in de duinen Eerst was het pionieren Zaterdag 14 juli 2007 Ze kwamen op brommers en met de tram uit Rotterdam door René Schrier Vóór de oorlog meldden zich al de eerste kampeer- pioniers met hun tentjes in Zeeland. Het strand en de duinen hadden de meeste aantrekkings kracht. En dan vooral op Walcheren om dat dat in die tijd het makkelijkst bereikbaar was. Op de stranden verschenen de eerste huisjes, som mige verrijdbaar. Andere badgas ten kozen voor een hotel of pen sion of voor de luxe van een vakan tiehuisje. Zonder toerisme hadden de muizen op Walcheren nu dood voor de kast gelegen. Na de oorlog nam de toeristische belangstelling voor Zeeland toe. En het waren vooral agrariërs die daar op inspeelden. Nico Beije in Renesse was zo ie mand. Een boer met varkens en kippen die van alles en nog wat aanpakte. Hij verhuurde huisjes en tenten en dat ging niet slecht. Na verloop van tijd opende hij cam ping Bona Fide die nu door zijn kleinzoon en naamgenoot gerund wordt. Nu een camping met 500 staanplaatsen. Het was een tijd waarin de toeris ten met de tram naar de Schouw- se westhoek kwamen. Bij het eind punt stonden de bakker en de sla ger al met een notitieboekje te wachten om de bestellingen op te nemen. Beije herinnert zich nog wel dat de eerste Duitsers op brommertjes naar Schouwen kwa men. De auto en letterlijk daaraan gekoppeld de caravan waren nog niet zo in trek. Na de watersnood ramp nam het toerisme helemaal een vlucht op Schouwen-Duive- land. In Vrouwenpolder was de opa van Sam de Visser een recreatiepio nier. Hij was de dorpstimmerman. Tegenwoordig zouden we aanne mer zeggen. Elke winter bouwde hij een vakantiehuisje op wat nu Breezand wordt genoemd en in de zomer verhuurde hij ze. Zo on stond een compleet bungalowpark dat nu nog steeds door de familie gerund wordt. De Visser: „Meer mensen sprongen op het toerisme in. Ze verhuurden stukken van hun huis of hun hele huis en woonden zelf in de schuur in de zomer. Het legde het dorp geen windeieren. Trouwens de hele ge meente Veere niet. Als het toeris me er niet was geweest hadden de muizen nu dood voor de kast gele gen. Dan was er in Vrouwenpol der geen winkel meer geweest. Maar ook voor de ambtenaren is het niet slecht. Als je ziet wat er aan toeristenbelasting bij de ge meente binnekomt. Gigantisch." Badkoetsjes op het strand bij Domburg, rond 1952. foto Beeldbank Zeeland Kamperen in 1965 in Zeeuws-Vlaanderen. foto Beeldbank Zeeland Duitse jongeren met de brommer naar Dishoek (1961). foto Beeldbank Zeeland Kamperen bij Dishoek omstreeks 1939. foto Beeldbank Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43