'Ik zou graag Verkeersvrijwilligers wijzen toeristen op vrije parkeerplaatsen Weg langs de kust moet veiliger PC-helpforum is A-team van Internet Mosselfeesten in Middelburg nu ook op Dam 30 Zaterdag 14 juli 2007 pzc W Zoutelande wil gasten van dienst zijn bij zoeken parkeerplaats. door Nadia Berkelder ZOUTELANDE - Vrijwilligers wijzen vanaf vandaag toeristen de weg naar een parkeerplaats. Daarmee moet voorkomen worden dat men sen gaan zoeken en door het dorp heen-en-weer gaan rijden. Het is een initiatief van Zoutelande Ac tief, een organisatie die evenemen ten in het dorp organiseert. „We hebben net voor het tweede jaar een flinke parkeerplaats voor vijfhonderd auto's, maar die ligt net buiten het dorp, bij de voetbal velden", zegt S. Koets, onderne mer in Zoutelande. „Mensen kun nen die parkeerplaats niet zo goed vinden. We willen voorkomen dat ze door het dorp gaan rijden." De mensen die toeristen naar de vrije parkeerplaatsen verwijzen, zijn vrijwilligers. Het is de bedoe ling dat er binnenkort worden op geleid tot verkeersregelaar. Koets: „Momenteel werken we nog met stewards, maar die hebben geen enkele bevoegdheid. Verkeersregel aars wel, die zijn ook bij de politie bekend." Voorlopig zijn de vrijwilligers al leen actief in het weekeinde en op dinsdag, als het markt is in Zoute lande. „Maar als uit het weerbe richt blijkt dat het tropisch wordt op bijvoorbeeld woensdag of don derdag, schakelen we ze ook in", zegt Koets. De stewards krijgen een cadeaubon voor hun werk zaamheden. Het initiatief van Zoutelande Ac tief is een reactie op de plannen van de gemeente Veere om be taald parkeren in te voeren in het dorp. „Dat hangt nog steeds als een zwaard van Damocles boven ons hoofd. Wij willen graag voor komen dat het doorgaat." WethouderMelse (verkeer, SGP) bevestigt dat er nog steeds een on derzoek loopt naar de maatregelen om het parkeren in Zoutelande be ter te regelen. Het onderzoek is vo rig jaar al uitgevoerd. „Maar het wordt dit jaar herhaald want er zijn een aantal zaken niet goed ge gaan." Melse is blij met het initiatief van Het initiatief van ondernemers in Zoutelande is een reactie op de plannen van de gemeente Veere om in hun dorp betaald parkeren in te voeren. de ondernemers in Zoutelande. „Het gaat erom dat de bezoekers goed opgevangen worden. Deze wethouder heeft de ondernemers, ook die in de kernen Domburg en Veere, verschillende malen duide lijk gemaakt dat ze zelf initiatief moeten nemen. Ze moeten niet al tijd met het vingertje naar het ge meentebestuur wijzen voor een oplossing." „We beginnen nu te beseffen dat we de toerist een beetje moeten verwennen", zegt Koets. „En we moeten oppassen dat we mensen niet overal voor laten betalen. We moeten goed uitdragen dat we pro beren te helpen. Zo willen we bij- voorbeeld ook een fietsopvang re gelen als het markt is. En we delen folders uit over parkeren." Ondernemers en het gemeentebe stuur moeten toeristen beter ont vangen, vindt ook Melse. „Als ze een parkeerboete krijgen, gaat dat toch mee terug met onze oosterbu ren. En als je een lange reis achter de rug hebt, dan is het toch prettig dat je op een vriendelijke manier geholpen wordt? Parkeercapaciteit is er genoeg, daar ben ik van over tuigd. En het gaat er ook niet om dat wij een bepaald aantal bonnen willen schrijven." Adviessnelheid op Westkapelseweg omlaag naar dertig kilometer. zoutelande - De Westkapelseweg tussen Zoutelande en Westkapelle moet veiliger worden. Automobi listen wordt vanaf volgende week geadviseerd om ter hoogte van het Kustlicht maximaal dertig kilome ter per uur te rijden. Volgende week worden borden geplaatst. Direct langs de weg zijn parkeer plaatsen. Veel mensen zetten er hun auto neer en steken vervol gens over naar de duinen. Ook zijn er veel voetgangers die vanaf vakantiepark Kustlicht richting het strand gaan. Dat leidt regelmatig tot gevaarlijke situaties en ongeluk ken. In april is er een zesjarig jongetje verongelukt. Hij stak tussen de ge parkeerde auto's door de weg over. Hij werd geschept door een auto mobiliste. Het jongetje overleed een dag later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De provincie, de beheerder van de weg, onderzoekt samen met de ge meente Veere of het mogelijk is om tijdelijk op een andere plaats parkeerruimte te maken. In de toe komst wordt de situatie helemaal anders, dan is de Westkapelseweg geen doorgaande route meer. De duinen bij Zoutelande worden tussen 2022 en 2050 landinwaarts versterkt. Dat is nodig om ook in de toekomst beschermd te zijn te gen extreem hoge waterstanden bij storm. De uitbreiding van het duin maakt onderdeel uit van het project Zwakke Schakels. Als ge volg van het verleggen van de dui nen moet er ook een andere weg komen. Op de weg geldt een maximum snelheid van zestig kilometer per uur. Het is volgens W. Houmes van de provincie niet mogelijk om dertig als maximumsnelheid in te voeren. „Dan moet je de weg ook aanpassen. Het is voor mensen al moeilijk genoeg om zich aan zes tig te houden." Tijdelijke supermarkt in Middelburg moet per 1 september dicht. door Carla van de Merbel middelburg - Super De Boer aan de Veerseweg in Middelburg houdt de laatste week van augus tus uitverkoop. Noodgedwongen, want de zaak moet per 1 septem ber dicht. Het pand waarin de win kel is gevestigd, wordt gesloopt om plaats te maken voor aan- en toe voerwegen naar de nieuwe N57. Exploitant Wim Tevel wist dat zijn zaak aan de Veerseweg tijde lijk was. November 1999 begon hij de super in het pand van garage Dijkwel. Met de gemeente werd de afspraak gemaakt dat dat voor vijfjaar zou zijn. In 2004 kreeg Te- vel verlenging. Tot het nieuwe win kelcentrum - met een supermarkt van Albert Heijn - in de Veerse- poort klaar is, mocht Super De Boer aan de Veerseweg blijven. Maar vertraging bij de bouw van het winkelcentrum en de aanleg van de nieuwe N57 halen een streep door dit plan. De gemeente heeft met Rijkswaterstaat de af spraak gemaakt dat het pand uiter lijk 1 september leeg wordt opgele verd. Rijkswaterstaat zal het dan slopen, de grond saneren en begin nen met de voorbereidingen voor de N57. Het winkelcentrum in de Veerse- poort wordt halverwege volgend jaar opgeleverd. Wim Tevel had graag tot die tijd zijn supermarkt open gehouden. „Ik zou graag mijn karwei afmaken. Ik had ge dacht 'de ene week deze winkel dicht en dan de week erop de Al- bert Heijn open'. Het is gewoon jammer. M'n klanten zitten straks bijna een jaar zonder winkel." Tevel heeft een huurcontract met de gemeente dat op 31 december afloopt. Gezien de afspraak (Super De Boer blijft tot Albert Heijn opengaat) had dit contract ver lengd kunnen worden. In ieder ge val had Tevel tot eind van het jaar zijn super aan de Veerseweg kun nen exploiteren. Voor de vier maanden dat hij eerder moet stop pen, krijgt hij een schadevergoe ding. „Het is voor mij allemaal niet zo rampzalig hoor. Ik ben 62 en ik hoef niet meer per se te wer ken. Maar ik vind het hartstikke leuk. Ik ben eigen baas en kan m'n eigen tijd indelen. En het is leuk om met de mensen om te gaan." Bij de super werken vijf vaste en tien tijdelijke arbeidskrachten. Vol gens Tevel hebben zij begrip voor de situatie. „Die komen wel weer aan het werk." 'Het is gewoon jammer. M'n klanten zitten straks bijna een jaar zonder winkel' De klanten vinden het jammer dat hun super ermee moet stoppen. Tevel: „Veel mensen zeggen 'ik zal jullie missen'. We hebben veel klanten uit de Veersepoort en ook uit Veere." De'super beschikt over een ruime gratis parkeergelegenheid en veel mensen vinden dat handig. Een mevrouw in een witte Mercedes is vaste klant. „Ik woon in Zuid maar heb een zaak in de buurt. Ik doe hier elke week boodschappen. Het is jammer en eigenlijk onzin dat-ie nu al dicht moet." Ook een mevrouw uit de Julianastraat is vas te klant. Zij vindt het 'heel erg' dat de winkel dichtgaat. „Moet ik straks naar die dure Albert Heijn." Einde aan tijdelijk bestaan Super De Boer Veerseweg - In 1999 huurt supermarktconcern Laurus een deel van het pand van ga rage Dijkwel. Laurus verhuurt het als Super De Boer door aan Wim Tevel. s- In 2002 neemt de gemeente het pand in verhuurde staat over. In 2004 ontstaat een conflict tussen gemeente en Laurus over de huur van een winkel in de Veersepoort. De gemeente wint, Laurus 'vertrekt'. Tevel gaat de winkel rechtstreeks van de gemeente huren. Het pand is nu eigendom van Rijkswaterstaat. Die sloopt het i.v.m. N57. Team van vijftien deskundigen helpt bij computerproblemen. door Lilian Dominicus yerseke - Yannick de Koeijer (15) uit Yerseke vat het probleem sa men: „Je gaat naar de winkel, want je computer vertoont manke ment. Dan ben je je pc lange tijd kwijt en krijg je waarschijnlijk ook nog een grote rekening. Terwijl je vaak met wat hulp makkelijk zelf een oplossing kunt vinden." Maar waar vind je hulp als je zelf geen whizzkid in de buurt hebt en je pc? Dat simpel: zet een hulp kreet op de Nederlandstalige inter netpagina www.pc-helpforum.be. Vijftien jonge, maar kundige men sen staan daar 24 uur per dag klaar om alle mogelijke vragen op com putergebied te beantwoorden. Dat gebeurt belangeloos. „We doen het voor de bedankjes", zegt Yan nick. Hij is een van die vijftien des kundigen die bijna dag en nacht klaar staan. „Ik zit de hele dag ach ter het scherm", verklaart hij. ,,'s Nachts om twee uur ga ik slapen, om acht uur sta ik op en begin ik weer vragen te beantwoorden. Ik heb niet zo veel slaap nodig.." „Als ik uit school kom, ga ik direct weer aan de slag", zegt Yannick. Bestaat er dan niet zoiets als huis werk? „Heb ik meestal al af als ik thuiskom. Ik zit op het Groen Col lege. Eigenlijk is het niveau voor mij te laag. Maar toen ik van de ba sisschool kwam wilde ik iets met mijn handen doen, iets met groen. Toen ik klein was, zat ik hele da gen bij de bloemist." Het toekomstperspectief is inmid dels honderd procent veranderd. Yannick gaat volgend jaar de ia-opleiding op mbo-niveau vol gen in Vlissingen. De omslag is in Yannick de Koeijer knutselt aan een computer in de schuur van zijn ouder lijk huis in Yerseke. foto Willem Mieras een jaar tijd gekomen. Yannick was een jaar geleden niet de whizz kid die hij nu is. „Ik was een leek. Ik wilde wat weten over een pro bleem op de pc, dus ik ging op google kijken. Zo kwam ik bij deze website; die was toen nog klein. Ik ging me steeds meer verdiepen in de materie en adviseerde andere gebruikers. Toen vroegen ze of ik ook medewerker wilde worden." De site, die nu iets meer dan een jaar in de lucht is, groeit gestaag. Yannick: „We groeien nog elke dag." Het succes van de site ligt in de eenvoud. „We zijn ermee be gonnen omdat vooral voor de be ginnende pc-gebruiker te weinig hulp op internet is te vinden. Alles wordt ook te moeilijk uitgelegd. Wij kunnen veel mensen helpen, die daarmee veel geld besparen." middelburg - Het mosselfestival in Middelburg waaiert dit jaar uit tot en met het Damplein. Het festi val begint op donderdag 26 juli en duurt drie dagen. Het mosselfestival betekent niet al leen maar eten. Er zijn ook mu- ziekoptredens en er lopen straatar tiesten rond. Bovendien worden er kookworkshops gegeven om op verschillende manieren mosselen te leren klaarmaken. Het hart van het festival blijft in de Vlasmarkt, maar ook dit jaar is er weer een podium op het Koor kerkplein. Ook op het Damplein zijn optredens. Deelnemers zijn: Restaurant de Gespleten Arent, Ca fé 't Fust, Cafe Bommel, Café 't Hof De Groene Pulk, de Mug, Ca fé Rooie Oortjes, Restaurant Medi- terraneo, Desafinado, "VIPPP' De Variant, Restaurant De Gouden Bock, Restaurant La Piccola Italia, Café Rockdesert en Het Lab.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32