Huisje boompje beestje niet voor iedereen weggelegd H Frotsen De krant 4 weken voor €9,95! PZC Kritiek op bestuurscultuur valt slecht bij CDA 2 Zaterdag 14 juli 2007 PZC MAIKEL HARTE Vorig weekend werd ik meegenomen naar de Westkap- pelse kermis. „Da's iets voor joel", werd me gezegd. Het zal wel, dacht ik. Een dorpskermis is vaak niet meer dan een draaimolen, een poffertjeskraam en een excuus voor het dorp om met z'n allen tegelijkertijd in de kroeg te zitten. Gezellig, maar als buitenstaander heb je er vaak weinig te zoe ken. Deze Zeeuws-Vlaming is dan ook op kousenvoeten Westkap- pelle binnengeslopen. Langs de draaimolen, langs het poffer tjeskraam en langs het café. Maar daar hield, tegen mijn ver wachting in, de kermis in Westkappelle niet mee op. Ik kwam terecht in een stoet van ruim honderd in het wit geklede man nen, variërend in de leeftijd van 18 tot 8o, die arm in arm het ene na het andere zeemanslied aanhieven en zo door het dorp trokken. Een Westkappelenaar moet me hebben zien staan genieten en begon me van tekst en uitleg te voorzien. „Dat bin de gaaieschie ters. Vanaf een uur of vuuf's morgens trekken die al deur de straeten. Met de trommel voorop gaen ze richting de zeediek. Daar schieten ze met oude geweren op stroenken, dat bin houtblokken die op hoge paelen staen. Noe hebbe ze pauze en dan zingen ze. Wat ei je noe oort is 'het meisje van Stavoren'. Dat ei meer dan 30 coupletten." Niet dat er iemand het 31e couplet niet meezong. Integendeel, allemaal even hard. Fantas tisch, en dat met als enige begeleiding een trommelaar. „Da's Frits de Frotser", zei m'n gids. „Aparte naam, typisch van hier?", vroeg ik. „Nee, das z'n bienaeme", zei hij. „Wat is dan een frotser?", vroeg ik. „Iemand die frotst natuurlijk", ant woordde hij verbaasd. Maar wat is frotsen? „Ah gewoon, pieln." Ik heb oh ja gestommeld, maar ze leggen het me vol gend jaar nog maar is uut: frotsen. Niet dat er iemand het 31e couplet niet meezong COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, zaterdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon- Jong en onbezonnen. Tijd om de vleugels uit te slaan. Kamers hebben afgedaan en een eigen woning lonkt. Liefst gelijk 'koop'. Maar dat ideaal wordt ook in Zeeland steeds onbereikbaarder. door Cornelleke Blok en Marcel Modde nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. et zijn spannende tij den. Victor Amador (22) en Carola Vree (21) zijn verliefd geworden op een alleraardigst huis aan de op gang naar de Nieuwe Haven in Zie rikzee. Voor 149.000 euro is het van hun en varen de bootjes prak tisch door de achtertuin. Driehon derd kuub groot, met in totaal vier slaapkamers. „We moeten er nog wel wat aan doen, maar op zich een ideaal stekje", zegt Victor trots. Anderhalfjaar geleden streek het jonge stel neer in het Schouwse Serooskerke, in een huurhuis, vlak bij het restaurant waar ze werken. Van daaruit begonnen ze hun zoektocht naar een koopwoning. „We willen toch iets van ons zelf. We hebben in eerste instantie ge zocht naar een huis dat een beetje af was. Maar dat is even anders ge lopen. Op Schouwen-Duiveland kom je óf uit bij een heel klein huisje dat er netjes uitziet, óf bij een ruimere woning waar nog veel aan moet gebeuren. Toen we het huis aan de Hoofdpoortstraat zagen dachten we eerst dat het niet voor ons was weggelegd. De uikomst van het gesprek met de hypotheekadviseur was dus best wel verrassend. En het lukt ook zo. We werken twaalf uur per dag, eten en drinken op het werk en zijn slechts twee dagen per week vrij. Dus veel geld maken we ver der niet op." Hulptroepen staan klaar om te hel pen bij de verbouwing. „We begin nen met één slaapkamer, badka mer en keuken. Als dat maar net jes is. De rest komt later wel. Eerst weer een beetje sparen." Sabrina Peeters (29) woont nu nog in Bergen op Zoom. Ze wil graag dichter bij haar werk wonen en is daarom al vier maanden op zoek naar een woning in Goes. Ze is dan wel geen échte starter, maar nog steeds is het voor haar niet makkelijk iets te vinden. „Ik heb een huis in Utrecht verkocht, dus ik had al wat geld. Ik dacht: in Goes lukt het makkelijk om een huis te vinden, want daar is het veel goedkoper, maar dat is hele maal niet zo. Ik zoek een woning van rond de 170.000 euro, naar een veel lagere prijs hoefik ook niet te kijken. Ik wil het liefst een huisje, maar zelfs appartementen beginnen al bij 140.000 euro. Ik wil graag in de buurt van het cen trum in Goes wonen. In de omlig gende dorpen zijn wel huizen te vinden in een lagere prijsklasse, maar daar wil ik liever niet wo nen. Maar ja, misschien stel ik wel te veel eisen." Jan Reinhoudt (21) uit Kloetinge heeft onlangs een woning gekocht, vlakbij het centrum van Goes. Een toevalstreffer. „Ik stond ingeschre ven voor huurwoningen, maar toen kwam ik dit tegen. Ik merk dat er maar weinig woningen zijn in die prijsklasse. Ik wilde graag dicht bij het centrum. Dat was één van de voorwaarden. Ik heb ook wel eens naar een huis in Borssele gekeken, maar dat vond ik niet ide aal." Voor financiering van de wo ning, die 160.000 euro kostte, had )an zijn ouders nodig. „Ik ben nog bezig met een opleiding en heb geen vast contract. Daarom heb ben mijn ouders garant gestaan. Als ze dat niet hadden gedaan, had ik het huis nooit kunnen ko pen. Ik moet er best veel aan op knappen. Er moet sowieso bijna overal dubbel glas in gezet wor den, een nieuw plafond, keuken en badkamer. Ik doe de timmerop- leiding, dus ik ga proberen om het zelf te doen. Dat lijkt me leuk." Een extra lening afsluiten voor de verbouwing zat er niet in. „Dan wordt het wel erg krap met m'n hypotheek. Ik heb nu al een maan delijkse last van meer dan 500 eu ro. De verbouwing hoeft niet met een. Ik ga gewoon steeds wat spa ren en dan weer iets verbouwen. Daar trek ik wel een paar jaar voor uit. Ik blijf voorlopig nog even thuis wonen." Jan realiseert zich dat hij straks minder geld te beste den heeft. „Daar heb ik al over na gedacht. Ik kan een stuk minder vaak uitgaan, maar dat vind ik het wel waard. Ik nodig mijn vrienden gewoon thuis uit voor een bier tje." Regelingen voor starters Verschillende gemeentes in Zeeland verstrekken startersle- ningen. Een beperkt aantal star ters kan bij de gemeente een lening - bovenop het hypo theekbedrag - afsluiten, waar over de eerste jaren geen rente of aflossing betaald hoeft te worden. De overheid verstrekt aan star ters - die aan bepaalde voor waarden voldoen - een zogehe ten koopsubsidie, om het ei gen woningbezit te stimuleren. De subsidie is een maandelijk se belastingvrije bijdrage in de hypotheeklasten. Meer informa tie via www.senterno- vem.nl/rgo/koopsubsidie. Sommige banken verstrekken een 'generatiehypotheek'. Daarmee kunnen starters een huis kopen met financiële hulp of garantstelling van ouders. PZC I Oonja Odijk bron CBS, NVM Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 "per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuurde bon naar: PZC Lezersservice,Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Statenfractie stelt vragen over rapport veranderingen Zeeland. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Statenfractie van het CDA heeft grote moeite met een door de provincie meebetaald onderzoek naar noodzakelijke ver anderingen (transities) in Zeeland. Met name kritische opmerkingen over (confessionele) politici en de behoudende bestuurscultuur zijn heel slecht gevallen bij de CDA'ers. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van fractieleider Kees van Beveren. Het gaat om het project 'Verken ning transities in Zeeland', dat in opdracht van de Hogeschool Zee land en de Zeeuwse Milieu Federa tie is uitgevoerd door het Dutch Research Institute For Transitions (Drift), dat verbonden is aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Van Beveren wil onder meer we ten hoeveel HZ en ZMF zelf heb ben betaald aan het onderzoek en of de uitkomsten van het rapport voldoende (wetenschappelijk) on derbouwd zijn. Zo is het CDA be nieuwd in hoeverre de opmerking dat in Zeeland veel zaken onder hands worden geregeld, door fei ten wordt gestaafd. Hij vraagt ook welke besluiten van de Staten afge lopen jaren zijn tegengehouden door de behoudzucht van de chris telijke partijen CDA, CU en SGP. Eén van de aanbevelingen in het rapport is: verder onderzoeken hoe het veranderproces in Zeeland gestalte kan krijgen. Van Beveren informeert of de provincie daar aan weer mee gaat betalen. Hij vindt dat bij een vervolg in elk ge val Provinciale Staten éérst hun zegje moeten kunnen doen. Huizenprijzen over de afgelopen twintig jaar '87 '88 '89 '90 '91 '92 '93 '94 '95 '96 '97 '98 '99 '00 '01 '02 '03 '04 '05 '06 Gemiddelde verkoopprijs van een bestaand huis Zeeuwse eilanden Gemiddelde verkoopprijs van een bestaand huis 'Zeeuws-Vlaanderen Gemiddeld besteedbaar inkomen per persoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2