Kennismaken met Schelde Een mondkapje kan handig zijn PZC Zaterdag 14 juli 2007 19 Panelen met veel fo to's en weinig tekst ge ven een compleet beeld van de Schelde, foto Willem Mieras Binnen hangen panelen vol informatie, buiten zijn de beelden in het echt te zien. Een aantrekkelijke combina tie. Sinds kort te beleven in door Rinus Antonisse en om fort Ellewoutsdijk. Het Schelde Informatiecen trum heeft in het oude ver dedigingswerk de expositie In, op en rond de Schelde ingericht. In de lucht boven de Westerschelde zijn de stormballen gehesen. Een donkergrijs wol kendek schept een speciale sfeer. Ook al is het vakantietijd, aan de dijken ter hoogte van het fort en haventje bij Ellewoutsdijk wordt stug doorgewerkt. Even een zooitje. Nochtans staan de deuren van het negentien- de-eeuwse verdedigingswerk uitnodigend open. Het is even zoeken, maar achter een van de deuren is de tentoonstelling In, op en rond de Schelde te vinden. Een initiatief van het Schel de Informatiecentrum (SIC). Wist u dat er in de trektijd meer dan 150.000 watervogels in het Scheldebekken verblijven? Dat er, na een flinke dip door de watervervui ling, weer 70 vissoorten in de rivier te vinden zijn? En dat er jaarlijks ruim 50.000 zeesche pen de monding van de Westerschelde passe ren? Deze en andere weetjes over het bijzonde re estuarium worden handzaam gepresenteerd op de panelen - veel foto's, weinig tekst - van de expositie. Het O-woord (ontpolderen) ont breekt. Wel worden de plannen voor natuur- herstel, nodig omdat de natuurwaarden van de Schelde jarenlang achteruit holden, aangestipt. „De land- en tuinbouw langs de Westerschelde zijn nog steeds van economisch belang, maar het natuurbelang weegt ook. Daarom is er nu sprake van om landbouwpolders 'terug te ge ven' aan de Schelde." Het is maar een onderdeeltje van de totale hoe veelheid informatie die wordt aangereikt. Want de opzet is het complete verhaal over de rivier te vertellen, zegt SIC-medewerker |olan- da Duinkerke. Het wil zeggen: aandacht voor zowel veiligheid (zowel op als tegen het water), toegankelijkheid en daarmee ook economie, de natuur en recreatie. Met de expositie mikt het SIC vooral op de be woners van het Scheldegebied. Daarom is Duin kerke in haar sas met de locatie fort Ellewouts dijk. „Hier kunnen mensen uit de omgeving makkelijk naar toe gaan en min of meer ter loops kennis maken met de Schelde. We ho pen zo de belangstelling te prikkelen. Een ken nismaking die smaakt naar meer." Eerder werd in het Visserijmuseum van Bres- kens al een speciale Scheldezaal met hetzelfde doel ingericht, met - uiteraard - het accent op de visserij. De derde plek waar de rivier de mens ont moet, wordt het Havencentrum Lillo. Mooi meegenomen is dat in het fort Ellewoutsdijk al voorlichting gegeven wordt over het project Comcoast, onder het motto Tussen land en wa ter. Dat gaat over onze toekomstige zeewerin gen. Voor het fort wordt gewerkt aan een zoge naamde overslagbestendige dijk. Die is verste vigd aan de binnenkant, zodat er in geval van extreem hoge vloed water overheen mag lo pen. Een tweede dijk erachter voorkomt over stroming van de polder. Op de expositie is ook gedacht aan doe-het- zelfactiviteiten. Er hangt een Schelde-vaarrou- tespel. Met een 'zenuwspiraal' mag geprobeerd worden de lastige vaarroute te volgen. Gaat het fout, dan rinkelt een bel. Gelukkig dat het een spel is, anders zouden de strandingen niet te overzien zijn. Ook is er een combinatiespel, een soort Electro, waarbij voorwerpen met el kaar gecombineerd moeten worden. Groene lichtjes geven de juiste keus aan, rode de ver keerde. Permanente tentoonstelling In, op en rond de Schelde in fort Ellewoutsdijk. Dagelijks gratis toe gankelijk tussen 10.00 - 27.00 uur. Meer informa tie zie www.scheldenet.nl De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf,paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Eén keer in het jaar staat de maatschap een grote, vie ze klus te wachten. Afgelo pen week was weer het zo ver. De paardenstal moest wor den schoongespoten. Nu de paarden weer volle dagen in de wei staan, drogen de mest en urineresten in de boxen op. Als dat te lang blijft liggen, koekt het nog harder vast aan de vloer en de wanden, legt Piet Dekker uit. Daarom spuiten de mannen één keer per jaar de stal hele maal schoon. En dat is geen kar wei dat binnen een uurtje ge klaard is. De schuurdeuren staan al in de vroege ochtend wagenwijd open. Alle spullen zijn er uit. Een week eerder is de schoon maakactie op het krijtbord in de stal aangekondigd en alle paar- denbezitters hebben netjes hun spullen opgeborgen. Katinka Dekker veegt met een bezem de stofnesten en spinnen webben van de spanten en bal ken. De dochters Melissa en Na talie Poppe halen met een hand veger het stof van de kasten en paardenboxen en Monique Pop pe heeft zojuist alle ramen ge zeemd. Dan komt Piet tevoorschijn uit één van de paardenboxen achter in de stal. Hij draagt een geel olie- pak en zit van top tot teen onder de prut. De spetters zitten over al. Zijn bril heeft hij vandaag maar thuis gelaten. Een mond kapje zou handig kunnen zijn, maar Piet vindt dat niet prettig, zegt hij met een grijns op zijn ge zicht.. „We zijn om kwart over zes vanochtend begonnen", ver telt hij. „Normaal zetten we de avond voor de schoonmaak alles in de week. Maar dit jaar gaat het anders. Door het slechte weer staan de paarden 's nachts niet in de wei, maar in de stal. Ik kon de boel dus niet eerst laten weken." Met een hogedrukreiniger spuit Piet box na box schoon. Het meeste vuil laat niet in één keer los. Daarom laat hij het water even liggen. Even later probeert hij alsnog met een schep en een bezem de dikke laag stront, zoals hij het zelf noemt, los te steken. Daarna gaat hij er nog een keer met de hogedrukreiniger over heen. „Ik denk dat we rond een uur of vier wel klaar zijn", zegt hij tij dens de koffiepauze 's ochtends. „Als straks alles klaar is, sproei ik het nog een keer na met hala- miet, een soort chloorpoeder. Daarmee haal ik ook de laatste bacteriën weg." De paardenstal wordt één keer per jaar op deze manier schoon gemaakt. „Maar als er ziektes zijn, doen we het soms ook tus sendoor nog een keer. Maar dan niet zo uitgebreid als vandaag." Kamperen bij de boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19