Goes ziet kosten brandweer rijzen Wij geven u de helft cadeau! Busje over de kop: drie gewonden Opnieuw flinke haai gevonden Buien Een fiets is bij 85-jarige 'Q' nog in goede handen Halen aanrijtijden en arbo-eisen vergen extra investeringen. door Frank Balkenende GOES - De kosten voor de brand weer Goes lopen de komende ja ren fors op. Om aanrijtijden te ha len, personeel op te leiden en te voldoen aan arbo-eisen, moet er per jaar zeker drie ton bij, voor spelt burgemeester D. van der Zaag. Goes is nu jaarlijks 1,4 miljoen eu ro kwijt aan de gemeentelijke brandweer. Die telt acht beroeps krachten en 75 vrijwilligers. Dat de kosten de pan uitrijzen, heeft vol gens Van der Zaag vooral te ma ken met de steeds zwaardere eisen die worden gesteld aan de inzet en opleiding van de brandweer.- „Vroe ger spoelde je na een brand je persluchtmasker met water af en zo kon je het de volgende keer ge bruiken. Tegenwoordig haalt een daarvoor opgeleide medewerker na elke inzet de persluchtmaskers uit elkaar, maakt ze schoon en ver vangt de filters. Daarna komt er een waarborgzegel op, zodat de ar beidsinspectie kan zien dat een ge kwalificeerde medewerker het on derhoud heeft verricht. Alleen al voor dit karweitje moet je een ar beidsplaats rekenen en die kost veel geld." Om de aanrijtijden te halen (bin nen de gemeente 8.06 minuten), is mogelijk ook een nieuwe uitruk- post nodig aan de westkant van Goes. De brandweerposten in 's-Heer Arendskerke en Wol- phaartsdijk bieden overdag te wei- De gemeente Goes geeft jaarlijks 1,4 miljoen euro uit voor de brandweervoorziening. Deze telt acht beroepskrachten en 75 vrij willigers. nig rugdekking, omdat veel vrijwil lige brandweerlieden net te ver weg werken om snel een bluswa- gen te kunnen bemannen. Om die reden heeft het college van burgemeester en wethouders onlangs besloten de vervanging van een brandweerauto van de groep 's-Heer Arendskerke uit te stellen. Het college wil eerst na gaan wat er nodig is om in het westelijk deel van de gemeente binnen de aanrijtijd brand te blus sen en hulp te verlenen. Een mogelijkheid is de posten 's-Heer Arendskerke en Wol- phaartsdijk op een nieuwe plek sa men te voegen. Van der Zaag denkt ook aan de vorming van een interventieteam van hooguit drie brandweerlieden. „Je hebt niet voor elke klus een tankauto spuit met zes mensen nodig." Zo'n interventieteam klinkt ook burgemeester S. Kramer van Kapel- Ie als muziek in de oren. „Samen met Reimerswaal kunnen we daar mee geld besparen." Kapelle ziet financieel geen donke re wolken aan de brandweerhe- mel. Het gebied is compact. Borse- le daarentegen moet veel extra kos ten maken voor de veiligheidszorg in de Westerscheldetunnel. door Luc Oggel NIEUWDORP - Hij is met zijn 85 jaar waarschijnlijk de oudste nog actieve fietsenmaker van Zeeland en misschien ook wel van Nederland, maar aan stoppen denkt Quinten van de Weele uit Nieuw- dorp niet. „Ik kan wel op m'n kont gaan zitten, maar dan verveel ik me stierlijk." Daar heeft 'Q', zoals hij op het dorp bekend staat, het voorlopig nog te druk voor. In zijn werkplaats aan de Haven weg staan de nodige rijwielen te wachten om ge repareerd te worden. „Ik heb sinds maandag al een stuk of vijftien fietsen gedaan." De Nieuwdor- per heeft het vak op zijn tiende van zijn vader ge leerd en sindsdien is hij er niet meer mee opge houden. Banden plakken, spaken vervangen en zelfs versnellingsblokken repareren, Van de Wee- Ie draait er zijn hand niet voor om. „Alleen als ik er écht niet uitkom ga ik naar Jeremiasse in Goes, waar ik ook zeven jaar heb gewerkt. Als ik dan 's avonds thuiskwam, ging ik hier gewoon weer verder." Klanten komen behalve van Nieuw- dorp ook van Lewedorp en 's-Heerenhoek, want daar zitten geen fietsenmakers meer. De dorpsraad van Nieuwdorp heeft de nijvere in woner deze week in het zonnetje gezet vanwege zijn verjaardag en zijn vakmanschap. foto Willem Mieras Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. WAARDE - Drie mensen zijn gistera vond rond half zeven op de A58 bij Waarde gewond geraakt toen een bedrijfsbusje ver de kop sloeg. Toen de bestuurder, een 47-jarige Middelburger, afremde raakte het busje de middenberm en de vang rail, waarna het tweemaal over de kop sloeg. Een 50-jarige man uit Kerkwitz (D) werd uit het voer tuig geslingerd en kwam in de mid denberm terecht. Hij liep vermoe delijk inwendig letsel op. Een 28-ja- rige inzittende klaagde over hoofd pijn en pijn in zijn rug en armen. Een derde persoon, waarvan de ge gevens nog onbekend waren, liep waarschijnlijk licht nekletsel op. De gewonden zijn naar het zieken huis in Goes gebracht. YERSEKE - Nadat dinsdagavond tus sen Yerseke en Oostdijk een dode ruwe haai was gevonden, dook donderdag opnieuw een haai op in de Oosterschelde. Dit keer in de sleepkor van het vissersschip YE60. Schipper A. Cornelisse bracht de 1.20 meter lange, levende vis naar Yerseke, waar hij werd 'gepar keerd' in een ongebruikt kreeften- bassin. Het gaat dit keer om een ge vlekte gladde haai (Mustelus aste- rias). Hij kan maximaal 1.40 meter worden. Volgens C. Moeliker van het Na tuurhistorisch Museum Rotter dam komt deze haaiensoort zel den in de Oosterschelde voor. In dit geval werd hij ook nog diep in de zeearm gevonden, op een kilo meter afstand van de Oesterdam. „De vondst is net zo uniek als de ruwe haai eerder deze week." De ruwe haai is op transport gezet naar het Rotterdamse museum, waar hij wordt opgezet en aan de collectie toegevoegd. De gevlekte, gladde haai wordt waarschijnlijk teruggezet in de Oosterschelde. Schipper Cornelisse: „Ik heb hem aangeboden aan Het Arsenaal in Vlissingen, maar die hebben deze soon al en bedankten dus." Tip? redactie@pzc.nl De Hulster kroegbaas werd het even te veel. Het leven, het werk en de stamgasten. Altijd diezelf de tronies, diezelfde verhalen. „Ok", besloot hij, „allemaal er uit. Nu. iedereen wegwezen. Ik sluit de tent.Met enige dwang stuurde hij het handjevol vaste gasten naar de deur, richting ter ras. Het ging langzaam, maar de mannen - die de kuren van de waard onderhand kenden - stap ten naar buiten. Pinten en bor rels achterlatend op de toog. Bui ten bleven ze staan. Wachtend, pratend. Na tien minuten ging de deur weer open. „Kom erin", sprak de kroegbaas olijk, „Geluk kig da'ge d'r zijt. Daarnet ai'k toch zulk akelig vo'.n binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61