Molen maalde voor soldaten 't Is aoltied een aap of een beer M Nieuwe raadkaart Uit de collectie van verzamelaar Hans Lindenbergh komt de laatste mo- lenkaart die in het kader van het Jaar van de Molens wordt gepubli ceerd. Een opname ergens in Midden-Zeeland gemaakt en de vraag is als gebruikelijk: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 19 juli worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse De raadkaart van vorige week doet Jan Strooband uit 's Gravenpolder sterk denken aan de molen op de stadswal van Hulst. En dat klopt. Volgens hem is de molen in 1792 gebouwd en hij noemt als ei genaren onder anderen de familie Van Waesberghe en vanaf 1931 J. C. van Helsland. „In 1954 verkocht deze de inmid dels vervallen molen aan de ge meente Hulst. Vanaf 1956 volgde een restauratie, waarbij ook weer de wieken werden aangebracht." Strooband wijst op de aanwezig- heidwan de zogeheten Dubbele Poort door de stadswal, waarbij het begrip dubbel pas geldig is van af 1932, toen een tweede poort naast de oorspronkelijke uit 1771 werd gebouwd. „De poort diende niet alleen het wegverkeer, maar ook de stoomtram van de lijn Hulst-Walsoorden, die er tussen 1902 en 1949 doorheen reed." H. Reuling uit Koewacht meldt dat de molen gebouwd is op last van de Generaliteit, om graan te malen voor de in Hulst gelegerde solda ten. Na de restauratie werd de naam Stadsmolen gebruik. „De grote bomen op de voorgrond zijn iepen, die in de jaren zestig van de vorige eeuw allemaal gekapt zijn vanwege de iepziekte." De foto is genomen vanaf de Mo lenberg, waaronder toen nog de Keldermanspoort begraven lag, weet F. Rombout uit Goes. Deze inzender geeft aan dat in de jaren twintig de familie Van de Walle ei genaar was. „Op de molen waren toen onder anderen werkzaam Aloys de Vetter, Peet Rombout (mijn vader) en Stien en Jozef van Helsland. Op tweede Pinksteren 1954 sloeg tijdens zwaar onweer de bliksem in, wat brand in de kap tot gevolg had. Dat was een specta culair gezicht en trok veel belang stelling. De brand was vrij snel ge blust, maar wel moesten de wie ken eraf worden gesloopt. Na de restauratie wordt tot op de dag van vandaag nog steeds, zij het in cidenteel, graan gemalen." Kees Stevense uit Middelburg her innert aan een snood plan uit 1918 om de wallen en bebouwing erop te slechten en de grachten te dem pen. De bekende notaris H. A. van Dalsum leidde het protest ertegen en het plan ging niet door. „Zo doende kunnen we thans nog ge nieten van de prachtige wallen en bolwerken." De molen is in opdracht van het gemeentebestuur gebouwd, stelt Stevense. En wel voor 10.000 gul den door aannemer P. van der Burgt. Boven de zuidelijke toe gangsdeur is het Generaliteitswa- pen aangebracht. Eerste eigenaar was Victor de Schepper.In de Fran se Tijd waren de bezetters beheer der. Onder de molen bevond zich een onderaarde bakkerij met drie ovens. De waardebonnen gaan naar: H. Reuling, Koewacht, F. Rombout, Goes, Strooband, 's Gravenpolder. In de zummer ei je ander nieuws as d'r voor: meêr andacht voe mens en dier en minder voe politiek. De uutdrukking, "t is aoltied een aap of een beer', gae dan soms letterlijk op. Bokito en Knut bin amper uut 't zicht of ze ier in de buurte last van een boensoek. Daè worre de mensen dan mie bezig 'ehouwe, net as toen mie die dolfijnen in de Schelde. De vakantie was eên dag oud en ik zag op Omroep Zeeland da een verkensboer uut Sint Annaland z'n beêsten mie een bal liet spele. Ze brochte het as nieuws: speelgoed voe beêsten om het dierwelzijn te bevorderen. Zö'n journalist ei niks gin sjoege, wan dat is a zö oud as Methusalem. Mae die a t'n ok wè nie kenne. Onze kanarie ei a sinds jaer en dag een belletje, een touter en een soort reuzenrad in z'n koaie. 't Werkt. A je t'r uut'aelt dan ziengt 'n anmerke- lijk minder. Gaè ergens kieke daè a ze muzen of ratten ouwe. Die koaien lieke meêr op de Efte- ling dan op een muzestalletje. Het vreemde was dat die boer d'r zelf nie vee vertrouwen in ao. Dat kan ik ok wè begriepe, wan die ao die voetbal op'ehange an een korte iezere kittek. Noe weet ik nie oe a ze op Tholen voetballe, mae ze doe dat kennelijk glad aars as bie ons, of die vent ei noait op 't voetbalveld 'ewist. Oe ka je noe mie een bal spele die a vast zit? Je zou es wat zie a je die beêsten een gewo ne stevige leren bal gaf In de Zak is t'r een boer die a dat doet en die beêsten geniete enorm. Die ei op de kopse kan ten van de box goalpaelen eschilderd, en d'n elt van de verkens draegt een road petje. Twimaal op een dag goait 'n de bal in 't kot en het is een lust om ze bezig te zien. Het eênige naedeêl is a ze minder ard groeie, omda ze nog a wat calorieën kwiet raeke. Dat vangt 'n op deur ze gehormoniseerde sport drank (epocarbo-nade) te geven, 't Is een ge noegen om d'r naè te kieken, mae dien boer wil gin toeschouwers. Publiek schopt mae rot- zoo. Een ander voorbeeld. Bie Krabbendieke is t'r een groat melkveebedrief Nest de automatische drienkbakken eit d'n boer oute buzen 'emon- teerd en a de koeien daè boe in roepe, dan geve die een prachtig sonoor geluud. Dat ver- oorzaekt een angenaeme trilling en daè gaèt dan wee een diepe ontspanning van uut. A je die koeien zie ligge in die stal, dan krieg je zelf vaek. Zó rustgevend is dat. 't Is een Australische vinding en het eêt de didge- riboeh. De schaepskoaie in Nisse ei dat idee over'eno- me, mae gebruukt beugels mie groate mondur- gels d'r in. De schaepen bin d'r gek op. Ze blaete d'r in en je krieg de moaiste toanen en akkoor den. Je mag komme luustere. Prachtig. De Kre kels uut Westkapelle kunne daè nog een puntje an zuge. A je langs 't Veerse Meer riedt, dan ka je wilde paerden zie lööpe. Om a die beêsten noait motte werke en niks aars te doen as van dat aolmae zouter wordende gos te vreten, vervele die beêsten d'r eigen en gae ze d'r eigen ok mis- draege. Van Natuurmonumenten ze d'r speel goed bie 'ebrocht en het probleem was op'elost. Alverwege de Muidenweg ka je deur een varre- kieker nae de paerden kieke en het is leuk om te zien. D'r is een groate touter daè a ze in kunne stae en die is zö populair da je bienae aoltied een groepje zie staè wachte op d'r beurte. Gae mae es kieke Engel Reinhoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20