Strijd om ABN verhevigt 'Geef de aandeelhouder meer macht' Leveranciers scheepsbouw willen exportsteun ONZE ZEKERHEID OOK 16 Zaterdag 14 juli 2007 PZC Nieuw bod van Fortis, Royal Bank of Scotland en Banco Santander. den haag - De strijd om ABN Am- ro is verhevigd. Het consortium Fortis, Royal Bank of Scotland (RBS) en Banco Santander (BS) meldde gisteravond een nieuw bod te zullen doen. Topman Rijk man Groenink van ABN Amro zal het bod serieus bekijken. De zaak kwam in een stroomver snelling na een uitspraak van de Hoge Raad. Die maakte gisteren bekend dat de voorgenomen ver koop van ABN-dochter LaSalle aan de Bank of America door mag gaan zonder inmenging van de aandeelhouders. Eerder besliste de Ondernemingskamer dat de ver koop moest worden goedgekeurd door de aandeelhouders. ABN Amro reageerde verheugd op de uitspraak van de Hoge Raad. Be stuursvoorzitter Rijkman Groe nink kondigde aan de verkoop van LaSalle zo snel mogelijk te willen afronden. De vakbonden zijn blij omdat de uitspraak duidelijkheid oplevert. Daardoor kan het overna meproces voortgaan en komt er mogelijk snel een einde aan de on zekerheid voor het personeel. De uitspraak leek een tegenvaller voor het trio dat ABN Amro graag inclusief LaSalle wilde inlijven. De door ABN Amro gewenste overna mekandidaat, het Britse Barclays, is niet geïnteresseerd in LaSalle. De vakbonden hebben geen voor keur, nu na het consortium ook Barclays heeft beloofd dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Maar het consortium zet de overname strijd toch voort. In een persbe richt zeggen de partijen ook geïnte resseerd te zijn in ABN Amro zon der LaSalle. Hoe het bod uit zal val len is nog niet bekend, maar het zal in ieder geval betere voorwaar den bevatten dan het voorgestelde bod van Barclays, schrijft het con sortium. Barclays bood tot nu toe 64 miljard euro. Daarnaast heeft ABN Amro beloofd de 15,5 miljard euro die de verkoop van LaSalle oplevert grotendeels uit te keren aan de aandeelhouders. Van de Hoge Raad mag ABN Am- ro LaSalle verkopen zonder goed keuring van de aandeelhouders. De Vereniging voor Effectenbezit ters is daar bedroefd over. Groenink liet het personeel van de bank weten dat de strijd nog niet is gestreden met de uitspraak van de Hoge Raad. Hij voorspelt dat het nog maanden duurt eer duide lijk is wie ABN Amro overneemt. De Vereniging voor Effectenbezit ters (VEB) begint volgende week een nieuwe rechtszaak tegen ABN Amro. Ze zal dan bij de Onderne mingskamer bepleiten dat de Raad van Bestuur en van Commissaris sen niet langer betrokken worden bij de overname. In de plaats daar van moeten er drie nieuwe onaf hankelijke commissarissen komen die het proces begeleiden. Volgens VEB voorzitter Peter Paul de Vries handelen de huidige bestuurders niet in het belang van de aandeel houders door het bod van het con sortium te negeren. Code Tabaksblatt voor goed ondernemen blijkt niet te werken. door Jasper van de Kerkhof den haag - Aandeelhouders moe ten meer zeggenschap krijgen over belangrijke wijzigingen in de stra tegie van een onderneming. Het oordeel van de Hoge Raad dat ABN Amro geen toestemming no dig heeft voor de omstreden ver koop van Amerikaanse dochter La Salle, bewijst dat aandeelhouders nauwelijks iets hebben te vertel len. De wet moet daarom worden aangepast, stelt Adriaan Dorre steijn, hoogleraar Ondernemings recht aan de Universiteit Utrecht. „De bedoeling van de Code Ta- baksblat voor goed ondernemings- bestuur en aanvullende wetgeving was om aandeelhouders een stem te geven bij beursgenoteerde be drijven. In de praktijk blijkt dat dus niet te werken. In het geval ABN Amro hebben de aandeelhou ders het nakijken." Direct na de uitspraak pleitte Peter Paul de Vries, directeur van de ver liezende Vereniging van Effecten bezitters (VEB), ook al voor een wetswijziging. „We hebben verlo ren, maar dat wil niet zeggen dat we geen gelijk hebben. De ver koop is slecht voor de aandeelhou ders, maar de Hoge Raad zegt dat de wet geen ruimte biedt voor een verbod op die transactie. Dan moet de wet maar worden aange past." Dorresteijn verbaast zich over de opvatting van de Hoge Raad dat de verkoop van LaSalle niet hoeft te worden voorgelegd aan de aan deelhouders omdat de identiteit van ABN Amro er niet door veran dert. „ABN Amro doet na dertig jaar een heel continent de deur uit. Ook is tussentijds besloten dat de bank niet zelfstandig verder kan. Beide beslissingen lijken me een aantasting van de identiteit. Aandeelhouders moeten zich daar over kunnen uitlaten." De Ondernemingskamer moet zich nog buigen over de eis van de VEB voor aanstelling van drie 'su- 'We hebben verloren, maar dat wil niet zeggen dat we geen gelijk hebben' percommissarissen', die het bie dingsproces in goede banen moe ten leiden. Volgens de VEB zijn de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van ABN Amro partijdig in de strijd tussen Bar clays en het consortium rond Royal Bank of Scotland. Hoog leraar Dorresteijn vindt dat topman Rijkman Groenink de schijn van belangenverstrenge ling tegen heeft. „Hij strijkt een for se bonus op als de bank fuseert met Barclays en er ligt een mooie baan voor hem in het verschiet. In Angelsaksische landen worden be langen veel duidelijker geschei den." Nederlanders treffen sterke concurrentie op markt Verre Oosten. door onze redactie economie rotterdam - De Nederlandse toe leveranciers voor de scheepsbouw willen meer ondersteuning voor hun export. De overheid moet hel pen om concurrentie van andere ianden het hoofd te bieden en de kansen op de markt in het Verre Oosten niet mis te lopen. Dat stelt de brancheorganisatie Holland Marine Equipment (HME) in Rotterdam. De sector heeft het ontzettend druk, heeft 2000 vacatures op 19.000 banen en een omzet van drie miljard euro. De helft van op drachtgevers komt van buiten Eu ropa. Toch moeten de ondernemers zich niet in slaap laten sussen door de hausse, vindt directeur Marten Bloem: „De scheepsbouw is een cyclische sector met dan weer veel en dan weer weinig werk. Het is zaak tijdig vooruit te kijken om die nieuwe markten niet te missen als het minder druk wordt." HME heeft bij minister Maria van der Hoeven (Economische Za ken) voorstellen op tafel gelegd om de export op langere termijn veilig te stellen. Eén daarvan is het scheppen van een kredietfa ciliteit aan werven in opkomen delanden als Vietnam, China en India. „De waarde van een scheepsbouw- order overtreft vaak vele malen de waarde van de werf Zij hebben De branceorchanisatie van toele veranciers voor scheepsbouw doet een beroep op de minister van Economische Zaken. Extra krediet in het Oosten is nodig. daardoor moeite nieuwbouw van schepen voor te financieren", al dus Bloem. Risicodragend kapitaal uit Neder land moet die werven in staat stel len voldoende krediet los te peute ren van de bank, waarmee ze Ne derlandse producten kunnen ko pen om in de schepen te bouwen. Bloem wil vooral het hoofd bie den aan de concurrentie. „We ko men de Denen tegenwoordig over al tegen." Andere grote concurrenten voor de Nederlandse scheepsbouwsec tor zijn Duitsland, Noorwegen en Japan. Geen extra heffing op digitale fotocamera's den haag - Er komt geen Europe se importheffing voor digitale foto camera's. Staatssecretaris Heems kerk van Economische Zaken heeft zich met succes tegen dat voornemen verzet. De gevreesde prijsverhoging van enkele tientjes is daarmee van de baan. Een EU-commissie wil voor de fo tocamera's dezelfde regels als voor videocamera's, omdat ze ook korte filmpjes kunnen maken. De vereni ging van Consumentenelektronica vreesde dat consumenten via inter net camera's zouden importeren. Nieuw subsidieplan voor groene stroom den haag - Er komt een nieuwe subsidieregeling voor groene stroom. Met de Stimuleringsrege ling Duurzame Energie wordt de opwekking van elektriciteit ge steund via windenergie op land en zee, biomassa en zonne-ener- gie. De hoogte van de steun is af hankelijk van de actuele energie prijs. De nieuwe regeling vervangt de in middels beëindigde MEP-regeling. Die kende geen maximum bedrag waardoor de regeling te duur werd voor de overheid. Nederlanders eten en drinken goedkoop luxemburg - Brood, melk, bier en andere voeding is in Nederland zo'n 10 procent goedkoper dan ge middeld in de Europese Unie. Dat blijkt uit een prijsvergelijking van Europees statistisch bureau Euro- stat. Melk, kaas en eieren zijn hier zelfs 22 procent goedkoper dan het EU-gemiddelde. Alleen vlees is in Nederland enkele procenten duur der. De prijs van sigaretten ligt iets je boven het EU-gemiddelde. Bulgaren kunnen het goedkoopst eten en drinken kopen. De Denen betalen het meest. Heineken benoemt commercieel directeur amsterdam - Heineken heeft Ste fan Orlowski benoemd tot com mercieel directeur. Hij volgt Peter van Campen op die op 1 juli ver trok wegens een 'verschil in visie'. Dat maakte de bierbrouwer giste ren bekend. Orlowski (41), een Au stralische advocaat, was van 1998 tot 2006 in dienst van Heineken, onder meer als operationeel direc teur Midden- en Oost-Europa. Mo menteel is hij in Australië werk zaam bij de internationale investe ringsmaatschappij Harbin, een partner van Heineken in Polen. Ballast Nedam meldt tegenvallend resultaat nieuwegein - Het bouwbedrijf Bal last Nedam heeft over het eerste halfjaar van 2007 een nettowinst geboekt van 9 miljoen euro, bijna 44 procent minder dan in de eer ste helft van vorig jaar. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. De om zet daalde met 13 procent tot 507 miljoen euro. De resultaten voldoen bij lange na niet aan de verwachtingen van analisten. Die rekenden op een omzet van ruim 580 miljoen euro en een nettowinst van 15 miljoen euro. Ballast Nedam handhaaft de prognose voor het hele boekjaar. Een demonstrant op de stoep bij de Hoge Raad. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16