Prinses Victoria klaar voor Zweedse kroon enzS (APOTHEKER Excuses BBC aan mm PZC Zaterdag 14 juli 2007 23 haar fitnessprogramma. Van het een, kwam het ander. „Victoria heeft er nog nooit zo goed uitge zien", jubelen de Zweedse dames bladen. „Ze is klaar voor de brui loft", volgt er meteen achteraan. „Het gebeurt wanneer het gebeurt", zegt Victoria daar zelf over in een vraagge sprek ter gelegen heid van haar ver jaardag. „Ik heb geen haast, maar ik hoop dat het er een keer van komt." i Daniel Westling (33) staat ook niet te trappelen. Het le ven onder het vergrootgas van de media is geen pretje, heeft hij de afgelopen jaren al ervaren. Hij wil zijn imperium van luxe sportscholen nog uitbreiden en dat is lastiger wanneer hij echt genoot van de kroonprinses is. Dat ze ouder wordt, doet Victoria niets, zegt ze in het interview. Ze heeft het druk met haar werk op het ministerie van Buitenlandse Za ken en wil zich gaan toeleggen op milieu- en klimaatproblemen. „In tegratie is ook een belangrijk en groot probleem", echoot ze uitspra ken van prinses Maxima, met wie ze net een week in Noorwegen heeft doorgebracht. Victoria, pete kind van koningin Beatrix, is op haar beurt peetmoeder van prin ses Amalia. De dertigste verjaardag wordt vandaag dubbel gevierd. Eerst met een militaire hulde bij het koninklijk paleis in Stockholm, waar ook een tentoonstelling over Victo- Van Jan Térlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn. Pensionering is geen optie. Ko ning ben je tot de dood erop volgt. Carl Gustaf XVI van Zweden liet er vorig jaar bij zijn zestigste verjaardag geen twijfel over bestaan. De pensioengerech tigde leeftijd van 65 jaar geldt voor hem niet. Een ruime meerderheid (61 procent) van de Zweden denkt daar anders over, zo blijkt uit een rondvraag van onderzoeksinsti tuut Demoskop. „Het zou 'goed' zijn als hij aftreedt ten gunste van kroonprinses Victo ria. De koning hoeft zich over de ze uitkomst niet op te winden", zegt pr-deskundige Marianne Ost- land in dagblad Expressen. „Hij kan er trots op zijn dat zoveel Zwe den zijn dochter geschikt vinden voor de troon." Opiniepeilingen zullen de troonop volging echter niet dichterbij brengen. Victoria moet mogelijk zelfs nog een kwart eeuw in de wachtkamer blijven, want de Zweedse vorsten komen uit een sterk geslacht. De voorgangers van Carl Gustaf stierven pas toen ze de negentig waren gepasseerd. Als Carl Gustaf ook zo oud wordt, zit Victoria zelf al tegen de pensioen gerechtigde leeftijd wanneer ze aan de beurt komt. Dan zal uit pei lingen wellicht een voorkeur blij ken voor haar kinderen, zoals in Groot-Brittannië nu ook een voor keur bestaat voor prins William (25) ten opzichte van zijn vader Charles (58). De opvolging houdt de Zweden overigens minder bezig dan de hu welijkse staat van de kroonprinses. Sinds 2002 heeft Victoria verke ring met 'gymkoning' Daniel West ling. Ze ontmoetten elkaar in zijn sportschool, waar Victoria om per soonlijke begeleiding vroeg bij De Britse omroep BBC heeft zijn excuses aan geboden over een blunder bij een documentaire over koningin Elizabeth. In een voorfilmpje dat aan jour nalisten was getoond, leek het alsof de koningin de kamer uit stormde nadat sterfotografe Annie Leibovitz haar had voor gesteld haar kroon af te zetten. Zo was het echter niet ge beurd. Er was met de volgorde van de beelden gemanipuleerd door productiemaatschappij RDF Media die de documen taire maakt. Dat was volgens de BBC een 'menselijke fout'. De omroep heeft zijn excuses aan de Brit se koningin en fotografe Leibo vitz aangeboden. Met het voorfilmpje wilde de BBC de aandacht vestigen op de documentaire Een jaar met de Koningin die dit najaar in Engeland op de buis komt. Voor de documentaire waren onder meer opnames gemaakt van een fotosessie van de we reldberoemde fotografe in maart dit jaar. In het voorfilm- pje is te zien hoe Annie Leibo vitz de koningin voorstelt haar te fotograferen zonder tiara, zodat ze er 'minder opgeprikt' uitziet. Wijzend naar haar kle ding, riposteert de koningin: „Minder opgedirkt, wat denkt u wel dat dit is?" Daarna is de koningin te zien terwijl ze door de gangen loopt en tegen een medewerkster zegt dat ze er genoeg van heeft om zich zo te kleden. Die beelden wa ren echter al voor de woorden wisseling met Leibovitz opge nomen, zo erkende de BBC. meid is.' Dan begint Job over de klus die hij voor Jacco op het oog heeft. Hij vertelt over het huis in Rijswijk waar zaterdag op enig moment mannen met verkeerde bedoelingen aan de deur zullen komen, zo is de verwachting. Er zal niemand thuis zijn. Het is onbekend wat ze vervolgens zullen doen. Maar wat ze ook doen, wat er ook gebeurt, Jacco mag niet ingrijpen. Die mannen mogen onder geen voorwaarde merken dat ze in de gaten worden gehouden. Vervolgens moet Jacco, zeer voorzichtig, absoluut ongemerkt, proberen ze te volgen. Hij moet proberen een aanknopingspunt te vinden over wie ze zijn, voor wie ze werken, wat er aan de hand is. 'Makkie,' zegt Jacco. 'Misschien moet je een iets minder opvallende das om doen, hoe mooi deze ook is,' zegt Leonie. 'Meid, wat dacht je. Deze was vooral omdat ik jou zou ontmoeten. Zaterdag trekt Jacco z'n spijkerbroek aan.' Twee dagen later, zaterdagmorgen. Al om half acht heeft Jacco zijn auto geparkeerd in de straat van de Van Dordts, aan de overkant, een meter of vijftig van de voordeur. Hij heeft vaker met dit bijltje gehakt. In de woning van de Van Dordts is geen enkele beweging waar te nemen, wat geen wonder is, want er is niemand thuis. Bijna vier uur moet hij wachten. En dan gebeurt er iets waar Jacco van opveert. Twee kerels. Een donkere met stekelhaar, niet ouder dan midden twintig zo te zien, en een nog grotere en bredere, blond, die een beetje mank loopt. Jacco maakt zich klein, maar ziet duidelijk dat ze aan de bel rukken alsof die er uit moet. Nog eens bellen ze en daarna bonzen ze op de ruit van wat wel de woonkamer zal zijn. Als ook dat niets oplevert, vertrekken ze. Te voet. Jacco start zijn auto, maar rijdt niet weg voordat ze om een hoek zijn verdwenen. Daarna trekt hij snel maar zo stil mogelijk op en ziet dat de mannen in de zijstraat in twee verschillende auto's stappen. Hij besluit de grote blonde te volgen, maar eerst noteert hij het nummer van de andere auto. Naar Den Haag gaat het, Laan van Meerdervoort. Daar stopt de blonde, parkeert zijn auto langs de straat en belt aan bij een groot herenhuis. Jacco kan niet zien wie er open doet. De blonde gaat naar binnen, de deur gaat dicht. Weer wachten. Eindeloos. Tenslotte kan hij het niet meer uithouden in de auto. Hij stapt uit, en loopt nonchalant richting de brede deur. Op een plaquette staat: Barendrecht en Hartman, advocaten en procureurs. En nog meer, in kleinere letters: Adviseurs in civiele aangelegenheden. Jacco is geen held in memoreren, maar hij doet zijn uiterste best. Na nog ruim een uur komt dan toch eindelijk de blonde naar buiten. Nu ziet Jacco dat degene die hem uitlaat een gezette deftig uitziende heer is. Vanzelf, een advocaat of adviseur of procureur. De man is gekleed in een donker pak, maat jasje groter dan maat broek, met dun, keurig gekamd haar, en een bril waarvan het montuur het licht weerkaatst. De heren geven elkaar een hand en de blonde gaat naar zijn auto. Hij start en rijdt weg. Jacco volgt. Over de Utrechtse Baan gaat het, naar de A4 en dan richting Amsterdam. Osdorp. Waarschijnlijk woont de man daar. Jacco noteert het adres en belt vervolgens naar Job. Dinsdag aflevering 16. Job en Leonie komen meer over Barendrecht en Hartman te weten door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Koning Carl Gustaf kan over vier jaar met pensioen. Kroonprinses Victoria, die zaterdag (vandaag) dertig jaar wordt, is klaar om de troon over te nemen, vindt een meerderheid van de Zweden. Victoria zelf heeft geen haast en papa peinst er niet over om af te treden. ria is ingericht, en daarna de tradi tionele bloemenhulde en feest avond bij het koninklijk buitenver blijf Solliden op het eiland Öland. Daniel zal er ook zijn, maar niet in het openbaar. www.royalblog.nl Aflevering 15: Waarin we kennis maken met Jacco T acco is vijfendertig jaar. Hij heeft een koket I snorretje en draagt pakken in schreeuwerige I kleuren. Hij kent Job van de jaren in de s gevangenis en is zeer aan hem verknocht. Hij probeert min of meer op het rechte pad te blijven, vooral omdat Job dat graag wil. Het is zijn droom dat zijn oudere vriend, die hij beschouwt als een geleerd genie, zoals hij dat uitdrukt, een ingenieuze kraak bedenkt, zoals je dat in films ziet, en dat ze die dan samen uitvoeren. Hij weet ook dat dat niet zal gebeuren. Soms doet Jacco klusjes voor Job en Leonie. Hij veert op van vreugde als Job hem belt in zijn stamkroeg in Rotterdam. 'Ik geef het stalen ros meteen de sporen.' Leonie deinst even terug voor de oranje das en de geplakte haren als Jacco haar hartelijk omhelst. 'Dag schoonheid.' 'Biertje?' vraagt Job. Leonie informeert of er van Jacco's kant nog nieuws te melden valt. Dat is niet het geval. 'Heb je niet weer eens een vriendin?' 'Ja, vanzelf. Momenteel is het Annie. Maar die zit met een kind, wat het lastig maakt. Acht jaar. Een jengelaar.' 'Dus dat is geen blijvertje, die Annie?' 'Ik schat van niet. Hoewel het best een hartelijke door Hans Jacobs foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23