Nederlandse tuin E Wakker worden met rijze m De bruid v36 Zaterdag 14 juli 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa 'The Bride' lijkt in bloei op een witte, weelderige bruidsjurk Er is veel meer vraag naar kleine bomen dan naar grote struiken, terwijl beide toch dezelfde hoogte bereiken. Maar struiken zijn uit de mode en het helpt niet of je een struik nu bij zijn deftige naam - heester - noemt. Ook heesters zijn moeilijk te verkopen. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. Forsythia's zie je in bijna ie dere tuin en sinds je bloeiende hortensia's voor een habbe- krats bij de supermarkt kunt kopen, zijn die ook niet bepaald zeldzaam, maar wanneer heeft u voor het laatst een exochorda zien bloeien? Juist, dat bedoel ik nu. De exochorda heet in het Nederlands 'parelstruik', maar omdat de heester zelden of nooit wordt aangeplant, is die naam ook niet echt ingeburgerd. De naam is ontleend aan de parelwitte bloemen die al vroeg in het voorjaar verschijnen. Parelstruiken bloeien in april en mei, in de tijd waarin de nar cissen uitgebloeid raken en de tulpen met hun bloei beginnen. Daardoor zou de exochorda ook een schitterende achtergrond kunnen zijn voor tulpen, als hij maar werd aangeplant. Laat ik proberen om de struik te beschrijven: exochorda's zijn struiken die 's winters hun blad verliezen en die in de lente met hun smalle blad vanuit de verte wel iets aan een wilg doen denken. Hun groeiwijze is gracieus, met takken die beval lig overhangen. Als de parelstruik bloeit is zij (want een exochorda zou onmogelijk een hij kunnen zijn) overladen met grote witte bloemen die de takken naar de grond doen buigen. Er zijn wel meer struiken met witte bloemen, maar die van de exochorda zijn witter dan wit. Ie zou ze zo in een advertentie voor wasmiddelen kunnen ge bruiken. Alle exochorda 's komen uit Azië. Exochorda korolkowii is een zeldzame struik die in mei bloeit en die een paar meter hoog wordt. Exochorda racemosa komt uit het noordoosten van China. Deze soort is nu al zo'n ander halve eeuw in cultuur en het is een raadsel waarom de struik nooit populair is geworden. Winterhard, rijkbloeiend, niet te groot, gemakkelijk te snoeien - je zou toch zeggen dat deze parelstruik alles in huis heeft om een bestseller te worden. Er bestaan maar een stuk of vier ver schillende exochorda's en als ik er één zou moeten aanbevelen, dan zou dat de kruising van de twee bovenstaande soorten zijn: exochorda x macrantha The Bride. Er zijn wel meer planten die 'The Bride' heten, want een plant met zo'n naam is natuurlijk een aardig - zij het wat afgezaagd - huwelijkscadeau, maar als er één plant is die aanpraak maakt op die naam, dan is het de exochorda. 'The Bride' lijkt in bloei op een witte, weelderige bruidsjurk en is het stralend middel punt van het tuinfeest waarbij andere tegelijkertijd bloeiende struiken als ribes en forsythia in het niet vallen. Exochorda The Bride is geschikt voor de kleinste tuinen, want het struikje wordt nauwelijks meer dan anderhalve meter hoog. De grote witte bloemen waaronder het struikje in het voorjaar bijna bezwijkt, lijken nog witter door hun groene oogjes. Zoals alle vroegbloeiende struiken kunnen ook parelstruiken onmiddellijk na de bloei gesnoeid worden. Snoei alle dunne zijtakjes weg om het volgende seizoen weer een waterval van bloesem te krijgen. Exochorda's houden van volle zon en van lichtzure grond, wat in het grootste deel van Nederland geen probleem zal zijn. Maar mocht u op kalkrijke grond tuinieren, kies dan niet de kalkhatende exochorda racemosa. Exochorda The Bride. foto Romke van de Kaa Een tuin ontwerpen is niet alleen de ruimte vullen, vindt Wendy Hendriksen. Daarom nam ze het initiatief voor een branchevereniging, een keurmerk en een opleiding. Zodat de consument straks weet wat een tuin óók kan zijn. door Paul Geerts foto's GPD en tuin ontwerpen is een vak, benadrukt Wendy Hendriksen. Wie op een i verloren moment langs de tientallen tuintjes in een nieuw bouwwijk wandelt, wordt daarin snel bevestigd. „Een tuin ontwer pen is niet alleen een tuin vullen", zegt zij. Toch gebeurt dat vaak. De ontwerper die tussen neus en lip pen door een schetsje maakt, zon der rekening te houden met de wensen van de klant, de architec tuur of de ligging van het huis. Dat kan anders, oordeelde Hen driksen, die jarenlang zelf actiefis als tuin- en landschapsontwerper. Na verloop van tijd begon het te kriebelen en wilde ze meer. Zo ontwikkelde ze een softwarepro gramma ten behoeve van vakgeno ten met wie ze vervolgens in ge sprek ging. Die gesprekken leverden zoveel op dat ze besloot een brancheorgani satie op te zetten. Dat is Brawo ge- Wakker worden hoeft niet meer zo wreed te zijn. Philips brengt een rijzend zonnetje met vogelgetsjilp in de slaapkamer, de Wake-up Light. door Maarten van de Rakt foto CPD De helft van de Nederlandse slaap koppen laat de wekker eerst een paar keer repeteren. Om fris met het goede been uit bed te kunnen stappen, moet van het ene hormoon méér en van het andere juist minder worden ge produceerd. Het goede nieuws is: Philips helpt een handje. Zet een wekkerradiolamp op je nachtkastje, die de opkomende zon na bootst. De hormonen waar alles om draait heten melatonine en Cortisol. Melatonine laat je lekker slapen. Cortisol is een corticosteroï- de, zeg maar een energiehormoon. Dat we kwieker en energieker worden van licht, wis ten ze bij Philips al veel langer. Voor men sen met winterblues ontwikkelde het be drijf enkele jaren geleden de Brightlight. Licht als therapie. De nieuwe troef heet Wa- ke-up Light. Hij gaat een half uur voor we willen opstaan langzaam schijnen. Om dat half uurtje verder te veraangenamen, heb ben ze er ook natuurgeluidjes in gestopt van vogeltjes of kikkers. Voor de diepe slapers die niet wakker kunnen worden, gaat de in gebouwde wekker af Philips heeft zich verdiept in het onvermij- Wendy Hendriksen: „Een tuin ontwerpen is niet alleen een tuin vullen. Bravvo-lid Marion Ruijgrok heeft deze stadstuin ontworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 124