Medici kraken kliniek Medewerker van ziekenhuis verbrandt ernstig in wasstraat BIJNA NIEUW! Moskeeën doelwit van racistische vandalen Missie Sudan dichterbij Paspoort overal verkrijgbaar Nieuwe auto op lpg of aardgas wordt goedkoper Audi - BMW -VW - Opel piet vogelaar auto's goes www.pietvogelaar.nl 6 Zaterdag 14 juli 2007 pzc HAARLEM - Medewerkers van een moskee in Haarlem vegen de scherven bij elkaar. Twee moskeeën in Haarlem zijn in de nacht van donder dag op vrijdag door onbekenden beklad met ra cistische tekens en leuzen. Ook werden de ramen van de gebedshuizen ingegooid met stenen. Dat melden de politie en het bestuur van de moskee in Schalkwijk in Haarlem. Op de Marokkaanse moskee aan het Spijkerboorpad en op de Turkse moskee aan de Prins Bernhaïdlaan, die net in aan bouw is, zijn onder meer hakenkruisen en white power-tekens aangebracht. De Marokkaanse mos kee is beklad met leuzen als 'fuck Allah' en 'Allah moet dood'. Woordvoerder Najib Tuzani van het bestuur van de Marokkaanse moskee aan het Spij kerboorpad laat weten dat de racistische uitingen een behoorlijke impact op de gemeenschap heb ben. „We zitten hier al sinds de jaren tachtig. Nu zijn we slachtoffer geworden van een terreur daad", aldus Tuzani. Een zegsman van de Turkse moskee kondigde aan dat er morgen een protes tactie plaatsvindt. „Het is een protest tegen het racisme." foto Rob Hendriks/CPD DEN haag - Het kabinet overweegt een ondersteunende eenheid naar Darfiir te sturen. In een brief aan de Kamer schrijft de regering de wenselijkheid en mogelijkheid te onderzoeken van een bijdrage aan een gemengde missie van de Afri kaanse Unie en de Verenigde Na ties. De VN vroegen de regering in juni om een bijdrage voor de missie in de westelijke Sudanese provincie Darfur die eind dit jaar van start zou moeten gaan. Nederland heeft al twee officieren naar Sudan ge stuurd om deze missie voor te be reiden. De Sudanese regering heeft ingestemd met een uitgebreide troepenmacht, maar de president wil vooral Afrikaanse militairen. den haag - Het aanvragen van een paspoort kan straks in een ge meente naar keuze. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. Er komt een centrale reisdocumen tencentrale, die 24 uur per dag on line is te raadplegen. De belangrijkste reden voor de nieuwe opzet is het tegengaan van identiteitsfraude. Door de centrale reisdocumentenadministratie kun nen de instanties die paspoorten verstrekken beter controleren of de gegevens van de aanvrager klop pen. Zo kunnen ze nagaan of hij onder een andere identiteit al een Neder lands reisdocument bezit. den haag - De aankoop van een auto die op lpg of aardgas rijdt, wordt aantrekkelijker gemaakt. De aanschafbelasting of BPM gaat per 2008 omlaag als gevolg van een aanpassing van energielabels voor nieuwe personenauto's met een al in de fabriek geïnstalleerde aard gas- of lpg-installatie. Het kabinet heeft dat vrijdag beslo ten. De nieuwe regeling moet het rijden in milieuvriendelijker auto's stimuleren. Het energielabel be staat sinds 1 juni 2006, en geeft in formatie over brandstofverbruik en C02-uitstoot, van een groen A-label voor een zuinige auto tot een rood G-label voor een slurper. Nu worden auto's op aardgas of lpg 'afgerekend' op de C02-uit- stoot van de auto met benzine. In de nieuwe regeling wordt bij de typegoedkeuring een verbruiksme- ting uitgevoerd, met de echte C02-uitstoot als uitkomst. Aardgas auto's stoten daarvan 20 procent minder uit, voor lpg-auto's is dat 10 procent. Dat zal in de energielabels terugko men en daarmee in lagere BPM-be- dragen. Voor het A- en B-label gaat het om een bonus van respec tievelijk 1000 en 500 euro. Succes van vervangen tussenwervelschijf door prothese 'onbewezen'. DEN haag - Rugspecialisten verge lijken in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde (NTG) een operatietechniek met kwakzal verij. Bij de ingreep wordt een ver sleten tussenwervelschijf in de on derrug vervangen door een prothe se. Honderden Nederlanders on dergaan jaarlijks zo'n behandeling. De omstreden Duitse Alphaklinik is een van de ziekenhuizen die de ze ingreep uitvoert. In een artikel, dat vandaag in het NTG verschijnt, beschrijven chirur gen van ziekenhuizen in Maas tricht en Utrecht hoe 67 patiënten na de vervanging van een of meer dere tussenwervelschijven in de Alphaklinik in München ernstige pijn hielden of die na ongeveer vier jaar terugkregen. Naar schat ting is dat elf procent van de Ne derlanders die zo'n operatie onder gingen. De onderzoekers betwijfe len of een operatie bij chronische lage rugpijn wel nut heeft. Het plaatsen van een prothese of het vastzetten van twee wervels is wis selend succesvol. Het resultaat wordt volgens de chirurgen voor een groot deel bepaald door socia le en psychische factoren. „De vraag is gewettigd of het inbren gen van prothesen op dit moment verdedigbaar is", concluderen de artsen. In een ander artikel schrij ven neuroloog J. van Gijn van het Medisch Centrum Utrecht en psy chiater R. van der Gast van het Leids Universitair Medisch Cen trum dat chronische lage rugpijn wordt veroorzaakt door meerdere factoren. „Het lijkt zo simpel", Zonder de omstreden Alphakli- nik met name te noemen spre ken specialisten van 'uitbuiting van kwetsbare patiënten door kwakzalvers met een mes'. zegt Van Gijn. „Er is slijtage aan een tussenwervel en dus vervang je hem. Maar het succes van deze operatie is volstrekt onbewezen." Rugproblemen moeten meer inte graal worden aangepakt, bepleit hij. Omdat behandeling van de pijnlijke plek in de rug alléén bijna altijd faalt, trekken patiënten van het ene naar het andere zieken huis. „Via internet en mond-tot-mondreclame belanden ze dan bij zogenaamde experts in het buitenland." Indirect verwij zen de auteurs naar de Nederlan der Horst Dekkers van de Alphakli nik. Hij behoort tot de chirurgen 'die in het buitenland een flink in komen verwerven door het uitbui ten van deze groep kwetsbare pa tiënten'. Van Gijn roept Neder landse specialisten op hun patiën ten betere uitleg te geven over on verklaarbare pijn in de onderrug. „Dat voorkomt dat patiënten magi sche genezing zoeken bij 'kwakzal vers met een mes'." Water van 90 graden Celsius treft jongen van achttien jaar. nijmegen - Een 18-jarige medewer ker van het Universitair Medisch Centrum St Radboud (UMC) in Nijmegen heeft gistermorgen ern stige brandwonden opgelopen bij een ongeluk in het ziekenhuis. De jongen was aan het werk in de wasstraat voor ziekenhuisbedden, toen die plotseling in werking trad. De jongen is getroffen door water van 90 graden Celsius. De medewerker is volgens een woordvoerder van het ziekenhuis zo snel mogelijk naar de afdeling Spoedeisende Hulp gebracht. Inmiddels is hij overgebracht naar het Brandwondencentrum in Be verwijk. Politie en arbeidsinspec tie zijn ingeschakeld. Vrijwel alle ziekenhuizen hebben een eigen wasstraat om gebruikte bedden schoon te maken en te des infecteren. In het UMC vormt de wasstraat een soort tunnel, waar de bedden in een treintje door heen worden geleid. Wie in de tunnel staat, is aan de buitenkant niet zichtbaar. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis heeft een collega van de verbrande jongen de wasinstal- latie aangezet, in de veronderstel ling dat er niemand in de tunnel was. Een dergelijk ongeval is nog nooit eerder in het ziekenhuis voorgeval len. Het UMC spreekt van een dra matische gebeurtenis. fVf fntritB tt ii 11 j uuuiiuir. nrh mi mmyuu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6