BINNEN v39 PZC Zaterdag 14 juli 2007 Wonen in de molen Foto boven: Waar vroeger de oliemolen draai de, is nu een royale woonruimte met aan de achterzijde een serre: de speelkamer voor de kinderen. Jeanne: „Voor de kinderen is wonen in een molen heel gewoon. Maar feit is wel dat andere kinderen graag bij Gijs en Loes ko men spelen." Foto's onder: De serre geeft een idyllisch uit zicht op de Beerze. Een prachtig plekje, een ei landje eigenlijk, met een klaterend stroompje, waar ijsvogel en gele kwikstaart te vinden zijn. Door het dichtgemetselde gat in de woonka mer kwam het rivierwater vroeger naar bin nen stromen. De houten balken in de woonka mer zijn authentiek. De voormalige graanzol der is omgebouwd tot slaapkamers voor het gezin. In de oude muren bij de trap zit kalie- zout, dat moeilijk te verwijderen is. „Doorj de eisen van Monumentenzorg moeten we flink stoken", vertelt Emile van Esch. „Aan de ande re kant: ventileren is niet nodig!" Wie: Emile van Esch (constructeur machine bouw), zijn echtgenote Jeanne Dingemans (leer kracht), hun zoon Gijs (12) en hun dochter Loes (10). Waar: De Spoordonkse Watermolen in Spoor- donk bij Oirschot. Een onderslag watermolen aan het riviertje de Beerze, een laaglandbeek bin nen het stroomgebied van de Dommel, met een verval van 1 a 2 meter. De Spoordonkse water molen is de meest westelijke van Nederland en Rijksmonument. OPROEP Heeft u een bijzonder huis - bijvoorbeeld qua ar chitectuur, inrichting of historie - en wilt u dat la ten zien in deze krant, stuur dan een e-mail (met een foto van het huis) naar featureredactie@wegener.nl Bellen kan ook: 024-3650509. door Folly van Dijk foto's Vincent van den Hoogen Historie van de molen Foto onder: Hoe oud de molen zelf is, is niet bekend: zes- of zevenhonderd jaar? De molen hoorde bij Kasteel Ten Bergh binnen de Heer lijkheid Oirschot en wordt al beschreven sinds 1320, maar is waarschijnlijk ouder. Hij is als enige overgebleven van de vijf watermolens langs de Beerze en bestond uit een graan- en een oliemolen. De oliemolen is zestig jaar ge leden verdwenen. In dat gedeelte is nu het woonhuis gevestigd. De oorspronkelijke hou ten 'romp' van de molen maakte in 1868 plaats voor een stenen gebouw. Op de zolder die over de hele ruimte loopt, werd het graan opgeslagen en gedroogd. Restauratie Foto boven: De familie van Esch heeft de mo len al jaren in bezit. Emile is de vierde genera tie. Hij werd eigenaar in 1984 en is de molen vanaf 1986 gaan restaureren om hem in de au thentieke staat terug te brengen. Eerst het woongedeelte, daarna de molen zelf. „Het was een behoorlijke bouwval: je kon op zolder zo de lucht zien. Er waren geen tekeningen, dus het was een kwestie van graven en kijken en doen. Logica zat er niet in", vertelt Emile van Esch. „Monumentenzorg stond er bovendien met de neus bovenop. Hoewel niet letterlijk: alles werd besloten vanachter een bureau, ze komen nauwelijks kijken bij het hele proces. Het exterieur moest exact worden nage bouwd. Waar opnieuw gemetseld moest wor den, is dat met de oorspronkelijke stenen ge daan, tweesteens muren, en er zijn twee soor ten dakpannen gebruikt, ook dat is historisch bepaald. We moesten glas van slechts 4 milli meter dik gebruiken voor de ramen." De molen als attractie Foto links: 'Eerst wonen, dan de molen', was het idee van Emile en Jeanne. Zodra het huis klaar was, is de restauratie van de molen be gonnen. Sinds 1992 draait de molen weer, zo'n twee a drie keer per week. Harde Franse tarwe wordt vermalen tot zakken meel. Bezoe kers staan graag te kijken naar het eeuwenou de schouwspel. En te luisteren: „Bij een molen moet het tochten, rammelen en trillen." De molenzolder is een nostalgische ruimte met onder andere de antieke weegschaal en het meelkistje uit 1772. In april openden Emile en Jeanne het koffiehuis bij de molen, een glazen paviljoen met een vergader- en feestkelder. De Spoordonkse molen en het koffiehuis zijn in juli dagelijks open vanaf 10.00 uur. De rest van het jaar op donderdag t/m zondag vanaf 10.00 uur. (zie ook www.spoordonksewater- molen.nl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 127