Bertels vertelt verhaal met één beeld Zeeuwse cineast Erik de Bruyn valt in de prijzen met korte film 44 I Zaterdag 14 juli 2007 PZC Schilderijen van Jef Bertels in de Sint Baafskerk in Aardenburg. foto Wim Kooyman Expositie St. Baafskerk Aardenburg in kader van Zomerkunsten. door Anita Tournois AARDENBURC - Tussen de Sint Baafskerk, beginpunt van de zeven de schilderijen- en beeldenroute in Aardenburg, en kasteel De El- derschans (het eindpunt) ligt een intensieve kunstwandeling. Deze is onderdeel van Op weg in de tijd, het thema van de culturele week Aardenburgse Zomerkunsten, die gisteravond officieel werd geo pend. De route staat dit jaar in het teken van mystieke en sprookjes achtige figuren uit een andere di mensie. Zo'n dertig kunstenaars uit Neder land en België en zelfs een kunste nares uit Polen exposeren hun wer ken in beeldbepalende locaties zo als kerken, galeries, woonhuizen en tuinen. Voor werk van drie Bel gische kunstenaars dient de sfeer volle ruimte van de Sint Baafs als fraai decor. De schilderijen van Jef Bertels vormen qua intonatie - hij maakt gebruik van getemperde aardkleuren - een mooie eenheid met de muren en sobere kerkin richting. Zijn zeer fantasierijke werken, met een illustratief en bij momenten grafisch karakter en een uiterst ver fijnd uitgewerkt hoofdthema, ont staan spontaan onder de handen. „Het enige wat ik vooraf doe is schetsmatig een tekening maken, zelfs zonder vooropgezet plan", zegt Bertels. „Verder laat ik vooral de olieverf - het meest plastische materiaal dat er is - zijn werk doen. De gelaagdheid van dit voor mij meest geschikte materiaal zorgt voor veel diepte." Als men de ogen bekijkt van de di verse figuurtjes die zijn werken be volken lijkt het inderdaad net of er kraaltjes op verwerkt zijn. „Ter men als sciencefiction, Tolkien en strips worden regelmatig geopperd als men mijn stijl beoordeelt. Maar mijn werk past niet in een of an der vakje. Alles wat ik denk, ervaar of voel komt wel op de een of an dere manier aan bod in mijn werk. Symbolen zul je niet vin- 'De essentie is de huiselijke sfeer in contrast met het kosmische en avontuurlijke' den. Je zou het gevoelsmatig realis me kunnen noemen." „De basis van mijn werk wordt ge vormd door het feit dat ik graag be zig ben met beeld - het liefst vertel ik een verhaal door middel van één enkel beeld - en improviseer" vervolgt de kunstenaar. „De essen tie van mijn anekdotische tafere len is de geborgenheid en huiselij ke sfeer in contrast met het kosmi sche en avontuurlijke." Zijn vaak flinke doeken tonen een open en mystiek decor waarin tri viale, spannende en huiselijke ele menten hun plek vinden. Bijbeho rende titels als Zeeklas, Kruispunt en Grensweg nodigen uit om op een andere manier naar de wereld te kijken. Schilderijen, bronzen en combina ties van de twee disciplines van Jo Pirard zijn figuratief ook sterk ver halend en zitten vol humor. Zijn hondje vormde de voornaamste in spiratiebron voor zijn fantasiemuis- varkenhondje. Dit schattige, eigen zinnige en fiere diertje, druk doen de met allerlei menselijke bezighe den, ook op reis door de tijd na tuurlijk, maakt week en stemt vro lijk. Soms zijn tafereeltjes voor een schilderij gezet, waarin gelaagd Zomerkunsten Aardenburg Aardenburgse Zomerkunsten duurt van 14 t/m 22 juli. Het thema dit jaar is: 'Op weg in de tijd'. Het programma: Dagelijks, 11.00-17.00 uur: Kunstroute. Zaterdag 14 en zondag 15 juli, 11.00-17.00 uur, galeRichel: BradeRichel met muziek. Maandag 16 juli, 19.30 uur: Zo- meravondorgelwandeling met Ad van de Wege (vertrek bij H. Maria Hemelvaartkerk). Dinsdag 17 juli, 20.00 uur, St Baafskerk: Orgelconcert Jan Vermeire. Woensdag 18 juli, 20.00 uur, Doopsgezinde kerk: zomer avondconcert Noëlle Sche- pens (zang), Lieven Dieltiens (proza) en Bart Meuris (piano). Donderdag 19 juli, 14.00 uur, bij VW: Poëziewandeling. Donderdag 19 juli, St Baafs kerk: Avond van de Poëzie, met voordrachten van Wim Hofman, Chawwa Wijnberg, An neke Schenk, Peer van Meer en Ingrid Risseeuw en muziek. Zaterdag 21 juli, 14.00 uur: Stadswandeling met cultuur en poëzie (vertrek Markt). Zaterdag 21 juli, 14.00 uur, ga leRichel: Zomersalon met fla mencogitarist Azul Azul. Zondag 22 juli, 10.00 uur, St Baafskerk: Culturele kerk dienst met Trees Verwilligen en muziek van Zeeuws-Vlaams Kamerkoor. Zondag 22 juli, 14.00 uur, gale Richel: Zomersalon met Accor deon Mélancolique. heid voor diepte en lichtval in de geschilderde ruimte met zweven de bollen zorgt. Keramische ronde potten van Ma rijke Feyton, hoofdzakelijk uitge voerd in rood, zwart en ecru, zijn afgedekt met dekseltjes. Haar 'schatbewaarders' zijn regelmatig neergezet op vier pootjes in de vorm van wieltjes, die voor de vier windrichtingen staan. „Men kan gaan en staan waar men wenst, op reis gaan door de tijd. Daarom is mijn keramiek zeer geschikt als urn. Maar ik ben niet altijd ernstig. Potten met een dekseltje in de vorm van een heksenhoed staan voor de grappige kant van het le ven." Rjl Zomerentoonstelling in de St. Baafs- kerk in Aardenburg, t/m 15 augus tus. Geopend: dagelijks t/m 22 juli 11.00-17.00 uur; 23 juli t/m 15 au gustus dagelijks 13.00-17.00 uur. Tangosalon met zang en gitaar in Paradiso WESTKAPELLE - Strandpaviljoen Pa radiso houdt vandaag een Tangosa lon. Er is vanaf 2L30 uur live-mu- ziek van gitarist Kay Sleking en zangeres Maria José Ortiz. Sleking studeerde tangogitaar bij de Argen tijnse grootmeester Coco Nelegatti en speelt sinds de jaren negentig in diverse tangoformaties. Hij richtte zelf het kwartet Guitarras Tango op, met Maria José Ortiz als zangeres. Zij is oorspronkelijk uit Argentinië afkomstig. Het strandpaviljoen ligt tussen Westkapelle en Zoutelande, achter huisjespark Joossesweg. Tien zendt compilatie van Concert at Sea uit SCHARENDIJKE - Een samenvatting van Concert at Sea, twee weken ge leden op de Brouwersdam, is vrij dag 20 juli vanaf 23.00 uur te zien bij Tien. De uitzending, die ander half uur duurt, bevat de hoogte punten van het festival. Van elke band en artiest (De Dijk, VanVel- zen, Blof, Trijntje Oosterhuis, zan ger Tom Chaplin van Keane) zijn meerdere nummers te zien. Concert at Sea wordt op 28 juni 2008 opnieuw gehouden. Voor de ze derde editie zijn, zonder dat het programma bekend is, al enkele duizenden kaarten verkocht. Fortepianist Van Oort in Veere en Middelburg VEERE - De Van Swieten Society, onder leiding van fortepianist Bart van Oort, treedt zondag 22 juli op bij Muziekpodium Zeeland, in de Grote Kerk in Veere. Het concert begint om 15.30 uur. Het ensemble speelt in kleine bezetting (fortepia no, viool en cello) pianotrio's van Haydn, Hummel en Beethoven. Van Oort is dezer dagen ook in Middelburg in het kader van de Summer School van de Roosevelt Academy. Vandaag (20.00 uur) geeft hij een openbaar concert in de Kloveniersdoelen. Tot en met dinsdag verzorgt hij masterclasses. ZIERIKZEE - De uit Zeeland afkom stige cineast Erik de Bruyn is in de prijzen gevallen tijdens Internatio nal Short Film Festival in de Itali aanse stad Montecatini Terme. Hij won met De getuige de President's of Italian Republic Award, de prijs die wordt toegekend aan de beste korte film in het programma-on- derdeek 'The Look of Europe: The Migrants'. De getuige, vorig jaar ook genomi neerd voor de NPS-prijs voor de beste korte film, wordt omschre ven als een kafkaëske thriller over de verwarring van een getuige van doodslag. De cast bestaat uit onder anderen Titus Boonstra, Anniek Pheifer en Theo Maassen. De Bruyn is vooral bekend gewor den door zijn lange speelfilm Wil de mossels (2000), die zich in Zee land afspeelt. Binnenkort komt zijn volgende grote film uit: Nadi- ne. Deze gaat op 29 september in première tijdens het Nederlands Filmfestival in Utrecht. De hoofd rol wordt gespeeld door drie actri ces: Monic Hendrickx, Halina Reijn en Sanneke Bos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46