in antwoord op vragen van het onaf hankelijke raadslid Pim Broekhuy- sen. Het raadslid plaatste enkele weken geleden naar aanleiding van berich ten over financiële problemen bij de businessunit Terneuzen van Zeeland Seaports vraagtekens bij ontwikkelingen van het ha venschap. Zo maakte Broekhuysen gewag van vertraging in het Ter- neuzense glastuinbouwproject. Verantwoordelijk wethouder A. van Waes (tevens vice-voorzitter van het havenschap) vond dat het raadslid volstrekt onterecht de voortgang van het glastuinbouw project in twijfel trok. Het college schaart zich nu achter Van Waes, Broekhuysen krijgt nu schriftelijk voorgeschoteld dat 'er geen sprake is van vertraging.' „De artikel 19-procedure wordt op dit mo ment gevoerd en de grondverwer ving is in volle gang (ongeveer vijf tig procent van de grond, 170 hec tare, is reeds verworven. De ver wachting is dat de eerste tuinders zich medio 2008 kunnen vesti gen", meldt het college. Van Waes had overigens eerder in mededelin gen aan de raad en in de pers gere kend op november 2006. Van ver traging van het glastuinbouwpro ject is wel degelijk sprake. Dat weet ook Rabo-man A. Veerman, die tot voor kort klanten uit de sec tor probeerde te interesseren voor het Zeeuws-Vlaamse project. Veer man is, nadat niet een projectont wikkelaar, maar het havenschap zelf de grondaankopen en -exploi tatie ging doen, afgehaakt. „Voor veel van onze klanten duur de alles veel te lang. Aangezien ook elders projecten lopen ver dween hun interesse. De Rabo in Zeeland is ook niet meer direct bij dit project betrokken", aldus Veer man. Overigens blijft de landelijke Rabobank wel bij glastuinbouw- projecten betrokken. Ook in Zee land. De belangstelling bij glastuin ders in Nederland voor het project Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen is de voorbije maanden wel minder geworden. Stonden er maanden ge leden meer dan twintig geïnteres- serde tuinders op de groslijst van het havenschap. Vandaag de dag is dat nog amper de helft. npi Voor veel klanten van Rabobank Zeeland duurde de ontwikkeling van Kanaalzoneproject te lang, waardoor hun interesse ver dween. Drie dagen feest bij volleyballers van De Kikkers in Aardenburg. door Peter Oggel aardenburg - De Aardenburgse volleybalvereniging De Kikkers be staat veertig jaar. De club viert dit jubileum in het weekeinde van 3 t/m 5 augustus. De officiële oprichtingsdatum van De Kikkers is ro oktober 1967. Met 115 leden is de vereniging 40 jaar la ter nog springlevend. Een tentoon stelling, te bezichtigen tijdens het feestweekend, toont dat ook door de jaren heen. Behalve de expositie heeft een jubi- ZEEUWSE De Hulster kroegbaas werd het al lemaal even te veel. Het levenhet werk en de stamgasten. Altijd die zelfde tronies, diezelfde verhalen. „Ok", besloot hij, „allemaal eruit. Nu. Weg, iedereen wegwezen. Ik sluit de tent." Met enige dwang stuurde hij het handjevol vaste gas ten naar de deur, richting terras. Het ging langzaam, maar de man- Terneuzense Marina wil jong en oud laten genieten van valkerij. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een kerkuil die het liefst een uiltje knapt tussen het Brabants bont servies in een keu kenkastje. Marina Bliek snapt dat het beeld vertedering oproept, maar waarschuwt dat het roofvo- geltje geen troetelig huisdier is. Evi mag een paar maanden in de huis kamer wonen, maar alleen omdat Marina haar zo het best 'met de hand kan opvoeden': trainen en vliegles geven. Dat het acht weken oude kerkuil- tje af en toe eens wat omvliegt en zijn natte ontlasting overal in de kamer laat vallen, neemt ze voor lief Marina Bliek is valkenier. Ze houdt uilen, valken, buizerds en een wouw. Omdat ze van vogels houdt, maar ook om andere men sen tijdens demonstraties respect voor roofvogels mee te geven. De Terneuzense lijkt hard op weg van haar hobby haar beroep te ma ken. De voormalig dierenartsassis tente streeft er niet echt naar, maar loopt ook niet weg voor een volledige baan. Ze kan zich dat ook permitteren omdat man en kinderen honderd procent achter haar staan. „Dat moet ook, want anders hoefje er niet aan te begin nen. Als mensen de roofvogels Demonstraties Marina Bliek De Terneuzense valkenier neemt altijd een aantal uilen, valken en buizerds (soms de wouw) mee. Ze geeft zowel binnen als bui ten demonstraties. Afhankelijk van de beschikbare locatie worden vogels ingezet. s- Toren- en slechtvalken, steen- en kerkuilen in kleinere ruim ten; oehoes, een woestijnbui zerd, hybride en sakervalken in een open vlakte. Bij 't Krekeltje in Eede en Stella Maris in Oostkapelle is Bliek de ze zomer wekelijks aanwezig, zie www.valkeniershof.nl hier in huis en in de tuin zien, vin den ze het vaak fantastisch. Maar ze realiseren zich niet dat je er al tijd moet zijn voor die dieren. Roofvogels moeten als het even kan elke dag een stuk vliegen. Va kantie heb je ook niet meer als je geen mensen kent die de vogels kunnen verzorgen." Hou haar ten goede: Marina klaagt niet. Ze heeft met heel haar hart gekozen voor het houden van roof vogels. Als het aan haar ligt, krij gen ze binnen afzienbare tijd een hoop meer ruimte. De acht uilen, zeven valken, drie buizerds en een wouw zouden zich - weet ze zeker - helemaal senang voelen op een leumcommissie een uitgebreid pro gramma samengesteld. Dat begint op vrijdag 3 augustus met een spel- middag voor de jeugd (14.00 uur), gevolgd door een disco vanaf 19.00 uur. Zaterdag is er vanaf 14.00 uur een volleybaltoernooi voor jong en oud. Aansluitend is er een bar becue, gevolgd door een receptie (19.30 uur). Tevens is er dan Vlaamse kermis en een feestavond met dj lordy en een verrassingsact. Op zondag staat de traditionele fietspuzzeltocht van De Kikkers op het programma. Het is de der tigste editie van deze rit met een afstand van 25 kilometer. Start van af de feesttent bij de gymzaal tus sen 13.00 en 14.00 uur. Het acht weken oude kerkuiltje Evi kruipt graag achter kopjes en schotels weg om overdag een uiltje te knappen. foto Wim Kooyman gedoetje in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Een boerderijtje met een bleek of een weiland waar de roof vogels lekker kunnen trainen en waar ruimte is om toeristen en an dere belangstellenden op demon straties te trakteren. Niet dat vogelliefhebbers op de ver vulling van Marina's droom hoe ven wachten. Ze is vaker dan ooit te zien: op feestjes van verenigin gen en particulieren. Zo zijn de uilen ideale koeriers voor het brengen van ringen in trouwzaal- tjes en kerken. Een oehoe voor een stoere huwelijksplechtigheid, een kerkuiltje voor een romanti sche ceremonie. Op scholen geeft Marina onderricht aan nieuwsgieri ge kinderen. Daarnaast geeft ze meer en meer demonstraties. Ze was onlangs op het dorpsfeest van Zaamslag en vrolijkt 2 augustus het dorpsfeest van Cadzand op. Daarnaast geven haar vogels in het hoogseizoen el ke donderdag of vrijdag acte de présence in het doolhof van 't Kre keltje bij Eede en elke dinsdag bij Terra Maris in Oostkapelle. Ook verder in den lande zijn haar vo gels te zien. Hoewel er zo'n twee honderd erkende valkeniers actief zijn, neemt de populariteit van de roofvogeldemonstraties nog steeds toe. „Niet alle valkeniers geven shows. Een aantal gebruikt hun vogels puur voor de jacht of voor het ver jagen van andere vogels. Roofvo gels kunnen bijvoorbeeld duiven of andere vogels van vruchtbare ak kers afhouden of er voor zorgen dat het landen en dalen op vlieg veldjes niet wordt bemoeilijkt door grote aantallen vogels", do ceert Marina. Zelfheeft ze tijdens haar opleiding van een volleerd valkenier leren ja gen en verdrijven. Maar echte vol doening vond ze er niet in. In plaats van haar vogels op levende hazen en fazanten af te sturen, draait ze haar vogels liever een loer. Een loer is een nepprooi, een met een stukje vacht bekleed hout je, waarmee de roofvogel wordt te ruggelokt naar de gehandschoen- de hand van zijn baasje. Om te zor gen dat de vogels blijven terugko men, krijgen de dieren telkens een Tip? redactie@pzc.nl nen - die de kuren van de waard onderhand kenden - stapten naar buiten. Pinten en borrels achterla tend op de toog. Buiten bleven ze staan. Wachtend, pratend. Na tien minuten ging de deur van de kroeg weer open. „Kom erin", sprak de kroegbaas olijk, „Gelukkig da'ge d'rzijt. Daarnet ai'k toch zulk ake lig volk binnen." Gentse Fieste telt 700 optredens op straat en in zalen en tenten. door Kris Naudts GENT - Op het affiche van de Gent se Feesten 2007 prijkt een pronte, bruine kip die nieuwsgierig de we reld inkijkt. Wellicht is de ware geest van dit grootschalige culture le volksfeest, dat elk jaar tiendui zenden Nederlanders lokt, nooit beter in één beeld weergegeven. De ontwerpers verklaren het zo: „Kippen springen 's ochtends van hun stok en starten welgemutst een dag van scharrelen, kakelen, eten en pronken. En leggen alle da gen hun ei. Zo zijn de Gentse Fees ten dagen van welgemutst scharre len, kakelen, iets eten, beetje pron ken en je ei kwijt kunnen..." Schepen Lieven Decaluwé, die de portefeuille feestelijkheden over nam van de tot burgemeester ge promoveerde Daniël Termont, heeft de bezoekers van de Gentse Feesten opgeroepen niet krenterig te zijn op het uitgaanspad. „De feesten staan of vallen met de pleinorganisatoren die het spekta kel gratis aanbieden. Die formule kan enkel behouden blijven als er op de pleinen voldoende gegeten en gedronken wordt." Maar met de opbrengst van con sumpties alleen hou je geen Gentse Fieste in stand. Het tiendaagse feest kost de stad ruim 1,1 miljoen euro, waarvan ruim de helft wordt toegeschoven naar organisatoren van activiteiten. Tot de toppers be horen de vier internationale festi- 'De Feesten staan of vallen met de inzet van de pleinorganisato ren. Spek hen dus, door lekker veel te eten en te drinken tijdens een bezoekje aan een concert.' vals die de Gentse Feesten tot meer maken dan zomaar een stads- festival: het Blue Note Records Fes tival, het Straattheaterfestival, het Puppetbuskersfestival en het dan ce-festival 10 Days Off Op het Blue Note Festival - overigens niet gratis - is ook plaats voor populai re namen als Sly and The Family Stone, Elvis Costello en Willy De- ville and the Mink Deville Band. Polé Polé langs de Gras- en Koren lei brengt het kruim uit de World Music, Soul, Funk en Fusion. De echte Gentenaars houden naast alle nieuwlichterij ook be paalde tradities in stand zoals de historische rondgang van de Strop pend ragers. De Fieste worden ge houden van 14 tot 23 juli. Vanmid dag om twee uur trekt de ope ningsstoet door de binnenstad. ■Fjjj Voor het volledige programma: www.gentsefeesten.be.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70