dubbelklikken I i Hl <®te# PZC Zaterdag 14 juli 2007 I 25 De Sony DSC-H9 heeft veel extra's: een groter en bovendien kantelbaar Icd-scherm, nightshot en een directe button voor lichtmeting. SONY DSC-H9 Sony heeft zich opgewerkt tot de grootste verkoper van compactca- mera's. Die compactheid is er niet bij de tamelijk lompe H9. Die moet het niet van z'n design heb ben wel, van z'n zoom (15X) en de foto's die daarmee gemaakt wor den. We waren verbaasd door de hoge kwaliteit en scherpte van uit de losse hand gemaakte foto's met Sony's topmodel op het gebied van superzoom. Super Steadyshot, zegt Sony, en met recht. Kijk maar naar de maanfoto bij dit verhaal, die in de camera zelf nog twee keer is uitgesneden en uitvergroot en toch redelijk mooi blijft. De grootste schade zit 'm hier in de ruis, die zich al bij 400 ISO open baart. Opletten dus bij binnenshuis of in de schemering fotograferen zon der flitser in de hoge ISO-stand, dat levert zeker uit de hand grofkorreligheid op. Al is daar op de computer nog weer van alles aan te doen. Buiten doet de Sony echt geweldig werk. Mooie natuurgetrouwe kleu ren en een goeie scherptediepte. Vergeleken bij de goedkopere H7 biedt de H9 veel extra's: een groter en bovendien kantelbaar lcd-scherm, nightshot en directe buttons voor lichtmeting en burst (meerdere opnamen bij het in drukken van de sluiterknop)De bediening is, mede door een opval lend scrollwheel, prettig maar even wennen. Tot de extra mogelijkheden be hoort verder de aanschaf van een tele- en een groothoeklens. Sony DSC-H9. 8,1 megapixel, 7,5 kantelbar lcd-scherm, JPEG, 499 eu- De achterkant van de Olympus SP-550UZ. De Panasonic DMC-TZ3 De Sony DSC-H9. onderzoeksbureau GfK in Don gen, waar eindeloze hoeveelheden statistische gegevens worden ver werkt, hebben ze er goede ervarin gen mee. In oktober 2006 betrok het bedrijf een nieuw pand, inge richt met een volledig ergono misch concept. Om een stijging van de bestaande veertig RSI-gevallen te voorkomen, voer de GfK pentabletten in. Momenteel zijn er honderd in bruik. Het aantal mensen met RSI daalde tot nul. Laatst liet Wacom in Almere een professor opdraven uit Darmstadt. „Is de tabletpen een ergono misch alterna tief voor de muis?", begon Het nieuwe pentablet van Wacom. foto GPD Hardo Sorgatz zijn betoog. Hij se lecteerde uit een groep van hon derd studenten de zestig beste vrij willigers, allen met tien jaar muis ervaring. Ze mochten twee uur oe fenen en moesten daarna aan de bak met muizen en pentabletten. Om de stress nog wat te verhogen, creëerde Sorgatz lichteffecten en kantoorgeluiden. Elektro des op de arm maten de spier- activiteit. De studenten klikten op smi- ley's, trokken lij nen en versleep ten mapjes op het bureaublad. Om de druk op te voeren, loof de de professor een beloning uit voor de snel- Die kreeg 0 euro. „Ze waren goed gemoti veerd. Dat was nood zakelijk voor de test." Sorgatz onderbouw de zijn relaas met grafieken. Wer ken met de pentablet levert min der spieractiviteit op en ook daar na in rust is de arm minder ge spannen. „Met de muis heb je last van kleine samentrekkingen van de onderarmspieren, niet met de pen. Dit gebeurt als twee elkaar te genwerkende spieren zich tegelijk aanspannen", aldus de professor. „Die samentrekkingen leveren RSI op." De conclusie van Sorgatz is: het pentablet is een mooi alterna tief. De stand van de onderarm is niet onhandig gedraaid zoals met de muis. Met de pen weet je waar je 'bent' op het scherm. „Repete rende bewegingen zorgen voor pijnklachten in de arm. Dat zou ook met de pen kunnen gebeuren. Het beste is regelmatig te wisselen, de ene dag de muis, de andere dag een pen." Onlangs dook nog een andere pen op, die samenwerkt met de Black berry. Want tekstjes intikken op deze zakcomputer is geen sinecu re. De PapcrIQ, die los opereert, bergt de echt met inkt geschreven krabbels op in zijn geheugen. Via de Blackberry is de tekst door te sturen naar een computer. Deze di gitale pen kost 370 euro en gaat maar drie jaar mee. Dan is zijn bat terijtje op. www.rsi-online.de www.wacom.nl Wa en com Wacom produceert 80 procent van alle pentabletten. Het Japanse bedrijf Wacom is opgericht in 1983. De naam is een samenvoeging van wa en com, oftewel harmonie en com puter. De jaaromzet van het bedrijf bedraagt 200 miljoen euro. 7 procent van de omzet gaat naar onderzoek en ontwikke ling van producten. Wacom telt vijfhonderd werk nemers. ETALAGE KLEIN HAK Dat Geox ademt, is leuk, maar het gaat bij schoe nen ook om vormgeving. Daar waren we tot nu toe niet bijster van onder de indruk, maar dat is natuurlijk persoonlijk. Het Ita liaanse merk doet een nieuwe poging de harten te winnen met ballerina's met een heel klein hakje. Met klassieke boog- jes, gaatjes en riempje, en een puntvorm die een beetje Oos ters aandoet. De schoen heet Na- dine en kost 109,95 euro. GRIJS MET KLEUR Zes op de tien mannen zeggen iemand te kennen die het grijze haar verft, maar slechts één op de twintig zegt het zelf te doen. Just for Men is een haarkleurmiddel dat beweert de grijze haren hun oor spronkelijke kleur terug te ge ven, zonder dat het eruit ziet als of het geverfd is. Het houdt zes weken voordat het gaat verva gen. Het kost 11,95 euro en is er in (donker)blond, zwart en ver schillende tinten bruin. www.justformen.nl DE HERSENS VAN NICOLE „Het trainen van mijn hersenen is een fantastische manier om me jong van geest te blijven voe len", zegt Nicole Kidman. Nin tendo betaalt haar om dat te zeg gen. Ze promoot in reclamespot jes de nieuwste troef van de spel letjesfirma. Die heet Meer Brain Training van dr. Kawashima: Hoe oud is jouw brein? Hersen- training is een populaire bezig heid. Al meer dan tien miljoen mensen doen dat dagelijks enke le minuten. Hoe oud het brein van de 40-jarige Kidman is, ver meldt het persbericht overigens niet. Wel de prijs van Meer Brain Training, 30 euro. INC ERN A< De prestaties van geheugenkaartjes blijven ons verbluffen. Ze worden klei ner, maar er past meer informa tie op. Sandisk stopt 8 gigabyte in een kaartje dat kleiner is dan een vingernagel. Dat zijn twee duizend muzieknummers, meer dan vijfduizend foto's of vijf uur film. Sandisk heeft testmo dellen van de micro SD-kaarten ter beschikking gesteld aan de belangrijkste fabrikanten van te lefoons, zodat die er alvast mee aan de slag kunnen. „Met deze kaarten kan elke mobiele tele foon met een micro SD-sleuf over net zoveel opslagcapaciteit beschikken als de iPhone", stelt Jeff Kost namens Sandisk. De prijs is nog niet bekend. GOED-GEMERKT Na het verlies van vier jassen, vijf sweaters en een enkele schoen had moeder Anouk van Schaardenburg uit Amersfoort het helemaal gehad. Ze bedacht een manier om alle spullen te merken met stickers en instrijklabels. Via de website www.goed-gemerkt.com zijn de labels eigenhandig naar persoon lijke voorkeuren te maken en te bestellen. Een kwestie van de naam en tekst intikken, letterty pe en merkje kiezen. Ze overle ven vaatwasser, magnetron, was machine en droger. Als het aan Van Schaardenburg ligt, merken we alles: van Gameboy-spelle tjes tot zwembroeken en lunch- doosjes en drinkbekers. De plak- labels kosten 12,95 euro, de in strijklabels 9,95 euro, beide per vijftig stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25